Zakłady Over/Under

Ocena 4.44/16 głosów
Zakłady Over/Under

Kilkanaście lat wstecz gra u bukmachera opierała się wyłącznie na obstawianiu zwycięzców poszczególnych wydarzeń sportowych. Obecnie oferta najlepszych legalnych bukmacherów internetowych jest znacznie szersza i kryje w sobie mnóstwo opcji zakładów.

Jedną z najchętniej wybieranych opcji są zakłady Over/Under. O co w nich dokładnie chodzi? Jakie są rodzaje i kombinacje zakładów Over/Under? Jakie mają wady, a jakie zalety oraz które są bardziej opłacalne? Za mniej więcej 10 minut poznacie odpowiedź na każde z powyższych pytań.

 1. Zakłady Over/Under - co to znaczy?
 2. Zakłady Over/Under - rodzaje kursów
 3. Zakłady Over/Under - azjatyckie linie goli
 4. Zakłady Over/Under - wady i zalety
 5. Jak obstawiać zakłady Over/Under?
 6. Gdzie obstawiać zakłady Over/Under?
 7. Zakłady Over/Under - które bardziej się opłacają?
 8. Zakład Under 2,5  w piłce nożnej

Zakłady Over/Under - co to znaczy?

Chyba nie ma bukmachera, który w swojej ofercie nie miałby kursów na zakłady Over/Under. To szalenie popularny i jeden z chętniej wybieranych rynków zakładów przez typerów. Jeśli stawiacie swoje pierwsze kroki w bukmacherce i nie do końca wiecie o co w nich chodzi, to już spieszymy z wyjaśnieniami. Zakłady Over/Under można obstawiać w przypadku praktycznie każdej dyscypliny sportowej.  Co to jest zakład over/under?

Zakłady Over/Under (powyżej/poniżej) polegają na tym, że bukmacher wystawia kursy na jakąś linię (np. 2,5 goli w meczu piłkarskim), zaś zadanie typera polega na przewidzeniu, czy w danym spotkaniu będziemy świadkami opcji Over (Powyżej), czy może Under (Poniżej). W omawianym przykładzie 0, 1 lub 2 gole w meczu sprawiają, że zwycięska będzie opcja Under, natomiast gdybyśmy byli świadkami 3 lub więcej goli, wówczas prawidłową opcją byłby Over.

Bukmacherzy najczęściej wystawiają zakłady Over/Under na liczbę goli w meczu.

Zakłady Over/Under - rodzaje kursów

W podanym chwilę wcześniej przykładzie wykorzystaliśmy linię zakładów Over/Under 2.5. To najpopularniejsza linia goli w meczach piłkarskich, gdyż tak się składa, że średnia bramek w piłce nożnej oscyluje około 3 goli na mecz. Swoją drogą, z raportów jakie publikują bukmacherzy zakłady Over/Under to drugi najchętniej wybierany rynek zakładów przez typerów piłkarskich (pierwszym są rzecz jasna tradycyjne kursy 1X2 na zwycięzcę meczu).

Pomysłowość analityków zatrudnionych przez bukmacherów nie zna jednak granic, dlatego gracze otrzymują możliwość typowania znacznie większej ilości linii goli - od Over/Under 0,5, aż do Over/Under 7,5, 8,5, a nawet 9,5 u najlepszych bukmacherów internetowych. Do tak wysokich linii przypisane są zazwyczaj gigantyczne kursy, które w momencie powodzenia oznaczają pokaźną wygraną dla gracza.

W przypadku piłki nożnej zakłady Over/Under nie dotyczą rzecz jasna tylko i wyłącznie samych goli. W zależności od bukmachera obstawiać można praktycznie wszystkie zdarzenia w meczu - Over/Under rzutów rożnych, kartek, strzałów, fauli, posiadanie piłki, itd., itd. Są to bardzo ciekawe rynki zakładów, gdyż wiedza bukmachera na ich temat nie zawsze jest najlepsza, zaś kursy są bardzo często wystawiane na podstawie algorytmu. Doświadczony typer błyskawicznie będzie potrafił wykorzystać ewentualne pomyłki kursowe.

Zakłady na liczbę goli over/under w Fortunie
Zakład na to czy liczba goli będzie mniejsza lub większa niż podana granica - efortuna.pl

Zakłady Over/Under to nie tylko piłka nożna, lecz odnoszą się one praktycznie do każdej dyscypliny. Linie punktów w koszykówce, liczba setów i punktów w poszczególnych setach w siatkówce, ilość gemów i setów, a także małych punktów w tenisie ziemnym, liczba rund w boksie lub MMA, albo liczba plansz w e-sportach - przykłady można by mnożyć w nieskończoność.

Wychodząc zaś poza sport bardzo popularne wśród typerów obstawiających wydarzenia politycznezakłady Over/Under podczas wyborów, w których można obstawić procentowy wynik poszczególnych partii oraz kandydatów. Na stronach najlepszych serwisów internetowych spotkaliśmy się również z kursami Over/Under dotyczącymi Oscarów - przykładowo ile statuetek otrzyma dany film?

Zakłady Over/Under - azjatyckie linie goli

Nieco wyższą szkołą jazdy, jeśli mowa o zakładach Over/Under, są azjatyckie linie goli. Ale tylko na pierwszy rzut oka, zaś krótka praktyka pozwoli Wam zrozumieć te mechanizmy bardzo szybko.

Popularne azjany dotyczą rynków piłkarskich i dają możliwość jeszcze lepszego dopasowania się do preferencji gracza. W przypadku azjatyckich linii goli zapis zakładu nie wygląda tak - Over 2,5, Over 3,5, itd., lecz tak - Over 2,75, Over 3, Over 3,25, itd. Początkowo może się to wydawać dosyć skomplikowane, jednak zapewniamy, że w rzeczywistości jest znacznie prostsze. Najłatwiej będzie, jeśli wytłumaczymy to Wam na konkretnych przykładach:

 • Zakład Over 2,75 jest przegrany w sytuacji, kiedy w meczu pada 0, 1 lub 2 gole. W przypadku dokładnie 3 goli połowa stawki jest zwycięska, zaś połowa to zwrot stawki. 4 lub więcej goli oznacza wygraną całości zainwestowanej stawki.
 • Zakład Over 3 jest przegrany, kiedy w meczu pada 0, 1 lub 2 gole. W przypadku dokładnie 3 goli gracz otrzymuje zwrot całości zainwestowanej stawki, zaś 4 lub więcej goli oznacza, że kupon jest wygrany.
 • Zakład Over 3,25 goli jest przegrany, jeśli w meczu pada 0, 1 lub 2 gole. Dokładnie 3 gole oznaczają zwrot połowy stawki, zaś druga połowa stawki jest przegrana. 4 lub więcej goli w meczu to wygrany kupon.

Kolejna popularna kombinacja to Over 2,5/BTTS, czyli 3 lub więcej goli w meczu i oba zespoły trafią do siatki lub Under 2,5/BTTS - no, czyli 0, 1 lub 2 gole w meczu i oba zespoły (lub przynajmniej jeden z nich) nie strzeli bramki. Taka kombinacja wydaje się całkiem sensowna. Przykładowo - w meczu dwóch wyrównanych drużyn, które przy okazji strzelają sporo bramek trudno liczyć na to, że jeden zespół w pojedynkę pokryje linię Over 2,5 i wygra 3:0. Przyznacie sami, że wynik 2:1 jest wówczas znacznie bardziej prawdopodobny.

Zakłady Over/Under - wady i zalety

Podobnie jak każdy inny rynek zakładów, tak również zakłady ilość goli Over/Under mają swoje wady i zalety. Bez wątpienia sporym plusem jest fakt, że są one zawsze dwudrogowe, a zatem teoretycznie gracz ma 50% szans na powodzenie.

Wielką zaletą zakładów Over 2,5 jest to, że przy korzystnym scenariuszu, np. w przypadku błyskawicznego gola w pierwszych minutach gracz nie musi nerwowo obgryzać paznokci w oczekiwaniu na kolejne bramki, lecz może łatwo sprzedać zakład z zyskiem dzięki opcji cashout, oferowanej przez każdego szanującego się bukmachera internetowego.

Sceptycy powiedzą z kolei, że w meczu piłkarskim chodzi o zwycięstwo, a nie o festiwal bramek. I faktycznie, jest w tym sporo racji. Celem każdego trenera jest chociażby minimalna wygrana, a niekoniecznie tworzenie widowiska. Kolejne gole są zatem poniekąd “efektem ubocznym” dążenia obu drużyn do zwycięstwa, a nie celem samym w sobie.

Kibice w Polsce przed telewizorem.
Zakłady over 2,5 idealnie komponują się ze świetnym atmosferą!

Z naszego doświadczenia wynika, że obstawianie zakładów Over/Under jest po prostu przyjemne! Przykładowo - obstawiasz opcję Over 2,5 w jakimś meczu, otwierasz zimne piwo i rozciągasz się na kanapie. Nie interesuje Cię, która drużyna wygra, gdyż dla Ciebie istotne jest wyłącznie to, aby na boisku sporo się działo, zaś piłka co najmniej trzy razy lądowała w siatce. Nic więcej!

Jak zawsze staramy się szukać kontrargumentów i mamy taki również i tym razem. VAR. Wideoweryfikacja bardzo popsuła wspomnianą przed momentem przyjemność z oglądania meczów, gdyż nawet jeśli pada bramka, to kibic/typer nie może mieć pewności, że za moment nie zostanie ona anulowana.

Ileż to już razy wszystko wydawało się być zgodnie z przepisami, zaś po minucie albo dwóch sędziowie na wozie VAR dopatrzyli się jakiegoś delikatnego przewinienia 60 metrów od bramki, które przy okazji nie miało żadnego wpływu na toczącą się właśnie akcję.

Podsumowując - nasze prywatne zdanie jest takie, że system VAR to zmora dla typerów obstawiających zakłady Over/Under u bukmachera. I to nawet nie dlatego, że z jego powodu zostanie popsuty jeden, czy drugi kupon. Suma szczęścia w życiu równa się zero i prawdopodobnie tyle samo bramek zostało przez VAR anulowanych, co chociażby strzelonych po rzutach karnych podyktowanych dzięki wideoweryfikacji. Chodzi nam wyłącznie o tę niepewność, jaka towarzyszy każdej decyzji sędziego.

Jak obstawiać zakłady Over/Under?

Przede wszystkim zacznij od tego, że każdy zakład powinieneś poprzedzić szczegółową analizą danego zdarzenia. Analizując poprzednie występy danych zespołów oraz osiągane przez nie wyniki dowiesz się, czy konkretna drużyna gra “na wariata” do przodu, czy też ustawia się nieco bardziej zachowawczo w defensywie.

Sprawdź, jacy piłkarze nie mogą wystąpić w danym meczu. Kontuzja najskuteczniejszego snajpera lub najlepszego stopera to świetna wskazówka przy obstawieniu zwycięskiego kuponu.

Omijaj szlagiery. Albo inaczej, nie graj overów w szlagierach. Hitowe pojedynki w topowych ligach, mecze derbowe oraz finałowe starcia w Lidze Mistrzów lub na Mistrzostwach Świata bardzo często przypominają partię szachów i pomimo olbrzymiej klasy występujących drużyn rzadko pada w nich sporo bramek.

Obstawiaj na żywo. Zakłady live to świetny sposób na to, aby zakłady Over/Under przynosiły regularne profity w dłuższej perspektywie. Statystyki, Match Tracker, transmisja na żywo w livestreamie - każde z tych narzędzi powinno pracować na sukces gracza i poprawić skuteczność jego typów.

Mało tego! Zauważcie, że tylko ok. 10% meczów kończy się bezbramkowym remisem. Mając taką wiedzę można w łatwy sposób ograć bukmachera. Wystarczy śledzić wyniki meczów na żywo, a jeśli ok. 60-70 minuty gry nadal nie padł żaden gol to warto postawić, że jednak zobaczymy bramkę w danym meczu. Kurs powinien oscylować wówczas ok. 1.80-1.90, a zatem jak najbardziej będzie nadawał się do gry, zaś jeśli kupon okaże się przegrany, to warto obstawić gola w identycznej sytuacji w kolejnym meczu. Kilka bezbramkowych remisów z rzędu jest mało prawdopodobne, zaś system progresja da Wam szansę na spore profity.

Gdzie obstawiać zakłady Over/Under?

Skoro wiemy już jak, to najwyższa pora, aby sprawdzić gdzie można obstawiać zakłady Over/Under. Którzy legalni bukmacherzy dają taką możliwość? Bez zbędnego owijania w bawełnę - wszyscy! Zakłady Over/Under to jedna z najważniejszych pozycji w ofercie zakładów każdego szanującego się bukmachera internetowego, chociaż u każdego mogą się one nazywać nieco inaczej.

 • Bukmacher Fortuna - zakłady Over/Under. Tego rodzaju kursy ma oczywiście w swojej ofercie Fortuna, zaś na stronie tego bukmachera nazywają się one Więcej/Mniej. W przypadku zakładów piłkarskich możemy obstawić liczbę goli w meczu, ilość bramek poszczególnych zespołów, rzuty rożne, żółte i czerwone kartki, a także sporo kombinacji wyników z bramkami.
 • Bukmacher forBET - zakłady Over/Under. Na stronie forBET takie kursy nazywają się tradycyjnie Powyżej/Poniżej, zaś typerzy specjalizujący się w piłce nożnej obstawią sumę goli w meczu, liczbę goli poszczególnych drużyn, sumę rzutów rożnych w obu połowach, a także sporo kombinacji na sumę goli i wynik końcowy.
 • Bukmacher Betfan - zakłady Over/Under. Piłkarskie zakłady Powyżej/Poniżej u legalnego bukmachera Betfan dotyczą liczby goli w meczu, rzutów rożnych, kombinacji wyniku i bramek, jest również mnóstwo rynków dotyczących szczegółowych statystyk konkretnych graczy.
 • Bukmacher Superbet - zakłady Over/Under. Na stronie tego legalnego bukmachera te rynki nazywają się +/- i naszym zdaniem nie jest to do końca wygodne z punktu widzenia gracza. Kursy dotyczą liczby goli w meczu oraz poszczególnych zespołów. Bukmacher oferuje również azjatyckie linie goli, jednak jest to dość umowne, bo znajdziemy tylko kursy na opcje Over 2, Over 3, Under 2, Under 3, itd., natomiast brak linii ćwiartkowych.
 • Bukmacher Etoto - zakłady Over/Under. W Etoto obstawicie zakłady Powyżej/Poniżej dotyczące sumy goli w meczu, ilości bramek poszczególnych zespołów, sporo kombinacji wyników z golami, rzuty rożne, a także mnóstwo kursów dotyczących statystyk poszczególnych graczy.
 • Bukmacher STS - zakłady Over/Under. Również serwis STS nazwał ten rodzaj kursów po prostu +/- i według nas nie jest to najbardziej trafne rozwiązanie. Jeśli jednak już się do niego przyzwyczaicie, to znajdziecie kursy dotyczące liczby goli w meczu, sumy bramek poszczgólnych zespołów oraz sporo kombinacji.
 • Bukmacher Betclic - zakłady Over/Under. Kursy nazywają się tradycyjnie Powyżej/Poniżej i dotyczą bramek, kombinacji wyników i goli oraz szczegółowych statystyk poszczególnych zawodników (liczby goli, strzałów, strzałów celnych, itd.)

Zakłady Over/Under - które bardziej się opłacają?

Mężczyzna ma pomysł.
Lepiej obstawić over czy under?

Często pytacie nas w komentarzach, które zakłady Over/Under bardziej się opłacają. Szczerze? Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi i wiele zależy od tego, jakimi jesteście typerami i jaki styl obstawiania preferujecie.

Zwolennicy opcji Over chwalą sobie fakt, że na ich sukces pracują zawodnicy obu zespołów. Nie obchodzi ich kto strzela gole, ważne żeby piłka lądowała w sieci. To słuszna strategia i jest w tym sporo prawdy, zaś po raz kolejny wspomnimy, że obstawianie “overów” daje sporo frajdy - obstawiasz mecz, ustawiasz powiadomienia w telefonie, zaś każdy dzwonek przybliża Cię do wygranej.

Zdecydowanie mniej podniecające jest według nas obstawianie “underów”, ale przecież nie o przyjemność w tym wszystkim chodzi, lecz o to, aby regularnie ogrywać bukmachera. Typerzy obstawiający opcję Under mają na to dokładnie taką samą szansę, co ich koledzy po fachu specjalizujący się w zakładach Over. Argument tych pierwszych jest taki, że przecież mecz zaczyna się od wyniku 0:0, czyli tak naprawdę kupon jest zwycięski w momencie pierwszego gwizdka - wystarczy, żeby nic go nie popsuło!

Zakład Under 2,5  w piłce nożnej

Ciekawostką jest, że w przypadku najpopularniejszego zakładu jakim jest Over/Under 2,5 w piłce nożnej z punktu statystycznego bardziej opłacalnym zakładem jest opcja Under.

Dlaczego? Typerzy obstawiając mecz piłki nożnej podświadomie widzą w swoich myślach koronkowe akcje i piękne strzelone bramki, a nie sromotne pudła czy niesamowite parady bramkarskie.

Efektem takiego podświadomego nastawienia będzie przeszacowanie przez nich szans na Over 2,5. Przeszacowanie szans przekłada się na więcej zakładów postawionych na Over kontra Under, a dysproporcja powoduje zaniżenie kursu na Over i zawyżenie kursu na Under. Bukmacherzy stale dostosowują kursy zakładu do sumy stawek postawionych na daną opcję.

FAQ Zakłady Over/Under

Kto pyta, nie błądzi. Ty pytasz - my odpowiadamy!

 • Zakłady Over/Under - jakie sporty można obstawiać?

  Praktycznie nie ma konkurencji, w której przypadku bukmacherzy nie wystawialiby kursów na zakłady Over/Under. A zatem znajdziecie je zarówno na mecze piłkarskie, koszykarskie, siatkarskie, tenisowe, itd., ale również na walki bokserskie, wyścigi żużlowe, a nawet zakłady specjalne dotyczące wyborów, Oscarów i wiele, wiele innych zdarzeń. 

 • Na czym polegają zakłady Over/Under?

  W największym skrócie zadaniem gracza jest poprawne wytypowanie, czy w danym meczu będzie więcej (Over), czy też może mniej (Under) zdarzeń, o których mowa w zakładzie (np. goli, kartek, rzutów rożnych, punktów, rund, gemów, setów, itd.)

 • Jakie kombinacje kursów stosują bukmacherzy wraz z zakładami Over/Under?

  Bardzo często bukmacherzy parują dwa różne kursy na to samo spotkanie - np. Wygrana Federera/Powyżej 3,5 seta albo Remis w meczu/Poniżej 2,5 goli. Dzięki temu zabiegowi kurs jest znacznie atrakcyjniejszy, zaś ewentualna wygrana gracza zauważalnie wyższa.

 • Co to znaczy over 2,5 w piłce nożnej?

  Jest to zakład na to, że w meczu padnie więcej niż 2,5 gola. W praktyce oznacza to, że muszą paść co najmniej 3 gole aby zakład był wygrany.

Podziel się
 • facebook
 • twitter
 • telegram

https://spryciarz.com/poradnik-typera/zaklady-over-under-247

Oceń ten tekst

Podobne artykuły

Szachy
Dyscypliny sportowe

Szachy