Poker - zasady

Ocena 3.18/153 głosy
Poker - zasady

Pomimo, że gry karciane towarzyszą ludziom od bardzo, baaaardzo dawna, zaś odmiany gier liczone są w tysiącach, to do tej pory człowiek nie wymyślił lepszej gry karcianej od pokera.

Ta królewska gra karciana uprawiana jest pod każdą szerokością geograficzną, zaś największe turnieje pokerowe przyciągają wielomilionową publiczność.

Dziś postanowiliśmy opisać krok po kroku zasady gry w pokera oraz sprawdzić, co w tej kwestii mają do zaoferowania na swoich stronach legalni bukmacherzy w Polsce. Jak grać w pokera? Poker zasady dla początkujących - startujemy!

 1. Poker - zasady dla początkujących
 2. Historia gry w pokera
 3. Poker - zasady krok po kroku
 4. Poker - zasady Texas Holdem
 5. Poker zasady - najmocniejsze układy kart
 6. Poker - zasady. Podstawowe hasła i terminy.
 7. Czy poker jest legalny w Polsce?
 8. Poker na stronach legalnych bukmacherów w Polsce
 9. Bukmacher Fortuna - poker
 10. Bukmacher forBET - poker
 11. Legalny bukmacher Betfan - poker
 12. Bukmacher STS - poker
 13. Bukmacher TOTALbet - poker

Poker - zasady dla początkujących

Chyba nie ma na świecie człowieka, który nie słyszałby o grze w pokera. Nieważne, czy ktoś jest zapalonym hazardzistą, hydraulikiem, czy też panią domu - każdy z nas na swojej drodze życia spotkał się z pokerem.

Ta najpopularniejsza gra karciana, przez niektórych nazywana królewską jest doskonale znana na całym świecie, a o jej popularności niech świadczą zasięgi, jakimi cieszą się najważniejsze turnieje pokerowe, a także pule nagród, jakie można zgarnąć w ich trakcie.

Te bardzo często liczone są w milionach dolarów, zaś plus turniejów pokerowych jest taki, że w przeciwieństwie do chociażby piłkarskiego Mundialu, czy też tenisowego Wimbledonu może wziąć w nich udział każdy. Dosłownie KAŻDY! Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy, wpłacić wpisowe i… gotowe! Można stawać w szranki przeciwko najlepszym graczom na świecie.

Mało tego! Aby poczuć klimat gry w pokera z najlepszymi graczami na świecie nie musicie kupować biletów do Las Vegas lub Monte Carlo. Wystarczy rejestracja konta u jednego z topowych legalnych bukmacherów w naszym kraju (chociażby serwisów forBET, Betfan lub STS), z których większość oferuje możliwość sprawdzenia swoich sił w pokerze.

Zanim to jednak zrobicie, być może warto poznać zasady gry w pokera i dowiedzieć się, jakie reguły obowiązują w poszczególnych odmianach gry, a także poznać podstawowe zwroty pokerowe oraz najmocniejsze układy kart. Jak grać w pokera? Przekonajmy się!

Historia gry w pokera

Ustalenie konkretnej daty powstania pokera nie należy do zadań łatwych. Istnieją bowiem dowody, że w grę karcianą o bardzo zbliżonych zasadach ponad 1000 lat temu grali Chińczycy, zaś w XV wieku w Niemczech chętnie oddawano się rozrywce zwanej Pochen, czyli grze której reguły do złudzenia przypominały zasady pokera, jaki znamy dzisiaj.

Pierwszy udokumentowany turniej pokerowy miał miejsce w 1829 roku w Luizjanie i do właśnie tę datę uznaje się za początek pokera, jaki znamy dzisiaj. Gra błyskawicznie zdobyła popularność w całych Stanach Zjednoczonych, zaś z racji tego, że bardzo chętnie grali w nią marynarze, to w mgnieniu oka zasady pokera rozlały się po całym świecie.

Krokiem milowym dla pokera okazał się rok 1970, kiedy to zorganizowano pierwszy turniej World Series of Poker, który po dziś dzień jest szalenie popularny wśród graczy, sponsorów oraz kibiców, zaś pula nagród dla zwycięzców liczona jest w milionach dolarów.

Word Series of Poker

Prawdziwy boom pokera to końcówka poprzedniego stulecia, kiedy to jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać ekskluzywne kasyna w Las Vegas i Atlantic City, a także na początku XXI w., odkąd do głosu doszli bukmacherzy internetowi, którzy dali możliwość sprawdzenia swoich umiejętności na tle graczy z całego świata bez konieczności wychodzenia z domu.

Rzecz jasna zasady pokera zmieniały się przez lata, zaś reguły rozgrywki ewoluowały, natomiast na chwilę obecną najpopularniejszą odmianą pokera online jest Texas Holdem, którego zasady opiszemy nieco później.

Poker - zasady krok po kroku

Zasady gry w pokera są na pierwszy rzut oka szalenie proste. Przy stole znajdować się musi co najmniej dwóch graczy (fizycznie lub online w przypadku turniejów internetowych), zaś każdy z nich ma do dyspozycji określoną sumę środków lub żetonów, za które będzie grał w trakcie kolejnych rozdań. Do gry potrzebna jest jedna talia licząca 52 karty.

Rozgrywkę można wygrać na dwa sposoby - albo kompletując najsilniejszy układ kart, albo blefując, czyli stwarzając pozory posiadania mocnych kart w ten sposób, aby przeciwnik uwierzył w taki scenariusz i poddał grę.

Cała rozgrywka popularnego w internecie Texas Holdem sprowadza się do kilku kluczowych faz. Oto najważniejsze zasady pokera w tej odmianie.

Poker - zasady Texas Holdem

Każdy gracz, który chce wziąć udział w rozgrywce musi wpłacić wpisowe do wspólnej puli (tzw. blind), po czym jeden z graczy wyznaczony na rozdającego wręcza pozostałym graczom (oraz sobie) po dwie karty, które są widoczne jedynie ich posiadaczom.

Następnie zgodnie z ruchem wskazówek zegara kolejni uczestnicy rozgrywki na bazie dwóch widocznych jedynie sobie kart, decydują się, czy chcą wziąć udział w dalszej rozgrywce, czy też nie dokładają kolejnych żetonów (pieniędzy) do puli i poddają grę.

Następna faza nazywa się flop - na stole pojawiają się trzy karty wspólne widoczne dla wszystkich graczy, które każdy zawodnik może dopasować do dwóch otrzymanych wcześniej kart widocznych jedynie dla siebie. Następuje kolejna faza licytacji - jeśli gracz uzna, że jego układ kart składający się z dwóch ukrytych kart własnych oraz trzech widocznych kart wspólnych jest na tyle mocny, aby brać udział w dalszej rozgrywce, to dokłada kolejne żetony do wspólnej puli.

Kolejna runda rozgrywki nazywa się turn - na stole pojawia się czwarta wspólna karta, zaś gracze po raz kolejny decydują się, czy wziąć udział w licytacji, czy też spasować i poddać rozgrywkę, zaś ostatnia faza to tzw. river - na stole pojawia się piąta wspólna karta, zaś gracze na bazie dwóch kart ukrytych oraz pięciu wspólnych dokonują ostatecznej licytacji.

Jeśli po ostatniej rundzie licytacji w grze znajduje się więcej, niż jeden gracz, wówczas następuje odkrycie dotychczas ukrytych kart wszystkich zawodników, zaś gracz z najmocniejszym układem kart zgarnia całą pulę ze stołu.

Poker zasady - najmocniejsze układy kart

Poznaliśmy zatem podstawowe zasady pokera, wiemy jak się nazywają kolejne fazy licytacji i znaleźliśmy się w momencie, kiedy wszystkie karty znajdują się na stole i nadszedł czas, aby wyłonić triumfatora rozgrywki, czyli gracza, który zgarnie pulę znajdującą się na środku stołu.

Najsilniejsze układy kart w pokerze

Jak jednak wyłonić zwycięzcę? Które układy kart są najsilniejsze? Poniżej prezentujemy układy pokerowe, w kolejności od najsłabszej do najmocniejszej ręki.

 • Wysoka karta (high card) - w sytuacji, jeśli żadnemu z graczy nie udało się skompletować układu kart (np. pary), wówczas pula trafia w ręce gracza, który dysponuje najsilniejszą pojedynczą kartą (np. asem).
 • Para (pair) - układ składający się z dwóch identycznych kart (np. dwóch asów). W przypadku, jeśli dwóch graczy kończy rozgrywkę z jedną parą, wówczas wygrywa gracz dysponujący mocniejszą parą (np. para króli bije parę ósemek).
 • Dwie pary (two pairs) - układ składający się z dwóch par dwóch identycznych kart (np. dwa walety i dwie damy). W przypadku dwóch graczy z dwoma parami na ręce wygrywa ten, który dysponuje mocniejszymi parami, zaś w sytuacji, kiedy gracze mają identyczne pary, wówczas pulę zgarnia gracz, który ma silniejszą piątą kartę (tzw. kickera).
 • Trójka (three of a kind) - trzy karty o tej samej wartości (np. trzy szóstki).
 • Strit (straight) - mocny układ, w którym gracz dysponuje pięcioma kartami o następujących po sobie wartościach, bez względu na kolory (np. 9,10, walet, dama, król).
 • Kolor (flush) - pięć kart w tym samym kolorze, bez względu na wysokość figur (np. pięć kierów).
 • Full (full house) - bardzo mocna ręka, dzięki której gracz może realnie myśleć o zgarnięciu puli. Polega na tym, że gracz posiada dowolną parę oraz dowolną trójkę (np. dwa walety oraz trzy damy).
 • Kareta (four of a kind) - układ czterech kart o tej samej wartości (np. cztery ósemki).
 • Poker (straight flush) - pięć kolejno następujących po sobie kart w tym samym kolorze (np. 7, 8, 9, 10 oraz walet pik).
 • Poker królewski (royal flush) - najmocniejszy układ w pokerze, spotykany niezwykle rzadko. Są to karty od 10 do asa w tym samym kolorze.

Poker - zasady. Podstawowe hasła i terminy.

Nawet najlepsza karta w ręku nie pomoże Wam zgarnąć pełnej puli znajdującej się na stole, jeśli nie będziecie znali podstawowych komend i zwrotów, których poszczególni gracze używają w trakcie rozgrywki.

Oto podstawowe hasła i terminy używane w pokerze:

 • Bet - moment, w którym gracz stawia swoją stawkę w danej rozgrywce.
 • Call (inaczej sprawdzenie) - sprowadza się do postawienia przez gracza stawki o identycznej wartości, co przeciwnik.
 • Fold (inaczej pas) - rzucenie kart na stół, poddanie partii.
 • Raise (inaczej podbicie) - postawienie przez gracza wyższej stawki, niż rywal przed momentem.
 • Check (inaczej oczekiwanie) - brak wnoszenia zakładu podczas danej licytacji, kolej przechodzi na następnego gracza.
 • No limit - rozgrywka, podczas której nie istnieje górny limit stawki, zaś gracze mogą postawić całą pulę posiadanych żetonów na jedną grę.
 • Flop - moment rozgrywki, w którym na stole pojawiają się trzy odkryte karty wspólne.
 • Turn - moment rozgrywki, w którym na stole pojawiają się cztery odkryte karty wspólne.
 • River - moment rozgrywki, w którym na stole pojawia się pięć odkrytych kart wspólnych.
 • Kicker - karta, która w teorii nie tworzy układu kart (np. nie wchodzi w skład dwóch par), jednak ma znaczenie w przypadku remisu pomiędzy dwoma graczami - im wyższa karta kicker, tym większa szansa na zgarnięcie puli.

Czy poker jest legalny w Polsce?

Ustawa hazardowa, która weszła w życie w kwietniu 2017 roku wywróciła do góry nogami zarówno rynek zakładów sportowych, jak i karcianych gier kasynowych. W jej efekcie wielu mniej doświadczonych graczy ma niemały mętlik w głowie i zastanawia się, czy gra w pokera w Polsce jest legalna.

Oczywiście, że jest, natomiast jedynie w sytuacji, jeśli ma miejsce u podmiotów z odpowiednią licencją wydaną przez Ministerstwo Finansów. Mowa zatem o kasynach stacjonarnych, a także o legalnym kasynie online. Z kolei na stronach legalnych bukmacherów możemy obstawiać rozstrzygnięcia podczas rozgrywek pokerowych.

Poker na stronach legalnych bukmacherów w Polsce

Ustawa hazardowa nieco utrudniła życie graczom, których ulubioną formą rozrywki, albo wręcz sposobem na życie była gra w pokera w międzynarodowych turniejach internetowych (chociażby Poker Stars).

Na jej mocy udział w tego typu turniejach na terytorium RP jest nielegalny, na szczęście na wysokości zadania stanęli po raz kolejny legalni bukmacherzy w naszym kraju. 

Z roku na rok przybywa bowiem serwisów z licencją od Ministerstwa Finansów, które poza zakładami sportowymi, e-sportami oraz sportami wirtualnymi umożliwiają również swoim klientom obstawianie wyników symulowanych rozgrywek pokerowych. Zawsze to coś…

Bukmacher Fortuna - poker

Pomimo, że legalny bukmacher Fortuna proponuje swoim klientom produkty na najwyższym poziomie, to tutaj dostrzegamy pole do poprawy. Co prawda na stronie tego serwisu znajduje się osobna sekcja Fortuna Bet On Games, jednak próżno w niej szukać stołów pokerowych, zaś jedyną dostępną na ten moment grą karcianą jest Baccarat.

Znając życie i rozmach właścicieli bukmachera Fortuna, a także ich dbałość o to, aby dostarczyć swoim klientom najlepszy możliwy produkt podejrzewamy, że poker w Fortunie jest kwestią czasu, natomiast póki co klienci tego serwisu muszą obejść się smakiem.

Bukmacher forBET - poker

Znacznie więcej powodów do radości mają fani pokera posiadający aktywne konto gracza na stronie legalnego bukmachera forBET. Serwis ten jak zwykle stanął na wysokości zadania i w sekcji GRY KARCIANE oferuje kilka form rozgrywki (m.in. poker, black jack oraz… wojna).

Poker w forBET

Co prawda gracz nie ma możliwości samemu zagrać w pokera, jednak może obstawiać zakłady dotyczące rozgrywki, która toczy się w danym momencie na ekranie z udziałem krupiera na żywo.

Sama rozgrywka to tradycyjny Texas Holdem, podzielony na kolejne rundy, zaś w miarę odsłaniania następnych kart zmieniają się również szanse graczy biorących udział w rozgrywce oraz kursy zaproponowane przez forBET na ich ostateczny triumf.

Legalny bukmacher Betfan - poker

Coś dla siebie znajdą również typerzy posiadający aktywne konto gracza w Betfan. W zakładce GRY KARCIANE na stronie tego legalnego bukmachera mogą bowiem wytypować wyniki toczonych aktualnie rozgrywek pokerowych.

Poker w Betfan

Samo lobby pokerowe na stronie Betfan do złudzenia przypomina to, które znamy ze strony bukmachera forBET, a wynika to prawdopodobnie z faktu korzystania z usług tego samego dostawcy gier.

Bukmacher STS - poker

Legalny bukmacher STS od lat słynie z bardzo odważnego inwestowania w nowe technologie, dlatego nie może dziwić fakt, że lobby BETGAMES na stronie tego serwisu prezentuje się lepiej niż przyzwoicie.

Poker online w STS

Klienci bukmachera STS otrzymują do wyboru kilka gier karcianych (m.in. wojnę, bakkarat oraz trzy odmiany pokera), zaś sama rozgrywka nie różni się od tego, co oferują inne legalne serwisy w naszym kraju, tzn. zadanie gracza polega na wytypowaniu, który z zawodników zgarnie pulę w danej rozgrywce.

Bukmacher TOTALbet - poker

Taką formę rozrywki swoim klientom proponuje również serwis TOTALbet, zaś na jego stronie sekcja gier karcianych nazywa się TOTAL GAMES. Gracze otrzymują do wyboru możliwość obstawiania wyników rozgrywek bakkarata, black jacka oraz pokera.

Poker w TOTALbet

Co zrozumiałe nas najbardziej interesuje ta ostatnia gra. Panel pokera prezentuje się bardzo solidnie, zaś w tle widzimy wzgórza przypominające Monaco, co może dawać wrażenie gry w jednym z ekskluzywnych kasyn w Monte Carlo. Bardzo przypadła nam również do gustu możliwość podzielenia się swoimi spostrzeżeniami z innymi typerami za pomocą czata na żywo.

Podziel się
 • facebook
 • twitter
 • telegram

https://spryciarz.com/poradnik-typera/poker-zasady-262

Oceń ten tekst

Podobne artykuły