Górnik, Piast, Ruch oraz Wisła ukarane odjęciem punktów!

Ocena 5.00/1 głos

Trzy kluby piłkarskiej T Mobile Ekstraklasy – Górnik Zabrze, Ruch Chorzów oraz Wisła Kraków zostały ukarane przez Komisję do spraw Licencji Klubowych PZPN.

Do rozgrywek w przyszłym sezonie przystąpią z ujemnymi punktami. Karę finansową otrzymał zaś Piast Gliwice.

Postępowanie wyjaśniające trwało od miesiąca, w środę Komisja podjęła decyzję i na stronie internetowej PZPN-u pojawił się komunikat w którym poinformowano, że aż cztery kluby z najwyższej klasy rozgrywkowej zostaną ukarane:

  • Wisła Kraków i Górnik Zabrze odjęciem po trzech punktów
  • Ruch Chorzów odjęciem dwóch punktów
  • Piast Gliwice grzywną w wysokości 20 tysięcy złotych

W komunikacie czytamy – „To kara za złamanie postanowień Uchwał Licencyjnych przyznających Klubom licencję na rozgrywki Ekstraklasy na sezon 2014/2015 w zakresie obowiązku terminowego uregulowania zobowiązań wynikających z zawartych przed procesem licencyjnym ugód, odraczających terminy spłaty niektórych zobowiązań objętych ochroną licencyjną". Jeśli zaś Górnik, Ruch i Wisła spłacą wszystkie zaległości ich kara może zostać obniżona. Wszystkie kluby przystąpią wtedy do przyszłego sezonu z jednym minusowym punktem.

Odnośnie kary finansowej Piasta Gliwice w komunikacie możemy wyczytać: "Na wysokość kary wpłynął fakt, iż złożona po drugim wezwaniu przez Komisję aktualizacja prognozy nie spełniała minimalnych warunków przewidzianych przez Podręcznik Licencyjny, jak również fakt, że Piast Gliwice zarówno w procesie licencyjnym na sezon 2013/2014 jak i w procesie licencyjnym 2014/2015 był karany za nieterminowe lub niekompletne składanie dokumentacji finansowej".

Kłopoty może mieć również Śląsk Wrocław. Sprawa dwukrotnego mistrza Polski została przekazana do Najwyższej Komisji Odwoławczej (NKO), ponieważ ta instytucja zajmowała się już tym klubem w kontekście tego samego wykroczenia w poprzednim sezonie i udzieliła mu kary w zawieszeniu. Na ostateczną decyzję w tej sprawie trzeba będzie poczekać.

Oficjalne ostrzeżenie otrzymały – Zawisza Bydgoszcz, Lech Poznań, Korona Kielce oraz GKS Bełchatów. Z kolei Lechia Gdańsk została objęta nadzorem finansowym. Wszystkie kluby mogą odwołać się od decyzji w przeciągu pięciu dni od wydania komunikatu.

Jest to decyzja bez precedensu, ukaranych zostało aż dziesięć klubów. Zdaniem wielu ekspertów ujemne punkty są karą zbyt surową. Z jednej strony nie przestrzegając przepisów trzeba liczyć się z konsekwencjami, z drugiej zaś – nawet tak wysokie kary niekoniecznie odstraszą zespoły od naginania przepisów bądź spóźniania się z opłatami.

 

Podziel się
  • facebook
  • twitter
  • telegram

https://spryciarz.com/pilka-nozna/polska/ekstraklasa/gornik-piast-ruch-oraz-wisla-ukarane-odjeciem-punktow-n182

Oceń ten tekst

Podobne artykuły