Rajd Dakar 2018

Ocena 5.00/1 głos
Rajd Dakar 2018

Potężne upały, bezludne pustynie i pół tysiąca śmiałków ścigających się przez kilkanaście dni na oczach całego świata. Rajd Dakar to najtrudniejszy wyścig, a jego ukończenie jest samym w sobie sporym osiągnięciem. W tym roku odbędzie się jubileuszowa 40. edycja.

Legenda głosi, że w 1977 roku kierowca Thierry Sabine biorący udział w rajdzie Abidżan-Nicea zaginął na pustyni w Libii. Francuz przez kilka dni błąkał się po pustynnym terenie, a gdy został odnaleziony, stał się pomysłodawcą rajdu po afrykańskich pustkowiach. Dwa lata później inauguracje miał Rajd Paryż - Dakar.

Do 2009 roku Rajd Dakar odbywał się w Afryce, ale przez różne uwarunkowania polityczne, został przeniesiony do Ameryki Południowej, gdzie również nie brakuje pustyni i otwartej przestrzeni. W tę sobotę rozpocznie się już 10. edycja Rajdu Dakar na terenie Ameryki Południowej.

Tegoroczny Rajd Dakar rozpocznie się 6 stycznia w Limie (Peru) a zakończy 14 dni później w Cordobie (Argentyna). Uczestnicy będą mieli do pokonania około 10 tysięcy kilometrów. Zobacz pełną trasę wyścigu.

Na starcie stanie ponad 500 zawodników, którzy będą ścigać się w 4 kategoriach:

  • samochody
  • ciężarówki
  • motocykle
  • quady

Z polskiego punktu widzenia szczególnie atrakcyjna wydaje się rywalizacja wśród quadów, gdzie wystąpi Rafał Sonik. Polak w 2015 roku triumfował w tej kategorii, co jest wielkim osiągnięciem. Bukmacher LV BET szanse Sonika na kolejny tytuł wycenia po kursie @9.00 - co czyni go jednym z faworytów.

W tegorocznym Rajdzie Dakar udział weźmie 10 Polaków: Jakub Przygoński, Sebastian Rozwadowski, Maciej Marton, Michał Wrzos, Rafał Sonik, Kamil Wiśniewski, Maciej Giemza, Paweł Stasiaczek, Jakub Piątek i Maciej Berdysz.

Codzienne kroniki z Rajdu Dakar można śledzić w TVP i na stronie sport.tvp.pl, aktualności znaleźć można też na oficjalnej stronie wyścigu www.dakar.com.

Dakar 2018 u bukmacherów

Według typów komentatorów, nasz rodak, Jakub Przygoński ma spore szanse na dobry wynik. Polski kierowca ściga się w kategorii samochody, a tegoroczny Rajd Dakar będzie już jego dziewiątym występem w tej imprezie. Przed rokiem Przygoński zajął wysokie 7. miejsce. W tegorocznej edycji celuje w miejsce na podium. Kurs na zwycięstwo Przygońskiego u bukmachera Fortuna wynosi @85.00. Miejsce na podium? Kurs @25.00.

Z uwagi na ciężkie warunki, w których odbywa się rajd Dakar i co za tym idzie nieprzewidywalnymi zdarzeniami bukmacherzy tylko w jednej kategorii mają zdecydowanego faworyta. Doświadczony Francuz, Stéphane Peterhansel, wygrał dwie poprzednie edycje w rywalizacji samochodów. Kurs na trzecie z rzędu zwycięstwo to @1.80 w Fortuna.

Co ciekawe, w tegorocznym Rajdzie Dakar udział weźmie Andre Villas-Boas, trener piłkarski, który prowadził m.in. FC Porto i Chelsea Londyn. W LV BET można obstawiać zakłady, czy Portugalczyk ukończy rajd? Kurs na "tak" wynosi @1.80.

Wbrew pozorom rajd Dakar nie jest popularny wśród bukmacherów i niewielu bukmacherów wystawia kursy na ten wyścig. Wśród bukmacherów polskich kursy wystawia Fortuna i LV BET.

Kursy na wyścig Dakar LV BET
Kursy na zwycięstwo wg. bukmachera LV BET

Podziel się
  • facebook
  • twitter
  • telegram

https://spryciarz.com/bukmacherzy/rajd-dakar-2018-n487

Oceń ten tekst

Podobne artykuły