Krecze w tenisie

Ocena 3.42/128 głosów

Tenis ziemny jest specyficzną dyscypliną, nie ma drugiego tak popularnego sportu, w którym podobnie często zdarza się zakończenie trwającego meczu z powodu kontuzji jednego z graczy.

Krecze w tenisie

Co to jest krecz? To sytuacja, w której w trakcie trwającego meczu jeden z zawodników rezygnuje z gry.

W tym poradniku opiszemy dlaczego znajomość rozliczania kreczy przez bukmacherów jest ważna i jak krecze rozliczane są u poszczególnych firm bukmacherskich. Z tego artykułu dowiesz się jak bukmacherzy rozliczają krecze.

 1. Zasady rozliczania walkowerów w tenisie
 2. Zasady roczliania kreczy w tenisie
 3. Mecze przerwane lub przełożone
 4. Zestawienie bukmacherów
 5. Dlaczego znajomość rozliczania kreczy jest ważna?
 6. Krecze a surebety

Zasady rozliczania walkowerów w tenisie

Walkower to przyznanie zwycięstwa jednej z rywalizujących stron z powodu braku przeciwnika, jego wycofania się z zawodów, turnieju lub dyskwalifikacji.

W tenisie ziemnym walkowery przyznane przed rozpoczęciem spotkania u wszystkich bukmacherów rozliczane są jako zwrot, natomiast walkower w trakcie spotkania rozliczany jest na zasadach kreczu. Powodem walkoweru może być rezygnacja w ostatnim momencie z uczestnictwa w turnieju lub wycofanie się z powodu kontuzji.

Zasady roczliania kreczy w tenisie

Znajomość rozliczania przez bukmachera kreczy w tenisie jest kluczowym czynnikiem w obstawianiu tenisa w zakładach bukmacherskich gdyż w zależności od bukmachera Twój kupon będzie wygrany, przegrany lub otrzymasz zwrot.

Reguły rozliczania kreczy:

 • 1 piłka – jeżeli w meczu zostanie rozegrana choćby jedna piłka to zakład jest rozliczany na niekorzyść zawodnika kreczującego. Czyli zawodnik kreczujący przegrywa mecz.
 • 1 set – jeżeli w meczu zostanie ukończony pierwszy set to zakład jest rozliczany na niekorzyść zawodnika kreczującego. Czyli jeżeli krecz nastąpi w trakcie 1 seta to następuje zwrot całej postawionej stawki, krecze od drugiego seta powodują przegraną zawodnika kreczującego.
 • 2 sety - jeżeli w meczu zostaną ukończone dwa sety to zakład jest rozliczany na niekorzyść zawodnika kreczującego. Czyli jeżeli krecz nastąpi w trakcie 1 lub 2 seta to następuje zwrot całej postawionej stawki, krecze od trzeciego seta powodują przegraną zawodnika. Jest to bardzo mało popularny rodzaj rozliczania kreczów.
 • cały mecz – obojętnie w którym momencie nastąpi krecz cała stawka jest zwracana przez bukmachera.

Powyższe zasady dotyczą zakładu "Wygra mecz", jak rozliczane są zakłady LIVE, handicapy azjatyckie, sumy gemów i setów?

Zasada jest prosta: jeżeli w momencie przerwania meczu postawiony zakład jest na 100% wygrany lub przegrany to zostaje on rozliczony, natomiast jeżeli zakład jest "otwarty" i teoretycznie wszystko może się zdarzyć to taki zakład powoduje zwrot stawki.

Przykłady rozliczania kreczy:

 1. Stan meczu 7-6 4-6 3-3 krecz. Zagrałeś over 20,5 gemów w meczu. Bez względu na dalszy ciąg spotkania zakład jest już wygrany i rozliczenie go przez bukmachera to czysta formalość bowiem zakłady przedmeczowe rozliczane są dopiero po zakoczeniu spotkania. Zakład zostanie rozliczony jako wygrany.
 2. Stan meczu 2-2 krecz. Zagrałeś over 8,5 gemów w 1 secie. Zakład jest "otwarty", możesz zarówno przegrać jak i wygrać. Zakład zostanie rozliczony jako zwrot.
 3. Stan meczu 0-4 krecz. Zagrałeś LIVE zwycięstwo 4 gema. Zakład już wygrany więc zostanie rozliczony jako wygrany.
 4. Stan meczu 2-5 krecz. Zagrałeś handicap azjatycki +5.5. Zależne od bukmachera. Zwycięstwo lub zwrot.

Mecze przerwane lub przełożone

Jeżeli mecz tenisowy został przerwany z powodu warunków atmosferycznych to zawarte zakłady pozostają otwarte aż do wznowienia i zakończenia meczu.

W niektórych turniejach tenisowych mecz potrafi być kilkukrotnie przerwany np. Wimbledonie mecze często przerywane są z powodu deszczu. Na Australian Open często przekładane są na następny dzień powodu zapadającego mroku i późnych nocnych godzin.

W tenisie zdarzają się czasami mecze, które rozgrywane są nawet 3 dni np. rekordowy pod względem długości mecz Mahut – Isner z 2010 roku. Standardem w tenisie bywa też przekładanie meczów na późniejszy dzień z uwagi na to iż wcześniejsze mecze były bardzo zacięte i trwały dłużej niż zakładali to organizatorzy. W tenisie ziemnym wszystkie zawarte zakłady na przełożony mecz są aktywne.

Zasada obowiązująca w tenisie ziemnym jest zupełnie inna niż w piłce nożnej gdzie w przypadku przełożenia meczu na inny termin zakłady są anulowane.

Zestawienie bukmacherów

Reguła "1 piłki". Zawodnik rozergał chociażby 1 piłkę w meczu a następnie skreczował to wszystkie zakłady rozliczane są na niekorzyść kreczującego. U tych bukmacherów można "polować na krecz".

Bukmacherzy którzy nie robią zwrotów przy kreczach.
bwin Coral Gamebookers Interwetten Ladbrokes YouWin
Fonbet          

Reguła "1 seta". Poniżsi bukmacherzy zwrócą stawkę jeżeli krecz nastąpi w 1 secie, w innym wypadku zakłady rozliczane są na niekorzyść kreczującego.

Bukmacherzy robiący zwrot tylko gdy krecz nastąpił w 1 pierwszym secie.
5Dimes 888sport Betdaq Betfair Betfred Betsafe
Betsson Leon Bets LSbet MarathonBet Oddsring Pinnacle Sports
RedBet Sportingbet Totesport Unibet    

Reguła "2 setów". Poniżsi bukmacherzy zwrócą stawkę jeżeli krecz nastąpi w 2 pierwszych setach, w innym wypadku zakłady rozliczane są na niekorzyść kreczującego.

Bukmacherzy robiący zwrot tylko gdy krecz nastąpił w 2 pierwszych setach.
Jetbull Noxwin The Greek SportsBetting WagerWeb YouWager

U poniższych bukmacherów panuje zasada "cały mecz", czyli bez względu na moment skreczowania jednego z zawodników zakład zostanie rozliczony po kursie 1.00, czyli otrzymasz zwrot pełnej stawki. U tych bukmacherów możesz śmiało obstawiać zawodników często kreczujących. Przykładowo krecz w Fortuna zawsze zostanie rozliczony jako zwrot. Wyjątkiem jest sytuacja gdy zakład zostanie rozliczony i zamknięty zanim zawodnik skreczuje np. zakład na zwycięstwo 1 seta zostanie rozliczony mimo iż zawodnik skreczuje w secie drugim ale gdyby skreczował już w pierwszym secie to nastąpiłby zwrot.

Bukmacherzy robiący zawsze zwrot bez względu na moment wystąpienia kreczu.
10bet 188bet 18bet Bet-at-Home bet365 Betclic
BetCRIS Betfan BetGun Betway BetVictor Boylesports
Canbet Centrebet ComeOn Dafabet eTOTO eWinner
Expekt forBET Fortuna Intertops LV BET Milenium
MyBet Paddy Power PZBUK Sbobet Superbet Stan James
STS TitanBet TOTALbet Totolotek William Hill Vierklee

Dlaczego znajomość rozliczania kreczy jest ważna?

Jeżeli znasz zasady rozliczania kreczy u bukmachera, w którym obstawiasz możesz (właściwie powinieneś) dostosować do tego swoją strategię obstawiania. Tenis ziemny to sport obarczony dużą liczbą kontuzji, są zawodnicy, którzy potrafią się nabawić nawet 3 kontuzji w ciągu roku, tacy zawodnicy często kreczują i gdy typujesz na ich zwycięstwo wybierz bukmachera, który rozlicza krecze zwrotami, w przeciwnym razie możesz się mocno zdziwić.

Przykładów kreczy nie trzeba szukać daleko, ostatnio w 1 rundzie French Open były aż 3 zaskakujące krecze: Nicolas Almagro - Jack Sock kursy 1.10-7.00, Albert Montanes - Kenny De Schepper (1.16 - 4.50) Juergen Zopp - Tommy Haas kursy 9.00 - 1.07. Tommy Haas jest sztandarowym przykładem bardzo dobrego zawodnika (niskie kursy) często kreczującego.

Jeżeli masz odwagę, możesz również obstawiać w drugą stronę, obstawiać u takiego bukmachera, który rozlicza krecze według reguły "1 piłka", typujesz wtedy porażkę faworyta bo np. wiesz, że miewa problemy zdrowotne, często kreczuje i właśnie wrócił po kontuzji. Znając zasady rozliczania kreczów możesz zyskać dodatkową przewagę u bukmachera gdyż w zależności od swoich przewidywań możesz dostosować pasującego bukmachera.

Krecze a surebety

Jeżeli grasz surebety w tenisie to musisz zwracać szczególną uwagę aby obstawiać obie strony meczu tenisowego u bukmacherów, którzy mają taką samą regułę rozliczania kreczy! W przeciwnym razie zamist pewnego zysku możesz sobie wygenerować niezłą stratę.

Przykładowo jeżeli zagrasz surebeta na spotkanie Wawrinka (Expekt) - Nadal (Unibet) to w wypadku kreczu Nadala w 2 secie w Expekt otrzymasz za krecz zwrot stawki, a Unibet krecz rozliczy jako zakład przegrany! Podany przykład wcale nie jest hipotetyczny gdyż właśnie taka sytuacja mogła zaistnieć w finale Autralian Open 2014 gdzie w 2 secie z powodu kontuzji Nadal ledwie się poruszał. Ostatecznie dzięki fizykoterapeucie i swojej waleczności dotrwał do końca meczu.

 • Krecz w tenisie Expekt = zawsze zwrot stawki
 • Krecz w tenisie Fortuna = zawsze zwrot stawki
 • Krecz w tenisie Unibet = zwrot gdy krecz w 1 secie, w kolejnych setach zakład rozliczany
 • Krecz w tenisie Betclic = zawsze zwrot stawki
 • Krecz w tenisie Come On = zawsze zwrot stawki
 • Krecz w tenisie Bwin = zawsze zakład rozliczany
Podziel się
 • facebook
 • twitter
 • telegram

https://spryciarz.com/poradnik-typera/krecze-w-tenisie-30

Oceń ten tekst

Podobne artykuły