Płaska stawka

Ocena 3.73/40 głosów
Płaska stawka

…czyli system bukmacherski dobry dla każdego typera.

Rozpoczynając obstawianie zakładów u bukmachera, większość typerów ma przed oczami szybki i duży zarobek. Zwykle jednak w krótkim czasie przychodzi pierwsze rozczarowanie, kiedy to po kilku tygodniach typowania okazuje się, że zamiast oczekiwanego zarobku obstawianie przynosi stratę.

  1. Płaska stawka, czyli jaka?
  2. Przykłady gry systemem płaska stawka
  3. Dla jakich graczy płaska stawka?
  4. Wady i zalety gry płaską stawką
  5. Podsumowanie

Pierwszym podstawowym błędem typerów jest chaotyczne obstawianie zakładów bukmacherskich, bez obmyślonego planu i strategii. Właśnie po to, aby okiełznać ten chaos, powstały systemy bukmacherskie.

Systemy bukmacherskie nie są wymysłem XXI wieku, systemy usprawniające obstawianie zakładów znane są od wielu lat. Twórcami systemów i strategii obstawiania zdarzeń losowych są zwykle osoby ze zdolnościami matematycznymi i zacięciem hazardowym. To ludzie, którzy próbowali wymyślić system, który dawał będzie 100-procentową gwarancję wygranej. Czy im się udało? Nie, oczywiście, że nie, bo w przeciwnym wypadku bukmacherzy szybko zwinęliby swój interes.

Wielu pod terminem „system” rozumie sposób gry, który nie zapewni nam wygranej, ale w dużym stopniu jej sprzyja. Z pewnością po części mają rację, ponieważ do cech dobrego systemu zaliczymy:

  • zysk w dłuższej perspektywie czasu;
  • niskie ryzyko utraty kapitału;
  • stabilność wzrostu kapitału;
  • maksymalizację yieldu.

Nie jest to jednak do końca prawidłowe rozumowanie, bo z angielskiego system, to staking system, a więc system stawkowania. Co ma do tego stawka? Jak się okazuje, dla gry ma ona bardzo wielkie, jeśli nie kluczowe znaczenie. To właśnie od systemu stawkowania zależy między innymi to, jak zarządzać będziemy naszym budżetem. Więcej o temacie stawkowania przeczytasz w artykule Systemy bukmacherskie.

Postanowiliśmy przyjrzeć się jednemu z podstawowych systemów bukmacherskich, a więc płaskiej stawce, która jest zarazem najprostszą metodą obstawiania zakładów u bukmachera. Na czym polega, jakie ma zalety i jakie niesie z sobą zagrożenia? O tym dowiecie się z tego artykułu.

Płaska stawka, czyli jaka?

Równy, równinny, gładki, spłaszczony, płaszczyznowy, poziomy, dwuwymiarowy, przyziemny, płytki, spłycony, powierzchowny, ciasny, banalny, szablonowy – to tylko niektóre synonimy do słowa „płaski”. Do płaskiej stawki najlepiej pasuje ten pierwszy – równy. Płaska stawka polega bowiem na stawianiu na każdy zakład identycznej kwoty pieniędzy bez względu na wysokość kursu i tego, czy gramy zakłady pojedyncze, czy AKO. Prawda, że proste?

Proste, ale czy optymalne? Warto jest co nieco pomyśleć nad tym jakże trywialnym sposobem stawkowania i wprowadzić w nim choćby drobną modyfikację podnoszącą jego skuteczność. Dobrym pomysłem jest ustanowienie zakresów kursowych i do każdego z nich dobranie odpowiedniej stawki. Na przykład:

  • kursy poniżej 2,0 – stawka 50 zł;
  • kursy w przedziale 2,0–5,0 – stawka 20 zł;
  • kursy powyżej 5,0 – stawka 10 zł.

Ta drobna zmiana polegająca na uzależnieniu wysokości stawki od kursu zakładu ma na celu zminimalizowanie strat spowodowanych obstawianiem wysokich kursów, które oznaczają, że prawdopodobieństwo zwycięstwa typu jest niewielkie. (Przeczytaj: Jak powstają kursy bukmacherskie)

Przy ustalaniu wysokości stawki na pojedynczy zakład ważna jest nadrzędna zasada, o której nie należy zapominać:

Wysokość ustalonej stawki na zakład nigdy nie może przekraczać 5% łącznego budżetu przeznaczonego na obstawianie.

Ograniczenie to ma na celu zminimalizowanie ryzyka bankructwa, gdyż jeżeli stawka będzie za wysoka, np. wyniesie 20% budżetu, wówczas spowoduje, że po pięciu przegranych z rzędu zakładach przegramy cały budżet. W przypadku gry płaską stawką stawka na jeden zakład nie powinna przekroczyć 2–5% naszego kapitału przeznaczonego na grę.

Przykłady gry systemem płaska stawka

Najlepiej grę tym systemem zobrazować na przykładach. Przyjrzyjmy się więc grze z przedziałami kursowymi i bez przedziałów kursowych.

Płaska stawka bez przedziałów kursowych

Kapitał początkowy: 1000 zł

  • Zakład nr 1 – kurs 3.00; stawka 20 zł; wygrana; kapitał 1040 zł
  • Zakład nr 2 – kurs 1.70; stawka 20 zł; wygrana; kapitał 1054 zł
  • Zakład nr 3 – kurs 2.50; stawka 20 zł; przegrana; kapitał 1034 zł
  • Zakład nr 4 – kurs 4.00; stawka 20 zł; wygrana; kapitał 1094 zł
  • Zakład nr 5 – kurs 5.00; stawka 20 zł; przegrana; kapitał 1074 zł
  • Zakład nr 6 – kurs 4.20; stawka 20 zł; przegrana; kapitał 1054 zł

Płaska stawka z przedziałami kursowymi

Oto jak powyższy przykład będzie wyglądał w grze zgodnie z przedziałami kursowymi:

  • kursy poniżej 2.0 – stawka 50 zł;
  • kursy w przedziale 2.0–4.0 – stawka 20 zł;
  • kursy powyżej 5.0 – stawka 10 zł.

Przykład:

  • Zakład nr 1 – kurs 3.00; stawka 20 zł; wygrana; kapitał 1040 zł
  • Zakład nr 2 – kurs 1.70; stawka 50 zł; wygrana; kapitał 1075 zł
  • Zakład nr 3 – kurs 2.50; stawka 20 zł; przegrana; kapitał 1055 zł
  • Zakład nr 4 – kurs 4.00; stawka 10 zł; wygrana; kapitał 1085 zł
  • Zakład nr 5 – kurs 5.00; stawka 10 zł; przegrana; kapitał 1075 zł
  • Zakład nr 6 – kurs 4.20; stawka 10 zł; przegrana; kapitał 1065 zł

Stały procent

Do systemu typowania płaską stawką możemy również wprowadzić inną modyfikację, tak aby stawka zakładu nie była stałą kwotową, tylko stałym procentem budżetu. Tym samym powstanie system „stałego procentu”.

Połączone ręce ludzi
System płaska stawka to spokój i minimum ryzyka.

W poniższym przykładzie stawkę 2% obliczaliśmy dla każdego kolejnego zakładu. Można to jednak nieco uprościć i taką stawkę wyliczać na jakiś okres, na przykład tydzień, miesiąc czy kwartał. Wówczas niezależnie od aktualnego budżetu gramy przez np. tydzień za wcześniej wyliczone 2% kapitału. Różnica w stosunku do zwykłego płaskiego systemu polega na tym, że wysokość stawki zależy od bieżącej wysokości naszego budżetu.

  • Zakład nr 1 – kurs 3.00; stawka 20 zł; wygrana; kapitał 1040 zł
  • Zakład nr 2 – kurs 1.70; stawka 20,80 zł; wygrana; kapitał 1054,56 zł
  • Zakład nr 3 – kurs 2.50; stawka 21,09 zł; przegrana; kapitał 1033,47 zł
  • Zakład nr 4 – kurs 4.00; stawka 20,67 zł; wygrana; kapitał 1095,48 zł
  • Zakład nr 5 – kurs 5.00; stawka 21,90 zł; przegrana; kapitał 1073,58 zł
  • Zakład nr 6 – kurs 4.20; stawka 21,47 zł; przegrana; kapitał 1052,11 zł

Dla jakich graczy płaska stawka?

Oczywiście z systemu płaskiego stawkowania może korzystać każdy – zarówno gracz profesjonalny, jak i początkujący, gdyż jest to bardzo racjonalny i bezpieczny system. Obstawianie płaską stawką to system szczególnie polecany początkującym typerom, którzy dopiero zaczęli przygodę z bukmacherką i nie wiedzą, czego mogą się po sobie spodziewać. Przestrzegając zasad systemu płaskiej stawki, typer automatycznie nakłada na siebie mocne ograniczenie co do wysokości zakładu. Jest to bardzo istotne, gdyż w wielu przypadkach do wyzerowania konta u bukmachera prowadzi zbyt wysokie stawkowanie.

Początkujący typerzy dzięki temu systemowi nie stracą całego kapitału po pięciu zakładach i na spokojnie mogą przekonać się, z jaką skutecznością typują i czy ich typy generują zysk, czy też stratę. Co do kapitału, to płaska stawka sprawdzi się przy każdej jego wielkości, choć jeśli nie chcemy grać za 2 zł czy 5 zł, naszą pulę na grę stanowić powinien kapitał w przedziale minimum 500–1000 zł.

Wady i zalety gry płaską stawką

Tak jak i każdy system, tak i płaska stawka ma swoje dobre i złe strony. Do jej zalet zaliczymy:

  • niewielkie ryzyko bankructwa – wiele rzecz jasna zależy od granych przez nas typów, ale płaska stawka niemal do minimum ogranicza ryzyko bankructwa, gdyż posługując się stawką w wysokości 2%, mamy możliwość postawienia minimum 50 zakładów. Jeśli wszystkie okażą się porażką, oznacza to tylko tyle, że obstawiamy słabe typy i bukmacherka nie jest tym, co powinno nas interesować;
  • idealny system dla początkujących graczy – jako że widmo porażki w dłuższej perspektywie jest niewielkie, jest to doskonały system dla graczy, którzy bukmacherki dopiero się uczą;
  • selekcję typów – grając płaską stawką, bez problemu sprawdzimy, czy stawiane przez nas zakłady przynoszą zysk, czy może generują stratę.

Do wad płaskiej stawki zaliczyć możemy:

  • niskie zyski – porównując ten system z innymi, okazuje się, że nie przynosi on tak dużych zysków jak wiele pozostałych. Coś za coś, bo niewielki zysk oznacza jednocześnie równie małe widmo bankructwa;
  • równą stawkę dla wszystkich kursów – do minusów zaliczymy też granie wszystkich kursów tą samą stawką, do czego obliguje nas gra niezmodyfikowanym systemem. Dlatego warto jest wprowadzić opisane przez nas wyżej przedziały kursowe i stawkę na zakład uzależniać właśnie od kursów. Modyfikacja systemu płaskiej stawki na stały procent również jest warta uwagi. Bardziej zaawansowani typerzy powinni zainteresować się systemem Kelly’ego.

Podsumowanie

Można pokusić się o tezę, że system płaska stawka jest najprostszym systemem stawkowania, dzięki czemu łatwo zrozumie i wprowadzi go w życie każdy typer. To duża zaleta, szczególnie patrząc z perspektywy początkujących graczy zakładów bukmacherskich. Tak jak w każdym systemie bukmacherskim – należy pamiętać, że aby system był skuteczny, należy przestrzegać jego zasad.

Jeśli zależy nam na dużych zyskach, na pewno znajdziemy bardziej agresywny system, jednakże należy mieć na uwadze, że wraz ze wzrostem agresywności rośnie także ryzyko wyzerowania konta. Wydaje się, że jest to system idealny dla tych, którzy w bukmacherce nie szukają dużego zarobku, tylko zarobku systematycznego, choć jeżeli zbudujemy odpowiedni kapitał na grę, to przychody wynikające ze stosowania tego systemu także nas zadowolą… oczywiście, jeśli obstawiane typy będą dobre pod względem value, bo to klucz do całej zabawy.

Podziel się
  • facebook
  • twitter
  • telegram

https://spryciarz.com/poradnik-typera/plaska-stawka-70

Oceń ten tekst

Podobne artykuły