Dobry weekend dla polskich skoczków

Kadra polskich skoczków zajęła trzecie miejsce w konkursie drużynowym Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskim Lahti.

Polacy w składzie : Maciej Kot, Piotr Żyła, Krzysztof Miętus, Kamil Stoch po raz trzeci z rzędu w konkursach drużynowych stanęli na podium ostatnio miało to miejsce na Mistrzostwach Świata gdzie stanęli na najniższym stopniu podium.

Po pierwszej serii konkursu zajmowaliśmy czwarte miejsce. Najdalej skoczył lider, złoty medalista z Val di Fiemme Kamil Stoch, który osiągnął 121,5 metra. Na 119 metrze wylądował Maciej Kot. Identyczną odległość uzyskał Krzysztof Miętus niestety Piotr Żyła uzyskał zaledwie 115 metrów.

Zdecydowanie prowadzili Niemcy przed Norwegami i Austriakami. Do podium traciliśmy niewiele ponad dwa punkty.

Druga seria zaczęła się fantastycznie dla naszych skoczków. Maciej Kot skoczył aż 127,5 metra, Wolfgang Lotizl wylądował bliżej przez co awansowaliśmy na trzecie miejsce. W drugiej próbie Piotr Żyła uzyskał 124 metry jednak znowu spadliśmy na czwartą pozycje. Po skoku Krzysztofa Miętusa - 120,5 metra traciliśmy do Austriaków 8,1 punktu.

Trener Łukasz Kruczek postanowił obniżyć belkę przed ostatnim skokiem Stocha. Polak uzyskał 124 metry dzięki czemu rzutem na taśmę awansowaliśmy na trzecie miejsce i mogliśmy cieszyć się z siódmego podium Polski w historii skoków.

10. Daiki Ito JPN 126,5 m 260,8

W niedzielnym konkursie indywidualnym Kamil Stoch zajął piąte miejsce, Maciej Kot był szósty. Zawody wygrał Richard Freitag.

Po pierwszej serii Kamil Stoch zajmował drugie miejsce a Maciej Kot był ósmy. Mistrz Świata z dużej skoczni z Predazzo uzyskał drugą najdłuższą odległość 124 metry. Prowadził Richard Freitag - 126,5 metra, który aż o sześć punktów wyprzedzał Stocha. Trzeci był inny Niemiec Severin Freund. Maciej Kot uzyskał 123 metry. Do drugiej serii awansowali również Krzysztof Miętus - 20 miejsce 117 metrów oraz Piotr Żyła 22 117,5 metra. Nie powiodło się Dawidowi Kubackiemu oraz Stefanowi Huli, którzy zajęli odpowiednio 47 i ostatnie 50 miejsce.

Gregor Schlierenzauer po raz kolejny oddał słaby skok. Lider klasyfikacji generalnej, który kryształową kulę ma już praktycznie w kieszeni uzyskał 119,5 metra co dało mu 17 miejsce.

W drugiej serii Stoch nie utrzymał swojej wysokiej pozycji do czego zdążył już nas przyzwyczaić. Spadł na piąta lokatę tracąc do podium 0,7 punktu. Maciej Kot był szósty, Żyła 12 a Miętus 19. Schlierenzauer awansował tylko o dwie pozycje i świętowanie musi odłożyć na kolejne dni.

Zawody wygrał Richard Freitag, który był bezkonkurencyjny. Drugi był Anders Bardal a na najniższym stopniu podium stanął Severin Freund.