Jest tylko jeden Yaya Toure

Ocena 5.00/1 głos

Kibice Wybrzeża Kości Słoniowej na zwycięstwo w Pucharze Narodów Afryki czekają już 23 lata. Dzisiaj wieczorem ich ulubieńcy zrobią wszystko, by mecz finałowy z Gahną nie zakończył się serią rzutów karnych. 

Wybrzeże Kości Słoniowej – Ghana, finał Pucharu Narodów Afryki, niedziela 8.02.2015, godz. 20

W 2006 roku Didier Drogba grał wyśmienicie. Tak w Chelsea, jak i w barwach WKS. Reprezentację doprowadził wówczas do finału PNA. Ale w nim jego drużyna uległa Egiptowi, przegrywając 2:4. Serię rzutów karnych – wcześniej przez 120 minut nie padł żaden gol.

W 2012 roku Didier Drogba grał wyśmienicie, choć już powoli kończył swoją ośmioletnią przygodę z Chelsea. Z pomocą Yaya Toure reprezentację doprowadził do finału PNA. Ale  w nim jego drużyna uległa Zambii, przegrywając 7:8. Serię rzutów karnych, rzecz jasna – wcześniej przez 120 minut nie padł żaden gol.

Po raz ostatni WKS zdobył mistrzostwo kontynentu, gdy Drogba w wieku 14 lat był trampkarzem starszym francuskiego klubu Vannes, a Yaya Toure, mając dziewięć lat, dopiero zaczynał marzyć o tym, by kiedyś zostać zawodowym piłkarzem. Drogba z międzynarodowymi występami oficjalnie pożegnał się rok temu. Toure jest jednak w tak wyśmienitej formę, że nawet w pojedynkę jest gotów zapewnić swojej drużynie narodowej drugi w historii tytuł.

Jeśli ktoś myśli, że kryzys, który w ostatnich tygodniach być może pozbawił Manchester City szans obrony mistrzostwa Anglii jest przypadkowy, powinien sobie uzmysłowić, że zbiegł się on dokładnie z wyjazdem Toure na PNA. To nie przypadek, że pomocnik City zdobył cztery razy z rzędu statuetkę dla najlepszego piłkarza Czarnego Lądu. Zdobycie tytułu mistrzowskiego powinno pięknie podsumować jego absolutną dominację w drugiej dekadzie XXI wieku.

Dla Toure dzisiejszy finał z Ghaną będzie szczególnie istotny, bo on też doskonale pamięta finałową niemoc swojej drużyny z 2006 i 2012 roku. W dwóch ostatnich meczach WKS nie miało jednak problemów ze zdobywaniem bramek – w ćwierćfinale pokonało 3:1 Algierię, a w półfinale w takim samym stosunku rozprawiło się z Demokratyczną Republiką Konga.

Oczywiście, Ghana przeszła fazę pucharową w jeszcze bardziej imponującym stylu (3:0 z Gwineą w ćwierćfinale i 3:0 z Gwineą Równikową w półfinale), lecz w dzisiejszym meczy faworytem będzie Wybrzeże Kości Słoniowej. Yaya Toure jest tylko jeden.

Ciekawe kursy w bukmacher:

Wygra Wybrzeże Kości Słoniowej: 2,52 (zakład z marżą 0%)

Yaya Toure strzeli gola: 4

Dokładny wynik (WKS – Ghana 2:0: 11

Podziel się
  • facebook
  • twitter
  • telegram

https://spryciarz.com/pilka-nozna/jest-tylko-jeden-yaya-toure-n234

Oceń ten tekst

Podobne artykuły