Baseball

Ocena 4.39/31 głosów
Baseball

Baseball jako dyscyplina sportowa w Polsce jest bardzo mało popularny, mamy jedynie trzy podstawowe ligi: Ekstraligę, I ligę i II ligę, jednak łącznie gra w nich zaledwie 20 drużyn.

Statystyka ta wygląda zupełnie inaczej wśród typerów zakładów bukmacherskich, gdyż wiele osób pasjonuje się i czynnie obstawia sporty amerykańskie, takie jak NFL czy właśnie baseball.

 1. Zasady gry w baseball
 2. Rodzaje zakładów w baseballu
 3. Bukmacherzy z szeroką ofertą na baseball
 4. Skąd czerpać wiedzę o baseballu?
 5. Specyfika obstawiania baseballu
 6. Porady do gry LIVE
 7. Baseball w zakładach bukmacherskich

To właśnie Stany Zjednoczone są kolebką baseballu. Szacuje się, że podstawowe zasady gry, które obowiązują do dzisiaj, spisano w roku 1845. Sama idea gry pochodzi od krykieta lub staroangielskiej gry rounders. Oprócz USA baseball jest również popularny w Japonii, Meksyku i na Kubie.

Jako że najbardziej popularny baseball jest w USA, to właśnie tamtejszą ligę uznaje się za najlepszą i najbardziej lukratywną na świecie. Major League Baseball (MLB) składa się z 30 zespołów, podzielonych na dwie dodatkowe ligi: National League (NL) i American League (AL). Każda z nich składa się natomiast z trzech dywizji.

Sezon zasadniczy w MLB trwa od kwietnia do września, a każda z drużyn rozgrywa aż 162 mecze. Następnie odbywają się decydujące rozgrywki w fazie pucharowej, trwające do listopada.

Najbardziej utytułowaną drużyną w MLB jest New York Yankees, która ostatnie mistrzostwo zdobyła w 2009 roku. Zwycięzca rozgrywek MLB automatycznie ogłaszany jest mistrzem świata.

Jak ważnym sportem dla Amerykanów jest baseball, świadczy chociażby bogata kinematografia związana z tą dyscypliną. W ostatnich latach duże wrażenie zrobił film Moneyball, opowiadający autentyczną historię menedżera Billy’ego Beane’a, który poprzez niekonwencjonalne metody i stosowanie matematycznego algorytmu zrewolucjonizował baseball za oceanem. Główną rolę w filmie zagrał nominowany do Oscara Brad Pitt.

https://www.youtube.com/watch?v=AiAHlZVgXjk

Zakłady bukmacherskie na rozgrywki baseballu dotyczą przede wszystkim MLB, a więc i najwięcej zawieranych zakładów pochodzi z USA. W Polsce baseball obstawia się znacznie rzadziej, choć pamiętajmy, że jest to dyscyplina dwudrogowa, a więc statystycznie mamy w niej aż 50% szans na zwycięstwo. Aby obstawiać baseball, nie można tego jednak robić w ciemno. Niezbędne jest poznanie zasad tego sportu.

Zasady gry w baseball

1. Boisko

Boisko do gry w baseball ma kształt wycinka koła o kącie rozwarcia 90 stopni. Jest ono podzielone na dwie kontrastujące ze sobą części. Wewnętrzna (infield) to kwadrat o boku 30 jardów (27,43 m), na którego czterech wierzchołkach znajdują się bazy. Ta część boiska jest utworzona z utwardzanego piasku. Pierwsza baza jest wierzchołkiem kwadratu, którego dwa boki stanowią boczne linie boiska. Na prawo od niej znajduje się druga baza, na przeciwległym wierzchołku trzecia, a po lewej stronie czwarta. Za bazą pierwszą, nazywaną także domową, znajduje się stanowisko łapacza (catcher).

W środku kwadratu, w okolicach 18,39 m, znajduje się koło o średnicy 5,49 m, będące stanowiskiem pitchera (zawodnika rzucającego piłki).

Drugą część boiska (outfield) stanowi natomiast obszar trawiasty będący wycinkiem koła o średnicy od 88,4 m do 121,9 m.

2. Zasady ogólne

Udział w grze w baseball biorą dwie drużyny, które dzielą się na atakującą (team at bat) i broniącą (fielding team). Całe sedno w tym, aby zawodnik atakujący, który odbija piłkę (pałkarz, ang. batter) rzuconą przez pitchera, zdobywał kolejne bazy. Jeśli wybije piłkę na tyle mocno, że zdąży przebiec przez wszystkie cztery bazy, zdobywa dla swojej drużyny punkt. Oczywiście może również zdobyć tylko jedną, dwie lub trzy bazy czy też w ogóle nie wyruszyć do biegu. Mecz ma 9 rund (inningów). W każdej z nich obie drużyny raz bronią i raz atakują.

https://www.youtube.com/watch?v=aAy3Sh_RXjc

3. Drużyna uderzająca

Drużyna atakująca zawsze zaczyna grę jednym zawodnikiem, a wraz ze zdobywaniem kolejnych baz ich liczba wzrasta, choć nigdy nie przekracza czterech. Zawodnik ustawiony w bazie domowej próbuje kijem wybić piłkę rzuconą przez miotacza tak, aby mieć szansę zdobyć jak największą liczbę baz. Po dobrym wybiciu rzuca kij i biegnie do bazy. Zdobywa ją, jeśli dotknie jej dowolną częścią swojego ciała, zanim piłka dotrze do zawodnika, który strzeże bazy. Zawodnik atakujący może być też wyautowany. Stanie się tak, jeśli:

– piłka dotrze do zawodnika bazy szybciej niż zawodnik atakujący, a broniący dotknie piłką atakującego;

– wybita przez niego piłka zostanie złapana przez zawodnika drużyny broniącej, zanim dotknie ona ziemi – air ball;

– kiedy nie wykona on trzy razy wybicia, jeśli piłka przez pitchera zostanie rzucona prawidłowo (strike out).

Podkreślmy jednak, że atakujący może otrzymać bazę za darmo, kiedy pitcher cztery razy z rzędu rzuci piłkę w sposób nieprawidłowy. Kolejka pałkarzy jest ustalona przed meczem i zawodnicy drużyny atakującej odbijają w odpowiedniej kolejności.

4. Drużyna w polu

Drużynę broniącą tworzą miotacz, łapacz, czterech wewnątrzpolowych (pierwszobazowy, drugobazowy i trzeciobazowy), łącznik i trzej zapolowi. Miotacz stoi w stanowisku dla rzucającego, bazowi zajmują miejsca obok swoich baz, łącznik zazwyczaj ustawia się za nimi, a zapolowi najdalej od baz. Ich zadaniem jest wyłapanie dalekich odbić.

5. Zmiany

Rezerwowym w baseballu jest każdy, kto figuruje na liście graczy, których jest tutaj aż 25. Podczas spotkania drużyna może wykonać dowolną liczbę zmian.

Zastąpieni mogą być zarówno odbijający – przez rezerwowych pałkarzy, jak i zawodnicy na określonych bazach – przez biegaczy.

W drużynie broniącej mogą się oni dowolnie ustawiać na boisku i zmieniać.

6. Inningi

Podstawą w baseballu są inningi (rundy), które moglibyśmy określić mianem setów w siatkówce czy połów w piłce nożnej. Każdy mecz podzielony jest na dziewięć inningów, choć jeśli po 9 rundach jest remis, to rozgrywana jest runda dodatkowa.

W zasadzie mecz taki trwać może w nieskończoność, choć w praktyce nie jest to możliwe, bo w końcu któraś z drużyn zdobędzie decydujący punkt. Najdłuższym meczem jest spotkanie z 1920 roku pomiędzy Brooklyn Robins a Boston Braves. Mecz przerwano po 26 inningach z powodu zapadających ciemności. Spotkanie zakończyło się wynikiem 1–1.

7. Ubiór i wyposażenie zawodników

Podstawowy element ubioru zawodników w baseballu stanowią stroje składające się z bluz z długimi rękawami, spodni i podkolanówek na nie naciągniętych. Nieodłącznym elementem stroju baseballowego jest czapka z daszkiem, która zwana jest baseballówką. Poza tym w skład wyposażenia zawodników wchodzą:

– kij baseballowy (baseball bat) – lekko stożkowy, z zaokrąglonym końcem i wygodnym, dwuręcznym uchwytem, wykonany z drewna;

– rękawiczki do odbijania (batter's gloves) – dzięki nim pałka nie ślizga się, amortyzuje prądy, które przechodzą przez nią podczas odbicia;

– rękawica baseballowa (baseball glove) – duża rękawica przystosowana do wygodnego i skutecznego chwytania piłki;

– piłka (baseball ball) – kauczukowate jądro owinięte jest ciasno wieloma warstwami cienkiego sznurka. Pokryta jest skórą lub skóropodobnym tworzywem ze szwem;

– hełm pałkarza (batter helmet) – podobny w kształcie do czapki, ale wzmocniony miękką wykładziną i osłoną na ucho wystawione w kierunku nadlatującej piłki. Chroni głowę zawodnika przed uderzeniem;

– osłona (strój) catchera – maska ze stalowych drutów, napierśnik i nagolenniki chroniące catchera (łapacza) przed przypadkowym uderzeniem piłką oraz tzw. poduszki przymocowane do nagolenników, które chronią kolana catchera.

Rodzaje zakładów w baseballu

Zakłady w baseballu na pewno nie są tak różnorodne jak te w bardziej popularnych sportach, ale poza standardowym 1–2 znajdziemy tam także zakłady dodatkowe.

Rodzaje zdarzeń z baseballu:

 • 12 – zakład na rozstrzygnięcie spotkania
 • 1X2 – zakład na rozstrzygnięcie jednego z inningów
 • Poniżej/powyżej – typowanie przekroczenia/nieprzekroczenia pewnego pułapu zdobytych punktów w meczu lub inningu
 • Handicap – zakład, w którym jeden z zespołów ma określoną przewagę punktową
 • Zdobycz zespołu – określenie, czy zespół przekroczy, czy nie jeden z progów punktowych ustalonych przez bukmachera
 • Parzyste/nieparzyste – zakład, czy po zsumowaniu punktów obu drużyn wynik będzie parzysty, czy też nie

Bukmacherzy z szeroką ofertą na baseball

Potentaci na polskim rynku zakładów online starają się swoją ofertę na tyle różnicować, by każdy gracz znalazł w niej coś dla siebie. Stąd także i na baseball oferują wiele rynków.

Niemniej jednak bukmacherzy wyspecjalizowani w obstawianiu baseballu to ci amerykańscy, którzy właśnie na tego typu dyscyplinach najbardziej się koncentrują.

 • Fortuna (duża oferta zakładów przedmeczowych, ciekawe kursy)
 • Betclic (szeroka i zróżnicowana oferta)
 • forBET (szeroka oferta, transmisje wideo, wysokie limity)
 • LV BET (ogromna oferta, wysokie kursy, duże limity, bonus 100% do 1500 PLN)
 • Totolotek (wysoki bonus powitalny: 1000 PLN, bardzo wiarygodny bukmacher)

Skąd czerpać wiedzę o baseballu?

W sieci nie znajdziemy wielu polskojęzycznych stron na temat baseballu. Znacznie więcej informacji dostępnych jest natomiast na stronach anglojęzycznych.

 • mlb.mlb.com/home – strona internetowa ligi MLB
 • baseballsoftball.pl – strona Polskiego Związku Baseballu i Softballu
 • pl.wikipedia.org/wiki/Baseball – zakładka Wikipedii o baseballu
 • baseball.pl – polska strona poświęcona baseballowi w języku polskim
 • oficjalne strony klubowe
 • strony poświęcone ligom i turniejom baseballowym
 • profile klubów i zawodników na portalach społecznościowych

Żadna z polskich telewizji nie transmituje meczów baseballu, prawa do transmisji rozgrywek MLB posiada amerykańska telewizja Fox, która niestety jeszcze nie weszła z taką ofertą do Polski. Miłośnikom baseballu pozostaje zatem szukanie legalnych lub półlegalnych transmisji online, abonament wideo na mecze w internecie oferuje też oficjalny serwis MLB TV.

Specyfika obstawiania baseballu

Nie należy obstawiać baseballu przed znalezieniem na temat danego spotkania odpowiednich informacji. Jako że jest to sport dość specyficzny, należy zwrócić uwagę na kilka czynników.

Podczas typowania meczów baseballu należy brać pod uwagę:

 • miejsce rozgrywania spotkania – większość drużyn o wiele lepiej radzi sobie na własnych boiskach;
 • zmęczenie – zmęczenie zawodników jest bardzo ważnym czynnikiem. Niekiedy drużyny grają serie przez 3–4 dni z rzędu;
 • serie – w baseballu dużo częściej niż w innych sportach występują serie zwycięstw/porażek, np. Oakland Athletics w 2002 roku miało 20 wygranych z rzędu!
 • kadra – kadra zespołu to 25 zawodników. Warto sprawdzić, czy w kadrze na dany mecz są zawodnicy, którzy stanowią o sile zespołu. Najważniejsi są tutaj pitcherzy (rzucający);
 • pogoda – o wyniku meczu baseballowego bardzo często decydują warunki atmosferyczne, należy je zatem sprawdzić. Siła wiatru, deszcz czy wiatr przekładają się przede wszystkim na liczbę punktów;
 • faza sezonu – zmagania zazwyczaj kończą się fazą play-off. Drużyny mające w niej pewny udział mogą nie podchodzić w pełni skoncentrowane do ostatnich spotkań;
 • pitcherzy i miotacze – sprawdź, który pitcher zaczyna spotkanie. Bardzo często młodzi pitcherzy, choć również i miotacze nie wytrzymują presji;
 • pitcher w AL i NLpitcher w American League (AL) nie ma obowiązku uderzać piłki, natomiast w National League (NL) znajduje się w rotacji miotaczy;
 • statystyki – baseball jest dyscypliną bardzo mierzalną statystykami poszczególnych graczy, analiza spotkania często polega na spojrzeniu i odpowiednim zinterpretowaniu statystyk drużyn i ich graczy.

Baseball jest bardzo matematyczną dyscypliną. Na podstawie statystyk graczy i drużyn bukmacherzy są w stanie bardzo dobrze oszacować wysokość poprawnych kursów (z punktu widzenia prawdopodobieństwa wyniku). Właśnie z tego powodu zakłady na baseball charakteryzują się zdecydowanie najniższą marżą ze wszystkich dyscyplin sportowych. Bukmacherzy zarabiają na marży, a im rezultat spotkania/zakładu jest trudniejszy do oszacowania, tym marża (będąca zabezpieczeniem bukmachera) jest większa.

Porady do gry LIVE

Baseball obstawiać także można w zakładach LIVE. Należy jednak z rozwagą podchodzić do gry na żywo, trzymając się kilku zasad:

 • nie graj na chybił/trafił – nie obstawiaj spotkań, które nie są dobrze przeanalizowane;
 • zapomnij o emocjach – odstaw na bok emocje, bo są one złym doradcą;
 • graj za określoną część kapitału – nigdy nie stawiaj zakładu za całość kapitału. Zawsze graj za określoną część bankrollu: 2–5%;
 • graj wysokie kursy – w baseballu zdarza się mnóstwo niespodzianek, a więc opłaca się gra po wysokich kursach. Nie graj natomiast kursów o niskim współczynniku;
 • oglądaj mecze – staraj się oglądać obstawiane spotkania;
 • uważnie śledź boiskowe wydarzenia i relacje na linii pałkarz (batter) – miotacz (pitcher).

Baseball w zakładach bukmacherskich

Nie da się ukryć, że baseball to naprawdę trudny sport do obstawiania. Aby dobrze typować baseball w zakładach bukmacherskich, należy dobrze poznać zasady tego sportu, a te najlepiej będzie utrwalić, oglądając jak najwięcej spotkań. W profesjonalnym typowaniu baseballu dużą rolę odgrywają statystyczne i predykcyjne modele matematyczne. Dobra znajomość statystyki i matematyki jest tu niezbędna do osiągnięcia zysku.

Trzeba przyłożyć się do dogłębnej analizy, gdyż bez niej na pewno szanse na wygraną są niewielkie. Część graczy uważa, że opierając się na seriach, w baseballu da się wygrywać nawet bez żadnej analizy. Istnieją systemy, które polegają na typowaniu zwycięstw danej drużyny aż do skutku. My nie polecamy metod progresywnych, gdyż w przypadku wystąpienia dłuższej serii taka strategia doprowadzić może do bankructwa. Przeczytaj więcej o progresji oraz o innych systemach bukmacherskich.

Podziel się
 • facebook
 • twitter
 • telegram

https://spryciarz.com/poradnik-typera/baseball-79

Oceń ten tekst

Podobne artykuły