Progresja Martingale

Progresja Martingale

... Martingale, czyli progresywny system bukmacherski dla bogatych.

Martingale to jeden z systemów bukmacherskich polegający na podwajaniu stawek w razie porażki tak by z nawiązką odrobić poniesione straty, po czym powrócić do wyjściowej stawki. Umiejętne stosowanie tego systemu może pozwolić na zysk w zakładach, natomiast błędne stawkowanie grozi wysokim ryzykiem bankructwa.

Każdy, kto gra w zakładach bukmacherskich, marzy o wysokich wygranych, co oczywiście jest jak najbardziej zrozumiałe. Zresztą nie od dziś, ponieważ marzenia te towarzyszyły graczom od dawien dawna. Już pierwsi gracze kasyn i innych gier hazardowych spędzali długie godziny nad opracowaniem systemu, który da im przewagę i możliwości do tego, aby wygrywać naprawdę pokaźne sumy. Jednym z pierwszych systemów był Martingale, który stosuje się do dziś. Przyjrzyjmy się w związku z tym nieco bliżej temu systemowi zwanemu także klasyczną progresją.

Historia systemu Martingale

Zanim przyjrzymy się tajnikom tego systemu, wcześniej powinniśmy poznać jego historię. I tak według plotek twórcą systemu był John Henry Martindale, którego nazwisko z czasem przekręcono na Martingale. Był on właścicielem kilku londyńskich kasyn, a systemem tym do gry zachęcał swoich gości. Jednak tylko do czasu, zanim jedno z nich nie zaczęło mieć problemów finansowych. Warto w tym miejscu odnotować, że posługując się tą klasyczną progresją w ciągu zaledwie 3 dni, aż 12 razy Charles Wells w 1891 roku rozbił kasyno w Monte Carlo.

Progresja, czyli co?

Czas scharakteryzować progresywny system Martingale. Otóż jego działanie jest bardzo proste,  polega na podwajaniu stawki w przypadku przegranej aż do skutku, natomiast po wygranej powracać do pierwszego etapu gry i zaczynać ją ze stawką początkową. To, od jakiej stawki zaczniemy, zależy tylko i wyłącznie od nas, choć trzeba wziąć pod uwagę nasze możliwości finansowe i możliwość ewentualnej przegranej 5, 6, 7..., czy nawet 10 razy z rzędu.

Uwaga!

Ogólnie w zakładach przyjmuje się, by stawka na pojedynczy zakład nigdy nie przekraczała 2-5% kapitału przeznaczonego na grę. Progresja Martingale może zaburzyć tę zasadę co powoduje drastyczny wzrost ryzyka bankructwa.

Wielką zaletą tego systemu jest natomiast fakt, że możemy go zastosować w niemal wszystkich zakładach sportowych, niezależnie od dyscypliny czy kursu zdarzenia. Jeśli osiągniemy etap zwycięski, na pewno gra przyniesie nam zysk. Z drugiej strony kilka porażek z rzędu może zrujnować nasz cały budżet na nią przeznaczony.

Przykład systemu Martingale

Aby lepiej zobrazować system Martingale warto posłużyć się konkretnymi przykładami.

Przykład 1:

Kapitał na grę 150 zł. Martingale dla kursu 3,0

  • Etap I: 10 zł x 3,0 = 30 zł (przegrana)
  • Etap II: 20 zł x 3,0 = 60 zł (przegrana)
  • Etap III: 40 zł x 3,0 = 120 zł (przegrana)
  • Etap IV: 80 zł x 3,0 = 240 zł (wygrana)

Zysk końcowy: 240 zł - 150 zł = 90 zł

Etap I: 10 zł x 3,0 = 30 zł (...)

Przykład 2:

Kapitał na grę 150 zł. Martingale dla kursu 2,0

  • Etap I: 10 zł x 2,0 = 20 zł (przegrana)
  • Etap II: 20 zł x 2,0 = 40 zł (przegrana)
  • Etap II: 40 zł x 2,0 = 80 zł (przegrana)
  • Etap IV: 80 zł x 2,0 = 160 zł (wygrana)

Zysk końcowy: 160 zł - 150 zł = 10 zł

Etap I: 10 zł x 2,0 = 30 zł (...)

Jak w związku z tym widzimy im większy kurs zakładu, tym w razie korzystnego rozstrzygnięcia większa będzie nasza wygrana, choć prawdopodobieństwo wygranej jest niższe. Przy mniejszych kursach wygrane są niskie jednak szanse na nie o wiele większe.

Zawodowi gracze progresji przyjmują, że nie powinna ona przekraczać 8 poziomów stawkowania oraz 10% kapitału na grę.

Dla jakich graczy system Martingale?

Jeśli wdaje wam się, że jest to system dla każdego, jesteście w grubym błędzie. Przede wszystkim należy zauważyć, że systemem tym posługiwać się mogą gracze, którzy posiadają duży kapitał na grę. Bez niego gra systemem Martingale w ogóle nie ma sensu, bo kilka porażek z rzędu, może przyczynić się do naszego bankructwa, gdyż nie będziemy mieli za co postawić zakładów w kolejnym etapie gry.

Człowiek balansuje nad przepaścią
Progresja to bardzo ryzykowny system bukmacherski

Stawki na grę w Martingale w kolejnych etapach:

Jak widzimy, zaczynając grę od 1 jednostki i mając 9 porażek z rzędu, dziesiąty kupon postawić będziemy zmuszeni aż za 512 jednostek. W związku z tym musimy dysponować budżetem wynoszącym minimum 1023 jednostek (1+2+4+...+256+ 512=1023).

Wady i zalety systemu Martingale

Tak jak i każdy inny system, tak i Martingale ma swoje dobre, jak i złe strony. Do jego zalet na pewno zaliczymy:

Mimo iż przez wielu pseudoekspertów system ten jest uznawany za przysłowiową żyłę złota, to trzeba przyznać, że ma on również mnóstwo wad, a więc:

Podsumowanie

Z całą pewnością system Martingale jest systemem bardzo kontrowersyjnym, który graczy w bukmacherskim świecie zawsze będzie dzielił. Nie mówimy tu, że posługując się nim, nie da się być „na plusie”, bo jest to jak najbardziej możliwe. Ale pamiętajmy też o ryzyku wielkiego bankructwa, system progresywny stał się swego rodzaju gwoździem do trumny dla wielu graczy, którzy tracili przez niego nie tylko kapitał przeznaczony na grę, ale całe majątki z samochodami, nieruchomościami i ... rodzinami.

Dlatego też warto jest się bardzo dokładnie zastanowić nad tym, czy opłaca się ryzykować tak wiele, aby zyskać tak niewiele tym bardziej, że jest wiele bezpieczniejszych systemów bukmacherskich np. System Kelly oraz wiele rodzajów płaskiej stawki.

Ostatnia aktualizacja
W przypadku znalezienia błędu lub potrzeby aktualizacji prosimy o komentarz lub kontakt.

Skomentuj artykuł Progresja Martingale

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp... Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Strategia:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.