Najpiękniejsze stadiony na świecie [video]

Ocena 3.72/39 głosów
Najpiękniejsze stadiony na świecie [video]

Podróże kształcą, co do tego chyba nikt z nas nie ma wątpliwości. Odwiedzając nowe miejsca poznajemy ich historię oraz lokalne tradycje i zwyczaje. Jak jednak wybrać cel wycieczki?

Dla jednych wymarzoną podróżą będzie zwiedzanie Rzymu, Paryża lub Wenecji, inni woleliby wycieczkę nad Wielki Kanion lub w Himalaje. Kibice sportu marzą z kolei, aby odwiedzić najpiękniejsze stadiony na świecie.

Jak zabrać się za planowanie wycieczki na najpiękniejsze stadiony świata? Jaki jest największy stadion na świecie? Które stadiony w Europie są warte odwiedzenia? Ten tekst to pozycja obowiązkowa dla każdego fana piłki nożnej.

Zobacz również Top 7 najładniejszych stadionów w Polsce.

  1. Camp Nou - największy stadion w Europie
  2. Estadio Santiago Bernabeu - domowy obiekt Realu Madryt
  3. Wembley - święte miejsce brytyjskiego futbolu
  4. Old Trafford - Teatr Marzeń
  5. San Siro - dom Milanu i Interu
  6. Stadio Olimpico w Rzymie
  7. Signal Iduna Park w Dortmundzie
  8. Allianz Arena - domowy stadion Bayernu Monachium
  9. Stade de France - domowy obiekt Trójkolorowych
  10. Stade Velodrome
  11. Celtic Park
  12. Łużniki - duma Rosji
  13. Maracana w Rio de Janeiro
  14. La Bombonera w Buenos Aires
  15. Stadion 1 Maja w Pjongczang - największy piłkarski stadion świata
  16. Michigan Stadium
  17. Estadio Azteca w Meksyku
  18. Melbourne Cricket Ground

Camp Nou - największy stadion w Europie

Stadion, na którym swoje domowe mecze rozgrywa FC Barcelona to największy stadion w Europie i jeden z największych tego typu obiektów na świecie. Budowę Camp Nou zakończono w 1957 roku, zaś jego nazwa oznacza po prostu… nowy stadion.

W pierwszym oficjalnym meczu Barca miała zmierzyć się z Legią Warszawa, jednak władze piłkarskiej centrali w naszym kraju obawiając się blamażu przeforsowały pomysł wystawienia Reprezentacji Warszawy, która tak naprawdę była Reprezentacją Polski. Blamażu nie było, gospodarze wygrali to spotkanie 4:2.

Przez lata zmieniała się pojemność stadionu Camp Nou. Przed Mundialem 82 widownię powiększono do 120 tysięcy, natomiast obecnie stadion może pomieścić ok. 98 tysięcy widzów, co tak jak wspominaliśmy, czyni go największym tego typu obiektem w Europie. Wkrótce Camp Nou ponownie urośnie, gdyż klub planuje kolejną renowację, zakładającą m.in. zadaszenie całego stadionu, zaś pojemność ma wynieść wówczas 105 tysięcy widzów. Cała inwestycja ma kosztować ponad 600 milionów euro, a nowe Camp Nou powinno być gotowe w 2023 roku.

Stadion w Barcelonie gościł wszystkie najważniejsze imprezy - na Camp Nou rozgrywano mecze Mistrzostw Świata, a także finał Ligi Mistrzów (pamiętny triumf Manchesteru United nad Bayernem) i finał Igrzysk Olimpijskich, w którym gospodarze okazali się lepsi od Polaków.

Estadio Santiago Bernabeu - domowy obiekt Realu Madryt

Kibice Królewskich nie wybaczyliby nam, gdybyśmy w swoim rankingu uwzlędnili Camp Nou, a nie wspomnieli o stadionie Santiago Bernabeu. Obiekt powstał w 1947 roku i nosi imię legendarnego prezesa Realu. Santiago Bernabeu jest jednym z najpiękniejszych piłkarskich stadionów świata.

Stadion Realu przechodził liczne renowacje, a jego pojemność ciągle się zmieniała. Obecnie mieści ok. 80 tysięcy widzów, ale i ta liczba ulegnie wkrótce zmianie, jako że obecnie trwa kolejny remont, który zakłada m.in. zadaszenie całego stadionu, wraz z murawą.

Santiago Bernabeu to prawdziwa świątynia futbolu. Obiekt aż cztery razy gościł finały Pucharu Europy (Ligi Mistrzów), zaś w 1982 roku odbył się na nim finał Mistrzostw Świata.

Wembley - święte miejsce brytyjskiego futbolu

W naszym rankingu nie może zabraknąć świątyni brytyjskiego futbolu, czyli słynnego Wembley. Stadion powstał w 1923 roku i służył Anglikom przez równo 80 lat. W 2003 roku został bowiem rozebrany, a na jego miejscu, kosztem 800 milionów funtów zbudowano nowy obiekt mogący pomieścić 90 tysięcy widzów, co czyni go drugim (po Camp Nou) największym stadionem na Starym Kontynencie.

Wembley było gospodarzem wielu historycznych wydarzeń. Stadion gościł przez lata finalistów Pucharu Anglii, to na nim w 1963 roku odbył się pierwszy w historii finał MŚ na żużlu, zaś dziesięć lat później na Wembley rozpoczęła się fantastyczna era Orłów Górskiego. Anglikom kojarzy się on z kolei ze zwycięskim finałem Mundialu w 1966 roku, który przeszedł do historii z powodu kontrowersyjnej bramki Geoffreya Hursta - do dziś nie wiadomo, czy piłka minęła linię bramkową, czy też nie.

Old Trafford - Teatr Marzeń

Domowy obiekt Manchesteru United ma swoje początki w 1910 roku, kiedy to właściciel lokalnego browaru wraz z grupą zaprzyjaźnionych biznesmenów wyłożył astronomiczną na tamte czasy kwotę 90 tysięcy funtów i wybudował najnowocześniejszy wówczas stadion w Wielkiej Brytanii.

Jak się zapewne domyślacie z tamtego stadionu nie pozostał kamień na kamieniu, zaś obecne Old Trafford w niczym nie przypomina swojego pierwowzoru. Obiekt był systematycznie modernizowany, zaś ostatni remont zakończony w 2006 roku sprawił, że w Teatrze Marzeń może zasiąść ponad 76 tysięcy kibiców, co czyni go największym klubowym obiektem w Anglii.

San Siro - dom Milanu i Interu

Przenosimy się na Półwysep Apeniński i do światowej stolicy mody, czyli Mediolanu. W tej włoskiej metropolii mieści się największy sportowy obiekt tego kraju, czyli słynne San Siro. Na mediolańskim stadionie odbywają się liczne wydarzenia sportowe oraz kulturalne, natomiast na co dzień swoje mecze rozgrywają tam AC Milan oraz Inter Mediolan.

Obiekt miał swoją inaugurację w 1926 roku, a w pierwszym meczu naprzeciw siebie stanęły - jakżeby inaczej - Inter oraz Milan (Inter triumfował 6:3). Stadion przechodził liczne renowacje, największa z nich miała miejsce przed Mundialem w 1990 roku, kiedy to zadaszono całość trybun, zaś wokół stadionu wybudowano jedenaście gigantycznych, spiralnych kolumn wspierających konstrukcję, które stanowią jednocześnie wejście dla kibiców (zanim zaplanujecie wycieczkę na San Siro miejcie świadomość, że dostanie się na górne poziomy zajmuje ponad 10 minut, a więc z pewnością nie jest to zadanie dla osób ze słabą kondycją).

Stadio Olimpico w Rzymie

Również dwie ekipy występują na kolejnym włoskim gigancie, a mianowicie Stadio Olimpico, które na co dzień jest domem piłkarzy Romy oraz Lazio. Obiekt powstał w 1937 roku, a na chwilę obecną jego pojemność to nieco ponad 70 tysięcy widzów.

Stadio Olimpico przez lata było świadkiem wielu prestiżowych wydarzeń. Aż cztery razy gościł finalistów Pucharu Europy (Ligi Mistrzów), odbyły się na nim również finałowe mecze MŚ i ME. To obiekt nie tylko piłkarski, ale z racji bieżni wokół boiska regularnie odbywają się na nim międzynarodowe zawody lekkoatletyczne.

Signal Iduna Park w Dortmundzie

Błyskawicznie lądujemy w Niemczech. Domowy obiekt Borussii Dortmund to największy piłkarski stadion w tym kraju, zaś jego pojemność po licznych renowacjach wynosi na ten moment 81 tysięcy widzów. Stadion powstał przed MŚ w 1974 roku, zaś obecny wygląd zawdzięcza gruntownej modernizacji przed kolejnym niemieckim Mundialem w 2006 roku.

Stadion w Dortmundzie słynie w całych Niemczech ze znakomitej atmosfery na meczach. Dortmundzki stadion to jeden z najgorętszych stadionów świata. Z pewnością wpływ na to ma fakt, że podczas spotkań Bundesligi na jednej z trybun za bramką zostają zdemontowane krzesełka, dzięki czemu jej pojemność wzrasta do blisko 25 tysięcy widzów. Każdy kto choć raz był na meczu na Signal Iduna Park z pewnością na zawsze zapamięta tą niesamowitą, żółtą ścianę ludzi!

Allianz Arena - domowy stadion Bayernu Monachium

Obiekt Bayernu Monachium to prawdziwe cudeńko architektoniczne. Stadion powstał przed MŚ w 2006 roku, zaś jego budowa pochłonęła blisko 300 milionów euro. Trzy kondygnacje trybun mieszczą ponad 75 tysięcy widzów, co czyni go jednym z największych stadionów w Europie.

Lista nowinek technicznych zastosowanych na Allianz Arena jest tak długa, że aby opisać je wszystkie zabrakłoby nam dnia. Wspomnimy zatem jedynie o zewnętrznej fasadzie i elewacji, którą tworzy 874 ultracienkich foliowych poduszek napełnionych suchym powietrzem, które w zależności od potrzeby mogą świecić na czerwono, niebiesko lub biało, a także o 4-poziomowym parkingu na ponad 10 tysięcy samochodów, który jest przy okazji największą tego typu budowlą w Europie.

Stade de France - domowy obiekt Trójkolorowych

Narodowy stadion Francuzów został wybudowany przed Mundialem w 1998 roku w podparyskim Saint-Denis, stąd często można również spotkać taką nazwę tego obiektu. Stade de France mieści 81 tysięcy widzów, co czyni go największą tego typu budowlą nad Sekwaną

Stade de France to największy stadion we Francji. Jest to obiekt szalenie uniwersalny, dzięki czemu w swojej krótkiej historii historii gościł już finały piłkarskich MŚ oraz ME, finał Ligi Mistrzów, a także finał MŚ w rugby. Ruchoma dolna część trybun umożliwia złożenie ich do środka, dzięki czemu na stadionie regularnie odbywają się imprezy lekkoatletyczne. Warto wspomnieć również o monstrualnym dachu, który pomimo tego, że waży ponad 13 tysięcy ton (tyle samo, co… półtora Wieży Eiffla), to zdaje się lewitować w powietrzu.

Stade Velodrome

Drugi największy tego typu obiekt we Francji to domowy stadion Olympique Marsylia. Stade Velodrome, bo o nim mowa, powstał tuż przed wybuchem II wojny światowej, natomiast obecny kształt zawdzięcza gruntownej modernizacji, która zakończyła się tuż przed Euro 2016. Pojemność trybun tego stadionu to nieco ponad 67 tysięcy widzów.

Swoją sławę Stade Velodrome zawdzięcza oryginalnej konstrukcji trybun oraz gigantycznemu dachowi. Ten ostatni szczególnie chwalą sobie miejscowi kibice, gdyż zanim widownia została zadaszona byli oni zmuszeni do oglądania meczów swojej drużyny w piekącym słońcu oraz mocno dającym się we znaki morskim wietrze. Obecnie ten problem ich nie dotyczy, zaś Stade Velodrome śmiało można zaliczyć do grona najpiękniejszych stadionów świata.

Celtic Park

Stadion Celticu to największy tego typu obiekt w Szkocji. Swoją popularność zawdzięcza nie tyle fantastycznej konstrukcji, czy wyprzedzającym epokę nowinkom technicznym, lecz niesamowitej atmosferze, jaką zwłaszcza podczas Old Firm Derby potrafią stworzyć kibice The Boys.

Celtic Park powstał w 1982 roku, co czyni go jednym z najstarszych obiektów w naszym zestawieniu. Już kilka lat później przeszedł do historii jako pierwszy piłkarski stadion na świecie z dwupoziomowymi trybunami. Aktualna konstrukcja to efekt gruntownej przebudowy z końca XX wieku, dzięki której obecna pojemność Parkhead wynosi nieco ponad 60 tysięcy.

Łużniki - duma Rosji

W połowie poprzedniego stulecia ówczesne władze Związku Radzieckiego stwierdziły, że supermocarstwo musi posiadać nowoczesną arenę sportową. Słowa zostały błyskawicznie wcielone w życie i po 450 dniach w Moskwie stanął stadion na 100 tysięcy widzów. W późniejszych latach stadion przechodził liczne modernizacje, zaś ostatni remont przed rosyjskim Mundialem w 2018 roku sprawił, że liczba miejsc na widowni spadła do nieco ponad 80 tysięcy.

Z racji tego, że stadion Łużniki zbudowano tuż nad rzeką, to teren wokół niego jest bardzo podmokły. To wymusiło na budowniczych wbicie ok. 10 tysięcy pali. Ciekawostka dotycząca ostatniej przebudowy jest taka, że praktycznie nienaruszona została zewnętrzna konstrukcja i sam dach, natomiast totalnie “wypatroszono” wszystkie wnętrzności, dzięki czemu filmiki dokumentujące przebudowę robią spore wrażenie.

Maracana w Rio de Janeiro

Opuszczamy Europę i przenosimy się do Ameryki Łacińskiej. Chyba nie ma fana na świecie, który nie słyszałby o słynnej Maracanie. Ten obiekt powstał przed Mistrzostwami Świata w 1950 roku, zaś legendy głoszą, że finałowe starcie gospodarzy z Urugwajem obejrzało na żywo… 200 tysięcy osób! Ponoć wielu fanów Canarinhos było tak zdruzgotanych klęską swoich ulubieńców, że wyskakiwali z najwyższych pięter stadionu ponosząc śmierć na miejscu.

Stadion jaki znamy teraz to efekt generalnego remontu przed Mundialem w 2014 roku, który w związku z gigantyczną skalą korupcji pochłonął aż pół miliarda dolarów. Tym bardziej boli fakt, że w kilka lat po MŚ i Letnich Igrzyskach Olimpijskich z 2016 roku obiekt stoi praktycznie nieużywany i z roku na rok prezentuje się coraz gorzej.

La Bombonera w Buenos Aires

Skoro już jesteśmy w Ameryce Południowej to nie możemy nie wspomnieć o słynnej La Bombonerze, czyli domowym obiekcie Boca Juniors. Stadion z pojemnością ok. 60 tysięcy widzów nie należy co prawda do największych, lecz z pewnością zalicza się do grona najbardziej nietypowych i najpiękniejszych obiektów świata.

La Bombonera powstała w 1940 roku, jako odpowiedź na zbudowany w tym samym czasie stadion lokalnego rywala, River Plate. Boca to jednak dzielnica biedy, zaś działka jaką dysponował klub wymusiła niekonwencjonalne rozwiązanie. Otóż stadion ma trzy trybuny klasyczne, zaś jedna trybuna to po prostu 7-kondygnacyjny budynek, w którym mieszczą się loże najzamożniejszych kibiców klubu.

Stadion 1 Maja w Pjongczang - największy piłkarski stadion świata

Przenosimy się w rejony, gdzie większość z Was pewnie nigdy nie chciałaby się znaleźć. W stolicy Korei Północnej powstał obiekt, który uchodzi za największy piłkarski stadion na świecie. Mowa o oddanym w 1989 roku Stadionie 1 Maja, którego oficjalna pojemność wynosi 150 tysięcy widzów, natomiast legendy głoszą, że często publika sięga tam 200 tysięcy.

Sam stadion nieco odbiega estetyką od tych, które znamy z Europy, natomiast trzeba przyznać, że prezentuje się całkiem nieźle (spore wrażenie robi zwłaszcza monstrualny dach w kształcie kwiatu). Ciekawostki dotyczące stadionu są takie, że w 1995 roku ponad 190 tysięcy osób oglądało na nim… zawody zapaśnicze, zaś trzy lata wcześniej na stadionie spalono żywcem kilkunastu generałów, którzy planowali obalić rządy Kim Dzong Ila.

Michigan Stadium

Swojego przedstawiciela w naszym rankingu musi mieć jakiś obiekt rodem ze Stanów Zjednoczonych. Chociaż lista imponujących stadionów w USA jest bardzo długa i Amerykanie praktycznie co roku oddają do użytku supernowoczesne areny, to my w naszym rankingu postanowiliśmy umieścić obiekt, który lada dzień będzie obchodził swoje setne urodziny. Mowa tutaj o uniwersyteckim stadionie w Michigan, którego oficjalna pojemność wynosi blisko 110 tysięcy widzów.

Stadion powstał w 1926 roku i co ciekawe, z zewnątrz w ogóle nie sprawia wrażenia kolosa. Dzieje się tak dlatego, że większość trybun znajduje się poniżej powierzchni gruntu. Pojemność stadionu robi wrażenie, natomiast jest zdecydowanie zbyt niska w stosunku do zapotrzebowania!!! Od 1975 roku każdy z 300 meczów miejscowych Wolverines zgromadził co najmniej 100 tysięcy widzów.

Estadio Azteca w Meksyku

Ze Stanów Zjednoczonych mamy rzut beretem do Meksyku, gdzie w stolicy tego kraju stoi Estadio Azteca, wizytówka i duma Meksykanów, na którym odbyły się dwa finały Mundiali, zaś nieśmiertelność zapewnił stadionowi pamiętny mecz Argentyny z Anglikami w 1986 roku, kiedy Diego Maradona strzelił dwa pamiętne gole.

Stadion powstał w 1966 roku w podmiejskiej dzielnicy Santa Ursula. Jego początkowa pojemność wynosiła 110 tysięcy widzów, natomiast po licznych renowacjach spadła ona do ok. 90 tysięcy. Co ciekawe rekordy frekwencji nie zostały pobite podczas tak kochanych przez Meksykanów meczów piłki nożnej. W 1993 roku bokserski pojedynek pomiędzy Julio Cesarem Chavezem i Gregiem Haugenem obejrzało 132 tysiące ludzi, zaś w tym samym roku seria pięciu koncertów Michaela Jacksona zgromadziła w sumie grubo ponad pół miliona widzów!

Melbourne Cricket Ground

Australijski gigant to nie tylko jeden z największych, ale przy okazji zdecydowanie najstarszy stadion w naszym zestawieniu. Historia Melbourne Cricket Ground sięga połowy XIX wieku, zaś pojemność obiektu to 100 tysięcy widzów.

Charakterystyczny, owalny kształt sprawia, że wbrew nazwie można na nim rozgrywać mnóstwo dyscyplin. W przeszłości odbywały się tu mecze krykieta, piłki nożnej, futbolu amerykańskiego, futbolu australijskiego, zawody lekkoatletyczne oraz żużlowe Grand Prix.

FAQ Najpiękniejsze stadiony na świecie [video]

Kto pyta, nie błądzi. Ty pytasz - my odpowiadamy!

  • Jaki jest największy stadion na świecie?

    Za największy piłkarski stadion świata uznaje się Stadion 1 Maja w Pjongczang w Korei Północnej, którego pojemność to ok. 150 tysięcy widzów.

  • Jaki jest największy stadion w Europie?

    Największy stadion na Starym Kontynencie to Camp Nou, domowy obiekt FC Barcelony, który może pomieścić ponad 98 tysięcy widzów.

Podziel się
  • facebook
  • twitter
  • telegram

https://spryciarz.com/poradnik-typera/najpiekniejsze-stadiony-swiata-243

Oceń ten tekst

Podobne artykuły