Progresja Martingale

Ocena 4/5 | 4 głosy

... Martingale, czyli progresywny system bukmacherski dla bogatych.

Martingale to jeden z systemów bukmacherskich polegający na podwajaniu stawki kolejnego zakładu w razie porażki tak by z w kolejnym zakładzie nawiązką odrobić wcześniej poniesione straty, po czym powrócić do wyjściowej stawki. Umiejętne stosowanie tego systemu może pozwolić na zysk w zakładach, natomiast błędne stawkowanie grozi wysokim ryzykiem bankructwa.

Każdy, kto typuje zakłady bukmacherskie, marzy o wysokich wygranych. Jest to oczywiście jest jak najbardziej zrozumiałe aczkolwiek trudne do osiągnięcia. Marzenia o wielkich pieniądzach towarzyszą ludzkości nie od dziś, już pierwsi gracze kasyn i innych gier hazardowych spędzali długie godziny nad opracowaniem idealnego systemu, który da im przewagę i możliwość do tego, aby wygrywać naprawdę pokaźne sumy. Jednym z pierwszych systemów był Martingale, który stosuje się do dziś. Przyjrzyjmy się w związku z tym nieco bliżej temu systemowi zwanemu także klasyczną progresją.

Historia systemu Martingale

Zanim przyjrzymy się tajnikom tego systemu, wcześniej powinniśmy poznać jego historię. I tak według plotek twórcą systemu był John Henry Martindale, którego nazwisko z czasem przekręcono na Martingale. Był on właścicielem kilku londyńskich kasyn, a systemem tym do gry zachęcał swoich gości. Jednak tylko do czasu, zanim jedno z nich nie zaczęło mieć problemów finansowych. Warto w tym miejscu odnotować, że posługując się tą klasyczną progresją w ciągu zaledwie 3 dni, aż 12 razy Charles Wells w 1891 roku rozbił kasyno w Monte Carlo.

Progresja, czyli co?

Czas scharakteryzować progresywny system Martingale. Otóż jego działanie jest bardzo proste,  polega na podwajaniu stawki w przypadku przegranej aż do skutku, natomiast po wygranej powracać do pierwszego etapu gry i zaczynać ją ze stawką początkową. To, od jakiej stawki zaczniemy, zależy tylko i wyłącznie od nas, choć trzeba wziąć pod uwagę nasze możliwości finansowe i możliwość ewentualnej przegranej 5, 6, 7..., czy nawet 10 razy z rzędu.

Standardowa progresja posiada mnożnik stawki x 2, czyli każdy kolejny zakład grany jest stawką 2-krotnie większą. W razie potrzeby, gdy kurs zakładu jest większy mnożnik może być zmniejszony. Grając progresją remisy w hokeju o kursie około 5.00 aby osiągnąć zysk wystarczy zwiększać stawkę o 1,4 raza. Dla czytelników przygotowaliśmy kalkulator progresji w pliku Excel. Modyfikując w nim parametry kurs, stawka, mnożnik można w jasny sposób prześledzić kolejne kroki progresji (stawkę, ewentualną wygraną, sumę stawek i zysk netto).

Uwaga!

Ogólnie w zakładach przyjmuje się, by stawka na pojedynczy zakład nigdy nie przekraczała 2-5% kapitału przeznaczonego na grę. Progresja Martingale może zaburzyć tę zasadę co powoduje drastyczny wzrost ryzyka bankructwa.

Wielką zaletą tego systemu jest natomiast fakt, że możemy go zastosować w niemal wszystkich zakładach sportowych, niezależnie od dyscypliny czy kursu zdarzenia. Jeśli osiągniemy etap zwycięski, na pewno gra przyniesie nam zysk. Z drugiej strony kilka porażek z rzędu może zrujnować nasz cały budżet na nią przeznaczony.

Przykład systemu Martingale

Aby lepiej zobrazować system Martingale warto posłużyć się konkretnymi przykładami.

Przykład 1:

Kapitał na grę 150 zł. Martingale dla kursu 3,0

 • Etap I: 10 zł x 3,0 = 30 zł (przegrana)
 • Etap II: 20 zł x 3,0 = 60 zł (przegrana)
 • Etap III: 40 zł x 3,0 = 120 zł (przegrana)
 • Etap IV: 80 zł x 3,0 = 240 zł (wygrana)

Zysk końcowy: 240 zł - 150 zł = 90 zł

Etap I: 10 zł x 3,0 = 30 zł (...)

Przykład 2:

Kapitał na grę 150 zł. Martingale dla kursu 2,0

 • Etap I: 10 zł x 2,0 = 20 zł (przegrana)
 • Etap II: 20 zł x 2,0 = 40 zł (przegrana)
 • Etap II: 40 zł x 2,0 = 80 zł (przegrana)
 • Etap IV: 80 zł x 2,0 = 160 zł (wygrana)

Zysk końcowy: 160 zł - 150 zł = 10 zł

Etap I: 10 zł x 2,0 = 30 zł (...)

Jak w związku z tym widzimy im większy kurs zakładu, tym w razie korzystnego rozstrzygnięcia większa będzie nasza wygrana, choć prawdopodobieństwo wygranej jest niższe. Przy mniejszych kursach wygrane są niskie jednak szanse na nie o wiele większe.

Zawodowi gracze progresji przyjmują, że nie powinna ona przekraczać 8 poziomów stawkowania oraz 10% kapitału na grę.

Dla jakich graczy system Martingale?

Jeśli wdaje wam się, że jest to system dla każdego, jesteście w grubym błędzie. Przede wszystkim należy zauważyć, że systemem tym posługiwać się mogą gracze, którzy posiadają duży kapitał na grę. Bez niego gra systemem Martingale w ogóle nie ma sensu, bo kilka porażek z rzędu, może przyczynić się do naszego bankructwa, gdyż nie będziemy mieli za co postawić zakładów w kolejnym etapie gry.

Człowiek balansuje nad przepaścią
Progresja to bardzo ryzykowny system bukmacherski

Stawki na grę w Martingale w kolejnych etapach:

 • Etap I: 1 jednostka
 • Etap II: 2 jednostki
 • Etap III: 4 jednostki
 • Etap IV: 8 jednostek
 • Etap V: 16 jednostek
 • Etap VI: 32 jednostki
 • Etap VII: 64 jednostki
 • Etap VIII: 128 jednostki
 • Etap IX: 256 jednostek
 • Etap X: 512 jednostki

Jak widzimy, zaczynając grę od 1 jednostki i mając 9 porażek z rzędu, dziesiąty kupon postawić będziemy zmuszeni aż za 512 jednostek. W związku z tym musimy dysponować budżetem wynoszącym minimum 1023 jednostek (1+2+4+...+256+ 512=1023).

Wady i zalety systemu Martingale

Tak jak i każdy inny system, tak i Martingale ma swoje dobre, jak i złe strony. Do jego zalet na pewno zaliczymy:

 • duże prawdopodobieństwo osiągnięcia zysku - prawdopodobieństwo wygrania posługując się tym systemem, jest naprawdę wysokie. Statystycznie przy zakładzie 2-drogowym (np. 12, Under/Over) szansa na to, że przegramy 10 razy z rzędu, wynosi tylko 0.05%.
 • można go modyfikować wedle własnych potrzeb - jako że system jest naprawdę bardzo prosty, nie będzie też wielkiego problemu z tym, aby zmodyfikować go do własnych potrzeb i mówimy tutaj tak o zmniejszeniu lub zwiększeniu stawek, dzięki czemu dostosujemy go do swojego kapitału, jak i graniu wyższych lub niższych kursów, przez co wpłyniemy na wysokość wygranych.

Mimo iż przez wielu pseudoekspertów system ten jest uznawany za przysłowiową żyłę złota, to trzeba przyznać, że ma on więcej wad niż zalet, a więc:

 • zaangażowanie dużych środków w porównaniu z osiągniętym zyskiem - nie da się ukryć, że mając niewielki budżet na grę, granie tym systemem nie będzie możliwe. Musimy posiadać dość duży kapitał na grę systemem Martingale, w celu dotrwania do etapu, który przyniesie nam zysk. Bezpieczne zarządzanie kapitałem grając systemem progresywnym nie jest możliwe.
 • duże ryzyko utraty kapitału - wprawdzie prawdopodobieństwo przegrania kilka razy z rzędu jest niewielkie, to jednak istnieje, zwłaszcza kiedy nasze zakłady nie są przeanalizowane. Wówczas o utratę dużej części czy nawet całości kapitału przeznaczonego na grę nie jest trudno.
 • nie zawsze da się go zastosować z uwagi na eksponencjalny wzrost stawek - nie każdy i nie zawsze ten system będzie mógł też zastosować, ze względu na szybki i znaczący wzrost stawek. Gra na każdym kolejnym etapie będzie kosztowała nas podwojenie stawki zastosowanej na etapie poprzednim.
 • niewielki zysk -  patrząc na wartość jednostek, które musimy włożyć w grę tym systemem, potencjalny zysk jest dość niewielki, choć być może wielu się z tym nie zgodzić, bo na przykład przy zakładach z kursem równym 2,0 i grze za 1 jednostkę, potencjalna wygrana na I etapie da nam 1 jednostkę zysku, a więc 100%. Jednakże dochodząc do X etapu, także wygramy 1 jednostkę, mimo iż zainwestować w grę musieliśmy 1023 jednostki.
 • możliwe limity bukmacherskie - uwagę trzeba zwrócić także i na limity bukmacherskie, które w tym systemie odgrywają bardzo ważną rolę, zwłaszcza kiedy bukmacher odkryje, że gramy systemem Martingale. Dlatego grając nim, należy pamiętać o tym, że na którymś kolejnym etapie limity bukmacherskie sprawić mogą, że zakładu nie będziemy mogli zawrzeć lub zawrzeć za mniejszą od wymaganej w systemie kwoty. Dlatego też, jeśli decydujemy się już na ten system, warto pod uwagę brać najlepsze firmy bukmacherskie nienakładające na swoich klientów limitów. Zaliczymy do nich bukmacherów azjatyckich.

Porady praktyczne

Obstawianie systemem progresywnym opiera się na założeniu, że każda seria kiedyś musi się skończyć. Problem w tym, że nie wiadomo kiedy to się stanie. Przed rozpoczęciem stawiania pieniędzy metodą progresywną polecamy zapoznać się z pojęciem paradoks hazardzisty.

Seria porażek słabo grającej Baltimore Orioles w MLB zostanie kiedyś przerwana, seria zwycięstw Manchesteru United na własnym stadionie zostanie kiedyś przełamana, seria meczów bez remisu w niemieckiej ligi hokeja zostanie kiedyś przerwana, seria meczów na wyjeździe Górnika Zabrze bez strzelonego gola zostanie przełamana… i tak dalej i tak dalej.

Czekaj ze startem na dobry moment

Nie ma sensu rozpoczynać progresję na porażkę Manchesteru United u siebie wraz z początkiem sezonu Premier League. Należy odczekać co najmniej kilka kolejek, w których drużyna ta pewnie wygra spotkania u siebie i rozpocząć progresję na przegraną dopiero w momencie gdy utrzymanie obecnej serii wydaje się z punktu widzenia matematycznego mniej prawdopodobne.

Jeżeli w trakcie tego oczekiwania MU przegra mecz – nic się nie stało, szukamy innego kandydata na progresję lub czekamy na kolejną serię meczów MU bez porażki.

Bardzo ważne jest aby nie wchodzić w progresją na początek serii tylko wstrzelić się w środek lub pod koniec jej trwania. Późne wejście spowoduje, że powinno być przed nami mniej kroków progresji do wykonania zanim oczekiwane zdarzenie zaistnieje.

Obstawiaj zakłady tego samego typu

Jeżeli bazujesz na fakcie, że każda seria kiedyś skończy to w danym cyklu progresji powinieneś typować zawsze zakład tego samego typu.

Jeżeli zakładasz, że seria porażek Baltimore Orioles powinna się niebawem skończyć i jesteś na III etapie progresji to nie możesz w etapie IV postawić na zwycięstwo Chicago Cubs lub zrobić akumulatora pewniaków z piłki nożnej! Musisz trzymać się swojego założenia i w dalszym ciągu stawiać na zwycięstwo Baltimore Orioles.

Jeżeli na którymś etapie progresji przerzucisz się na inny zakład to zerujesz prawdopodobieństwo przerwania serii. Nigdy nie bazuj na progresji „mój typ w końcu wejdzie”. Progresja już sama w sobie jest bardzo ryzykowna, nie dokładaj do tego elementów całkowitego hazardu.

Dokładna analiza rynku

Zanim w ogóle pomyślisz o rozpoczęciu progresji czy obserwowaniu drużyny pod kątem stawiania progresywnego przeanalizuj serię przeciwko której będziesz grać. Jeżeli jest to porażka MU to przekop się przez wyniki z poprzednich sezonów, policz co ile meczów następowała taka porażka i oszacuj moment, w którym powinieneś rozpocząć obstawianie. Inny moment wejścia będzie gdy MU przegrywa co 4 mecz a inny gdy co 10.

W analizie bazującej na kilku sezonach zwróć też uwagę czy nie zmieniły się jakieś czynniki mogące mieć znaczący wpływ na zmianę statystyki. Mogą to być transfery, kontuzje, brak pieniędzy, zmiana trenera.

Podsumowanie

Z całą pewnością system Martingale jest systemem bardzo kontrowersyjnym. Progresja w świecie zakładów bukmacherskich i hazardu od lat dzieli graczy na zagorzałych zwolenników i przeciwników. Nie mówimy tu, że posługując się nim, nie da się być „na plusie”, bo jest to jak najbardziej możliwe. Ale pamiętajmy też o ryzyku całkowitego bankructwa, system progresywny stał się swego rodzaju gwoździem do trumny dla wielu graczy, którzy tracili przez niego nie tylko kapitał przeznaczony na grę, ale całe majątki z samochodami, nieruchomościami i ... rodzinami.

Dlatego też warto jest się bardzo dokładnie zastanowić nad tym, czy opłaca się ryzykować tak wiele, aby zyskać tak niewiele tym bardziej, że jest wiele bezpieczniejszych systemów bukmacherskich np. System Kelly oraz wiele rodzajów płaskiej stawki.

Utworzono dnia , ostatnia aktualizacja dnia , autor . Chcesz zostać redaktorem?
Znalazłeś w tekście błąd lub zawarte informacje nie są aktualne? Napisz komentarz lub skontaktuj się znami.

Skomentuj artykuł Progresja Martingale

Przy pisaniu każdego artykułu staramy się w jak najlepszy sposób przekazać wiedzę z danego obszaru zakładów bukmacherskich. Jest to niezwykle trudne zadanie, zachęcamy czytelników do uzupełnienia w komentarzach tematu artykułu "Progresja Martingale" swoimi doświadczeniami i wiedzą.

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp...

Oceń artykuł

Ocena 4/5 | 4 głosy

Masz pytania do artykułu? Temat nie został opisany dokładnie? Napisz, postaramy się odpowiedzieć. Masz uwagi? Napisz, poprawimy.
Podobał się artykuł? Wystaw ocenę i daj nam feedback. Podziel się linkiem ze znajomym.

Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Strategia:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.