Zakłady systemowe

Ocena 3.79/57 głosów
Zakłady systemowe

Stworzenie idealnego systemu gry w zakładach bukmacherskich to z pewnością marzenie niejednego typera. Niestety losowość zdarzeń sportowych skutecznie to uniemożliwia.

System pozwalający łatwo ogrywać bukmacherów i przynosić regularne dochody musimy zatem zostawić w sferze marzeń. Istnieją jednak zakłady systemowe dzięki którym nawet w przypadku oddania kilku złych typów nadal możemy wygrać.

W tym artykule przedstawiamy Wam główne zalety i wady zakładów systemowych. Prezentujemy warianty zakładów systemowych oraz odpowiadamy na często zadawane pytania. Dowiecie się na co należy zwracać uwagę podczas budowania zakładów kombinacyjnych oraz ile zdarzeń warto grać i jak dobierać kursy, aby zakłady systemowe mogły przynosić zysk.

 1. Zakład systemowy, AKO czy MAXIKOMBI?
 2. Plusy i minusy zakładów systemowych
 3. Dlaczego wygrywamy mniej?
 4. Ile zdarzeń grać w zakładach systemowych?
 5. Jaki wariant zakładu systemowego wybrać?
 6. Kiedy warto grać zakład systemowy?
 7. Czy zakład systemowy może składać się tylko z singli?
 8. Oferta bukmacherów na zakłady systemowe
 9. Podsumowanie

Zakład systemowy, AKO czy MAXIKOMBI?

Wyjaśnienie czym są zakłady systemowe znajdziecie w sekcji narzędzi bukmacherskich, w której udostępniamy Wam darmowy kalkulator zakładów systemowych – niezbędną pomoc każdego typera obstawiającego zakłady kombinacyjne. W tym miejscu warto dodać jedynie kilka słów na temat terminologii stosowanej przez polskich bukmacherów.

Zakłady systemowe (zakłady kombinacyjne, zakłady rozpisowe) - to tak naprawdę zakłady akumulowane, w których w zależności od tego na ile sekcji podzielimy kupon, są możliwe pomyłki (czyli nietrafione typy).

Bukmacher Fortuna oraz STS oferują tego rodzaju zakłady akumulowane pod nazwą MAXIKOMBI (Co to jest zakład MAXIKOMBI?). W ofercie czołowych polskich bukmacherów znajdziemy także tzw. bezpieczne zakłady, czyli tak naprawdę zwykłe zakłady AKO dopuszczające tylko jedną pomyłkę na danym kuponie. Dodatkowo należy spełnić kilka warunków aby zakład został zakwalifikowany jako bezpieczny. Więcej na ten temat możecie przeczytać w artykule zakłady akumulowane.

Plusy i minusy zakładów systemowych

Plus i minus ręka
Większe bezpieczeństwo zakładu = mniejsza wygrana.

Największym plusem zakładów systemowych jest oczywiście większa możliwość nietrafionych typów na danym kuponie, co wcale nie oznacza przegranej. Grając zakład systemowy złożony przykładowo z 5 zdarzeń możemy zdecydować się na system 2 z 5 lub 3 z 5, co oznacza odpowiednio 3 lub 2 możliwości pomyłki.

O ile nie planujecie grać zakładu złożonego ze zdarzeń o bardzo wysokich kursach, przy jednoczesnym zapewnieniu sobie możliwości pomyłki, to zakład systemowy jest w tym przypadku jedynym rozwiązaniem. Pamiętajcie, że łączny kurs zakładu złożonego z 5 zdarzeń o kursie ok. 2.00 każde będzie po prostu zbyt niski aby kwalifikował się jako bezpieczny zakład AKO.

Głównym minusem zakładów systemowych są mniejsze wygrane, nawet w przypadku trafnego wytypowania wszystkich zdarzeń na kuponie. Dla wielu graczy jest to początkowo bardzo mylące, ponieważ od bukmachera otrzymujemy gotowy kupon, na którym przeważnie nie widać rozpisanych wszystkich możliwych kombinacji, a co ważniejsze stawek na poszczególne zdarzenia. Sprawdźmy jak to wygląda w praktyce.

Dlaczego wygrywamy mniej?

W omawianym przykładzie 5 zdarzeń obstawiamy wariant 3 z 5. Daje nam to 10 kombinacji bez powtórzeń, czyli nasz kupon zostaje podzielony na 10 mniejszych, z których każdy zawiera 3 unikalne kombinacje. Trafienie w tym przypadku tylko 3 z 5 typów wydaje się w logiczny sposób zmniejszać naszą wygraną (wygraliśmy tylko 1 a przegraliśmy aż 9 z 10 mniejszych zakładów). Dlaczego w takim razie dobre wytypowanie wszystkich 5 zdarzeń oznaczające trafienie wszystkich 10 mniejszych zakładów daje podejrzanie małą wygraną? Wystarczy zamienić zakład systemowy na akumulowany żeby przekonać się o ile wyższy łączny kurs otrzymamy na wyjściowym kuponie. Zgadza się, ale to przecież tylko jeden zakład, a nie 10.

Stawiając taką samą stawkę na zakład systemowy złożony z 5 zdarzeń należy pamiętać, że podzielenie go na 10 mniejszych skutkuje odpowiednio proporcjonalnym doborem stawek na poszczególne mini zakłady. Oznacza to, że nie postawiliśmy 10 zł na każdą z 10 możliwych kombinacji. Mimo iż łączny kurs wszystkich 5 zdarzeń nadal będzie ten sam, to stawka na każdy z typów składowych będzie odpowiednio mniejsza, co oznacza również mniejszą wygraną.

Bardziej doświadczeni  gracze mogą ręcznie dobierać wysokość stawek tak, aby w przypadku trafienia wszystkich zdarzeń zwiększyć wygraną. Może to mieć znaczenie w przypadku wartościowych typów bukmacherskich, które uznajemy niemal za pewniaki, ale nadal nie daje gwarancji wygranej. W przypadku gdy coś pójdzie nie tak, nawet trafiony zakład systemowy może przynieść mizerną wygraną lub stratę.

Ile zdarzeń grać w zakładach systemowych?

Nie ma uniwersalnej recepty na to ile zdarzeń powinno znaleźć się w zakładzie systemowym. Na pewno nie powinno być ich zbyt dużo, ponieważ wraz ze wzrostem liczby zdarzeń na kuponie rośnie liczba możliwych kombinacji składających się na system. Zakład w wariancie 5 z 13 może wydawać się kuszący, mamy bowiem aż 8 możliwości oddania błędnych typów, ale liczba mniejszych kuponów tego systemu wynosi aż 1287, co przy automatycznym doborze stawek da bardzo mały potencjalny zysk. Z kolei prawdopodobieństwo trafienia wszystkich 13 zdarzeń jest również bardzo niskie, a nawet przy założeniu, że dopisze nam szczęście wygrana będzie nieporównywalnie niższa niż trafienie tego samego kuponu w wersji AKO.

Optymalną liczbą zdarzeń w zakładach systemowych, których kursy poszczególnych zdarzeń wynoszą ok. 2,00 jest 5 lub 7. Ogranicza to ryzyko porażki i daje w miarę rozsądny zysk przy odpowiednim doborze wariantu zakładu. Zawsze warto w tym celu skorzystać z kalkulatora zakładów systemowych i samemu przekonać się ile faktycznie będziemy mogli wygrać typując dany zakład.

Zakłady systemowe w forBET i Fortuna

Jaki wariant zakładu systemowego wybrać?

Tu również nie ma złotego środka. Zależy to od wysokości kursów oraz tego na ile mocne są nasze typy oraz tego, czy bardziej zależy nam na większej wygranej czy na zwiększeniu swoich szans. Również w tym przypadku należy pamiętać tylko o tym, że wraz ze wzrostem liczby zdarzeń na kuponie rośnie liczba kombinacji zakładów, więc wybór wariantu 2 z 10 przy dość niskich kursach i trafieniu tylko 2 zdarzeń może przynieść stratę.

Oczywiście nawet zakład systemowy 2 z 13 może być opłacalny o ile znajdą się na nim zdarzenia o bardzo wysokich kursach (np. powyżej 20), ale w praktyce to opcja odpowiednia bardziej dla zwolenników loterii lub typujących rekreacyjnie.

Kiedy warto grać zakład systemowy?

Zakłady systemowe warto grać w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdy obawiamy się, że rozstrzygnięcia niektórych zdarzeń mogą okazać się zaskakujące i obawiamy się umieszczać je na zwykłym kuponie AKO. Po drugie zakłady systemowe warto grać tylko wtedy gdy minimalny kurs trafienia najmniejszej z możliwych kombinacji jest wyższy niż liczba wszystkich możliwych kombinacji. Typując zakład systemowy 3 z 5, w którym mamy 10 możliwych kombinacji powinniśmy zadbać o to, aby minimalny łączny kurs 3 możliwych trafień wynosił minimum 10. W tej sytuacji kurs każdego zdarzenia mógłby wynosić ok. 2,20, ponieważ 2,20 do potęgi trzeciej wyniesie nieco ponad 10.

Analogicznie w przypadku taśmy złożonej z 13 zdarzeń, jeśli chcemy aby zakład 5 z 13 był opłacalny minimalny kurs każdego zdarzenia powinien wynosić ok. 4,18, ponieważ 4,18 do potęgi piątej da nam wartość przekraczającą nieco liczbę możliwych kombinacji czyli 1287.

Czy zakład systemowy może składać się tylko z singli?

Większość legalnych polskich bukmacherów umożliwia łącznie zakładów systemowych w bloki. Przykładowo, grając w forBET 5 zdarzeń na jednym kuponie możemy dwa z nich połączyć w jeden blok, co daje nam zakład systemowy składający się z 4 zdarzeń. Następnie możemy wybrać rodzaj zakładu, np. 2 z 4 albo 3 z 4. Zakłady zgrupowane w jeden blok traktowane są jako jeden zakład, ich kursy zostają pomnożone ale aby dany blok został potraktowany jako wygrany, oba zdarzenia należy wytypować trafnie. Zwiększa to oczywiście łączny kurs zakładu systemowego, ale rośnie także ryzyko porażki. Decydując się na łączenie zdarzeń w bloki powinniśmy wybierać tylko bardzo mocne typy, dające łączny kurs powyżej 2,00.

Co ciekawe, bukmacher Superbet oferuje możliwość łączenia zakładów w bloki tylko w punktach stacjonarnych, ale to pewnie tylko kwestia czasu aż opcja ta będzie również dostępna online.

Oferta bukmacherów na zakłady systemowe

Mężczyzna typuje zakłady
Zakłady systemowe oferuje każdy legalny bukmacher.

U czołowych polskich bukmacherów oprócz grupowania zakładów w bloki możecie obstawiać zakłady systemowe z tzw. pewniakami, czyli dodatkową sekcją typów, które uznajecie za pewne. Oczywiście idzie za tym konieczność trafienia tych typów, w przeciwnym razie zakład będzie przegrany. Więcej na ten temat możecie przeczytać w szczegółowym poradniku jak działa zakład Fortuna MAXIKOMBI. W ofercie STS znajdziecie możliwość gry pewniaków na podobnych zasadach.

Zakłady systemowe z pewniakami oferuje także Betfan. Wystarczy podczas grupowania typów w bloki zaznaczyć przy danym zdarzeniu literę „P”, a dany typ zostanie potraktowany jako pewniak. Podczas typowania zakładów systemowych znajdziecie tam także informację o liczbie możliwych kombinacji danego zakładu, co może być przydatne zwłaszcza przy obliczaniu minimalnego kursu trafienia najniższej z możliwych kombinacji.

Szeroką ofertę zakładów systemowych ma także Betclic. Oprócz standardowych zakładów kombinacyjnych znajdziemy tam między innymi takie ciekawostki:

 • system patent – 3 typy, z których powstaje 7 zakładów: po 1 pojedynczym na każdy typ, 3 podwójne oraz 1 potrójny (aby wygrać należy wytypować przynajmniej jeden typ)
 • system Yankee – złożony z 4 typów podzielonych na 11 zakładów: 6 podwójnych, 4 potrójne i 1 poczwórna (przynajmniej dwa typy muszą być poprawne)
 • system kanadyjski – 5 typów podzielonych na 26 zakładów: 10 podwójnych, 10 potrójnych, 5 poczwórnych i jednej pięciokrotnej (aby wygrać, przynajmniej dwa typy muszą być prawidłowe)
 • system Goliath – 8 typów, z których tworzonych jest aż 247 zakładów, a do wygranej potrzebne są minimum 2 typy.

We wszystkich ww. systemach wysokość wygranej zależy od liczby poprawnych typów.

Podsumowanie

Na zakończenie kilka najważniejszych rzeczy, które warto wiedzieć przystępując do typowania zakładów systemowych:

 • dobieraj zakłady o kursach minimum 1,80 – szansa poprawnego wytypowania wszystkich zdarzeń zakładu systemowego jest niższa niż myślisz, odpowiednio wysokie kursy poszczególnych zdarzeń zminimalizują ryzyko całkowitej przegranej
 • korzystaj z naszego kalkulatora zakładów bukmacherskich – dzięki niemu sprawdzisz opłacalność danego zakładu systemowego
 • staraj się wybierać tylko bardzo mocne typy – ta zasada jest ważna przy każdym rodzaju zakładów ale w przypadku zakładów kombinacyjnych trzeba pamiętać, że każdy typ dodany na chybił trafił może drastycznie zmniejszyć szanse wygranej
 • ostrożnie dobieraj pewniaki – grupując typy w bloki zakładu systemowego pamiętaj, że wszystkie zdarzenia sportowe mają charakter losowy i nawet największy pewniak może przegrać
 • trafiając wszystkie zdarzenia zakładu systemowego nie zmieniaj gwałtownie taktyki – zamienianie kolejnych zakładów systemowych w zwykłe zakłady akumulowane to kiepski pomysł – pamiętaj, że dobre wytypowanie wszystkich zdarzeń na kuponie jest bardzo trudne, nie daj się skusić wysokim kursem zakładu AKO, oznacza on także wysokie ryzyko porażki.

Jeśli macie jakieś doświadczenia w typowaniu zakładów systemowych, podzielcie się nimi w komentarzach lub na naszym forum.

Podziel się
 • facebook
 • twitter
 • telegram

https://spryciarz.com/poradnik-typera/zaklady-systemowe-216

Oceń ten tekst

Podobne artykuły

Neteller
Metody płatności

Neteller