Siatkarskie kwalifikacje do Olimpiady w Rio 2016

Ocena 5.00/1 głos

Igrzyska Olimpijskie w Rio zbliżają się wielkimi krokami. Wielu zawodników, jak i drużyn zapewniło sobie już w nich udział. Pozostali w dalszym ciągu muszą o nie walczyć.

Już 5 stycznia do rywalizacji o awans na IO w Rio przystępuje osiem europejskich reprezentacji siatkarskich, które rozegrają turniej kwalifikacyjny w Berlinie. Jest to druga europejska szansa na kwalifikację olimpijską po Pucharze Świata, z którego awans na IO wywalczyli tylko Włosi.

Turniej potrwa od 5 do 10 stycznia i zostanie rozegrany w berlińskiej Max-Schmeling-Halle. Telewizyjną transmisję ze wszystkich spotkań przeprowadzi TVP oraz bukmachera za pośrednictwem swojego playera wideo (mecze na żywo).

Zasady turnieju kwalifikacyjnego

Do Turnieju przystąpi osiem najlepszych zespołów europejskich w światowym rankingu, które nie wywalczyły jeszcze kwalifikacji. Są to:

 • Rosja (1)
 • Bułgaria (2)
 • Polska (4)
 • Niemcy (5, gospodarz)
 • Serbia (6)
 • Francja (7)
 • Finlandia (8)
 • Belgia (9)

Zostały one podzielone na dwie grupy:

Grupa A: Niemcy, Polska, Serbia, Belgia

Grupa B: Rosja, Francja, Bułgaria, Finlandia

Do fazy półfinałowej awansują po dwie najlepsze drużyny. Ich zwycięzcy zagrają w finale o bezpośredni awans na IO w Rio. Przegrani zmierzą się w meczu o trzecie miejsce, które jest przepustką do udziału w światowym turnieju interkontynentalnym, który będzie już ostatnią szansą na uzyskanie awansu do IO. W rezultacie co najwyżej tylko 4 europejskie zespoły zagrają w Rio, podczas gdy cztery lata temu w Londynie udział wzięło 7 reprezentacji z Europy.

Klasyfikacja końcowa

Miejsce 1 - awans na IO w Rio

Miejsca 2 i 3 - awans do turnieju interkontynentalnego

Miejsce 4-8 - strata szans na udział w IO w Rio

Szanse Polaków

Jak w tym zestawieniu wygląda nasza reprezentacja? Otóż, aby myśleć o awansie na igrzyska lub w ogóle zachowaniu na nie szans, musimy zająć jedno z dwóch pierwszych premiowanych awansem miejsc w swojej grupie, a następnie minimum wygrać mecz o trzecie miejsce.

Udział w turnieju Polska reprezentacja rozpocznie 5 stycznia meczem z Serbią, który rozegrany zostanie o godzinie 20:30. Następnie będziemy mieli dzień przerwy, aby w czwartek o 15:00 stanąć naprzeciw Belgii. Fazę grupową zakończymy w piątek o 20:00 spotkaniem z gospodarzami, czyli Niemcami.

Wydaje się, że mistrzostwie świata z 2014 roku w rozgrywkach grupowych powinni sobie poradzić. Tym bardziej że zaczynamy meczem z Serbami, którzy zazwyczaj źle wchodzą w turniej. Zadanie Polaków w tym meczu polegać będzie przede wszystkim na zatrzymaniu serbskiego atakującego Aleksandara Atanisijevica. Dobrym prognostykiem może być fakt, że w 2014 roku turniej MŚ Polacy także inaugurowali z Serbami i pewnie wygrali 3-0, kontynuując zwycięską passę aż do finału.

Jeśli mecz z Serbią okaże się zwycięski i wygramy z teoretycznie najsłabszymi Belgami, do spotkania z Niemcami powinniśmy przystępować będąc pewnym awansu. Jeśli nawet byłoby inaczej, to należy zauważyć, że gospodarze do turnieju przystąpią mocno osłabieni. Nie dość, że już wcześniej ze składu trenera Vitala Heynena wypadł Jochen Schoeps to ostatnio kontuzji nabawił się Robert Kromm.

Polska reprezentacja była o krok od wywalczenia awansu na Igrzyska Olimpijskie 2016 we wrześniu minionego roku, kiedy to w Pucharze Świata odniosła 10 zwycięstw. Cały turniej ułożył się jednak tak pechowo, że jedyna porażka 1-3 przeciwko Włochom przekreśliła szansę awansu.

Skład reprezentacji Polski:

Mateusz Bieniek, Rafał Buszek, Fabian Drzyzga, Karol Kłos, Dawid Konarski, Michał Kubiak, Bartosz Kurek, Grzegorz Łomacz, Mateusz Mika, Marcin Możdżonek, Damian Wojtaszek (libero), Andrzej Wrona, Paweł Zatorski (libero), Wojciech Żaliński.

Na powrót do kadry nie zdecydował się MVP poprzednich Mistrzostw Świata, czyli Mariusz Wlazły, a także Paweł Zagumny. Z powodów zdrowotnych zabraknie także Michała Winiarskiego.

Co ważne, ubytki kadrowe dotknęły nie tylko reprezentację Polski, bo wśród Rosjan zabraknie największej gwiazdy Dmitrija Muserskiego, z kolei u Bułgarów nie wystąpi Cwetan Sokołow.

Turniej w zakładach bukmacherskich

Tak ważna impreza nie może nie być niezauważona przez firmy bukmacherskie, które przygotują szeroką ofertę zakładów zawierającą w sobie nie tylko rozstrzygnięcia na zwycięzcę danego spotkania, ale także wszelkie zakłady dodatkowe w formie handicapów, dokładnych wyników, sumy punktów w meczu bądź określonym secie.

Kursy na 1. dzień turnieju wg Totolotek (zwycięzca meczu):

 • Finlandia - Rosja @9,00 - @1,04
 • Belgia - Niemcy @6,50 - @1,10
 • Serbia - Polska @3,00 - @1,36

Turniej w Berlinie skupia europejską elitę siatkówki, gdzie kilka reprezentacji jest na bardzo zbliżonym poziomie. W ofercie bukmacherów próżno szukać zakładów na końcowego zwycięzce. Zdaniem ekspertów najwięcej szans daje się Polsce, Rosji, Bułgarii i Francji.

Szczególnie szeroką ofertę zakładów bukmacherskich na turniej kwalifikacyjny przygotował bukmacher Totolotek i Fortuna. 

Typuj siatkówkę w Lidze Typerów

Wszystkie mecze turnieju kwalifikacyjnego mężczyzn można typować w naszej Lidze Typerów. Zobacz siatkówkę w Lidze Typerów.

Podziel się
 • facebook
 • twitter
 • telegram

https://spryciarz.com/siatkowka/siatkarskie-kwalifikacje-do-olimpiady-w-rio-2016-n312

Oceń ten tekst

Podobne artykuły