Piłka nożna to najpopularniejszy sport na świecie, a to ma swoje odzwierciedlenie również w zakładach bukmacherskich. Około 70% kuponów zawieranych u bukmacherów dotyczy zdarzeń z piłkarskich stadionów. Które drużyny w ostatnich latach święcą największe triumfy?
W epoce kapitalizmu kluby piłkarskie działają jak wielkie przedsiębiorstwa, czyli pozyskują kontrahentów, kreują budżet, wyznaczają cele i budują kadrowe zaplecze. Nic nie jest dane na wieczność i sukces sprzed 10 lat nie oznacza permanentnych zwycięstw w przyszłości.
Utrzymanie się na topie w futbolu drogo kosztuje, o czym przekonały się największe kluby w Europie. Minione lata udowodniły, że wygrywanie zależy nie tylko od marki i historii klubu, ale również od kondycji finansowej właścicieli.
Idealnym przykładem jest AC Milan, który w latach 2003 i 2007 sięgał po Puchar Europy, a teraz od kilku sezonów próżno szukać go na piłkarskich salonach. Kryzys włoskiej gospodarki i problemy finansowe właściciela, Silvio Berlusconiego, doprowadziły do znaczącego spadku notowań tej drużyny.
XXI wiek w światowej piłce jest o tyle rewolucyjny, że do głosu doszły nowe zespoły, które przez lata znajdowały się na peryferiach wielkiego futbolu. Manchester City i PSG zostały kupione przez arabskich potentatów naftowych, którzy pompując wielkie pieniądze do tych klubów szybko osiągnęli efekty. W tym sezonie i Manchester City, i PSG to jedni z głównych faworytów do wygrania Ligi Mistrzów, po tym jak podbili krajowe podwórka, zdobywając mistrzostwo Anglii i Francji.
Od wielu lat swojej renomy nie tracą Real Madryt, Bayern Monachium i FC Barcelona, czyli kluby z ustalonym DNA, odporne na krach ekonomiczny.
W klubowym futbolu najcenniejszym trofeum jest puchar Ligi Mistrzów, a na kolejnym miejscu krajowe mistrzostwo. Nasz ranking najlepszych klubowych drużyn piłki nożnej przygotowaliśmy, opierając się właśnie na tych kryteriach, by docenić kunszt zwycięzców. Pamiętajmy, że pod uwagę bierzemy dokonania z XXI wieku.
1. Real Madryt
„Królewscy” w XXI wieku aż sześciokrotnie zwyciężali Ligę Mistrzów. Co więcej, stali się jedynym zespołem, który wygrał te rozgrywki trzy razy z rzędu. Real Madryt to najpotężniejszy klub na świecie, występują w nim najlepsi gracze. Filozofią hiszpańskiego zespołu jest bycie najlepszymi. To jedna z tych drużyn, w przypadku których drugie miejsce postrzegane jest w kategoriach klęski. Dodatkowo Real w XXI wieku sześć razy został mistrzem Hiszpanii.
Na początku XXI wieku w klubie rządzili Raul, Ronaldo, Zinedine Zidane i David Beckham. W ostatnich latach prym wiódł Cristiano Ronaldo, który latem odszedł do Juventusu Turyn.
Moment chwały: Wygranie Ligi Mistrzów w 2000, 2002, 2014, 2016, 2017 i 2018 roku.
Skład z finału Ligi Mistrzów 2018 roku: Keylor Navas - Daniel Carvajal, Raphael Varane, Sergio Ramos, Marcelo - Luka Modric, Isco, Casemiro, Toni Kroos - Karim Benzema, Cristiano Ronaldo.
2. FC Barcelona
Barcelona to nie tylko wielkie triumfy, ale również określony styl gry. „Blaugrana” w XXI wieku zachwycała pod batutą Ronaldinho, a teraz Lionela Messiego. W tym czasie czterokrotnie wygrała Ligę Mistrzów i aż dziewięć razy zdobyła mistrzostwo Hiszpanii.
Barca w porównaniu do Realu Madryt ma nieco inną filozofię zarządzania klubem. Od lat o sile pierwszego zespołu stanowili wychowankowie, czyli Lionel Messi, Andres Iniesta, Xavi czy Gerard Pique. „La Masia” to imponująca szkółka Barcelony, która wychowała wiele gwiazd światowego futbolu. W ostatnich latach włodarze klubu nie zamykali się również na transfery, czego efektem było sprowadzenie m.in. Neymara czy Luisa Suareza.
Barcelona hołduje stylowi gry, który preferował Johan Cruijff. Wiąże się on z ofensywną grą – tzw. tiki taką opartą na dużej liczbie podań.
Moment chwały: Wygranie Ligi Mistrzów w 2006, 2009, 2011 i 2015 roku.
Skład z finału Ligi Mistrzów 2015 roku: Ter Stegen - Alves, Piqué, Mascherano, Alba - Rakitic , Busquets, Iniesta - Messi, Suárez, Neymar
3. Bayern Monachium
Bayern to dwukrotny triumfator Ligi Mistrzów w XXI wieku oraz 13-krotny mistrz Niemiec. „Bawarczycy” dominują u siebie w kraju i znajdują się w ścisłej czołówce europejskiego futbolu. Dla wielu prezesów to modelowy przykład klubu, który nie ma ani jednego euro długu.
Od kilku lat polscy kibice odczuwają dużą satysfakcję, że największą gwiazdą Bayernu jest Robert Lewandowski. Polak to także najlepiej opłacany piłkarz bawarskiego klubu.
Moment chwały: Potrójna korona w 2013 roku, czyli triumf w Bundeslidze, Pucharze Niemiec i Lidze Mistrzów.
Skład z finału Ligi Mistrzów z 2013 roku: Manuel Neuer - Philipp Lahm, Jerome Boateng, Dante, David Alaba - Javi Martinez, Bastian Schweinsteiger - Arjen Robben, Thomas Mueller, Franck Ribery - Mario Mandzukić
4. AC Milan
AC Milan to melodia przeszłości, ale na początku XXI wieku „Rossoneri” znajdowali się w ścisłej czołówce europejskiego futbolu. Dowód? Dwukrotny triumf w Lidze Mistrzów i finał tych rozgrywek w 2005 roku, w którym doszło do legendarnego starcia z Liverpoolem.
W szczytowym okresie Milanu występowali w nim zdobywcy Złotej Piłki, tacy jak Andrij Szewczenko i Kaka. Obecnie Mediolańczycy o graczach takiego formatu mogą zapomnieć, co nie zmienia faktu, że w historii futbolu Milan zapisał się złotymi zgłoskami.
Moment chwały: Triumf w Lidze Mistrzów w 2003 i 2007 roku.
Skład z finału Ligi Mistrzów z 2007 roku: Dida – Jankulovski, Maldini, Nesta, Oddo – Seedorf, Pirlo, Ambrosini, Gattuso – Kaká, Inzaghi.
5. Manchester United
„Czerwone Diabły” w XXI wieku raz sięgnęły po sukces w Lidze Mistrzów, choć w finałach występowały aż trzykrotnie. Co więcej, Manchester United w tym czasie skompletował aż osiem tytułów mistrza Anglii.
Dla Man Utd graniczną datą jest odejście z klubu sir Alexa Fergusona w 2013 roku – wtedy drużyna zdobyła ostatnie z wielkich trofeów – mistrzostwo Anglii. Przez lata pod wodzą Szkota „Czerwone Diabły” dominowały na Wyspach, będąc w ścisłej europejskiej czołówce. To w Manchesterze United na wielkie wody wypłynęli Cristiano Ronaldo i David Beckham.
Moment chwały: Podwójna korona, czyli wygrana w Lidze Mistrzów i zdobycie mistrzostwa Anglii w 2008 roku.
Skład z finału Ligi Mistrzów w 2008 roku: Van der Sar - Brown, Ferdinand, Vidic, Evra - Hargreaves, Carrick, Scholes, Ronaldo - Rooney, Tevez
6. Liverpool
Liverpool w 2005 roku dokonał niemożliwego. W finale Ligi Mistrzów odrobił wynik 0:3 i koniec końców sięgnął po puchar w konkursie rzutów karnych. Tamto spotkanie przeciwko Milanowi uznawane jest za jeden z najlepszych meczów w historii piłki nożnej.
„The Reds” w XXI wieku nie powtórzyli już tego wyczynu, ale w latach 2007 i 2018 ponownie występowali w finałach Ligi Mistrzów.
Moment chwały: Wygrana Ligi Mistrzów w 2005 i 2019 roku.
Skład z finału Ligi Mistrzów z 2005 roku: Dudek - Finnan, Traoré, Hyypiä, Carragher, Riise - Gerrard, Luis Garcia, Alonso - Kewell, Baros.
7. Chelsea
Chelsea w 2012 roku spełniła marzenie właściciela, Romana Abramowicza, czyli wygrała Ligę Mistrzów. Na początku XXI wieku rosyjski magnat przejął klub, aby uczynić go największym w Europie. W jego erze „The Blues” zdobyli także pięć razy mistrzostwo Anglii.
Londyńczycy to ścisła czołówka Premier League. W 2008 roku Chelsea przegrała finał Ligi Mistrzów przeciwko Manchesterowi United, by cztery lata później sięgnąć po końcowy triumf pokonując Bayern Monachium.
Moment chwały: Wygrana w Lidze Mistrzów w 2012 roku, wygrana w Lidze Europy w 2013 i 2019 roku.
Gdy 15 maja 2013 w finale Ligi Europy na Amsterdam Arena Chelsea pokonała 2-1 Benficę to będąc cały czas triumfatorem poprzednich rozgrywek Ligi Mistrzów była jedynym klubem w historii, który posiadał w tym samym czasie (przez 10 dni) dwa najważniejsze europejskie trofea piłkarskie: Puchar Ligi Mistrzów z 2012 roku i Puchar Ligi Europy z 2013. W finale 25 maja 2013 Puchar Ligi Mistrzów przejął Bayern Monachium.
Skład z finału Ligi Mistrzów z 2005 roku: Cech - Bosingwa, Luiz, Cahill, Cole - Lampard, Mikel, Bertrand, Kalou, Mata - Drogba
8. Inter Mediolan
Najlepszy okres Inter w XXI wieku przypadał na lata 2006–2010. Zaowocował on triumfem w Lidze Mistrzów i pięciokrotnym mistrzostwem Włoch. Od tamtej pory zmienił się właściciel klubu, a drużyna powoli odzyskuje utracone miejsce w Serie A i Europie. W sezonie 2018/19 po raz pierwszy od siedmiu lat „Nerazzurri” wystąpią w fazie grupowej Ligi Mistrzów.
Kibice Interu z wielkim sentymentem wspominają Jose Mourinho. To pod jego wodzą mediolańczycy sięgnęli po potrójną koronę w 2010 roku.
Moment chwały: Potrójna korona w 2010 roku.
Skład z finału Ligi Mistrzów w 2010 roku: Julio Cesar - Maicon, Lucio, Samuel, Chivu - Zanetti, Sneijder, Cambiasso - Pandev, Eto'o, Milito
9. Juventus Turyn
W XXI wieku Juventus przeszedł drogę z piekła do nieba. W 2006 roku „Stara Dama" została zdegradowana do Serie B, co stanowiło pokłosie afery korupcyjnej "Calciopoli". Juve szybko powróciło do Serie A, a od 2012 roku nieprzerwanie kolekcjonuje mistrzowskie trofea. Na swoim koncie ma siedem zdobytych z rzędu mistrzostw Włoch. Taki wyczyn musi budzić podziw.
Juventusowi brakuje jednak sukcesu w Lidze Mistrzów. Drużyna w XXI wieku trzy razy grała w finale tych rozgrywek, ale za każdym razem bez końcowego sukcesu. Latem 2018 roku sprowadziła eksperta od takich triumfów, czyli Cristiano Ronaldo. Tego typu transfer pokazuje, jak wielkim klubem jest Juventus.
Moment chwały: Siedem z rzędu mistrzostw Włoch (od 2012 roku).
Aktualny skład Juventusu: Szczęsny – Cancelo, Bonucci, Chiellini, Sandro – Khedira, Pjanic – Costa, Dybala, Mandzukic – Ronaldo
10. Atlético Madryt
W 2014 roku Atlético Madryt przełamało duopol Realu i Barcelony w lidze hiszpańskiej. Podopieczni Diego Simeone niespodziewanie sięgnęli po mistrzostwo kraju, czym na stałe wskoczyli do czołówki La Ligi i Ligi Mistrzów.
Atletico sieje postrach nie tylko w Hiszpanii, ale i w Europie. W latach 2014 i 2016 klub ten występował w finale Ligi Mistrzów. Tam dwukrotnie nie sprostał Realowi Madryt, ale wynik ten imponuje, biorąc pod uwagę możliwości finansowe klubu.
Autorem sukcesu Atletico jest trener Diego Simeone. To pod jego wodzą drużyna osiąga najlepsze wyniki w historii klubu. W poprzednim sezonie zwyciężyła m.in. Ligę Europejską, a w tym zdążyła już triumfować w Superpucharze Europy.
Moment chwały: Mistrzostwo Hiszpanii i finał Ligi Mistrzów w 2014 roku.
Skład Atletico z 2014 roku: Thibaut Courtois - Juanfran Torres, Joao Miranda, Diego Godin, Filipe Luis - Gabi, Tiago Mendes - Koke, Raul Garcia - David Villa, Diego Costa.
Wielkie pieniądze = wielki klub
Dawno minęły czasy kiedy o najwyższe europejskie laury walczyć mogła szersza grupa klubów. Obecnie realne szanse na zdobycie pucharu Ligi Mistrzów lub Ligi Europy ma jedynie garstka klubów – potentatów.
Mimo iż w ostatnich latach w rozgrywkach Ligi Mistrzów każdego roku bierze udział około 80 zespołów z 54 federacji piłkarskich zrzeszonych w UEFA to w przeciągu ostatnich 16 lat w finale Ligi Mistrzów grały kluby jedynie z 4 państw: Anglia, Hiszpania, Niemcy i Włochy.
Bezpowrotnie minęły czasy gdy o realne szanse na końcowy sukces miały kluby z Holandii, Portugalii, Belgii czy nawet Francji.
W sezonie 2018/2019 w finałach Ligi Mistrzów i Ligi Europy spotkały się cztery drużyny angielskie. Tottenham Hotspur 0:2 Liverpool FC i Chelsea Anglia 4:1 Arsenal. Z biegiem czasu dominacja bogatych klubów stale się powiększa a kultowe europejskie rozgrywki powoli stają się nudne.
Niestety nie widać aby w przyszłości ta sytuacja miała by się radykalnie zmienić. Organizacja UEFA odpowiedzialna to komercyjne przedsięwzięcie skupiająca się na promowaniu piłki nożnej w taki sposób aby maksymalizować własne zyski. Nie zależy im na promowaniu niszowych klubów czy utrudnianiu dominacji piłkarskim potentatom gdyż nie jest to działalność, która przyniesie im zysk.
Miejmy nadzieję, że kiedyś powrócą jeszcze ciekawe czasy futbolowe, w których to każda drużyna jest w stanie wygrać z najlepszymi.