Rekreacyjny typer

Ocena 4/5 | 3 głosy

Na łamach naszego portalu w wielu artykułach oraz opiniach na temat bukmacherów znaleźć można określenie rekreacyjny typer.

"Bukmacher dobry jest jedynie dla rekreacyjnych typerów", "kupony akumulacyjne to domena graczy rekreacyjnych"... kim zatem jest ów rekreacyjny typer? Skąd wzięła się nazwa rekreacyjny typer?

W artykule tym odpowiemy na te pytania. Opiszemy sylwetkę gracza rekreacyjnego. Pomożemy też odpowiedzieć na pytanie czy Ty jesteś rekreacyjnym typerem i czy to dobrze czy źle?

Kim jest rekreacyjny typer?

Najogólniej mówiąc określenie "rekreacyjny typer" oznacza osobę, która typuje zakłady bukmacherskie głównie w celach rozrywkowych.

Definicja. Rekreacja (łac. recreo – odnowić, ożywić) - aktywny wypoczynek, forma aktywności umysłowej lub fizycznej podejmowana poza obowiązkami zawodowymi, społecznymi, domowymi i nauką. Stosowana w celu odpoczynku i rozrywki.

W typowaniu rekreacyjnym liczą się emocje, satysfakcja z przewidzianych wyników meczy, ważne są towarzyszące temu walory towarzyskie i przede wszystkim dobra zabawa. Osiągnięcie zarobku z obstawionych typów jest celem pobocznym.

Wygrywanie pieniędzy nie jest najważniejsze? Być może co niektórym trudno w to uwierzyć, przecież każdy zakład zawarty u bukmachera jest po to aby wygrać pieniądze?

Zgadza się. Typerzy zwykle nie są świadomi własnego rekreacyjnego podejścia do zakładów. Uważają, że są w stanie ograć bukmachera wybierając "na oko" kilka zakładów na podstawie skojarzeń, wysokości kursów, miejsca zajmowanego w tabeli przez drużyny lub zasłyszanej opinii a rzetelną analizę meczu zastępuje myślenie życzeniowe. Łudzą się wizją dużego i łatwego zarobku a w rzeczywistości przegrywają kolejne depozyty.

To tak jakby pierwszy lepszy kopacz piłki nożnej z podwórka zaproponował Robertowi Lewandowskiego rywalizację na pieniądze w grze 1-1, kto kogo lepiej będzie kiwać. Konfrontacja 25 lat regularnej profesjonalnej pracy Lewandowskiego kontra Twoje podwórkowe kopanie od czasu do czasu. Zastanów się kto wygra? Tak właśnie wygląda starcie rekreacyjnego typera, któremu "wydaje się, że wejdzie" z profesjonalnym bukmacherem.

Bukmacherka to nie jedyna branża w której marzenia przegrywają z rzeczywistością. Analogiczna sytuacja ma miejsce na rynku forex gdzie indywidualni inwestorzy/spekulanci łudzą się, że mają szansę wygrać z profesjonalnymi traderami największych światowych banków i funduszy hegingowych. W rzeczywistości są jedynie planktonem pochłanianym przez wielorybów.

Typuję rekreacyjnie, czy to źle?

Grupa kolegów wspólnie ogląda mecz piłki nożnej.
Bądź świadomy swojego rekreacyjnego podejścia do zakładów.

Absolutnie nie. Obstawianie zakładów bukmacherskich jest jedną z wielu form rozrywki dostępnych w dzisiejszym świecie. Typowanie wyników meczy niesie ze sobą emocje, zmusza typera do chociaż minimalnego wysiłku umysłowego, aktywizuje jego pasję i zainteresowania sportowe.

Typowanie zakładów często zacieśnia relacje towarzyskie ze znajomymi gdyż któż nigdy nie spierał się z kolegą o to czyja drużyna powinna wygrać mecz? Analizując drużyny toczy się rozmowy przed meczem, komentuje się w trakcie trwania meczu oraz dyskutuje się po jego zakończeniu.

Ważne po prostu jest abyś był świadomy swojego rekreacyjnego podejścia do zakładów i monitorował czy ta forma rekreacji nie zaczyna przekształcać się w problem.

Jak typować rekreacyjnie?

Typując rekreacyjnie możesz od czasu do czasu wygrywać duże kwoty pieniędzy jednak musisz być świadomy, że w długoterminowym starciu z bukmacherem będziesz tracił pieniądze.

Najlepiej ustaw sobie limit wpłat do bukmachera zależny od dochodu, może to być 100 zł lub 1000 zł miesięcznie i baw się w zakłady. Jeżeli przegrasz miesięczny limit, trudno, czekasz na kolejny miesiąc na kolejny depozyt. Najgorszą rzeczą jest chęć odegrania się. Jesteś rekreacyjnym typerem, jesteś słabszy od bukmachera, nie odegrasz się!

Obstawiaj najlepiej za niewielkie kwoty, w końcu bardziej chodzi o emocję niż o namacalny zarobek. Zakład za 20 PLN powinien dać tyle samo emocji co zakład za 200 PLN a ryzykowana kwota jest dużo niższa. Swobodnie stawiaj kupony za niewielkie stawki z wieloma zdarzeniami i wysokim kursem. 6-8 ligowych zdarzeń na kuponie może dać kurs w około 20-30 zagraj to za 5 PLN i masz emocjonujący weekend zapewniony.

Wybierz bukmachera prostego w obsłudze, z czytelną stroną internetową, najlepiej któregoś z polską licencją. Wysokość kursów czy szerokość oferty dostępnych zakładów nie powinna być dla Ciebie istotna. Bonusowa oferta powitalna to miły dodatek na start ale jeżeli po wyrobieniu bonusu bukmacher nie przypadnie Ci do gustu to nie trzymaj się go kurczowo, wypróbuj innego.

Typuję rekreacyjnie i tracę pieniądze

Obstawiając zakłady rekreacyjnie, w długim terminie, nie da rady regularnie zarabiać pieniądze na zakładach bukmacherskich. W krótkim terminie każdemu może się zdarzyć świetna seria wygranych zakładów, może też wpaść niespodziewana wielka wygrana (w LOTTO też się zdarzają), jednak w dłuższym terminie każdy typer rekreacyjny skazany jest na utratę pieniędzy.

Gdy udajesz się z dzieckiem do wesołego miasteczka to musisz opłacić bilet wstępu, gdy idziesz z dziewczyną do kina musisz opłacić seans, gdy jedziesz z rodziną na wakacje i wynajmujesz dom wypoczynkowy - musisz uiścić stosowną opłatę właścicielowi.

Obstawiając rekreacyjnie u bukmachera uzyskujesz korzyść w postaci emocji sportowych ale musisz za to zapłacić.

Tak działa rekreacyjne typowanie u bukmacherów. Można powiedzieć, że bukmacherzy w zasadzie sprzedają rekreacyjnym typerom możliwość "pobawienia się w zakłady". Dają na swoich stronach internetowych czy w punktach naziemnych możliwość kupienia emocji i iluzji dużego zarobku.

Dopóki zabawa w typowanie zakładów jest formą rozrywki to wszystko jest w porządku.

Świadomość własnej słabości

W typowaniu rekreacyjnym bardzo ważne jest aby mieć świadomość swojej rekreacyjności. Typując rekreacyjnie nie możesz liczyć na to, że będziesz regularnie wygrywać u bukmachera, nie możesz nawet liczyć na to, że w ogóle będziesz wygrywać.

Aby w danej dziedzinie osiągnąć sukces, aby zarabiać pieniądze, niezbędna jest nauka, zbieranie doświadczenia i praca nad swoim warsztatem. Nie ma drogi na skróty. To tyczy się każdej dziedziny.

Wielu początkujących typerów uważa, że jeżeli interesuje się sportem, ogląda czasami mecze, przegląda wiadomości sportowe to na luzie osiągnie sukces w zakładach. To duży błąd.

Zarabianie w zakładach bukmacherskich nie jest prostą rzeczą. Każdy profesjonalny typer przyzna, że zarabianie na bukmacherce wymaga sporego wysiłku umysłowego, dużego panowania nad emocjami, umiejętnego zarządzania kapitałem i kontroli ryzyka oraz pracy nad sferą mentalną. Dodatkowo wiąże się to z dużo wyższym stresem niż w przypadku standardowego zawodu.

Analiza meczów i wyszukiwanie zakładów z wartością, dobranie do zakładu odpowiedniej stawki, następnie znalezienie najwyższego kursu i wybór dobrego bukmachera. Być może dla wielu brzmi to banalnie, ale w rzeczywistości są bo skomplikowane rzeczy.

Jakby tego było mało, należy mieć świadomość, że poprawny typ wcale nie gwarantuje wygranej. To są zakłady sportowe, czasami na boisku wydarzą się całkiem nieprzewidywalne rzeczy i trzeba umieć radzić sobie z seriami przegranych. To nie są proste rzeczy.

Wielu początkujących typerów po szczęśliwej wygranej na początku swojej przygody z obstawianiem (tzw. szczęście początkującego) jest przekonana, że wygrywanie pieniędzy u bukmachera jest czymś dziecinnie prostym. Jest to przykład oddziaływania efektu Krugera-Dunninga. W psychologii zjawisko polegające na tym, że osoby o niewielkiej wiedzy z danego obszaru mają tendencję do znacznego przeceniania swoich umiejętności, podczas gdy osoby wysoko wykwalifikowane mają tendencję do zaniżania oceny swoich umiejętności.

Czy jestem rekreacyjnym typerem?

Po przeczytaniu powyższego tekstu powinieneś już sam odpowiedzieć na to pytanie, ale gdybyś miał wątpliwości przygotowaliśmy krótki test:

 1. Mam wybrany zakład do obstawiania. Co robię:
  • Obstawiam u bukmachera, w którym akurat mam pieniądze.
  • Mam założone i zweryfikowane konto w większości internetowych firm bukmacherskich, sprawdzam w porównywarce, który bukmacher oferuje najwyższy kurs na ten zakład, jeżeli bukmacher jest wiarygodny to robię depozyt i obstawiam zakład.
 2. Obstawiam zakład u bukmachera. Jak ustalam stawkę:
  • Na oko, ostatnio mam dobrą passę to postawię 100 zł. Stawiam 23,50 zł bo akurat tyle pozostało mi na koncie. Dwa ostatnie zakłady mi nie weszły więc teraz się odegram stawiam 50 zł.
  • Mam budżet 1000 zł, oszacowałem, że mój typ daje mi 11% przewagi nad bukmacherem więc korzystając z połówkowego kryterium Kelly’ego stawiam za 59,23 zł;
 3. Szukam zakładów do obstawiania. Co robię:
  • Chodzę po forach, portalach i patrzę co ludzie typują. Przeglądam ofertę bukmachera na popularne ligi i wyszukuję pewnych faworytów. Real Madryt ostatnio przegrał to teraz pewnie wygra.
  • Bazuję na modelu statystycznym, który sygnalizuje spore odchylenia od średniej w wynikach uzyskiwanych przez zespoły. Wyselekcjonowane 5 meczy analizuję pod kątem aktualnej dyspozycji kondycyjnej i psychicznej zawodników. Konsultuję się z doświadczonym kolegą. Specjalizuję się w 2 lidze włoskiej, czytam na bieżąco informacje z lokalnych włoskich portali.
 4. Trzy ostatnie zakłady mi nie weszły. Co robię:
  • Denerwuję się. Zwiększam stawkę na kolejny zakład, czarna seria musi się teraz skończyć. Szukam dobrych typów.
  • Zachowuję spokój. Daję sobie dzień przerwy w typowaniu, idę pojeździć na rowerze i nie myślę o zakładach. Trzymam się ustalonej strategii typowania bo wiem, że w dłuższej serii moje dobre typy przyniosą zysk.
 5. Mój bilans zarobków/strat ostatnich 12 miesięcy to:
  • Nie wiem. Chyba trochę do przodu. Oj ciężko to wszystko policzyć.
  • Zagrałem 1405 typów o średnim kursie 1,89 uzyskałem yield w 12% i zysk 35 500 zł. Najlepszy miesiąc to czerwiec 2018 gdyż słusznie zauważyłem zbyt wysokie kursy na outsiderów w fazie grupowej mistrzostw świata a następnie przeszacowane kursy na Francję w fazie pucharowej. Najsłabiej wyszedł wrzesień 2017 kiedy to za zbyt wysokie stawki zacząłem, grać początkowe rundy europejskich lig piłkarskich.

Jeżeli w którymkolwiek pytaniu wybrałeś odpowiedź a) oznacza, że jesteś typerem rekreacyjnym. Nie martw się, to nie jest koniec świata, jesteś wśród 95% typerów zakładów bukmacherskich.

Jak zostać typerem profesjonalnym?

Młody mężczyzna uczy się na laptopie.
Możesz zostać profesjonalistą tylko dzięki ciężkiej pracy.

Każdy profesjonalny typer zaczynał od rekreacji. Taka jest kolej rzeczy, aby osiągnąć poziom profesjonalny każdy musi najpierw rozpocząć swoją drogę od serii błędów.

Popełnianie błędów to naturalna rzecz i nie ma w tym nic złego. Ważne jest aby kolejno identyfikować, analizować i eliminować błędy. Edukować się, mieć otwarty umysł nie tylko na same kwestie sportowe, w zakładach bukmacherskich ważna jest wiedza z zakresu matematyki i psychologii.

Poziomu profesjonalnego nie osiągnie się z dnia na dzień, wymaga to czasu i pracy. Żaden typer nie ma wrodzonych zdolności analitycznych czy smykałki do underdogów a fixy to ściema. Liczy się przygotowanie, analiza, dobre obliczenie prawdopodobieństwa i stawki zakładu.

Robert Lewandowski musiał wiele lat pracować aby teraz zarabiać 2 miliony euro miesięczie w Bayernie Monachium. Nie ma drogi na skróty.

Jesteś ciekawy jak wygląda profesjonalny typer? Już niedługo postaramy się przybliżyć sylwetkę profesjonalnego typera. Tymczasem edukuj się, testuj, wyciągaj wnioski.

Na zakończenie przykład 2 rzeczywistych rozmów dotyczących niedawnego finału mistrzostw świata Francja - Chorwacja. Idealnie ilustruje podejście rekreacyjne i profesjonalne do typowania zakładów.

Utworzono dnia , ostatnia aktualizacja dnia , autor .
Znalazłeś w tekście błąd lub zawarte informacje nie są aktualne? Napisz komentarz lub skontaktuj się znami.

Komentarze i opinie

 1. Która z tych rozmów to tzw profesjonalne podejście ? Gram u buka od 2001 roku czyli zacząłem mając 9 lat. Te rozmowy przypominają mi rozmowy chlopcow przychodzących do sts po szkole i ich analityczne dywagacje o tym kto wygra mecz... Wiele razy dyskutowalem z naprawdę dobrymi typerami. Ba raz mialem w rekach kupon gdzie chlop mial do wygrania ponad 200 tysięcy i pytal o zdanie mnie co blokować. Wygrał ten kupon. Żaden z tych prawdziwych typerow tzn wygrywających nie rozmawia w ten sposob, a na pewno nie dokonuje takich analiz. Jeszcze to smieszne "starość". Każdy profesjonalny typer odbil by pileczkę mówiąc, że to doświadczenie. Mecz pokazał, że Chorwacja byla lepsza i to nie był żaden easy win. Kto wie jakby mecz się potoczył gdyby nie samobój czy karny

  • Link
 2. Po fakcie zawsze łatwo powiedzieć "łatwa wygrana". W rzeczywistości nawet poprawny typ (z punktu widzenia wartości) wielokrotnie okazuje się przegrany bo jak słusznie napisałeś "kto wie jak potoczy się mecz". To tylko sport, nikt nie zna wszystkich zmiennych wpływających na mecz. Nikt nie wie też co może się losowego wydarzyć na boisku. Jednak bez względu na to czy ostatecznie Francja wygrała by finał czy nie to uważam, że typ Francja win był jak najbardziej poprawny.

  Te kilka zdań to nie jest typowa analiza, analiza i szacowanie szans odbyło się już wcześniej a zakłady były już obstawione. Bardziej nazwałbym to jako skrótową wymianą zdań z zauważeniem pewnych elementów. Ciekawe elementy można w niej zaobserwować:

  • wiek - jak słusznie zauważyłeś, wiek sam w sobie nie jest żadnym argumentem, jednak w połączeniu z innymi elementami może być. Zestawienie starszych Chorwatów w połączeniu ze 100 dodatkowymi minutami na boisku i 24 godzinami krótszym okresem na regenerację to jednak argument przeciwko nim. Gotowość dyspozycji fizycznej była skonsultowana z fizykoterapeutom pracującym na co dzień ze sportowcami.
  • spełnienie - psychologia w sporcie ma bardzo duże znaczenie, nastawienie mentalne może odmienić mecz. Chorwaci awansując do finału dotarli na już szczyt, Francuzi dopiero na ten szczyt spoglądali, byli już mistrzami świata, europy. Masz mniej siły aby ze szczytu zdobyć kolejny wyższy szczyt niż przed dobyciem tego pierwszego.
  • życzeniowość - drużyna Chorwacji ewidentnie była ulubieńcem mediów, ludzie kibicują "kopciuszkom", pozytywny wydźwięk informacji o Chorwatach spowodował wśród osób kibiców i typerów trudne do odparcia myślenie życzeniowe "Chorwacja musi wygrać".
  • wzrost kursu - na 2 godziny przed meczem kurs na zwycięstwo Francji wzrósł z 1,95 do 2,20. Odpowiada to spadkowi prawdopodobieństwa na wygraną z 51% do 45%. W mediach nie pojawiły się żadne informacje mogące mieć wpływ na spadek szans na wygraną Francji.
  • nieracjonalność tłumu - Media społecznościowe aż huczały od wpisów wychwalających Chorwację, ludzie z całego świata wyrażali swoją opinię/życzenie aby to Chorwaci wygrali puchar świata.
  • dodatkowy zakład - połączenie wzrostu kursu wraz z widoczną nieracjonalnością tłumu spowodowało wzrost wartości zakładu więc został on powiększony o dodatkową stawkę

  Jeszcze aproppo wieku. Inny przykład jak wiek sam w sobie nie wpływa na jakość gry ale może oddziaływać na piłkarzy. Na przykładzie Polskiej Reprezentacji w Rosji. Nawałka oparł reprezentację na "bezpiecznych" doświadczonych zawodnikach (Błaszczykowski, Piszczek, Cionek, Pazdan, Grosicki, Jędrzejczak, Krychowiak, Lewandowski) czy wiek 30+ był bezpośrednim powodem ich słabej gry? Nie. Ale jak zestawisz zaawansowany piłkarsko wiek z faktem, że zawodnicy są już na schyłkowym etapie swojej kariery (górka ich możliwości była w 2016 klub/reprezentacja) to możesz wyciągnąć np. takie wnioski: mają słabe morale bo widzą spadek swojej formy, zależy im bardziej na dotrwaniu do emerytury na przyzwoitych zarobkach niż łamaniu sobie nóg w celu pokazania się nowym klubom, grają statycznie próbując unikać kompromitujących błędów niż wysilać się z ryzykiem, duże upały panujące w tamtym czasie w Rosji i dalekie transfery z bazy na mecze. Czy taka reprezentacja powinna być faworytem (45% na wygraną) z Senegalem? Wątpię.

  • Link
 3. Kursy są nieraz bardzo mylące wielu obstawiających się na tym robi wtopy.Nie sugerować się kursami tylko zwracać uwagę co sie obstawia. Szwindli jest tyle że naprawdę ciężko w obecnych czasach coś trafić, a granie na tzw Pewniaka mija się z celem bo faworyci często przegrywają można to zauważyć w piłce nożnej jak i w tenisie .Lepiej grac na zakłady tzw poboczne jak np. obie strzelą lub overy undery itp podobne.

  • Link
 4. eugeniusz:
  Kursy są nieraz bardzo mylące wielu obstawiających się na tym robi wtopy.Nie sugerować się kursami tylko zwracać uwagę co sie obstawia. Szwindli jest tyle że naprawdę ciężko w obecnych czasach coś trafić, a granie na tzw Pewniaka mija się z celem bo faworyci często przegrywają można to zauważyć w piłce nożnej jak i w tenisie .Lepiej grac na zakłady tzw poboczne jak np. obie strzelą lub overy undery itp podobne.

  Coś w tym jest ;-)
  Ja osobiście jak robie kupon to mala analiza, pozniej typ i dopiero zwracam uwagę na kurs, puszczam albo kasuje mecz. Nieraz zasugerowałem się jak kurs leci w dol/gore, aa spada wygrają i było tak ze kursy po 3,4 4 co na początku myślałem wchodziły a ten co lecial w dol przegrany.

  • Link

Skomentuj artykuł Rekreacyjny typer

Przy pisaniu każdego artykułu staramy się w jak najlepszy sposób przekazać wiedzę z danego obszaru zakładów bukmacherskich. Jest to niezwykle trudne zadanie, zachęcamy czytelników do uzupełnienia w komentarzach tematu artykułu "Rekreacyjny typer" swoimi doświadczeniami i wiedzą.

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp...

Oceń artykuł

Ocena 4/5 | 3 głosy

Masz pytania do artykułu? Temat nie został opisany dokładnie? Napisz, postaramy się odpowiedzieć. Masz uwagi? Napisz, poprawimy.
Podobał się artykuł? Wystaw ocenę i daj nam feedback. Podziel się linkiem ze znajomym.

Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Psychologia:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.

Betsson baner