Fenerbahce i Benfica grają dalej

Do finałowej czwórki w rozgrywkach Ligi Europejskiej obok Chelsea i FC Basel awansowali również zespoły Fenerbahce i Benfiki. Turcy zremisowali 1:1 z Lazio w Rzymie a dzięki wygranej 2:0 w pierwszym spotkaniu awansowali dalej. Mecz portugalskiego zespołu z Newcastle również zakończył się wynikiem 1:1. Na Estadio da Luz gospodarze wygrali jednak 3:1 dzięki czemu zagrają w półfinale.

Trudno było wytypować faworyta do awansu w spotkaniu Lazio - Fenerbahce. Co prawda w Stambule Turcy pokonali Włochów 2:0 i byli w uprzywilejowanej sytuacji jednak Lazio stać było na strzelenie chociażby dwóch bramek i doprowadzenie tym samym do dogrywki.

Spotkanie odbywało się bez publiczności co było karą nałożoną przez UEFA za rasistowskie zachowanie miejscowych kibiców w innych spotkaniach. Pierwsze minuty to ataki gospodarzy. Już w 3 minucie Candreva oddał pierwszy strzał na bramkę gości jednak pewnie uderzenie wyłapał Demirel. Dziesięć minut później bramkarz gości znowu musiał interweniować po strzale Hernanesa. Kolejne minuty to co raz więcej ataków piłkarzy Lazio jednak zazwyczaj kończyły się one przed polem karnym przyjezdnych bądź też strzałami wysoko ponad bramką Demirela.

Fenerbahce nie potrafiło stworzyć sobie dogodnej sytuacji bardzo dobrze spisywali się obrońcy Lazio, którzy skutecznie uniemożliwiali dojście napastnikom gości do sytuacji strzeleckich. W pierwszej połowie bramek nie zobaczyliśmy, przewagę w posiadaniu piłki, sytuacjach bramkowych oraz strzałach miało Lazio jednak nie potrafili udokumentować  tego golem.

Druga połowa to kolejne ataki Rzymian. Któryś atak musiał w końcu przynieść bramkę i tak się stało w minucie 60. Candreva świetnie dośrodkował z prawej strony boiska a Senad Lulić bardzo mocnym uderzeniem głową pokonał bezradnego w tej sytuacji Demirela. Piłkarzom Lazio zostało pół godziny na zdobycie drugiego gola, który dałby im szanse na awans. Niespodziewanie jednak po stracie gola piłkarze Fenerbahce wzięli się ostro do pracy.

W 74 minucie było już praktycznie po meczu gdyż Pierre Webo zagrał w polu karnym do Erkina, który strzałem pod poprzeczkę doprowadził do remisu. W tym momencie było 1:1 jednak Lazio potrzebowało aż trzech bramek do awansu co wydawało się praktycznie niemożliwe. W 84 minucie byli blisko wyjścia na prowadzenie jednak piłka niewiele minęła słupek bramki Demirela.

Mecz zakończył się i piłkarze Fenerbahce mogli cieszyć się z awansu do półfinału rozgrywek Ligi Europejskiej w którym zmierzą się z Benficą Lizbona.

Lazio - Fenerbahce 1:1 (0:0)

Senad Lulić 60 - Caner Erkin 73

Lazio: Federico Marchetti Giuseppe Biava (56' Miroslav Klose) Michael Ciani Lorik Cana Stefan Radu Hernanes Cristian Ledesma Senad Lulić Antonio Candreva Ederson (73' Sergio Floccari) Libor Kozak (77' Antonio Rozzi).

Fenerbahce: Volkan Demirel Gokhan Gonul Joseph Yobo Egeman Korkmaz Reto Ziegler Raul Meireles Selcuk Sahin Dirk Kuyt Cristian Baroni (73' Salih Ucan) Caner Erkin (87' Milos Krasic) Pierre Webo (80' Mehmet Topuz).

W ciekawie zapowiadającym się spotkaniu Newcastle United kontra  Benfica Lizbona padł wynik 1:1. Pierwsze spotkaniu zakończyło się rezultatem 3:1 dla drużyny z Portugalii, która tym samym znalazła się w gronie czterech najlepszych drużyn tegorocznych rozgrywek o puchar Ligi Europejskiej.

Już w pierwszych minutach spotkania rozgrywanego na Direct Arena to goście mieli fantastyczną okazje do objęcia prowadzenia. Perez Lima z kilku metrów oddał strzał na bramkę Tima Krula jednak Holender znakomicie interweniował. Nie minęła 10 minuta meczu a podopieczni Jorge Jesusa mieli kolejną okazję do zmiany rezultatu. Początek spotkania  należał zdecydowanie do gości.

W 13 minucie w końcu Sroki przebudziły się i ruszyły do ataku. Dobrze obsłużony został Papiss Cisse jednak nie był w stanie opanować piłki, która opuściła boisko. Aktywni w zespole gospodarzy byli Sissoko, Cabaye oraz Cisse jednak w kolejnych minutach do głosu znowu doszli przyjezdni. W 28 minucie kibice zamarli gdyż błąd popełnił Krul, który minął się z piłką będąc oddalonym od bramki o kilka metrów. Piłka trafiła pod nogi Gaitana jednak ten uderzył na tyle nieprecyzyjnie, że futbolówkę z linii bramkowej wybił Haidara.

Cały czas przeważali piłkarze Benfiki, którzy kontrolowali przebieg gry jednak nie forsowali tempa i nie chcieli na siłę atakować Newcastle gdyż zaliczka z pierwszego spotkania w zupełności wystarczyła do awansu. W 42 minucie gry gospodarze oddali pierwszy celny strzał na bramkę Artura. Gael Bigiriman oddał strzał z blisko 20 metrów jednak pewnie z tą próbą poradził sobie brazylijski golkiper.

Końcówka pierwszej części gry należała do Srok jednak nie przyniosła żadnej bramki. Na początku drugiej połowie Newcastle również przycisnęło swoich rywali. Podopieczni Alana Pardewa byli bliscy objęcia prowadzenia w 51 minucie gry. Shola Ameobi nie był jednak w stanie pokonać Artura.

Kolejne minuty to zdecydowanie lepsza gra Benfiki. Orły skupiły się na grze z dala od własnej bramki i efektywnie rozgrywali piłkę w środku pola. Mieli również swoje szanse w postaci strzałów Gaitana jednak nadal utrzymywał się bezbramkowy remis. W końcu w 71 minucie gry nadzieję na awans odżyły w sercach gospodarzy. Papiss Cisse strzałem głową pokonał Artura. Sroki miały około dwudziestu minut na zdobycie jeszcze dwóch bramek.

Kolejne minuty przybliżały gości do sukcesu. Nie zanosiło się choćby na jeszcze jednego gola dla Newcastle. Każda akcja była sukcesywnie powstrzymywana przez defensorów Benfiki. W dodatku już w doliczonym czasie gry po kontrze bramkę na 1:1 zdobył Eduardo Salvio. Chwilę później sędzia zakończył spotkanie i tym samym Newcastle pożegnało się z rozgrywkami w Europie. Do dalszej fazy awansowali piłkarze Jorge Jesusa. W półfinale zmierzą się z Fenerbahce Stambuł.

Newcastle - Benfica 1:1 (0:0)

Papiss Demba Cisse 71 - Eduardo Salvio 90+1

Newcastle: Tim Krul Danny Simpson Mike Williamson Mapou Yanga-Mbiwa Massadio Haidara (67' Sylvain Marveaux) Yohan Cabaye Vurnon Anita (63' Hatem Ben Arfa) Gael Bigirimana (46' Shola Ameobi) Moussa Sissoko Jonas Gutierrez Papiss Cisse.

Benfica: Artur Andre Almeida Luisao Ezequiel Garay Lorenzo Melgarejo Eduardo Salvio (90+3' Jardel) Nemanja Matić Enzo Perez Ola John (76' Rodrigo Moreno) Lima (71' Oscar Cardozo) Nicolas Gaitan.