Rynek legalnych bukmacherów w Polsce w 2019 roku

Ocena 3.00/2 głosy
Rynek legalnych bukmacherów w Polsce w 2019 roku

Na koniec 2019 roku 17 podmiotów posiada zezwolenie Ministra Finansów na urządzanie zakładów wzajemnych w Polsce.

W tym roku legalni operatorzy wygenerują obroty na poziomie 6,7 mld zł. Do budżetu państwa z tytułu podatku od gier bukmacherzy wpłacą ponad 800 mln zł.

Rosnąca aktywność nielicencjonowanych podmiotów sprawia, że szara strefa wzrosła do blisko 60% rynku gamingowego w Polsce.

Obroty licencjonowanych bukmacherów w latach 2015 – 2019 (w mln zł)

Największym bukmacherem w Polsce jest STS, który kontroluje 45,4% licencjonowanej części sektora. Fortuna posiada 31,3% udziałów rynkowych, forBET 6%, Totolotek 5%, inni gracze zaś kontrolują pozostałe 12,3% branży.

Udziały procentowe w legalnym rynku bukmacherskim w 2019 roku (wg obrotu)

Betclic z pozwoleniem Ministra Finansów

Zdumienie w branży bukmacherskiej wywołało pojawienie się spółki BEM Operations na liście podmiotów posiadających zezwolenia Ministra Finansów, gdyż powszechnie wiadomym jest, że BEM Operations Ltd. to tak naprawdę spółka Betclic. Jej właścicielem jest MANGAS INVESTMENT LIMITED. Podmiot ten świadczył nielegalną działalność hazardową na terenie Polski. Strony internetowe tego podmiotu, za pośrednictwem których prowadził on działalność hazardową na terytorium RP zostały kilkadziesiąt razy wpisane do Rejestru Ministra Finansów.

Wszczęcie postępowania wyjaśniającego przez UOKiK

Istotnym problemem dla legalnej części branży jest – niespotykana na całym świecie –  kwestia pobierania opłat przez PZPN oraz Ekstraklasę z tytułu udzielenia zgody na wykorzystanie wyników rozgrywek podlegających związkowi. Ta opłata wynosi 0,5% całkowitych przychodów firmy bukmacherskiej, co stanowi istotne obciążenie dla całej legalnie działającej branży bukmacherskiej w Polsce.

Funkcjonowanie Rejestru Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych

Od 1 lipca 2017 witryny nielicencjonowanych operatorów oraz płatności na ich rzecz podlegają blokowaniu. Obecnie Rejestr domen zawiera ponad 8 300 domen, jednak nie jest on aktualizowany wystarczająco często. Ponadto część nielicencjonowanych podmiotów regularnie zmienia nazwy swoich domen, by omijać blokowanie i dalej swobodnie świadczyć usługi – na co dopiero w tym roku zwrócił uwagę NIK w raporcie dotyczącym nadzoru rynku hazardowego w Polsce.

Stowarzyszenie Graj Legalnie w 2019 roku zgłosiło 1830 adresów do rejestru, z czego aż 1303 nie zostało w nim nadal umieszczonych. Stowarzyszenie ponownie zgłosiło 1242 witryny. Czas wpisania strony do rejestru trwa od 1 do 7 miesięcy mówi Katarzyna Mikołajczyk, prezes Stowarzyszenia „Graj Legalnie”.

Omijanie polskiego prawa

Witryny niekoncesjonowanych operatorów nadal notują duży ruch z Polski, mimo że znajdują się w Rejestrze Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych. Tylko w listopadzie br. trzech wybranych zagranicznych operatorów odnotowało blisko 2,1 mln wizyt z Polski, mimo że ich strony znajdują się rejestrze Ministerstwa Finansów.

Postulaty Stowarzyszenia „Graj Legalnie”

Śladem innych państw europejskich w Polsce powinien powstać dedykowany urząd, który odpowiadałby za regulację rynku. Wyspecjalizowana jednostka o sprecyzowanym katalogu zadań – utworzona na wzór Gambling Commission z Wielkiej Brytanii czy Malta Gaming Authority – dawałaby szansę na efektywniejszy nadzór nad sektorem. Skuteczniej przeciwdziałałaby również nawracającej szarej strefie.

W ocenie Stowarzyszenia „Graj Legalnie” organy państwowe powinny efektywnie prowadzić oraz aktualizować Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą. Następnie egzekwować blokowanie witryn przez dostawców telekomunikacyjnych. Niezbędna jest także dalsza inicjatywa ustawodawcza oraz doprecyzowanie istniejących przepisów.

Ustawodawca powinien również dokonać weryfikacji obecnej formy opodatkowania zakładów wzajemnych i w konsekwencji zracjonalizować obowiązujące przepisy podatkowe. Obecnie działający w Polsce bukmacherzy płacą 12% podatek od obrotu, który jest najwyższym w Europie. Spełnienie powyższych postulatów pozwoliłoby utrzymać obecną dynamikę ograniczania szarej strefy oraz uzyskać wysokie wpływy podatkowe. Gdyby w pełni egzekwowano obowiązujące w Polsce prawo, to do państwowej kasy w tym roku wpłynęłoby dodatkowo ok. 1,1 mld złotych. Łącznie z daniną od legalnych bukmacherów budżet państwa zostałby zasilony kwotą blisko 2 mld zł z tytułu podatku od gier.

Szacowane wpływu do budżetu w 2020 roku z tytułu podatku od gier w dwóch scenariuszach (w mln zł):

Podziel się
  • facebook
  • twitter
  • telegram

https://spryciarz.com/bukmacherzy/rynek-legalnych-bukmacherow-w-polsce-w-2019-roku-n853

Oceń ten tekst

Podobne artykuły