Lazio z pucharem włoch

Lazio Rzym pokonało w wielkich derbach AS Romę 1:0 w finale Pucharu Włoch i po raz szósty w historii klubu sięgnęło po to trofeum.

Pojedynek obu zespołów był bardzo ważny nie  tylko ze względu gry o trofeum i derbów. W lidze włoskiej Roma zajęła siódme a Lazio ósme miejsce. Obie ekipy zajęły miejsce tuż za premiowanym awansem do europejskich pucharów. W tej sytuacji zespół, który wygra finał automatycznie zakwalifikuje się do eliminacji Ligi Europejskiej.

Nieznacznym faworytem bukmacherów byli podopieczni Aurelio Andreazzoliego. Pojedynek nieco się opóźnił gdyż kibice na stadionie zaprezentowali piękną oprawę z użyciem rac. Już w pierwszej minucie spotkania sędzia Daniele Orsato wyciągnął żółty kartonik z kieszeni. Ukarany został Cristian Ledesma za faul na Maquinho. Kilka minut później piłkarze szwajcarskiego trenera Vladimira Petkovicia byli bardzo bliscy objęcia prowadzenia. Tuż zza pola karnego mocny strzał oddał Senad Lulić, bramkarz Romy Bogdan Lobont odbił piłkę do boku, do niej dopadł strzelec 15 bramek w Serie A w tym sezonie Miroslav Klose jednak jego uderzenie trafiło w boczną siatkę. Żółto - Czerwoni odpowiedzieli w 9 minucie. Pierwszy strzał na bramkę Federico Marchettiego oddał Francesco Totti jednak włoski bramkarz był na posterunku.

Chwilę później Michael Bradley powinien wyprowadzić swój zespół na prowadzenie jednak z ostrego kąta strzelił nieczysto i na tablicy nadal widniał wynik 0:0. W kolejnych minutach gra się nieco wyrównała jednak pod koniec do głosu doszli piłkarze Lazio. Kolejno strzały na bramkę Lobonta oddawali Lamela, Ledesma oraz Klose jednak żadna próba nie przyniosła spodziewanego efektu. Najbliżej był urodzony w Polsce napastnik reprezentacji Niemiec jednak futbolówka po jego główce poleciała wprost w bramkarza. Sędzia zakończył pierwszą połowę nie doliczając ani minuty. Piłkarze Lazio stworzyli więcej sytuacji bramkowych jednak ich strzały były kompletnie nieudane. Roma również miała dwie okazje do zmiany rezultatu.

Po przerwie pierwsza zaatakowała Roma a konkretniej Marquinho najpierw w 49 minucie jego strzał zablokował Biava a następnie 120 sekund później kiedy to piłkę po jego uderzeniu sprzed pola karnego złapał Marchetti. W 54 minucie za kontuzjowanego Ledesmę na boisku pojawił się Stefano Mauri. W 58 i 64 minucie Francesco Totti oddał dwa strzały jednak oba okazały się bardzo niecelne. W 71 minucie kibice Lazio mogli w końcu się cieszyć gdy Senad Lucic wykorzystał błąd Lobonta i wyprowadził Biancocelestich na prowadzenie. Już dwie minuty później Rzymianie mogli odpowiedzieć. Kapitan Romy Francesco Totti dośrodkował z rzutu wolnego, w polu karnym się mocno zakotłowało a piłka odbiła się od poprzeczki, dopiero po chwili wybił ją Marchetti. Mecz w kolejnych minutach mógł się podobać kibicom, piłka wędrowała spod jednego pola karnego pod drugie, obie ekipy mogły zmienić rezultat meczu jednak Roma, której bardziej zależało na bramce nie potrafiła stworzyć sobie stuprocentowej sytuacji. Sędzia do regulaminowego czasu doliczył cztery minuty jednak to Lazio mogło podwyższyć w doliczonym czasie gry za sprawą Mauriego jednak trafił on wprost ww Lobonta. Lazio wygrało 1:0 i zasłużenie zdobyło Puchar Włoch.

AS Roma - Lazio Rzym 0:1 (0:0)

Bramka: Senad Lulić 71'

AS Roma: Bogdan Lobont Marquinhos Nicolas Burdisso Leandro Castan Federico Balzaretti (76' Pablo Osvaldo) Daniele De Rossi Michael Bradley Erik Lamela Francesco Totti Marquinho (83' Dodo) Mattia Destro.

Lazio Rzym: Federico Marchetti Abdoulay Konko Giuseppe Biava Lorik Cana Stefan Radu Ogenyi Onazi Cristian Ledesma (54' Stefano Mauri) Antonio Candreva Hernanes (84' Alvaro Gonzalez) Senad Lulić Miroslav Klose.