Ministerstwo Finansów

Ocena 5.00/26 głosów
Ministerstwo Finansów

Jest jednym z najważniejszych urzędów w Polsce. Decyduje o podziale budżetu, wydatkach państwa i oczywiście pobiera podatki. Brzmi dostojnie, a dla wielu nawet groźnie. I oczywiście ma ścisły związek z naszą branżą. Sprawdźmy, jak działą i za co odpowiada Ministerstwo Finansów i czym zajmuje się w kontekście zakładów bukmacherskich i hazardu.

W ostatnich latach użytkownicy zakładów bukmacherskich z pewnością zaczęli stanowić grupę, która jest bardzo świadoma obowiązującego prawa dotyczącego tego sektora. Istotnym momentem wpływającym na taki stan była nowelizacja ustawy o grach hazardowych z 2017 roku. Znacząco zmieniła ona na rynek bukmacherski, wprowadzając wiele wytycznych i norm, których skutki odczuli oczywiście klienci.

  1. Trochę historii i faktów
  2. Ministerstwo Finansów a gry hazardowe
  3. Podstawa opodatkowania
  4. Obowiązki podatników
  5. KAS-a misiu, kasa

Świadomy gracz ma już wiedzę, czym różni się bukmacher legalny od nielegalnego, jakie warunki musi spełnić firma, by działać zgodnie z prawem oraz gdzie znaleźć listę takich podmiotów. Doskonale zdaje sobie również sprawę z tego, że konsekwencje za korzystanie z usług bukmacherów bez odpowiedniej licencji mogą dosięgnąć nie tylko samą firmę, ale także i jego. A podczas zapoznawnia się z tymi informacjami Ministerstwo Finansów z pewnością pojawiało się kilkukrotnie, odmienione przez wszystkie przypadki. Warto zatem sprawdzić, czym dokładnie zajmuje się ten urząd w kwestii rynku bukmacherskiego i hazardu.

Trochę historii i faktów

Ul. Świętokrzyska, Czackiego, Traugutta i Krakowskie Przedmieście. W kwartale tych warszawskich ulic znajduje się monumentalny gmach Ministerstwa Finansów. Został wzniesiony w latach 1953-1956 dla ówczesnego Ministerstwa Skarbu. Jego architektura łączy cechy modernizmu z kanonami stylu socrealizmu przy jednoczesnym zastosowaniu założeń pałacowych charakterystycznych dla doby renesansu i baroku. Nad głównym wejściem do budynku znajdują się trzy płaskorzeźby Jana Ślusarczyka, nawiązujące do stylistyki art déco. Jako przykład architektury socrealistycznej, w 2012 roku został wpisany do rejestru zabytków.

Czasami wydaje się, że wspomniany styl wciąż determinuje większość jego działań.

Ministerstwo Finansów (MF) to urząd administracji rządowej obsługujący ministra właściwego ds. budżetu państwa, finansów publicznych oraz instytucji finansowych. Osoby z Ministerstwa Finansów odpowiedzialne są m.in za tworzenie projektu budżetu państwa, zarządzanie długiem publicznym oraz sprawami dotyczącymi ustalania i ściągania podatków.

Do jego podstawowych zadań należą:

  • opracowywanie, wykonywanie i kontrolowanie realizacji budżetu państwa
  • nadzór i zajmowanie się systemem finansowania samorządu terytorialnego, sfery budżetowej i bezpieczeństwa państwa
  • zajmowanie się długiem publicznym.

Oczywiście, MF jest również odpowiedzialne za rozporządzanie dochodami i wydatkami budżetu państwa, m.in. dochodami z podatków, a także wykonywanie zadań dotyczących funkcjonowania rynku finansowego (banków, zakładów ubezpieczeń czy dotyczących obrotu papierami wartościowymi).

W tym samym miejscu zapadają również decyzje Ministra i jego urzędników w sprawie przyznawania licencji bukmacherom.

Ministerstwo Finansów a gry hazardowe

Ministerstwo Finansów zajmuje się regulacją prawną i pobieraniem podatków od podmiotów oferujących wszelkie gry hazardowe. Z definicji są to gry urządzane zarówno stacjonarnie jak i przez internet, o wygrane pieniężne lub rzeczowe, a ich wynik w szczególności zależy od przypadku (patrz definicja hazardu). Kwalifikują się tutaj zatem m.in. gry liczbowe, loterie pieniężne, telebingo, gry cylindryczne czy nawet gry w kości. To również gry w karty (black jack, poker czy baccarat) jeśli stawką w rozgrywce są prawdziwe pieniądze. Ministerstwo Finansów weryfikuje wnioski i wydaje licencje nowym firmom bukmacherskim.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku popularnych automatów. Nawet, gdy nie ma w nich możliwości uzyskania wygranej finansowej czy rzeczowej, a gra nadal ma charakter losowy, wówczas wciąż podlega regulacjom i koncesjom Ministerstwa Finansów.

Podstawa opodatkowania

W przypadku zakładów bukmacherskich i gier hazardowych wiele mówi się właśnie o podatkach. Chęć uzyskania swojej części zysków z rynku była głównym powodem, dla którego Ministerstwo Finansów postanowiło uregulować branżę. Nie ma się czemu dziwić, przychody uzyskiwane przez fiskus liczone są w setkach milionów złotych, wciąż rosną i według wszelkich prognoz, nadal będą szły w górę.

Jednak podstawa opodatkowania (czyli kwota, od której pobierana jest danina) i wysokość jej stawki różni się w zależności od typów gier. W przypadku zakładów bukmacherskich wynosi ona 12% i pobierana jest od całkowitej kwoty stawki wniesionego zakładu, a nie np. dopiero od sumy wygranej. Oznacza to po prostu, że fiskus pobiera daninę bez względu na wynik zakładu. Identycznie sprawa wygląda w przypadku gier liczbowych, jednak tutaj stawka wzrasta aż do 20%. Ale chociażby w przypadku pokera rozgrywanego w formie turnieju podstawą jest już kwota wygranej pomniejszona o kwotę wpisowego za udział w tym turnieju. Stawka znów rośnie – wynosi 25%. Z kolei aby zgodnie z prawem zasilić Skarb Państwa przy rozliczaniu automatów do gier, należy uwzględnić kwotę stanowiącą różnicę między sumą wpłaconych stawek a sumą wygranych uzyskanych przez korzystających z nich uczestników. Tutaj podatek osiąga najwyższą wysokość wśród wszystkich gier losowych, czyli 50%.

Poborcy podatkowi.
„Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki” - Benjamin Franklin

Reasumując, stawki podatkowe w Polsce na gry hazardowe przedstawiają się następująco:

  • zakłady bukmacherskie – 12%,
  • zakładów wzajemnych na wyścigi konne – 2,5%,
  • gry liczbowe – 20%
  • loterie fantowe i gry bingo fantowe – 10%,
  • loterie pieniężne – 15%,
  • gry bingo pieniężne, gry telebingo, loterii audioteksowej i pokera w formule turniejowej – 25%,
  • gry na automacie, gry cylindrycznej, gry w kości, gry w karty – 50%.

Powyższe stawki dotyczą samej możliwości uczestnictwa w grze hazardowej, są wliczone w cenę zakładu/losu i odprowadza je organizator gry hazardowej. W przypadku gdy szczęśliwy gracz wygra większe pieniądze (2280 zł dla zakładów wzajemnych i nagród pieniężnych, 760 zł dla nagród rzeczowych w konkursach) to będzie musiał opłacić dodatkowy podatek „podatek od wygranej” w kwocie 10% wygranej netto.

​O podatkach w kontekście obstawiania zakładów bukmacherskich szerzej piszemy w artykule Podatki w zakładach bukmacherskich.

Obowiązki podatników

Każdy podatnik podlegający opodatkowaniu podatkiem od gier (tak brzmi to w języku urzędowym) jest zobowiązany do rozliczania się z urzędem skarbowym. Jednak gracze korzystający z usług bukmachera nie muszą się tym martwić. Organizator gier czy zakładów wzajemnych robi to za nich, pobierając podatek automatycznie przy zawarciu zakładu. Każdy podmiot działający w obszarze gier losowych, czyli także bukmacher, musi w odpowiednim terminie składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego stosowne deklaracje podatkowe. Ciąży na nim również obowiązek obliczania oraz wpłacania takiej daniny na rachunek tegoż samego urzędu.

KAS-a misiu, kasa

Ważnym organem Ministerstwa Finansów jest Krajowa Administracja Skarbowa. Jej głównym zadaniem jest pobór podatków i ceł. Sprawuje również kontrolę nad prawidłową realizacją obowiązków związanych z daninami publicznymi.

KAS największy nacisk kładzie na obsługę dużych podatników, do których z pewnością należą legalni bukmacherzy czy organizatorzy gier hazardowych. W jej centrali działa Departament Obsługi Klientów oraz Kluczowych Podmiotów. W teorii ma on dbać o zachowanie profesjonalnej obsługi oraz wytyczać jej standardy. KAS nadzoruje także Ogólnopolską Krajową Informację Skarbową, która zapewnia jednolite indywidualne interpretacje przepisów prawa podatkowego oraz udostępnia wszelkie informacje o daninach i cłach. W jej jednostkach terenowych istnieją również piony kontroli i zwalczania przestępczości ekonomicznej (np. przeciw wyłudzeniom VAT), które odpowiadają za walkę z tzw. szarą strefą.

Przed utworzeniem KAS organy administracji skarbowej podzielone były na:

  • administrację podatkową,
  • Służbę Celną,
  • kontrolę skarbową.

Wymienione piony funkcjonowały niezależnie od siebie, jednak prowadziło to do rozproszenia i spowolnienia działań. 1 grudnia 2016 roku Prezydent RP podpisał ustawę o połączeniu tych organów w jednolitą formację. Dokument ujednolicił także wszelkie przepisy o kontrolach celnych i skarbowych. Rozpoczął tym samym współpracę urzędów oraz utworzył wewnętrzny pion – Służbę Celno-Skarbową. Są to oddziały funkcjonariuszy, którzy prowadzą działania śledcze i interwencje wymierzone przeciwko nielegalnemu hazardowi. Mają prawo do zatrzymania osób w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstw karnoskarbowych. Często przeprowadzają akcje w miejscach, gdzie umożliwia się np. korzystanie z automatów do gier bez koncesji.

Strona internetowa Ministerstwa Finanów znajduje się pod adresem www.gov.pl/web/finanse.

Podziel się
  • facebook
  • twitter
  • telegram

https://spryciarz.com/poradnik-typera/ministerstwo-finansow-153

Oceń ten tekst

Podobne artykuły