Szymon Bartnicki zakłada fundację dla hazardzistów

Ocena 3.83/6 głosów
Szymon Bartnicki zakłada fundację dla hazardzistów

Pomoc, edukacja oraz profilaktyka. Na tych trzech obszarach mają koncentrować się zadania fundacji, która będzie zajmować się minimalizacją szkód hazardowych.

Jej założycielem jest dziennikarz sportowy i były hazardzista - autor bloga Postaw na siebie, Szymon Bartnicki.

Osoby śledzące na bieżąco branżę bukmacherską w Polsce doskonale znają to nazwisko.

 1. Ujawnił się, by pomagać na większa skalę
 2. Dziennikarz jako gość
 3. Czas na fundację!
 4. Pomoc
 5. Edukacja
 6. Profilaktyka
 7. Fundacja – kiedy start?

Były dziennikarz portalu należącego do PZPN Łaczy nas piłka oraz czasopisma Piłka Nożna 10 lutego 2019 roku ujawnił się na blogu, który do tej pory prowadził anonimowo. Jak sam mówi, przez ponad 10 lat obstawiał zakłady bukmacherskie, szybko tracąc nad tym kontrolę. Nie gra od 4 lat.

Gdybym nie przestał, dziś najprawdopodobniej bym już nie żył.

Tak dramatyczna deklaracja Szymona Bartnickiego ma podkreślić, jak duży problem stanowi uzależnienie do hazardu, w tym niekontrolowana gra u bukmachera. Blog Postaw na siebie (postawnasiebie.org) został uruchomiony 5 kwietnia 2017 roku. Kilka tygodni wcześniej autor opuścił zamknięty ośrodek leczenia uzależnień. Publikowane na blogu treści początkowo miały po prostu opisywać jego hazardową historię, ku przestrodze dla innych.

Szybko okazało się, że do Bartnickiego zgłasza się sporo osób również mierzących się z tym problem. I to nie tylko sami uzależnieni, ale ich zaniepokojeni rodzice oraz najbliżsi. To ich wiadomości były motorem napędowym kolejnych działań Szymona. To był również moment, w którym ukrywający się pod pseudonimem autor postawił się ujawnić. Jak sam przyznaje, zaskoczył wiele osób

- Znajomi, pomijając tych którzy wiedzieli wcześniej, dowiedzieli się, że jestem hazardzistą.

Historię Szymona możecie poznać z wywiadu na kanale Tomasza Sekielskiego. Polecamy film "Sekielski o nałogach: na drodze do bankructw".

Ujawnił się, by pomagać na większa skalę

Po tym czasie Postaw na siebie stało się czymś więcej, niż blog. Bartnicki mocniej postawił na rozwój projektu także poza internetem. Miesiąc później poprowadził pierwszy wykład profilaktyczny dot. uzależnienia od hazardu. Towarzyszył on szkoleniu Przeciwdziałanie korupcji i ustawianiu zawodów sportowych w klubach piłkarskich, na które został zaproszony przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Do tej pory poprowadził już 13 takich wykładów. Swoją historią podzielił się z uczniami m.in. Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 342 im. Jana Marcina Szancera w Warszawie, Polsko-Francuskiej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum La Fontaine w Warszawie, IV Liceum Ogólnokształcącego Sportowego im. Świętej Kingi w Nowym Sączu i Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Świebodzicach.

O losach byłego hazardzisty i zagrożeniach związanych z graniem dowiedzieli się również młodzi i starsi piłkarze, m.in. zawodnicy Akademii Piłkarskiej Lecha Poznań, Akademii i I zespołu Jagiellonii Białystok, I i II drużyny Wisły Puławy, Akademii Pogoni Szczecin i Akademii Sandecji Nowy Sącz.

Jak podkreśla Szymon Bartnicki, celem wykładów nie jest to, by próbować zabraniać młodym ludziom gry w zakładach bukmacherskich. Chodzi o podnoszenie świadomości, że zakłady bukmacherskie, podobnie jak inne formy hazardu, niosą ze sobą ryzyko uzależnienia oraz wskazanie jego konsekwencji.

Dziennikarz jako gość

Bartnicki często pojawia się w różnych mediach, np. w programie Pytanie na śniadanie, Dzień Dobry TVN, Alarm w TVP 1 oraz w Onecie czy Press.pl. A wywiad przeprowadzony z nim przez znanego dziennikarza Pawła Kapustę, opublikowany w serwisie SportoweFakty.wp.pl (link) zdobył pierwsze miejsce w konkursie Fundacji Inspiratornia – Uzależnienia XXI wieku.

13 maja 2019 powstała także grupa na Facebooku zrzeszająca czytelników bloga Postaw na siebie. Obecnie liczy ona ok. 200 osób. Są wśród nich oczywiście sami hazardziści (i hazardzistki), ale także ich partnerki, mamy i bliscy. Wymieniają się doświadczeniami i udzielają wzajemnego wsparcia.

Szymon Bartnicki

Czas na fundację!

Naturalnym krokiem według Bartnickiego będzie stworzenie fundacji. Fundacja dla hazardzistów.

Blog, kontakt z jego czytelnikami, wykłady, czy obecność w mediach służą pomocy i profilaktyce dot. uzależnienia od hazardu. Chcę, by moim kolejnym krokiem była fundacja, która będzie zajmować się minimalizacją szkód hazardowych.

Co będzie oferować fundacja Szymona Bartnickiego?

Pomoc

 • W obszarze podejmowania świadomych decyzji dot. hazardu. Czytelnicy bloga często proszą abym porozmawiał przez telefon lub przez Skype’a z osobą uzależnioną od hazardu. Wkrótce taka forma kontaktu będzie możliwa. Pomogę Ci dowiedzieć się więcej na temat hazardu. Podzielę się swoim doświadczeniem, odpowiem na Twoje pytania. Wskażę Ci, gdzie możesz znaleźć dalsze informacje, pomoc i wsparcie.
 • W obszarze leczenia. Zawsze powtarzam, że osoby uzależnione od hazardu oraz osoby współuzależnione pomocy powinny szukać u specjalistów: terapeutów w poradniach i w ośrodkach leczenia uzależnień. Rolą fundacji będzie wsparcie w uzyskaniu tej pomocy.
 • W obszarze pomocy prawnej. Długi i inne problemy prawne są zmorą hazardzistów i ich rodzin. Często jest to przeszkoda uniemożliwiająca podjęcie leczenia, a co za tym idzie powód kolejnych problemów. Już od pewnego czasu rozmawiam z kilkoma kancelariami prawnymi w celu nawiązania współpracy umożliwiającej profesjonalną pomoc prawną służącą minimalizacji szkód hazardowych.

Edukacja

Specjalnie przygotowane wykłady, na których dzielę się swoją hazardową historią oraz wiedzą pozyskaną podczas terapii. Podczas wykładu opowiadam o swoich doświadczeniach, przedstawiam definicje hazardu, sygnały świadczące o tym, że hazard staje się patologiczny oraz fazy rozwoju uzależnienia od hazardu.

 • dla szkół podstawowych i średnichdla uczelni wyższych
 • dla akademii i klubów piłkarskich
 • dla firm
 • dla innych organizacji

Profilaktyka

Dotychczas moje działania w ramach profilaktyki dot. uzależnienia od hazardu dotyczyły bloga, wykładów oraz obecności w mediach. By skuteczniej zapobiegać niekorzystnym zjawiskom wynikającym z hazardu należy dążyć do zmniejszenia ryzyka na jakie narażeni są konsumenci. Do osiągnięcia tego celu potrzebne są działania – rządu i legalnych bukmacherów działających w Polsce. Ja zamierzam ich w tym wesprzeć.

Odpowiedzialność społeczna, ochrona konsumentów, zapobieganie uzależnieniu, wykrywanie uzależnionych graczy oraz pomoc im – to obszary, w których mogę służyć bukmacherom swoim doświadczeniem.

Fundacja – kiedy start?

Oczywiście sytuacja związana z koronawirusem na razie uniemożliwia sprawne przeprowadzenie prac związanych z założeniem fundacji w 2020 roku. Bartnicki nie zamierza jednak rezygnować ze swojego pomysłu

-Celuję w lato 2020, ale jak wiadomo, teraz nie wszystko zależy ode mnie. Bo, że powstanie – mocno wierzę. Podjąłem już nawet pewne kroki, ale o nich poinformuję za jakiś czas. Już teraz zapraszam do kontaktu podmioty zainteresowane współpracą. Tym, którzy już wcześniej wyrazili taką chęć i dołożyli swoją cegiełkę do tego projektu, raz jeszcze dziękuję.

Na koniec wstawiamy linki: kanał Youtube, grupa na Facebook, Twitter Postaw na siebie, Twitter prywatny Szymon Bartnicki.

zdjęcia: Kasper Kędzierski

Podziel się
 • facebook
 • twitter
 • telegram

https://spryciarz.com/uzaleznienie/szymon-bartnicki-fundacja-hazard-n953

Oceń ten tekst

Podobne artykuły