Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej 2016

Ocena 5.00/1 głos

Po Euro 2012 w piłce nożnej, siatkarskim mundialu 2014, Polska po raz kolejny będzie areną sportowych zmagań. Od 15 do 31 stycznia 2016 roku w czterech polskich miastach odbędzie się turniej Mistrzostw Europy w piłce ręcznej mężczyzn.

Kraków, Wrocław, Katowice i Sopot będzie gościł najlepszych szczypiornistów Europy. W rozgrywkach weźmie udział 16 reprezentacji, w tym oczywiście polska kadra prowadzona przez Michaela Bieglera.

Przyjrzyjmy się mistrzostwom w piłce ręcznej pod kątem szans na sukces naszej reprezentacji i zakładów bukmacherskich.

Czy wzorem siatkarzy polscy szczypiorniści osiągną sukces przed własną publicznością? Atut bycia gospodarzem może działać pozytywnie, ale też negatywnie, co z kolei pokazała reprezentacja piłkarzy na Euro 2012, która nie zdołała wygrać choćby jednego meczu. Piłkarze zgodnie powtarzali, że nie poradzili sobie z presją polskich kibiców.

Piłkarze ręczni w ostatnich latach wielokrotnie pokazywali hart ducha, serce do walki i odporność na stres. Ba, im częściej mieli nóż na gardle, tym lepiej grali. Dowodem ubiegłoroczne Mistrzostwa Świata w Katarze, gdzie w drodze po brązowy medal gracze Bieglera sprezentowali swoim kibicom kilka horrorów kończących się happy endem wraz z ostatnią syreną zegara.

(Mistrzostwa Świata 2015 - przeżyjmy to jeszcze raz, kompilacja)

System turnieju ME 2016

Do turnieju głównego Mistrzostw Europy w piłce ręcznej zakwalifikowało się 16 reprezentacji. W pierwszej fazie turnieju zostały one rozlosowane na 4 grupy:

 • Grupa A (Kraków): Polska, Francja, Macedonia, Serbia
 • Grupa B (Katowice): Chorwacja, Islandia, Białoruś, Norwegia
 • Grupa C (Wrocław): Hiszpania, Szwecja, Niemcy, Słowenia
 • Grupa D (Sopot/Gdańsk): Dania, Węgry, Rosja, Czarnogóra

Każda z drużyn w grupie rozegra po 3 mecze. Zwycięstwo = 2 punkty, remis = 1 punkt, porażka = 0 punktów. Do kolejnej fazy turnieju awansują 3 najlepsze ekipy z każdej grup.

W drugiej fazie turnieju zostaną utworzone 2 grupy z połączenia drużyn, który uzyskały awans z grupy A i B i grupy C i D. Punkty uzyskane w pierwszej fazie zostaną dopisane do kont każdej z drużyn. Kolejno każda z reprezentacji zagra 3 mecze z rywalem, który wszedł w skład nowej grupy.

To oznacza, że Polska uzyskując awans z grupy A w drugiej fazie zmierzy się z rywalami z grupy B itd.

Do półfinałów awansują po 2 drużyny z najlepszym dorobkiem punktowym z każdej grup. 4 i 3 miejsca w grupie zagrają o lokaty 5-8 w turnieju.

Półfinały odbędą się 29 stycznia, zaś finał i spotkanie o brązowy medal 31 stycznia. Areną decydujących zmagań będzie hala w Krakowie.

Szanse Polaków

Od 2007 roku, czyli niespodziewanego sukcesu kadry Bogdana Wenty na MŚ w Niemczech, polska reprezentacja znajduje się w światowej czołówce szczypiornistów. W tym czasie piłkarze ręczni zdobyli 3 medale Mistrzostw Świata (srebro, 2 brązowe). Co jednak zastanawiające, zawsze słabo prezentowali się na Mistrzostwach Europy.

O sile piłki ręcznej stanowią europejskie reprezentacje, a to oznacza, że poziom MŚ niekiedy jest niższy niż ME, ponieważ nie występują tak egzotyczne kraje jak Brazylia czy Egipt. Reasumując, na europejskim czempionacie trudno szukać outsiderów, którzy z miejsca będą oddawać punkty. To zapowiada równą walkę w niemalże każdym spotkaniu.

Polska w grupie znajduje się z Francją, która jest zdecydowanym faworytem do zwycięstwa całej imprezy. Francuzi od lat są hegemonami na parkietach i aktualnymi Mistrzami Świata, Europy i Mistrzami Olimpijskimi. To sprawia, że kadra Michaela Bieglera jest wymieniana na drugim miejscu do awansu z grupy A.

#bookie-advert-fortuna#

Z Francją Polacy zagrają ostatni mecz w pierwszej fazie turnieju do tego momentu obowiązkiem wydaje się być zwycięstwo z Serbią i Macedonią.

Warto dodać, że w drugiej fazie turnieju Polska mierzyć się będzie z zespołami z grupy B, gdzie jest m.in. Chorwacja i Białoruś. Przed rokiem oba te zespoły zostały pokonane przez Polaków na MŚ w Katarze, co jest dobrym prognostykiem.

W polskiej kadrze zabraknie jednego z liderów drugiej lini, czyli Mariusza Jurkiewicza, który przegrał z kontuzją. To bardzo duże osłabienie biorąc pod uwagę, że wcześniej uraz wyeliminował z gry innego rozgrywającego, Grzegorza Tkaczyka. Trzon kadry opierać się będzie na Sławomirze Szmalu, Michale Jureckim, Krzysztofie Lijewskim i Bartoszu Jureckim. Największym bombardierem ma być popularny "dzidziuś", czyli Michał Jurecki, który na towarzyskich turniejach zasygnalizował wysoką formę.

Szeroka kadra Polski na turniej Mistrzostw Europy: Bielecki, Chrapkowski, Daszek, Gębala, Gliński, Grabarczyk, Gumiński, Jachlewski, M. Jurecki, B. Jurecki, Konitz, K. Lijewski, Łucak, Majdziński, Masłowski, Morawski, Orzechowski, Przybylski, Rojewski, Syprzak, Szmal, Szyba, Walczak, Wichary, Wiśniewski, Wyszomirski

Dzień przed rozpoczęciem turnieju Michael Biegler poda ostateczną listę 16 graczy, którzy zagrają w Mistrzostwach Europy 2016.

Faworyci do mistrzostwa

Francja, Dania, Hiszpania, Chorwacja. To kraje, które najczęściej między siebie dzielą medale na mistrzowskich imprezach, również w tych mistrzostwach typowane są na faworytów. Przed losowaniem pierwszej fazy grupowej każda z tych reprezentacji została rozstawiona, to sprawia, że będą się mogły spotkać ze sobą dopiero w drugiej fazie grupowej.

Francuzów na każdej mistrzowskiej imprezie interesuje tylko złoty medal. Nie inaczej jest tym razem, a ich szczęście polega na tym, że w drużynie obyło się bez kontuzji. To oznacza, że największa gwiazda Nikola Karabatic i spółka są gotowi do kolejnego triumfu.

Dla Duńczyków piła ręczna jest niemalże sportem narodowym, a na ostatnich ME w 2014 roku zdobyli srebrny medal. Gwiazdą zespołu jest Mikkel Hansen.

Zarówno Chorwacja, jak i Hiszpania kojarzą się pozytywnie polskim piłkarzom ręcznym, bo to właśnie zwycięstwa nad tymi zespołami pozwoliły na zdobycie brązowego medalu w Katarze. Obie reprezentacje są jednak klasyfikowane w rankingach wyżej od Polaków.

Kto wygra Mistrzostwa Europy 2016? (kursy wg. Fortuna)

 • Francja - @2,70
 • Hiszpania - @4,50
 • Dania - @4,70
 • Polska - @7,00
 • Chorwacja - @10,00

Co ciekawe, na jedenaście dotychczas rozegranych turniejów Mistrzostw Europy w piłce ręcznej gospodarze tylko raz zdołali wywalczyć złoty medal.

Kursy bukmacherskie na pierwsze mecze turnieju

Bukmacherzy przy okazji imprez mistrzowskich poszerzają ofertę zakładów na piłkę ręczną. Jak widać po wystawionych kursach w pierwszych meczach nie przewidują niespodzianek (wg Totolotek).

piątek, 15 styczeń

 • Chorwacja - Białoruś @1,11 - @15,00 - @10,00
 • Francja - Macedonia @1,07 - @18,00 - @14,00
 • Islandia - Norwegia @1,66 - @9,00 - @2,75
 • Polska - Serbia @1,30 - @12,00 - @4,75

sobota, 16 styczeń

 • Węgry - Czarnogóra @1,08 - @17,00 - @12,00
 • Hiszpania - Niemcy @1,20 - @12,00 - @7,00
 • Dania - Rosja @1,20 - @12,00 - @6,50
 • Szwecja - Słowenia @2,30 - @9,00 - 1,90

Wszystkie mecze turnieju Mistrzostw Europy zostaną pokazane na sportowych antenach telewizji Polsat. Mecze Polaków będą dostępne w otwartym kanale.

Typuj mecze mistrzostw piłki ręcznej w Lidze Typerów

Wszystkie mecze Mistrzostw Europy w piłce ręcznej dostępne są do typowania w naszej Lidze Typerów, zobacz kursy na mecze. Nie jesteś obeznany z typowaniem zakładów bukmacherskich na piłkę ręczną? Nic straconego, przeczytaj nasz poradnik piłka ręczna w zakładach bukmacherskich i dowiedz się wszystkiego na temat typowania tej dyscypliny sportowej.

Podziel się
 • facebook
 • twitter
 • telegram

https://spryciarz.com/pilka-reczna/mistrzostwa-europy-w-pilce-recznej-2016-n314

Oceń ten tekst

Podobne artykuły