Nowa formuła t-mobile ekstraklasy

Ocena 5.00/1 głos

Od przyszłego sezonu T-Mobile ekstraklasy rozgrywki przybiorą nowy format. Zespoły rozegrają aż o siedem spotkań więcej a tabela zostanie podzielona na grupę mistrzowską oraz spadkową. Decyzję w tej sprawie zatwierdziła w piątek rada nadzorcza Ekstraklasy.

Do tej pory 16 drużyn najwyższej klasy rozgrywkowej grało 30 spotkań w sezonie. Od sezonu 2013/2014 po tej rundzie zasadniczej tabela zostanie podzielona na grupę mistrzowską oraz spadkową. Punkty zdobyte w pierwszej części sezonu zostaną podzielone na pół i zaokrąglone w górę.

W każdej grupie zobaczymy po osiem zespołów, które rozegrają siedem dodatkowych spotkań. Zespoły znajdujące się na miejscach 1-4 oraz 9-12 mają zagwarantowane, że cztery spotkania rozegrają na własnym boisku.

Rewolucyjny sezon wystartuje 13 lipca tego roku. Do 14 grudnia potrwa runda jesienna w której zostanie rozegranych 21 kolejek. Pod koniec lutego piłkarze znowu wyjdą na boisko. Na początku kwietnia zakończy się runda zasadnicza. Cały sezon zafiniszuje w zależności od tego czy nasza reprezentacja awansuje do finałów mistrzostw świata w Brazylii a więc 17 bądź 31 maja przyszłego roku.

Już od dawna mówiło się o tego typu zmianie. Prezes PZPN oraz zarząd Ekstraklasy SA przekonują, że dzięki temu pomysłowi poziom rywalizacji o mistrzostwo oraz o utrzymanie zwiększy się. Dodatkowo wcześniejsze rozpoczęcie rozgrywek pomoże zespołom startującym w europejskich pucharach, które rywalizując na boiskach w Europie będą już w ligowym "gazie".

Rozgrywki z pewnością zyskają na atrakcyjności, tabela "spłaszczy" się i więcej zespołów będzie miało szansę na zdobycie tytułu mistrzowskiego.

Taki system miał już miejsce w sezonie 2001/2002 kiedy to mistrzem została Legia Warszawa.

Reasumując od najbliższego sezonu w ekstraklasie wystąpi jak dotychczas 16 zespołów. Rozegranych zostanie 37 kolejek w których zobaczymy 296 spotkań. Po sezonie zasadniczym - 30 kolejkach tabela podzielona na grupę A (mistrzowską zespoły z miejsc 1-8) oraz grupę B (spadkową zespoły z miejsc 9-16). Drużyny z miejsc 1-4 oraz 9-12 rozegrają jedno spotkanie u siebie więcej. Sezon ruszy 13 lipca a zakończy się 17 lub 31 maja.

Podziel się
  • facebook
  • twitter
  • telegram

https://spryciarz.com/pilka-nozna/polska/ekstraklasa/nowa-formula-t-mobile-ekstraklasy-n63

Oceń ten tekst

Podobne artykuły