Wybory parlamentarne 2015 w zakładach bukmacherskich

Ocena 3.25/4 głosy
Wybory parlamentarne 2015 w zakładach bukmacherskich

Rok 2015 to rok wyborów, w maju wybory prezydenckie kandydat PiS Andrzej Duda a już za chwilę cała Polska będzie głosować w wyborach parlamentarnych.

Już w następny weekend 25 października, a więc za niewiele ponad tydzień, odbędą się wybory parlamentarne do sejmu i senatu. Przyjrzyjmy jak wyglądają wybory w zakładach bukmacherskich bo wybory tzw. zakłady polityczne można obstawiać u bukmachera! 

Czy będzie to drugie w 2015 zwycięstow PiS czy odrodzi się Platforma Obywatelska, która graczom zakładów online dała się negatywnie poznać wprowadzając ustawę hazardową? Sondażowa tendencja, a także nastroje społeczne sugerują, że po ośmiu latach rządów PO czas na zmiany.

To, kto zostanie zwycięzcą i samodzielnie czy też z koalicją stworzy nowy rząd, jest ważne w ujęciu poziomu życia i sytuacji gospodarczej Polski. Sondaże, debaty i wszelkie dywagacje jednak nie tylko z tego powodu powinny nas interesować. Na wyborach tak jak i zresztą na niemal każdym ważnym wydarzeniu społecznym można też zarobić, a przynajmniej spróbować to zrobić, bo mimo iż to nie sport, to oferta bukmacherów na zakłady z zakresu polityki jest coraz szersza.

Wybory parlamentarne zostały rozstrzygnięte. Teraz cała Polska żyje wyborami na prezydenta w 2020 roku. Czy Andrzej Duda obroni stanowisko czy może Szymon Hołownia lub Robert Biedroń zdobędzie więcej głosów? Zobacz jak legalni bukmacherzy oceniają szanse poszczególnych kandydatów na prezydenta Polski.

W kontekście wyborów kluczowym momentem może okazać się ostatni tydzień kampanii, kiedy to dojdzie do bezpośrednich debat telewizyjnych. Mimo wszystko, trudno oczekiwać by miały one spowodować wielkie przetasowania: zdecydowanym faworytem jest Prawo i Sprawiedliwość przed Platformą Obywatelską, z kolei o 5-procentowy próg wyborczy powalczy Polskie Stronnictwo Ludowe, Zjednoczona Lewica, Ruch Kukiz'15, KORWiN oraz nowy gracz w polityce, a więc Nowoczesna.

Kursy bukmacherskie u bukmacherów

Nie wszyscy bukmacherzy wystawiają kursy na zakłady bukmacherskie na wydarzenia polityczne. Możliwość obstawiania wyborów parlamentarnych umożliwiają bukmacherzy internetowi:

 • Fortuna - under/over na wynik procentowy każdej partii, trzecia partia polityczna, wynik H2H z handicapem
 • Totolotek - bardzo szeroka oferta: under/over na wynik procentowy każdej partii z wieloma liniami, trzecia partia polityczna, wynik H2H z handicapem, partia zwycięska w największej liczbie województw, frekwencja, liczba zdobytych mandatów
 • Milenium - under/over na wynik procentowy partii,
 • STS- under/over na wynik procentowy partii,
 • eTOTO - under/over na wynik procentowy partii, zwycięsta niektórych okręgów wyborczych np. Lublin Grzegorz Schetyna (PO) vs Liroy (Ruch Kukiz'15)

Również polscy bukmacherzy naziemni Fortuna, Milenium, STS i Totolotek oferują sporo zakładów m.in. under/over na wynik procentowy każdej partii, wynik H2H, frekwencja.

Gdzie obstawiać zakłady na wybory? Zdecydowanie najszerszą ofertę posiada Fortuna, dużo zakładów wystawiło bukmacher, natomiast bukmacher jako jedyny bukmacher wystawił kursy na zwycięstwo konkretnych kandydatów w danym okręgu wyborczym.

Pewna wygrana PiS?

Jeśli wierzyć sondażom zdecydowanym zwycięzcą tegorocznych wyborów będzie PiS, na którego według ostatniego sondażu TNS głosować będzie aż 38,90 respondentów. Wydaje się, że zakład w Totolotek PiS - PO na zwycięstwo partii będącej w opozycji jest przysłowiową „lokatą” (kurs @1,01). Od dwóch lat PiS regularnie przewodzi w sondażach nad PO i tylko katastrofa na ostatniej prostej kampanii wyborczej musiałaby to zmienić, jednak wysokość kursu i wizja zarobienia 1% nie zachęca.

Bardzo ciekawie wygląda natomiast zakład na to, że partia KUKIZ'15 osiągnie lepszy wynik od partii KORWiN również w bukmacher (@1,25) oraz że partia Pawła Kukiza zdobędzie w Sejmie co najmniej 16 mandatów (@1,65). Według ostatniego sondażu IBRiS-u KUKIZ'15 może liczyć na blisko 6% poparcia, co daje właśnie 16 mandatów i wydaje się, że osiągnięcie tego wyniku będzie tylko formalnością. Mało prawdopodobne jest bowiem, aby partia mająca lidera w Pawle Kukizie, który dużo namieszał w wyborach prezydenckich, nie osiągnęła tego wyniku. Jego młody przede wszystkim elektorat nie powinien go zawieźć i tym razem, choć względem wyborów prezydenckich Paweł Kukiz zanotował spory spadek poparcia.

Skąd natomiast sukces PiS? Na pewno wynika on z chęci zmiany władzy, jaką deklaruje społeczeństwo zmęczone PO i ostatnimi aferami jak chociażby tą podsłuchową, którą ujawnił tygodnik "Wprost". W poprzednim roku rządzącą partię opuścił jej lider, a zarazem ówczesny premier Polski, Donald Tusk kiedy to został przewodniczącym Rady Europejskiej. W politologicznym ujęciu był to gwóźdź do trumny PO, która w swoim znaczeniu jest partią stricte wodzowską, a kiedy straciła przywódcę straciła także sporą część elektoratu. Atutem dla PiS jest także prezydent Andrzej Duda, który w majowych wyborach pokonał Bronisława Komorowskiego, wywodzącego się właśnie z PO. To potwierdza tendencje wyborcze społeczeństwa oczekującego zmiany.

Sondaż parlamentarny TNS Polska (na dzień 15 październik):

 • PiS - 38.90 %
 • PO - 30.1 %
 • Zjednoczona Lewica - 7.9 %
 • Nowoczesna pl - 6.7 %
 • Kukiz'15 - 5.5 %
 • PSL - 5.5 %
 • KORWIN - 4.7 %

Przeglądając ofertę Fortuny i proponowane przez nich zakłady porównując z sondażem TNS, natknęliśmy się na jeszcze jeden ciekawy typ, także związany z ruchem KUKIZ'15. Otóż z pewnością spore value jest w tym, że ruch Pawła Kukiza będzie lepszy niż PSL (kurs @2,15). Dodatkowo stawiamy, że PSL, a więc aktualny koalicjant PO, nie zdobędzie większej liczby mandatów niż 31 (@1,70). 

Nowe twarze w sejmie?

Socjolodzy analizując społeczne nastroje doszli do wniosku, że wyborcy mają sporą potrzebę odświeżenia polskiej polityki, a co za tym idzie wprowadzenia nowych twarzy. Na kanwie tej opinii powstały nowe ugrupowania jak Zjednoczona Lewica, ruch KUKIZ'15, Nowoczesna pl czy KORWiN.

Choć nie każdy z wymienionych tworów politycznych w pełni wymienił doświadczoną kadrę polityków, to daje szansę na nową jakość polskiego parlamentu. A tego chcą ludzie.

Konkretyzując, w bukmacher zainteresował nas zakład na poniżej 9,5% głosów Zjednoczonej Lewicy (kurs @1,72). Wydaje nam się, że nie jest to jeszcze ten czas, aby cieszyć się tak wielkim poparciem społeczeństwa, choć na tle wyborów prezydenckich i kandydatury Magdaleny Ogórek i tak jest znaczący progres. Na potwierdzenie naszych słów warto posłużyć się sondażem TNS, w którym jak możecie zobaczyć powyżej, ZL zdobyła tylko 7,9% głosów. Od kilku lat polityczna lewica w Polsce przeżywa spory kryzys.

Ciekawie wygląda też over 5,5% Nowoczesnej PL (bukmacher). Wszystkie sondaże pokazują, że linia ta zostanie przekroczona, bo to przecież tylko 0,5% więcej od progu wyborczego, który dopuszcza członków partii do sejmu. W tym przypadku kurs jest niższy i wynosi @1,45, ale zdarzenie wydaje się być formalnością. Tym bardziej, że partia Ryszarda Petru ma spore poparcie w mediach głównego nurtu.

Wspominaliśmy już o przewadze partii Pawła Kukiza nad ugrupowaniem KORWiN, ale co innego walka z Kukizem, a co innego przekroczenie progu wyborczego. Czy „człowiekowi z czerwoną muchą” się to uda? Jak na razie sondaże są dla niego bezlitosne i kilka dziesiątych procenta zawsze brakuje. Jednakże, jako że frekwencja wynieść ma blisko 50%, a wydaje się, że młody elektorat, w którym w głównej mierze poparcie ma KORWiN pójdzie w większość do urn wielce prawdopodobne jest, że partia ta będzie miała swoich członków w sejmie. Za przekroczenie 5% partii Januasza Korwin-Mikke bukmacher płaci po kursie @2,00, choć wydaje się, że lepiej wygląda to w bukmacher, gdzie linia wynosi 4,5%, a kurs jest niewiele niższy, bo @1,80. W tym zdarzeniu wszystko rozstrzygnie się w dziesiątych procenta. Dodajmy, że według nowego sondażu partia KORWiN może liczyć na poparcie 4,7% obywateli.

Warszawa też dla PiS?

Odnieśmy się teraz do stolicy naszego kraju. Według analityków bukmacher największe szanse na zwycięstwo w Warszawie ma Jarosław Kaczyński (@2,50) przed Ewą Kopacz (@2,85) i Ryszardem Petru (@4,20). Jak to się ma do rzeczywistości? Nie wydaje nam się, aby w stolicy miał rządzić PiS. Na pewno będą oni wygrywać zdecydowanie w polonijnych klerach, ale nie w Warszawie. Prawdą jest, że Ewa Kopacz pokazała nieudolność w rządzeniu, ale Warszawiacy raczej nie pójdą za niepopularnym Jarosławem Kaczyńskim. Głosy powinny rozłożyć się pomiędzy Pawła Kukiza, Janusza Korwin-Mikkego czy Ryszarda Petru, na czym skorzystać może właśnie PO i Ewa Kopacz.

Frekwencja

Frekwencja w wyborach parlamentarnych 4 lata temu wyniosła 48,92%, w 2007 - 53,88% (najwyższa frekwencja po 1989 roku), a w 2005 - 40,57%. Także i tym razem nie powinno być źle, ponieważ szacowana frekwencja to aż 51,7 proc. Wydaje się w związku z tym, że zakłady powyżej 41,5% głosujących (@1,30) czy 43,5 (@1,45) powinny wejść bez problemu.

Polecane zakłady bukmacherskie na wybory parlamentarne 2015:

 • Ewa Kopacz wygra w Warszawie zakład po kursie @2,85 w bukmacher
 • Pseudo surebet, 2 zakłady: Ewa Kopacz @2,85 i Jarosław Kaczyński @2,50 - wygra w Warszawie, kalkulator surebet pokazuje 33,18%
 • Partia KORWiN przekroczy próg wyborczy zakład po kursie @2,00 w bukmacher
 • KUKIZ'15 wygra z PSL zakład po kursie @2,15 w bukmacher
 • Nowoczesna pl zdobędzie over 5,5 głosów zakład po kursie @1,45 w bukmacher
 • Grzegorz Schetyna zdobędzie w Kielcach więcej głosów niż Liroy za @1,42 w bukmacher

Na koniec dodajmy, że bukmacherzy internetowi zakłady na wybory parlamentarne 2015 otwarte mają do dnia glosowania (25 październik) do godziny 7:00. W przypadku polskich naziemnych firm bukmacherskich zamykane są one z nastaniem ciszy wyborczej (23.10 - 23:59). Obstawianie zakładów na żywo na wybory nie jest możliwe.

Podziel się
 • facebook
 • twitter
 • telegram

https://spryciarz.com/polityka/wybory-parlamentarne-2015-w-zakladach-bukmacherskich-n286

Oceń ten tekst

Podobne artykuły