Braga z pucharem ligi, city w finale fa cup

Ocena 5.00/1 głos

Drużyna Sportingu Braga zdobyła po raz pierwszy w swojej historii Puchar Ligi Portugalskiej. W finałowym meczu rozegranym w Coimbrze dość niespodziewanie pokonali zespół FC Porto 1:0.

W ponad 90 letniej historii klubu z Bragi największymi sukcesami było drugie miejsce w lidze w sezonie 2009/2010, Puchar Portugalii wywalczony w 1966 roku oraz finał Ligi Europejskiej sprzed dwóch sezonów.

Faworytem spotkania finałowego byli piłkarze FC Porto jednak zawodnicy Bragi zrobili miłą niespodziankę swojej drużynie. Jedyną bramkę w meczu strzelił z rzutu karnego Alan w doliczonym czasie gry pierwszej połowy. Za faul za który podyktowany został rzut karny Abdulaye został wyrzucony z boiska i całą drugą połowę Porto grało w osłabieniu.

W rozgrywkach ligowych Porto zajmuje drugie miejsce ze stratą czterech punktów do Benfiki. Braga jest czwarta.

W Portugalii rozgrywki o Puchar zakończone natomiast w Anglii w półfinałowym spotkaniu rozegranym na Wembley Manchester City pokonał Chelsea Londyn po niezwykle emocjonującym spotkaniu 2:1. W finale na mistrzów Anglii czeka już Wigan Athletic.

Przed rokiem Puchar zdobyła Chelsea. Dwa lata wcześniej - Manchester City. Tym razem obie drużyny spotkały się w półfinale. Pierwszą bramkę w meczu zdobyli piłkarze The Citizens. Podopieczni Roberto Manciniego wyszli na prowadzenie ww 35 minucie po golu Nasriego. Do końca pierwszej połowy wynik nie zmienił się mimo, że City miało dużą przewagę i jeszcze dwukrotnie groźnie zaatakowało bramkę strzeżoną przez Petra Cecha.

Na samym początku drugiej części gry bramkę głową zdobył Sergio Aguero. Piłkarze Chelsea ruszyli o ataku. W 66 minucie kapitalnym uderzeniem, które było ozdobą tego spotkania popisał się Demba Ba.

Na więcej piłkarzy The Blues nie było stać mimo, że kolejne szanse miał Demba Ba oraz wprowadzony na boisko Fernando Torres. Z boiska z czerwoną kartką powinien wylecieć Sergio Aguero, który bestialsko nastąpił na nogi Davida Luiza za co nie obejrzał nawet "żółtka". Z pewnością za to zagranie Argentyńczyk będzie musiał pauzować w kolejnych spotkaniach.

W końcowych minutach podopieczni Rafy Beniteza zafundowali City prawdziwe oblężenie jednak The Citizens nie dali wbić sobie bramki i awansowali do finału rozgrywek. Kibice Citizens świetnie bawili się na trybunach robiąc między innymi "Poznan" czyli stojąc obróceni plecami do boiska złapali za ramiona i podskakiwali. Pojedynek z Wigan, które w półfinale pokonało drugoligowe Millwall 2:0 odbędzie się 11 maja na Wembley.

City w swojej historii dwukrotnie zdobyło Puchar Anglii. Wigan do tej pory jeszcze nigdy nie awansowało do finału.

Manchester City - Chelsea Londyn 2:1 (1:0)

Bramki: Samir Nasri 35, Sergio Aguero 47 - Demba Ba 66

Chelsea: Cech - Azpilicueta, Ivanovic, David Luiz, Bertrand - Ramires, Mikel - Oscar, Mata, Hazard - Ba

Ławka rezerwowych: Turnbull, Terry, Ake, Lampard, Benayoun, Moses, Torres

Manchester City: Pantilimon, Zabaleta, Clichy, Kompany, Nastasic, Barry, Milner, Y Toure, Nasri, Aguero, Tevez

Ławka rezerwowych: Hart, K Toure, Lescott, Kolarov, Garcia, Sinclair, Dzeko