Kolejorz nokautuje piasta

Lech Poznań pokonał Piasta Gliwice 3:0 w wyjazdowym spotkaniu kończącym 22 kolejkę polskiej T-Mobile Ekstraklasy. Tym samym po raz kolejny potwierdził, że w tym sezonie w meczach wyjazdowych jest absolutnie nie do pokonania. Strata do pierwszej w tabeli Legii nadal wynosi więc cztery punkty.

Przed tym spotkaniem nastroje wśród Gliwiczan były rewelacyjne gdyż Piast zanotował pięć spotkań z rzędu bez porażki w dodatku tydzień przed meczem z Lechem pokonał Wisłę Kraków i to na wyjeździe 2:1 dzięki czemu drużyna prowadzona przez Marcina Brosza awansowała na piąte miejsce w tabeli. Kibice więc mieli nadzieje, że ich drużyna w końcu zatrzyma Poznańską Lokomotywę, która rozjeżdża wszystkich wyjazdowych rywali.W przypadku wygranej gospodarze mogliby wskoczyć na trzecie miejsce w tabeli.

Od początku spotkania przewagę mieli goście. Podopieczni Mariusz Rumaka częściej byli przy piłce oraz stwarzali więcej sytuacji bramkowych. W pierwszych kilkunastu minutach najbliżej pokonania Treli był Bułgar Aleksandar Tonew, który w 17 minucie trafił w poprzeczkę. Pierwsza bramka padła w 31 minucie. Węgier Gergo Lovrencsics pięknym uderzeniem lewą nogą zza pola karnego wyprowadził Kolejorza na prowadzenie. Wynik ten utrzymał się do przerwy.

Pierwsze kilka minut drugiej części gry zadecydowało o wyniku całego spotkania. W 49 minucie po rzucie rożnym dla Piasta piłkę przejął Tonew, który po 50 metrowym sprincie potężnym uderzeniem pokonał bezradnego Trele. Gospodarze nie zdążyli otrząsnąć się po stracie gola a już przegrywali 0:3. Zaledwie minutę później po ładnej akcji całego zespołu piłkę do siatki wpakował Murawski i było już po meczu.

Do końca spotkania pozostało jednak aż 40 minut jednak piłkarze Piasta nie byli w stanie poważnie zagrozić bramce Buricia. Co więcej kolejne okazje na bramki mieli Lechici jednak w sytuacji sam na sam Bartosz Ślusarski trafił w Trele.

Najbliżej strzelenia honorowego gola był Artis Lazdins, który po zamieszaniu w polu karnym trafił w słupek. Lech wygrał 3:0 i utrzymuje cztery punkty straty do Legii, która pokonała dwa dni wcześniej Wisłę 2:1 po kontrowersyjnych decyzjach sędziego. Dla Kolejorza była to już dziewiąta wyjazdowa wygrana z rzędu ! Ostatni raz porażki na wyjeździe doznali... 30 września ubiegłego roku przegrywając z Lechią 0:2. Bilans wyjazdów Lecha w tym sezonie wynosi więc 11 zwycięstw, zero remisów i tylko jedna porażka.

Za tydzień Lech podejmie u siebie Zagłębie Lubin a Legia zmierzy się na Łazienkowskiej z Pogonią Szczecin.

Piast Gliwice - Lech Poznań 0:3 (0:1)

Lovrencsics 31, tonew 49, Murawski 50

Piast Gliwice: Dariusz Trela - Damian Zbozień, Adrian Klepczyński, Jan Polak, Paweł Oleksy - Pavol Cicman, Rudolf Urban (66. Radosław Murawski), Mariusz Zganiacz (46. Ruben Jurado), Artis Lazdins, Tomasz Podgórski - Tomas Docekal (66. Marcin Robak).

Lech Poznań: Jasmin Buric - Kebba Ceesay, Hubert Wołąkiewicz, Marcin Kamiński, Luis Henriquez - Gergo Lovrencsics (63. Mateusz Możdżeń), Łukasz Trałka, Rafał Murawski, Kasper Hamalainen, Aleksandar Tonew (85. Vojo Ubiparip) - Bartosz Ślusarski (74. Łukasz Teodorczyk).