Piłka nożna w zakładach bukmacherskich

Ocena 2,6/5 | 5 głosów

Piłka nożna to od lat najpopularniejszy sport świata. Ze wszystkich sportów to piłkę nożną czynnie uprawia najwięcej ludzi - zarówno amatorsko jak i profesjonalnie.

To piłka nożna zawsze zajmuje najważniejsze miejsce w ofercie każdego bukmachera. Największa liczba lig krajowych oraz dostępnych zakładów na mecz wystawianych jest właśnie na piłkę nożną.

Piłka nożna przyciąga każdego roku na stadiony miliony kibiców w praktycznie każdym kraju. Wyjątkiem mogą być Stany Zjednoczone i niektóre kraje azjatyckie, gdzie piłka nożna ustępuje popularności koszykówce czy baseballowi, jak to jest w przypadku Stanów czy krykietowi, który jest niezwykle popularny choćby w Indiach.

Jednak ogólnie rzecz biorąc piłka nożna to najczęściej sport uprawiany na każdym kontynencie i w niemal każdym kraju, a dowodem tego może być to, że niemal wszędzie piłkarskie ligi podzielone są na wiele klas rozgrywkowych. W krajach takich jak Wielka Brytania, która nie bez powodu uznawana jest za ojczyznę futbolu, jest ich aż kilkanaście.

Tym samym oczywiste jest również to, że spotkań piłkarskich nie może zabraknąć w ofercie firm bukmacherskich. Możemy posunąć się nawet krok dalej i stwierdzić, że większość bukmacherów bazuje właśnie na piłce i zakłady na mecze piłkarskie stanowią ponad połowę ich oferty. Każdy typerów zakładów bukmacherskich powinien przyswoić sobie podstawowe zasady obstawiania piłki nożnej. Warto w związku z tym przyjrzeć się tej dyscyplinie pod względem zakładów i odpowiedzieć na pytanie: jak skutecznie obstawiać piłkę nożną u bukmacherów?

Rodzaje zakładów bukmacherskich w piłce nożnej

Piłka nożna to dyscyplina trzydrogowa, w której wygrać może jedna z dwóch drużyn lub paść remis. Nie oznacza to jednak tego, że wszystkie zdarzenia dotyczące piłki nożnej obstawiamy w formacie trzydrogowym. W zasadzie większość z nich ma format dwudrogowy. Przyjrzyjmy się więc najpopularniejszym rodzajom zakładów bukmacherskich w tej dyscyplinie.

Rodzaje zdarzeń piłkarskich:

 • zakład 1X2 - zwycięstwo jednej z dwóch drużyn biorących udział w spotkaniu lub remis,
 • zakład na zwycięstwo 1 lub 2 (DNB - Draw no Bet) - zwycięstwo jednej z drużyn; w przypadku remisu zakład rozliczony po kursie 1,0,
 • podwójna szansa - zakład dwudrogowy (1X,X2,12), w którym na starcie mamy 66% szans na wygraną, ale co za tym idzie kurs znacznie spada
 • poniżej/powyżej - najczęściej zakład na liczbę bramek w spotkaniu; może odnosić się także do ilości goli jednej z drużyn, czy ilości bramek w którejś z połów,
 • handicap - zakład, w którym do wyrównania szans jedna z drużyn na starcie ma przewagę bramki lub bramek; może być dwudrogowy (handicap azjatycki) lub trzydrogowy (handicap europejski),
 • dokładny wynik - zakład na podanie dokładnego wyniku meczu lub połowy, małe prawdopodobieństwo trafienia, więc wysokie kursy na zdarzenia
 • zakłady dodatkowe - np. pierwsze zdarzenie, czas strzelonej bramki, wynik do przerwy/końcowy (HT/FT), obie drużyny strzelą (BTS), strzelec bramki, awans, pierwszy gol, czerwona kartka, gol samobójczy, itp.

Przeczytaj w osobnym artykule dokładny opis poszczególnych rodzajów zakładów bukmacherskich. Szerokość oferty oraz rodzaj zakładów zależny jest od konkretnego bukmachera. Im jego oferta jest szersza, tym więcej możliwości obstawiania, liderzy rynku bukmacherskiego tacy jak Fortunie czy TOTALbet na najpopularniejsze spotkania piłkarskie oferują nawet ponad 100 różnych zakładów.

Bukmacherzy z szeroką ofertą piłki nożnej

Wybierając pierwszego bukmachera do typowania piłki nożnej należy spojrzeć na kilka czynników. Poza bonusem od pierwszej wpłaty, który zwłaszcza dla początkujących graczy jest nie lada gratką, pod uwagę wziąć należy wysokość kursów, szerokość oferty oraz limity bukmacherskie. Wybraliśmy kilku bukmacherów, którzy są warci uwagi.

Jeśli mielibyśmy szczególnie wyróżnić któreś z wyżej wymienionych firm bukmacherskich, to zdecydowanie postawilibyśmy na Fortunę, TOTALbet i eTOTO . Dwa pierwsze charakteryzują się niezwykle bogatą ofertą, gdzie nawet niszowe spotkania, które nie budzą wielkiego zainteresowania, mają po kilkadziesiąt możliwości. Fortuna to natomiast lider, jeśli pod uwagę wzięlibyśmy wysokość kursów.

Na uwagę zasługują także bukmacherzy do grania handicapów azjatyckich - każdy średnio doświadczony typer potwierdzi, że brak handicapów azjatyckich w ofercie bukmachera to spory minus.. Dlatego też poważni gracze, dla których zakłady bukmacherskie są sposobem na życie powinni pomyśleć o założeniu w nich konta.

Szerokość oferty i brak limitów to jedno. Na pewno należy na to zwrócić uwagę przy wyborze firmy bukmacherskiej, ale nie tylko od tego uzależniać swój wybór. O czym jeszcze nie możemy zapomnieć? Ano na pewno o metodach płatności, wypłacalności oraz zaufaniu. Wszystkie powyższe firmy są przez nas sprawdzone i trzeba powiedzieć, że biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, wypadają naprawdę dobrze, żeby nie powiedzieć świetnie.

Dodać należy, że najczęściej promocje bukmacherskie, dzięki którym można wygrać dodatkowe bonusy na grę, organizowane są w oparciu o mecze piłki nożnej. Tak jest u niektórych bukmacherów, gdzie za remis 0-0 można odebrać zwrot stawki w przypadku przegrania zakładu.

Skąd czerpać wiedzę o piłce nożnej?​

Tak jak i w innych dyscyplinach, tak i w piłce nożnej każde zdarzenie, na które mamy zamiar wyłożyć pieniądze powinno być dobrze przeanalizowane. Tylko tak zwiększymy swoje szanse na ogranie bukmachera i wielkość zysku z zakładów. Jeśli typujemy zdarzenia, o których nie mamy określonej wiedzy, nasze szanse drastycznie maleją. Wówczas pozostaje nam liczyć tylko na szczęście. Warto tym samym skupić się na analizie zdarzeń. Jeśli mówimy o piłce nożnej to wiedzę na temat drużyn, ich formy, braków w składach możemy czerpać z wielu źródeł. Są to:

 • strony lig i federacji — witryny poświęcone krajowym federacjom oraz podległym im ligom,
 • fora bukmacherskie — strony skupiające graczy pałających się zakładami bukmacherskimi,
 • www.flashscore.pl — strona z wynikami na żywo, gdzie znajdziemy kursy na dane spotkanie, a także statystyki H2H (Head to Head),
 • www.betexplorer.com — strona ukazująca wzrosty i spadki kursów wielu firm bukmacherskich,
 • profile społecznościowe zainteresowanych klubów i lig piłkarskich, w których występują.
 • popularne serwisy piłkarskie jak goal.com
 • opinie ekspertów z prasy sportowej

Oczywiście należy pamiętać o złotej zasadzie, żeby obstawiać sporty tylko te, na których się znamy. Interesujesz się piłką nożną? Więc właśnie ją typuj, ale pamiętaj, że wiedzę regularnie trzeba poszerzać, ponieważ o znalezieniu wartościowego zakładu, czyli valuebetu, bądź skutecznego typu decydować może pewien drobny niuans wyłapany przez ciebie podczas przedmeczowej analizy. Diabeł tkwi w szczegółach, a nie inaczej jest w bukmacherce, dzięki czemu raz - zagrasz zakład o zawyżonym kursie, dwa - uzyskasz przewagę nad bukmacherem wynikającą z lepszej analizy spotkania. Przeczytaj też osobny poradnik analiza meczu piłki nożnej w zakładach bukmacherskich.

Ranga spotkań piłkarskich

W rozgrywkach piłkarskich wiele zależy od motywacji zawodników, a więc tego, jak podchodzą do danego spotkania. Wielką wagę odgrywa tutaj ranga meczu piłki nożnej, dlatego typując warto wiedzieć, które rozgrywki są ważniejsze, a w których motywacja zawodników jest daleka od najwyższej.

Rozgrywki reprezentacyjne:

- Mistrzostwa Świata,
- Eliminacje Mistrzostw Świata,
- Mistrzostwa kontynentu (Mistrzostwa Europy, Puchar Azji, Copa America, Gold Cup),
- Eliminacje do Mistrzostw kontynentu,
- Igrzyska Olimpijskie,
- spotkania towarzyskie.
Rozgrywki klubowe:

- Liga Mistrzów,
- eliminacje Ligi Mistrzów,
- rozgrywki ligowe,
- Liga Europy,
- eliminacje Ligi Europy,
- puchary krajowe,
- spotkania towarzyskie.

Specyfika obstawiania piłki nożnej

Obstawiając spotkanie piłki nożnej, wcześniej musimy dokonać dokładnej analizy gry obu drużyn, ważna jest też forma, sytuacja w tabeli i wiele innych czynników. I tak istotne przy analizie są:

a) Statystyki - statystyki są ogromną bazą wiedzy przy typowaniu spotkań piłkarskich oraz innych zakładów bukmacherskich. Niewątpliwie trzeba jednak umieć z nich korzystać. I tak przy ich analizowaniu pod uwagę trzeba wziąć grę u siebie i na wyjeździe obu drużyn w zależności od tego, kto jest gospodarzem, a kto gościem, strzelane przez nie bramki czy spotkania bezpośrednie H2H.

b) Forma - nawet najlepsze drużyny nie potrafią utrzymać równej formy przez cały sezon, gdyż jest to zwyczajnie niemożliwe. Nasze typy powinny iść w kierunku drużyn, które w ostatnich tygodniach są w dobrej formie lub wręcz przeciwnie ją nie grzeszą i grają poniżej oczekiwań, stąd można zagrać wysoki kurs na tzw. przełamanie złej passy.

c) Stan kadrowy - na kadrę drużyny w danej części sezonu mogą wpływać kontuzje, wykluczenia czy mecze reprezentacyjne. Jest to szczególnie ważny czynnik przy obstawianiu na drużyny o niezbyt szerokich kadrach, gdzie każda strata kluczowego zawodnika jest nie do zastąpienia. Po zakończeniu okna transferowego warto zapoznać się ze wzmocnieniami i stratami obstawianych drużyn.

d) Mobilizacja i morale - to także niezwykle ważny czynnik. Oczywiste jest to, że drużyna walcząca o utrzymanie czy mistrzostwo do spotkania podejdzie w pełni skoncentrowana, a drużyna, która gra o przysłowiową „pietruszkę” może dane spotkanie odpuścić. Wyraźny sygnał do odpuszczenia danego spotkania często dają już sami trenerzy na nieistotne mecze wystawiając rezerwowe składy. Zdarzają siędemotywacje związane z problemami finansowymi klubu lub złą atmosferą w drużynie.

e) Pozostałe czynniki - do innych czynników wpływających na grę drużyny wpłynąć może choćby zwolnienie trenera, warunki atmosferyczne, w których rozgrywany będzie mecz .

Porady do gry LIVE

Zdarzenia piłki nożnej stanowią także największą część bukmacherskiej oferty zakładów na żywo. Dla wielu takie obstawianie kończy się jednak szybką utartą większej części kapitału. Jak grać mecze piłkarskie LIVE, aby być na plusie? O poniższych poradach na pewno nie możesz zapomnieć.

 • graj zdarzenia ze spotkań, które masz okazję oglądać — kursy w zakładach bukmacherskich na żywo ustawiane są według aktualnej sytuacji na boisku. Oglądając mecz na żywo mamy możliwość na bieżąco obserwować piłkarskie zdarzenia i podejmować trafne decyzje,
 • emocje odstaw na bok — naszym największym wrogiem w zakładach LIVE są emocje, którym większość graczy daje się ponieść. Spróbuj z tym walczyć i graj tylko te zakłady, które uważasz za rozsądne,
 • graj wysokie kursy, w których widzisz value – to, że kurs jest wysoki, nie oznacza wcale tego, iż szanse na jego pozytywne rozstrzygnięcie są zerowe,
 • mniejsze, ale regularne zyski — pamiętaj, że lepiej wygrać mniej, ale wygrywać częściej aniżeli więcej, ale okolicznościowo. Przysłowie „lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu” pasuje tu idealnie.
 • graj single — wielu bukmacherów umożliwia łączenie zakładów LIVE. Staraj się tego unikać. Zrozum, że im więcej zdarzeń na kuponie, tym mniejsze są twoje szanse na zwycięstwo,
 • nie graj zdarzeń losowych — unikaj grania zdarzeń losowych, tj. kto zacznie mecz, pierwsze zdarzenie, itp,
 • nie graj strzelców bramek — taki zakład to zawsze duże ryzyko,
 • graj na gospodarzy — statystycznie częściej wygrywają gospodarze, co oczywiście da się logicznie wytłumaczyć. Dlatego unikaj obstawiania na gości,
 • graj overy bramkowe w drugich połowach — wraz z upływem czasu spadają siły witalne zawodników obu drużyn. Łatwiej wówczas o błędy, co skutkuje większą liczbą sytuacji bramkowych i co za tym idzie także i bramek.

Gra na LIVE wymaga sporego opanowania i doświadczenia, aby podejmować błyskawicznie w pełni przemyślane decyzje. Jeśli jesteś początkowym graczem, staraj się jej unikać. PrzeczytajwWięcej uniwersalnych porad do obstawiania na żywo.

Przykład meczu piłki nożnej w zakładach LIVE

Za przykład zakładu LIVE weźmy pod uwagę mecz Jagiellonia Białystok z Lechią Gdańsk. Do 79. minuty drużyna gospodarzy przegrywała 0-2 i nic nie wskazywało na to, że zdobędzie w tym spotkaniu choćby punkt. Piłkarze Jagiellonii w Ekstraklasie jednak już nie raz pokazali, że potrafią odrabiać straty z nawiązką i nie inaczej było i tym razem. Gospodarze w ciągu ostatnich kilkunastu minut strzelili cztery bramki i wygrali spotkanie. Z pewnością w dużym stopniu pomogły im dwa rzuty karne podyktowane przez sędziego. Dodajmy do tego, że była to ostatnia kolejka sezonu 2014/15 i gospodarze mieli realne szanse na wicemistrzostwo Polski, a więc ambicji i walki do ostatniej minuty nie można było im odmówić. Zobacz skróty z tego meczu na ekstraklasa.tv.

Z racji bardzo wysokiego kursu obstawienie w tej sytuacji na Jagiellonię wcale nie było bezpodstawną inwestycją. Jednak, aby to zrobić, trzeba oglądać mecz na żywo i obserwować rozwój sytuacji na boisku.

Podsumowanie

Piłka nożna to najczęściej obstawiany sport w zakładach bukmacherskich ponieważ to najpopularniejsza dyscyplina na świecie i skupia w sobie najwięcej kibiców oraz organizacji tworzących rozgrywki, przez co gra toczy się praktycznie przez cały rok. W sezon ogórkowy kiedy to kluby udają się na wakacje wkraczają reprezentację przy okazji turniejów takich jak Mistrzostwa Świata czy Europy albo Copa America, następnie od końca sierpnia do maja trwają regularne rozgrywki w ligach piłkarskich na całym świecie.

Mnogość czynników wpływających na przedmeczowe prognozy sprawia, że skuteczne granie piłki nożnej jest możliwe, ale pod warunkiem śledzenia informacji ze świata futbolu i zaznajomienia się ze specyfiką tej dyscypliny. Początkującym typerom w szczególności polecamy przeczytać poradniki dobry typer zakładów bukmacherskich oraz jak analizować mecze piłki nożnej.

Piłka nożna ma to do siebie, że ilu kibiców, tylu ekspertów, stąd staje się bardzo łakomym kąskiem dla rekreacyjnych graczy, którzy dodatkowo, od czasu do czasu, podkręcają sobie emocje meczów obstawieniem wyniku. Rekreacyjne obstawianie "dla emocji" lub "do piwka" za małe stawki jest akceptowalne jako pewnego typu rozrywka ale trzeba być świadomym, że takie typowanie to zabawa.

Utworzono dnia , ostatnia aktualizacja dnia , autor . Chcesz zostać redaktorem?
Znalazłeś w tekście błąd lub zawarte informacje nie są aktualne? Napisz komentarz lub skontaktuj się znami.

Skomentuj artykuł Piłka nożna w zakładach bukmacherskich

Przy pisaniu każdego artykułu staramy się w jak najlepszy sposób przekazać wiedzę z danego obszaru zakładów bukmacherskich. Jest to niezwykle trudne zadanie, zachęcamy czytelników do uzupełnienia w komentarzach tematu artykułu "Piłka nożna w zakładach bukmacherskich" swoimi doświadczeniami i wiedzą.

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp...

Oceń artykuł

Ocena 2,6/5 | 5 głosów

Masz pytania do artykułu? Temat nie został opisany dokładnie? Napisz, postaramy się odpowiedzieć. Masz uwagi? Napisz, poprawimy.
Podobał się artykuł? Wystaw ocenę i daj nam feedback. Podziel się linkiem ze znajomym.

Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Dyscypliny sportowe:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.

Fortuna baner
Fortuna baner