Jeszcze do niedawna z zazdrością patrzyliśmy na mecze Premier League i Bundesligi podziwiając europejskie stadiony, które na głowę biły obiekty w Polsce.
Wszystko zmieniło się za sprawą Euro 2012, które zapoczątkowało budowę nowych stadionów piłkarskich w naszym kraju, dzięki czemu dziś nie mamy się czego wstydzić, zaś przepięknych obiektów zazdroszczą nam kibice z niemal każdego kraju świata.
Dziś przedstawimy Wam najładniejsze stadiony w Polsce, przybliżymy Wam ich historię oraz ciekawostki z nimi związane, a także sprawdzimy jaki jest największy stadion w Polsce.
Zobacz również najpiękniejsze stadiony na świecie.
1. PGE Narodowy - największy stadion w Polsce
Nie wyobrażamy sobie, aby naszą wycieczkę po najpiękniejszych stadionach w Polsce rozpocząć od innego obiektu. PGE Stadion Narodowy to nasza duma i chluba, dom sponsorowanej przez bukmachera STS piłkarskiej Reprezentacji Polski i każdy Polak powinien przynajmniej raz w życiu odwiedzić warszawski obiekt.
Stadion powstał w nieprzypadkowym miejscu, lecz w niecce byłego Stadionu X-lecia i został wybudowany specjalnie na piłkarskie Mistrzostwa Europy, które w 2012 roku zorganizowaliśmy wspólnie z Ukrainą. Budowa rozpoczęła się w 2008 roku, zaś oficjalne otwarcie nastąpiło początkiem 2012 roku. Stadion otrzymał co prawda od UEFA najwyższą możliwą kategorię, jednak jego pojemność jest minimalnie zbyt mała, aby marzyć o organizacji chociażby finału Ligi Mistrzów.
No właśnie. Ile osób może zasiąść na Stadionie Narodowym? W trakcie imprez sportowych dwie kondygnacje trybun pomieszczą ok. 58,5 tysiąca ludzi (co sprawia, że jest to zdecydowanie największy stadion w Polsce), natomiast na czas koncertów pojemność zostaje powiększona o miejsca na płycie i wzrasta do blisko 73 tysięcy.
Fasada stadionu przypomina falującą na wietrze biało-czerwoną flagę, dodatkowo elewacja posiada funkcję wyświetlania na niej napisów oraz dowolnych symboli. Sporą atrakcję stanowi również rozsuwany dach, który - niestety - największą sławę zyskał podczas pamiętnego meczu Polska - Anglia.
Pod dachem zawisły cztery telebimy, które być może w telewizji nie robią takiego wrażenia, natomiast większość z Was będzie pewnie zaskoczona, gdy powiemy Wam, że każdy z nich ma powierzchnię… 50 m2, czyli tyle, ile średniej wielkości mieszkanie w bloku.
Również pozostałe liczby dotyczące Stadionu Narodowego robią wrażenie. Podczas jego budowy wykorzystano ponad 11 tysięcy ton stali, a także 400 tysięcy ton betonu, zaś długość kabli na obiekcie szacuje się na ponad 400 kilometrów!!!
Na stadionie odbyło się mnóstwo imprez, od pamiętnych meczów Euro 2012, przez finał Ligi Europy, aż po koncerty takich sław jak Madonna, Coldplay, Beyonce, Depeche Mode, czy Metallica. Od 2014 roku na Stadionie Narodowym odbywają się finały piłkarskiego Pucharu Polski, którego oficjalnym sponsorem jest bukmacher Totolotek.
2. Stadion Gdańsk - domowy obiekt Lechii
Mając na myśli najładniejsze stadiony w Polsce nie możemy nie wspomnieć o obiekcie w Gdańsku. Również ten stadion został wybudowany z myślą o turnieju Euro 2012, natomiast na co dzień korzystają z niego piłkarze Lechii Gdańsk.
Obiekt może pomieścić nieco ponad 40 tysięcy widzów, zaś jego bryła przypomina bursztyn. Konstrukcja to 82 dźwigary, z których każdy waży ponad 66 ton, zaś sama elewacja została wykonana z 18 tysięcy płyt poliwęglanowych w sześciu odcieniach, które w ciągu dnia mienią się w promieniach słońca, natomiast nocą są podświetlone od wewnątrz.
Jedną z atrakcji stadionu (rzecz jasna poza samymi meczami piłkarskimi) jest… kolejka tyrolska, czyli ponad 200 metrowa lina rozciągnięta pomiędzy trybunami, zapewniająca przejazd na wysokości ok. 30 metrów nad płytą murawy. Nas najbardziej rozbawiło jedno ze zdań, jakie znaleźliśmy w regulaminie, a mianowicie “Podczas korzystania z atrakcji wskazany jest spokój”.
Inna ciekawostka związana z tym obiektem jest taka, że w trakcie budowy robotnicy natknęli się na mogilnik, tj. bardzo szczelnie zamknięty pojemnik do przechowywania niebezpiecznych odpadów. W betonowym zbiorniku odnaleziono trzy tysiące ton skór, kości i tłuszczów zwierzęcych, które stanowiły pozostałość po istniejącej w tym miejscu przed 100 laty garbarni.
3. Stadion Śląska we Wrocławiu
Specjalnie na europejski czempionat nowy stadion wybudował również Wrocław. Co prawda obiekt do dziś należy do miasta, jednak na co dzień korzystają z niego piłkarze Śląska. Stadion mieści ok. 44 tysięcy widzów, zaś UEFA przyznała mu czwartą, czyli najwyższą możliwą kategorię.
Spore kontrowersje budzi od samego początku zewnętrzna elewacja stadionu, wykonana ze specjalnego płótna, której atutem jest co prawda przepuszczanie promieni słonecznych w pogodne dni, jednak kiedy na zewnątrz hula zimny wiatr to przedostaje się on również do środka stadionu, co zwłaszcza późną jesienią oraz wczesną wiosną nie jest dla widzów zbyt komfortowe.
Sporą zaletą zewnętrznej elewacji jest również funkcja wyświetlania dowolnych iluminacji, zaś kibice piłkarscy bardzo cenią sobie możliwość obejrzenia powtórki gola na jednym z dwóch telebimów o powierzchni 90 m2 każdy.
4. Stadion Lecha w Poznaniu
Tym co odróżnia kolejny obiekt na naszej liście jest fakt, że nie powstał on wyłącznie z myślą o Euro 2012. Stadion przy ulicy Bułgarskiej w Poznaniu został oddany do użytku w 1980 roku, natomiast regularnie przechodził kolejne renowacje.
Ostatnia rozpoczęła się w 2004 roku, kiedy do trzech istniejących trybun postanowiono dobudować czwartą, która jak się wkrótce okazało stała się… pierwszą na nowym obiekcie. Wiadomość o Mistrzostwach Europy w naszym kraju jedynie przyspieszyły budowę i w 2010 roku oddano do użytku obiekt, jaki znamy dziś.
Domowy stadion Kolejorza ma pojemność 42 tysięcy widzów, zaś co ciekawe, rekord frekwencji nie został ustanowiony podczas Euro 2012, lecz w trakcie pamiętnego, zwycięskiego meczu z Manchesterem City w Lidze Europy.
Obiekt Lecha to prawdopodobnie jedyny stadion na świecie, na którym do tej pory zachowały się… elementy zabytkowych militariów. Mowa tu o bunkrze pruskim z lat 1876-1882, który po dziś dzień można spotkać przy wyjściu pomiędzy II i III trybuną.
Niestety, poznański stadion nie jest wolny od mniejszych lub większych usterek. W trakcie ulewnych deszczy część pomieszczeń biurowych ulega podtopieniu, zaś gigantyczny dach sprawia, że gospodarze obiektu mają spore problemy z utrzymaniem murawy na dobrym poziomie.
5. Stadion Śląski w Chorzowie
Omawiając najładniejsze stadiony w naszym kraju nie sposób pominąć Stadionu Śląskiego w Chorzowie. Popularny Kocioł Czarownic to drugi co do wielkości stadion w Polsce. Jego obecna wersja pochodzi z 2017 roku, natomiast sam obiekt ma grubo ponad pół wieku. Pierwszy mecz na Stadionie Śląskim rozegrano w 1956 roku, zaś Reprezentacja Polski uległa w nim drużynie NRD 0:2.
Przez wiele lat Stadion Śląski gościł piłkarską Reprezentację Polski, zaś lista niezapomnianych meczów z udziałem Biało-Czerwonych jest bardzo długa - zwycięstwa nad Związkiem Radzieckim, Holandią oraz Portugalią już na zawsze zapisały się w historii polskiego futbolu.
Obecny obiekt to w pełni nowoczesny i funkcjonalny stadion piłkarski oraz lekkoatletyczny, na którym odbywać mogą się najważniejsze imprezy międzynarodowe. Na dwóch kondygnacjach trybun zasiąść może ponad 55 tysięcy ludzi, jednak nijak ma się to do czasów, gdy zamiast wygodnych krzesełek kibice siedzieli na drewnianych ławkach lub po prostu stali.
Rekord frekwencji został ustanowiony w 1963 roku, kiedy Górnik Zabrze ograł Austrię Wiedeń w 1/16 Pucharu Europy, zaś na trybunach Stadionu Śląskiego zasiadło wówczas 120 tysięcy fanów!
6. Stadion Wojska Polskiego w Warszawie
Stadion im. Józefa Piłsudzkiego to na co dzień domowy obiekt Legii Warszawa, której tytularnym sponsorem jest legalny bukmacher Fortuna. Obiekt mieści się przy ulicy Łazienkowskiej i został wybudowany na miejscu historycznego stadionu z 1930 roku.
Obecny stadion oddano do użytku w 2011 roku, zaś jego maksymalna pojemność wynosi ok. 31 tysięcy widzów. Trybuny stadionu Legii mają dwie kondygnacje, zaś nad nimi rozpościera się dosyć unikalny dach zbudowany ze specjalnej membrany.
Ciekawostkę stanowi fasada trybuny głównej (na której znajdują się m.in. stanowiska prasowe oraz loże VIP). Zachowana została bowiem elewacja z poprzedniego stadionu, która znakomicie komponuje się z nowoczesną bryłą nowego obiektu. Każdy fan piłki nożnej w Polsce kojarzy stadion Legii z legendarną Żyletą - trybuną, na której zasiadają najbardziej fanatyczni kibice.
7. Stadion im. Henryka Reymana w Krakowie
Kolejna pozycja na naszej liście to domowy obiekt Wisły Kraków. Stadion im. Henryka Reymana do użytku oddany został w 1953 roku, natomiast później przechodził liczne renowacje.
Ostatnia zakończyła się w 2010 roku, a doszła ona do skutku m.in. dlatego, że Kraków mocno liczył na to, że będzie jednym z miast gospodarzy podczas Euro 2012. Ostatecznie tak się nie stało, jednak plusy są takie, że Wisła może pochwalić się nowoczesnym obiektem o pojemności 33 tysięcy widzów.
Co do wspomnianej przed momentem nowoczesności obiektu cały czas toczone są spory. Wielu kibiców Białej Gwiazdy narzeka na mocno dyskusyjne walory estetyczne i funkcjonalność nowego stadionu. Rzeczywiście, zewnętrzna bryła jest dość przytłaczająca i mało efektowna, zaś trybuny boczne są mocno oddalone od murawy.
Dlatego nie zdziwimy się, jeśli wielu z Was będzie nieco zaskoczonych widząc obiekt Wisły wśród najładniejszych polskich stadionów. Tym bardziej, że w 2011 roku stadion im. Henryka Reymana okazał się bezkonkurencyjny w plebiscycie Archi-Szopa na… najgorszą budowlę w Krakowie.
Naszym zdaniem jednak estetyka to nie wszystko i równie ważny jest unoszący się w powietrzu duch futbolu oraz atmosfera piłkarskiego święta. A tych w Krakowie z pewnością nie brakuje.