Większość klubów bez licencji na grę w pucharach

Ocena 5.00/1 głos

Przewodniczący Komisji do spraw Licencji Klubowych Krzysztof Sachs poinformował w środę, że aż dziesięć klubów nie otrzymało od Komisji Licencyjnej PZPN licencji UEFA na grę w europejskich pucharach w przyszłym sezonie. Co więcej Polonia Warszawa nie otrzymała prawa do gry w piłkarskiej ekstraklasie a Górnik, Ruch oraz Widzew dostały zakaz przeprowadzania transferów.

Komisja Licencyjna bardzo surowo oceniła polskie kluby piłkarskie. GKS Bełchatów, Ruch Chorzów, Wisła Kraków, Widzew Łódź, Pogoń Szczecin, Polonia Warszawa oraz Śląsk Wrocław nie otrzymały zgody na grę w pucharach z powodów finansowych.

"Prognoza finansowa Śląska, podobnie jak kilku innych klubów, wskazuje deficyt w bieżącej działalności, koszty są wyższe od przychodów. UEFA przyjęła zasadę, że licencji nie może otrzymać klub, którego źródła pokrycia deficytu są nienależycie udokumentowane. W Śląsku akcjonariusze, czyli spółka Polsat i miasto Wrocław, przedstawili szereg dokumentów deklarujących warunkową chęć utrzymywania klubu, ale są one warunkowe. Dzwoniłem do UEFA i jeśli na dziś Śląsk nie ma licencji, wtedy mógłby go zastąpić w pucharach następny zespół w ligowej tabeli. Nie ma możliwości, aby europejska federacja odebrała nam miejsce w Lidze Europejskiej" - tak sytuacje Śląska Wrocław opisał przewodniczący Krzysztof Sachs. Ze względu na duże problemy z infrastrukturom licencji na grę w europejskich pucharach nie otrzymały również Podbeskidzie Bielsko - Biała, Jagiellonia Białystok oraz Górnik Zabrze. Licencje UEFA na grę w europejskich pucharach otrzymały: Legia Warszawa, Lech Poznań, Korona Kielce, Lechia Gdańsk, Zagłębie Lubin i Piast Gliwice. Kluby, które licencji nie otrzymały mają pięć dni na złożenie odwołania.

Licencję na występy w ekstraklasie w sezonie 2013/14 otrzymały: Legia Warszawa, Lech Poznań, Korona Kielce, Lechia Gdańsk, GKS Bełchatów, Śląsk Wrocław, Wisła Kraków, Podbeskidzie Bielsko-Biała i Jagiellonia Białystok. Ze względów finansowych nie otrzymała jej Polonia Warszawa - poinformował przewodniczący Komisji ds. Licencji Klubowych Krzysztof Sachs. Licencję warunkową, z nadzorem finansowym bądź infrastrukturalnym, dostały z kolei: Górnik Zabrze, Ruch Chorzów, Pogoń Szczecin, Widzew Łódź, Zagłębie Lubin i Piast Gliwice.

"Polonia nie spełnia wymogów licencyjnych w zakresie braku przeterminowanych zaległości wobec piłkarzy, Urzędu Skarbowego i ZUS. Spotkaliśmy się z zarządem stołecznego klubu, który zadeklarował bardzo intensywne działania, aby przed 28 maja, czyli dniem podjęcia decyzji przez komisję odwoławczą, znaleźć odpowiednie środki finansowe." - tłumaczy Sachs. Ireneusz Król prezes Czarnych Koszul poinformował jednak, że Polonia otrzyma licencje w trybie odwoławczym. Jeśli tak się stanie klub z Warszawy zostanie przesunięty na ostatnie miejsce w tabeli. Prezes PZPN Zbigniew Boniek rozważa również pojedynek barażowy między trzecim zespołem od końca ekstraklasy a trzecią drużyną I ligi.

Zakazem transferów ukarane zostały Górnik Zabrze, Ruch Chorzów oraz Widzew Łódź. To kara za "naruszenie kryteriów finansowych". Inne kluby zostały ukarane ostrzeżeniami lub finansowo.

Lech Poznań otrzymał 100 tysięcy złotych kary za naruszenie dyscypliny licencyjnej.

"Kara nałożona na Lecha jest najwyższa, bowiem nie spłacił zobowiązania transferowego do węgierskiego klubu na kwotę ponad 300 tys. euro do 31 marca, dopiero na początku maja, a drugi powód - nie wykazał tego zobowiązania jako przeterminowanego w odpowiednich tabelach, składając wniosek. Lech przedstawił jednak przekonywujące wyjaśniania, twierdząc, że błąd wynikał z niepoważnego prowadzenia negocjacji przez klub z Węgier." 


Kluby mają pięć dni na odwołanie się od decyzji jeśli spłacą kary w przeciągu dwóch tygodni zostaną one zredukowane do 50 %. Ostateczna decyzja w sprawie licencji zostanie podjęta 28 maja.

Podziel się
  • facebook
  • twitter
  • telegram

https://spryciarz.com/pilka-nozna/polska/ekstraklasa/wiekszosc-klubow-bez-licencji-na-gre-w-pucharach-n122

Oceń ten tekst

Podobne artykuły

Neteller
Metody płatności

Neteller