Legalnie tylko w legalnym kasynie – czy wirtualne ryzyko się opłaca?

Ocena 5.00/1 głos
Legalnie tylko w legalnym kasynie  – czy wirtualne ryzyko się opłaca?

W 2017 roku blisko połowa Polaków (49 proc.) przyznawała się do wydawania pieniędzy na gry o charakterze hazardowym. Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów wartość legalnego rynku hazardu w Polsce w 2017 wynosiła 12,9 mld PLN – o 22 proc. więcej niż rok wcześniej (10,5 mld PLN w 2016).

Na świecie na gry w internecie przypada 9 proc. wartości całej branży hazardowej wartej ok. 495 miliardów USD. Według analiz do 2021 roku przychody z legalnego hazardu w sieci w Polsce podwoją się w stosunku do aktualnego stanu.

  • 49 proc. Polaków gra w gry losowe, z czego częściej mężczyźni (55 proc.).
  • Mijają 2 lata od nowelizacji ustawy hazardowej, która unormowała rynek gier losowych w Polsce.
  • Za grę w nielegalnym kasynie może zapłacić zarówno organizator, jak i sam gracz – nawet do 3,6 mln PLN kary.
  • Polacy mogą grać w wirtualną ruletkę czy na automatach w sieci jedynie w oficjalnym kasynie online.

Na europejskim rynku wciąż wzrasta liczba kasyn online, z czym wiążą się regularnie pojawiające się liczne oferty i promocje. Polscy miłośnicy gier losowych muszą jednak pamiętać, że ich wybór ograniczony jest przez zapisy prawne. Gracze korzystający z nielegalnych stron czy firm działających bez odpowiednich licencji narażają się na dotkliwe kary finansowe – nawet jeśli nie wiedzą, że łamią przepisy.

Sytuacja prawna

Aktualny status prawny określa Ustawa o grach hazardowych (z dnia 19 listopada 2009 r.) zmieniona Ustawą z dnia 15 grudnia 2016 roku, która weszła w życie 1 kwietnia 2017 roku. Zapisy zapewniają przejrzystość rynku i poprawiają bezpieczeństwo graczy. Doprecyzowane zostały kwestie związane z graniem w kasynach naziemnych, w tym ograniczenia dotyczące ich lokalizacji i posiadania koncesji. Nowym przepisom podlegają też zakłady bukmacherskie – granie jest legalne w tych firmach, które wyrobiły odpowiednie krajowe zezwolenie.

Nowe przepisy zmieniły najwięcej w zakresie możliwości gier hazardowych online – ich urządzanie, z wyjątkiem zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych, jest teraz objęte monopolem państwa, który został powierzony Totalizatorowi Sportowemu. Granie na innych stronach zostało zakazane. Listę zablokowanych portali można sprawdzić w ogólnodostępnym Rejestrze Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą, który znajduje się na stronie https://hazard.mf.gov.pl. Wszystkie pojawiające się tu strony są zgłaszane dostawcom internetu, a ci są zobligowani do ich zablokowania. Do połowy marca 2019 roku w rejestrze było ponad 6240 stron.

Co mi zrobisz jak mnie złapiesz?

Z czym wiąże się gra na nielegalnych portalach? Do odpowiedzialności może być pociągnięty zarówno dostawca tego rodzaju rozrywki, jak i sam gracz. W przypadku udowodnienia gry na nielegalnych automatach, w nielegalnym kasynie lub u bukmachera bez licencji, wysokość kary finansowej uzależniona jest od wygranej.

- Kary mogą być bardzo dotkliwe i łatwo sobie przekalkulować, że takie ryzyko się nam nie opłaca. Co innego gra w legalnym kasynie online, w którym niedawno padła wygrana w wysokości prawie pół miliona złotych. Warto zaznaczyć, że grając legalnie wspieramy też Państwo, ponieważ w przypadku monopolisty to on płaci podatek od zysku kasyna, sam gracz zaś nie płaci nic. Grając online na nielegalnych serwisach narażamy się na wysokie kary pieniężne, co wynika z przepisów ustawy o grach hazardowych oraz kodeksu karno-skarbowego

- mówi Tomasz Mogiła z Playtech, globalnego lidera w zakresie rozwiązań dla rozrywki online oraz dostarczyciela technologii dla jedynego legalnego kasyna online w Polsce.

Nieletnim wstęp wzbroniony

Jak można grać bezpiecznie bez obaw o łamanie przepisów? W kasynach – online i stacjonarnych – mogą bawić się wyłącznie osoby, które ukończyły 18 lat. Miłośnicy gier losowych z Polski mogą legalnie korzystać tylko z oficjalnego legalnego kasyna online prowadzonego przez Totalizator Sportowy. Uruchomione w grudniu 2018 roku oferuje gry automatowe, blackjack czy ruletki.

- Widać, że wprowadzone w nowelizacji ustawy zmiany miały na celu nie tylko regulację rynku, ale też dobro graczy. Regulacje mają na celu zmniejszyć ryzyko nałogów hazardowych, szczególnie u nieletnich. Nowe przepisy wpływają na rynek i minimalizują ryzyko związane z oszustwami, którym mogą padać gracze. Jednym słowem stoją po stronie gracza

- zaznacza Tomasz Mogiła z Playtech.

źródło: informacja prasowa

Podziel się
  • facebook
  • twitter
  • telegram

https://spryciarz.com/kasyno/legalnie-tylko-w-legalnym-kasynie-n687

Oceń ten tekst

Podobne artykuły