Wyrok sądu w Płońsku uderza w ustawę hazardową!

Ocena 4.67/3 głosy
Odbieram bonus! Idź do Fortuna

Wykorzystaj super bonus Fortuna!

Wyrok sądu w Płońsku uderza w ustawę hazardową!

Sąd rejonowy w Płońsku uniewinnił gracza typującego zakłady bukmacherskie przez internet u zagranicznego bukmachera przebywając na terytorium Polski!

Sąd w Płońsku rozpatrywał sprawę oskarżonego R. K. który w 2011 roku dokonał rejestracji w stronie bukmachera Bet-at-Home gdzie z przebywając na terenie Rzeczypospolitej Polski czynnie obstawiał zakłady bukmacherskie przez internet co jest czynem niezgodnym obowiązującą od 2010 roku ustawą hazardową. Wpłaty do bukmachera realizował poprzez serwis płatności przelewy24.pl a wypłaty bezpośrednio na swoje konto bankowe.

Oskarżony przyznał się do obstawiania zakładów bukmacherskich w Bet-at-Home ale nie przyznał się do popełnienia nielegalnego czynu wyjaśniając, że:

…nie miał informacji o nielegalności strony, z której korzystał… nie zdawał siebie sprawy, że jest art. 107 kks… powszechne i reklamowane, oni sponsorują drużyny piłkarskie, więc nie zdawał sobie sprawy, że coś może być nielegalne… nie było żadnej informacji przy logowaniu, że jest to nielegalne, nie było blokady strony… Oskarżony stanowczo podkreślał, że nie są mu znane przepisy ustawy o grach hazardowych i nie miał pojęcia, że uczestnictwo w grach organizowanych za pośrednictwem internetu może być nielegalne.

Oskarżony szczegółowo opowiedział przed Sądem Rejonowym w Płońsku cały proces rejestracji u zagranicznego bukmachera z szczególnym zaznaczeniem, że nie miał pojęcia iż to co robi jest nielegalne i sprzeczne z prawem.

Sąd dał wiarę wyjaśnieniom oskarżonego, są one logiczne, stanowcze, konsekwentne i spójne. Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy nie pozwolił na ustalenie, iż oskarżony R. K. wyczerpał znamiona zarzuconego mu występku.

Przestępstwo, o którym mowa w ustawie hazardowej (art. 107 § 2 k.k.s.) to typ umyślny, co oznacza, iż uczestnik musi mieć zamiar jego popełnienia i konieczna jest możliwość przypisania sprawcy choćby świadomości możliwości popełnienia czynu zabronionego.

W uzasadnieniu uniewinnienia sąd wskazał, że nie można jednoznacznie udowodnić grającemu umyślne i świadome uczestniczenie w nielegalnej grze.

Typowanie u zagrannicznych bukmacherów w Polsce jednak legalne?

Co więcej, sąd poddał w wątpliwość, podstawowy straszak z ustawy hazardowej, uznał bowiem, że zawieranie zakładu bukmacherskiego w internecie odbywa się w lokalizacji bukmachera a nie w lokalizacji gracza:

W ocenie Sądu osoba zawierająca zakład wzajemny czy uczestniczące w grze losowej organizowanych przez podmiot mający siedzibę za granicą i oferujący tego rodzaju zakłady lub gry za pośrednictwem prowadzonej przez siebie strony internetowej „uczestniczy” w tym zakładzie czy grze poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Ta interpretacja jednoznacznie sugeruje, iż zawieranie zakładu u zagranicznego bukmachera ma miejsce poza granicami Polski, a przecież ustawa hazardowa obejmuje prawem jedynie terytorium Polski. Wyrok i uzasadnienie sądu w Płońsku mocno uderza w ustawę hazardową Jacka Kapicy.

Zobacz pełne uzasadnenie wyroku sądu w Płońsku w sprawie Sygn. akt II K 225/15.

Idź do Fortuna Idź do Fortuna

Obstawiaj zakłady bukmacherskie w Fortuna.

Podziel się
  • facebook
  • twitter
  • telegram

https://spryciarz.com/bukmacherzy/fortuna/news/wyrok-sadu-w-plonsku-uderza-w-ustawe-hazardowa

Oceń ten tekst