Valuebet - wartościowy zakład

Valuebet - wartościowy zakład

Przeglądając fora bukmacherskie, bądź też strony z typami prędzej czy później musisz natknąć się na pojęcie "value" / "valuebet". Jest ono powszechnie stosowane i niezmiernie istotne w zakładach bukmacherskich dlatego warto wiedzieć, co się za nim kryje.

Już na samym starcie możemy postawić tezę, że valuebet zapewnia zyski w długoterminowym obstawianiu zakładów bukmacherskich, wytłumaczenie przedstawimy poniżej.

Value w tłumaczeniu z języka angielskiego znaczy "wartość". Szukanie "valuebetów" polega na odnajdywaniu zakładów, których kursy, w porównaniu do szacowanych prognoz powodzenia zakładu, są wyższe aniżeli być powinny. W skrócie - polega na szukaniu nieumiejętnie wystawionych kursów przez bukmacherów.

Valuebet – z angielskiego "wartościowy typ" - zakład po kursie wyższym niż wynika to z procentowych szans na jego sukces. Taki zakład posiada value czyli wartość przewagi nad bukmacherem.

By poznać value danego zakładu musimy znać jego kurs i procentowe prawdopodobieństwo jego sukcesu.

Szacowanie valuebetów

Wartość value obliczamy z następującego matematycznego wzoru:

p * k = value

p - szacowany procent na sukces zdarzenia podzielony przez 100
k - kurs zdarzenia u bukmachera

Gdy obliczona wartość value jest większa od 1 oznacza to, że mamy doczynienia z wartościowym zakładem (valuebet) gdyż oznacza to, że jest to zakład z pozytywną wartością oczekiwaną i typując tego typu zakłady w długiej perspektywie czasu będziemy wygrywać z bukmacherem. Jeżeli value jest mniejsza od 1 oznacza to, że zakład jest bez wartości czyli bukmacher posiada przewagę nad typerem, nie oznacza to oczywiście automatycznej przegranej, jednak typując zakłady bez value w dłuższej perspektywie to bukmacher będzie wygrywał. Rachunek prawdopodobieństwa jest bezwzględny i nie da się go oszukać.

O ile zmienna k jest znana gdyż kurs zdarzenia jest dostępny na stronie bukmachera, o tyle zmienna p nie jest znana i każdy typer musi ją samemu oszacować. Przy własnym szacowaniu może oczywiście podeprzeć się wartością p jaką na ten mecz proponuje bukmacher (wartość ta wynika ona z marży na to spotkanie).

Przykład obliczania valuebet'a

W przykładzie posłużymy się prawdziwym meczem Chelsea - PSG. Bukmacher uwzględniając swoją marżę ustawił (w chwili pisania tego artykułu) na ten mecz Ligi Mistrzów kursy w wysokości 1.85 / 3.40 / 4.33 co odpowiada procentowym szansom na sukces każdej z opcji zakładu (wygrana Chelsea / remis / wygrana PSG) w wysokości 50,7% / 27,6% / 21,7%.

Obliczmy value zwycięstwa Chelsea biorąc pod uwagę prawdopodobieństwo jakie oszacowali oddsmakerzy bukmachera:

50,7% / 100 * 1,85 = 0,94

Jak widać zakład dla takich wartości zmiennych p i k nie ma value. Brakujące 0,06 do gry sprawiedliwej to marża bukmachera, bukmacher ma przewagę nad typerem w wysokości 6%.

Jednak jeżeli typer na podstawie własnych analiz uważa, że bukmacher myli się co do prawdopodobieństwa wygranej Chelsea i powinno wynosić nie 50,7% tylko np. 60% to podstawiając do wzoru:

60% / 100 * 1,85 = 1,11

Co daje 11% value zakładu. Oszacowanie typera niweluje marżę bukmachera i daje 11% przewagi nad bukmacherem.

Oczywiście prawdopodobieństwo sukcesu zdarzenia (w przykładzie wygrana Chelsea w wysokości 60%) nie można określić nigdy jednoznacznie gdyż wynik zdarzeń sportowych jest z definicji nieprzewidywalny, można go szacować na podstawie wielu kryteriów jednak zawsze pozostanie mniejszy lub większy margines błędu oszacowanego prawdopodobieństwa.

Kłopotliwy procent szans

Typer szukający value musi być wyczulony na kilka kwestii, które pomogą mu wychwycić interesujące zakłady spośród tysięcy zwykłych zakładów. Kluczem do sukcesu będzie opanowanie sztuki szacowania prawdopodobieństwa możliwości wystąpienia danego zdarzenia. Później będzie już tylko łatwiej.

Aby uzyskać przewagę nad bukmacherem typer może skorzystać z kilku źródeł informacji, które mu w tym nieco pomogą:

Uwaga 1: wyżej wymienione źródła informacji nie są odkrywcze i oddsmakerzy również je biorą pod uwagę ale niekoniecznie wyciągną idealne wnioski.

Uwaga 2: szacowaniu prawdopodobieństwa (p we wzorze) nie należy sugerować się kursami wystawionymi przez bukmachera gdyż może to podświadomie wpłynąć na własną racjonalną ocenę prawdopodobieństwa. Najlepiej najpierw samemu oszacować prawdopodobieństwo wyniku a dopiero później skonfrontować to z propozycją bukmacherów (obliczająć na podstawie kursów szacowane prawdopodobieństwo). Należy przy tym pamiętać o zasadzie:

Niski kurs wcale nie oznacza pewnej wygranej, z kolei duży kurs małej szansy powodzenia.

Gracze, którzy zdobędą umiejętność prawidłowego szacowania prawdopodobieństwa zarabiają na zakładach.

Jak znaleźć valuebet?

Aby znaleźć valuebet czasami wcale nie trzeba godzinami siedzieć nad programami i statystykami, które matematycznie obliczą szansę na prawdopodobieństwo zdarzenia oraz porównają je z kursami. Wystarczy uważnie śledzić oferty bukmacherów i szukać znaczących różnic. Jeśli w ofercie większości kurs na zwycięstwo drużyny A będzie wahał się w granicach @1.15 - @1.25, a u jednego znajdziemy kurs @1.50 - @1.60 wówczas możemy mówić o łatwo znalezionym value.

Obserwowanie różnych firm bukmacherskich i posiadanie kont u wielu bukmacherów to podstawa do wykorzystywania tej techniki gry. Szukając promocji i atrakcyjnych spotkań tylko w jednym miejscu znacząco redukujemy możliwości grania valuebetów.

W szukaniu value często pomagają inni użytkownicy. Nie tylko zawodowi. Na forach internetowych, różnych fanpage'ach na Facebooku czy Twitterze odnajdują specjalne zakłady, które nie przychodzą do głowy przy pierwszym skojarzeniu na mecz. Warto korzystać z porad graczy o dodatnim wskaźniku yield na poziomie 10%. Oznacza to, że średnio gracz ten gra zakłady o wartości value @1.10, co daje 10% zysku na każdym zakładzie.

W całym szale szukania atrakcyjnych kursów należy pamiętać również o grach, jakie toczą bukmacherzy z użytkownikami. W momencie, kiedy kurs agresywnie spada z wysokiego pułapu gracz jest przekonany, że spowodowane jest to grą wielu osób, co wzmacnia pewność słuszności typu. W takich przypadkach bukmacher traci mniej poprzez zaniżenie kursu lub zyskuje, kiedy wciągnie klientów w specyficzną grę, a wynik zdarzenia okaże się niespodzianką. Dlatego nie należy sugerować się tylko i wyłącznie samymi kursami bukmacherskimi.

Podsumowanie

Granie valuebetów to podstawa zarabiania na zakładach bukmacherskich. To na nich swoje majątki opierają zawodowi gracze i również ich powinni szukać początkujący, którzy liczą na długoterminowe zyski.

Obstawianie zakładów bukmacherskich nie polega jedynie na graniu wysokich stawek na pewne mecze wielkich drużyn. Prawdziwe pieniądze można zarobić w niższych i bardziej egzotycznych ligach, poprzez żmudną analizę i szukanie ciekawych rynków. Ćwiczenia matematyczne w połączeniu z chłodną analizą wydarzeń zaprocentują częstymi zyskami.

Ostatnia aktualizacja
W przypadku znalezienia błędu lub potrzeby aktualizacji prosimy o komentarz lub kontakt.

Skomentuj artykuł Valuebet - wartościowy zakład

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp... Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera ABC obstawiania:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.