Po przełomowym dla kryptowalut roku 2017 – rok 2018 przynosi dalszy wzrost zainteresowania bitcoinem i kryptowalutami.
Ekosystem blockchain rozrasta się w szybkim tempie, blockchain zaczyna być kojarzony coraz bardziej z technologią, a nie jedynie ze spekulacją na wirtualnych walutach. Coraz więcej firm tworzy rozwiązania oparte na blockchainie, zaczyna akceptować płatności kryptowalutami.
- Zakup Bitcoina w kantorze
- Zakup Bitcoina w Binance
- Jak kupić bitcoina?
- Zakup bitcoina w kantorze/serwisie internetowym
- Jak wygląda zakup kryptowaluty w kantorze/serwisie internetowym?
- Zakup bitcoin na giełdzie kryptowalut
- Lista giełd kryptowalutowych
- Zakup poprzez LocalBitcoins
- Bankomaty bitcoin czyli tzw. bitomaty, bitcoin ATM
- Jak wygląda zakup w bitomacie?
- Adresy bitomatów w Polsce
- Polecane serwisy do zakupu kryptowalut
- Platforma Bitpanda
- Prowizje w Bitpanda
- Limity w Bitpanda
- Platforma Coinbase
- Zakup bitcoina na Coinbase
- Giełda Binance
- Jak handlować kryptowalutami na Binance?
- Jak kupić mniej popularne kryptowaluty?
- Czy warto założyć konto już teraz?
- Co daje wcześniejsze przygotowanie się i wykonanie testowej transakcji?
- Dlaczego nie polecamy polskich serwisów?
Kryptowaluty na dobre zagościły w szeroko dostępnych mediach. Wzrost zainteresowania przekłada się na to, że coraz więcej osób szuka sposobu na zakup wirtualnych walut. W poradniku tym przedstawiamy cztery sposoby zakupu bitcoina. Prezentujemy wady i zalety każdej z tych metod oraz przechodzimy krok po kroku przez zakup w wybranych serwisach internetowych.
Jeżeli jesteś nowy w świecie wirtualnych walut, zachęcamy, abyś przed zakupem bitcoinów najpierw zapoznał się z wcześniejszymi artykułami z serii „Bitcoin i kryptowaluty”. W poprzednich tekstach dotyczących kryptowalut omówiliśmy podstawy kryptowalut, zaprezentowaliśmy bukmacherów bitcoinowych oraz opisaliśmy rozwój technologii blockchain w 2017 roku oraz prognozy na 2018 rok.
W artykule tym przedstawiamy, jak kupić kryptowaluty, na przykładzie bitcoina. Mówimy o bitcoinie, gdyż jest najpopularniejszą kryptowalutą i jest dostępny do kupienia prawie w każdym kantorze (serwisie) kryptowalutowym i na giełdzie. Analogiczna procedura zakupu jest poprawna w stosunku do większości pozostałych kryptowalut.
Zakup Bitcoina w kantorze
Kup bezpiecznie bitcoina za PLN w renomowanym polskim kantorze kryptowalut. Brak weryfikacji KYC do 1000 PLN.
Zakup Bitcoina w Binance
Kup bezpiecznie bitcoina za złotówki na największej giełdzie kryptowalut. Brak weryfikacji KYC do 2 BTC.
Jak kupić bitcoina?
Możemy wyróżnić cztery sposoby zakupu bitcoina. Kryptowalutę kupić można:
- w kantorze/serwisie kryptowalut,
- na giełdzie kryptowalut,
- bezpośrednio od innej osoby na LocalBitcoins,
- w punkcie stacjonarnym, tzw. bitomacie (analogia do bankomatu).
W pierwszych trzech przypadkach transakcja odbywa się całkowicie online. Przy zakupie w bitomacie należy natomiast udać się do centrum handlowego i skorzystać z urządzenia podobnego do bankowego wpłatomatu.
Jest jeszcze piąty sposób na wejście w posiadanie jednostki bitcoina – jest nim zakup „urządzenia kopiącego”, tzw. koparki bitcoin, i samodzielne „wykopanie” bitcoina. Wiąże się to ze sporym wydatkiem na sprzęt oraz z czasem potrzebnym na zdobycie wiedzy, jak poprawnie ustawić urządzenie. Osobom niedoświadczonym absolutnie nie polecamy wchodzenia w kopanie kryptowalut.
Przejdziemy teraz przez wszystkie cztery sposoby zakupu bitcoina, opiszemy w skrócie każdy z nich oraz pokażemy na przykładzie serwisów Bitpanda i Coinbase, jak krok po kroku zakupić bitcoina.
Zakup bitcoina w kantorze/serwisie internetowym
Zakup wirtualnej waluty w kantorze jest najprostszym i chyba najpopularniejszym sposobem na wejście w posiadanie bitcoina.
Serwisy internetowe umożliwiające zakup kryptowaluty „od firmy” w polskojęzycznym internecie nazywane są zwykle kantorami. Z uwagi na historię PRL-u kantory walutowe są w świadomości Polaków niezwykle mocno zakorzenione, stąd wraz z pojawieniem się nowych wirtualnych walut nazwa „kantor” przeszła do nowego obszaru w internecie.
Kantor bitcoin to nic innego jak serwis internetowy, w którym można zakupić jednostki bitcoina lub innej kryptowaluty. Stroną sprzedającą jest firma, do której należy serwis internetowy. Jest to inna sytuacja niż na giełdzie kryptowalut, gdzie stroną sprzedającą jest inny uczestnik giełdy, a sama giełda jest jedynie pośrednikiem w transakcji.
W anglojęzycznym internecie serwisy umożliwiające zakup kryptowalut określane są mianem trading platform, zakup/sprzedaż to po prostu trading. Giełdy kryptowalut są natomiast nazywane exchange. Osoby niezaznajomione z anglojęzyczną nomenklaturą często błędnie utożsamiają trading z giełdą.
W kantorze bitcoiny kupujemy od właściciela serwisu. Nie oznacza to oczywiście, że dany kantor ma na stanie np. 1000 bitcoinów i je sprzedaje. Internetowe kantory mają tzw. dostawców. Gdy klient kupuje 1 BTC, kantor automatycznie dokonuje takiego samego zakupu u swojego dostawcy kryptowalut, dolicza swoją marżę i sprzedaje klientowi. Dostawcą zwykle jest jakaś duża giełda kryptowalut, na przykład Coinbase korzysta z giełdy GDAX. Cena kryptowaluty w kantorze zależy od ceny u dostawcy oraz marży narzucanej przez kantor.
Zakup bitcoina z reguły obciążony jest 1–4 procentową prowizją. Na koszt składa się marża kantoru oraz prowizja operatora płatności internetowych za przelew pieniędzy. Prowizja za przelew jest różna w zależności od sposobu płatności, np. 2% za szybki przelew internetowy, 3% za wpłatę przez Skrill, 4% za zapłatę kartą kredytową. Prowizja operatora za przelew pieniędzy zawsze jest dużo większa niż prowizja kantoru.
Jak wygląda zakup kryptowaluty w kantorze/serwisie internetowym?
- Założenie konta użytkownika.
- Weryfikacja KYC poprzez przesłanie skanu dowodu osobistego lub paszportu. Rzadko wymagany jest aktualny rachunek potwierdzający adres z dokumentu. Czasami weryfikacja dokumentu przebiega poprzez wideorozmowę ze specjalną firmą dokonującą weryfikacji.
- Zakup kryptowaluty. Zakupu można dokonać na dwa sposoby:
- wpisać ilość kryptowaluty do zakupu – zostanie obliczony całkowity koszt transakcji;
- wpisać kwotę pieniędzy, za jaką chce się kupić kryptowalutę – system przeliczy maksymalną kwotę.
- Zakupiona kryptowaluta zostanie przypisana do konta użytkownika w kantorze i będzie możliwa do przesłania w dowolne miejsce.
Zakup bitcoin na giełdzie kryptowalut
Na giełdzie kryptowalut, podobnie jak na giełdach akcji, handel odbywa się pomiędzy rzeczywistymi ludźmi (i botami), którzy wystawiają oferty kupna i sprzedaży. Gdy cena w ofercie kupna zrówna się z ceną sprzedaży, dochodzi do transakcji zakupu–sprzedaży. W ten sposób ustalana jest cena.
Wielkość giełdy, a w zasadzie jej płynność, jest istotna, gdyż im więcej wystawionych zleceń i im więcej przeprowadzanych transakcji, tym różnica pomiędzy ceną kupna a sprzedaży jest mniejsza.
Cena bitcoina może się nieznacznie różnić pomiędzy giełdami. Dzieje się tak dlatego, że giełdy kryptowalut nie są ze sobą połączone i zdarza się, że jedno duże zlecenie na mniejszej (mniej płynnej) giełdzie spowoduje tymczasowe przeszacowanie (lub niedoszacowanie) danej kryptowaluty.
Każda giełda pobiera opłaty procentowe od każdej transakcji. Opłaty zależą od konkretnej giełdy i wahają się w granicach 0,25–1,00% kwoty transakcji. Opłatę ponosi zarówno sprzedający, jak i kupujący. Do prowizji samej giełdy należy też doliczyć opłatę dla pośrednika płatności za obsługę depozytu. Aby móc na giełdzie zakupić bitcoina, najpierw trzeba w jakiś sposób wpłacić „standardowe” pieniądze fiducjarne (złoty, dolar, euro – ang. fiat money).
Nie wszystkie giełdy kryptowalut umożliwiają depozyty pieniędzy fiat. Dzieje się tak dlatego, że firmy, które umożliwiają wpłatę i przetrzymywanie waluty na koncie użytkownika, muszą uzyskać specjalne certyfikaty, zgody i podlegają uciążliwym regulacjom. To nie jest łatwe i wiąże się z wieloma utrudnieniami dla firm.
Z wymienionych wyżej powodów wiele giełd kryptowalut nie obsługuje depozytów gotówkowych, a jedynie wpłaty poprzez transfer kryptowalut. W końcu jeżeli ktoś chce handlować na giełdzie kryptowalut, powinien umieć kupić kryptowalutę w innym źródle. Jest to poniekąd spychologia, ale nic na to poradzić się nie da. Większość giełd skupia się na samym handlu na parach kryptowaluta–kryptowaluta. Przykładowo na giełda Binance dopiero w stycznu 2019 roku umożliwiła zakup kryptowalut bezpośrednio poprzez karty decetowe i kredytowe.
O tym, jaka jest cena kryptowaluty, decyduje rynek. Cena jest wypadkową wystawionych zleceń sprzedaży i kupna.
Lista giełd kryptowalutowych
- binance.com – działa od 2017 roku. Powstała w Chinach, przeniosła się do Japonii i na Maltę. Prowizja 0,10%, umożliwia zakup kryptowalut kartami płatniczymi.
- kucoin.com – działa od 2017 roku. Właściciel zarejestrowany w Hongkongu. Prowizja 0,1%, obsługuje depozyty tylko w kryptowalutach.
- bitstamp.net – działa od 2011 roku. Należy do firmy z Londynu (Anglia). Prowizja 0,5%, obsługuje depozyty w USD.
- kraken.com – działa od 2012 roku. Należy do firmy z San Francisco (USA). Prowizja 0,35%, obsługuje depozyty w USD.
- coinbase.com – działa od 2016 roku. Wcześniej znana jako GDAX. Giełda należąca do Coinbase. Prowizja 0,5%, obsługuje depozyty w USD.
- bitfinex.com – działa od 2013 roku. Należy do firmy z Hongkongu. Najbardziej zaawansowana technicznie giełda. Minimalny depozyt startowy 10 000 USD. Prowizja 0,2%, obsługuje depozyty w USD.
Mniejsze giełdy obsługujące depozyty w USD: BTCC, Simex, Gemini, CoinsBank, Livecoin, Exmo, LakeBTC, itBit, WEX.
Zakup poprzez LocalBitcoins
LocalBitcoins.com to serwis ogłoszeniowy, na którym każdy użytkownik może wystawić swoje bitcoiny na sprzedaż. Jak sama nazwa mówi, handlować można w nim jedynie bitcoinem.
Transakcje dokonywane są bezpośrednio pomiędzy użytkownikami, LocalBitcoins jedynie udostępnia przyjazny interfejs do zawierania takich transakcji. W serwisie wdrożony jest system Escrow, dzięki czemu transakcje są zabezpieczone przed oszustwami.
Przy pierwszym zetknięciu strona LocalBitcoins nie robi dobrego wrażenia, ponieważ nie posiada bogatej szaty graficznej. Nie należy się jednak sugerować brakiem fajerwerków, twórcy LocalBitcoins postawili na prostotę i funkcjonalność. Strona LocalBitcoins należy do firmy z Finlandii, działa nieprzerwanie od czerwca 2012 roku i od lat zbiera bardzo dobre opinie.
Transakcje zakupu i sprzedaży bitcoinów poprzez LocalBitcoins są wolne od prowizji i opłat. Opłatę w wysokości 1% ceny transakcji ponoszą jedynie osoby wystawiające ogłoszenie sprzedaży/zakupu kryptowaluty, natomiast osoby, które zdecydują się na zrealizowanie takiego ogłoszenia, nie płacą nic.
Model opłat w LocalBitcoins jest identyczny do działającego od lat na portalach aukcyjnych eBay czy Allegro. Kosztami obarczany jest jedynie wystawiający ogłoszenie, kupujący nie ponosi opłat.
Na LocalBitcoins istnieje wiele mechanizmów zaczerpniętych z portali ogłoszeniowych i aukcyjnych. Każdy użytkownik posiada publicznie dostępny profil pokazujący jego wiarygodność. Na profilu zobaczyć można liczbę wykonanych transakcji, łączną kwotę transakcji, ocenę wystawioną przez kontrahentów oraz ich tekstowe opinie po transakcji. Oprócz zerowych opłat LocalBitcoins ma dwa bardzo mocne atuty, niewidoczne dla laika na pierwszy rzut oka.
Jest zdecentralizowany, nie przechowuje pieniędzy swoich użytkowników.
Gdy chcemy kupić bitcoiny na giełdzie kryptowalut, musimy najpierw wpłacić na nią pieniądze. Wpłacone pieniądze znajdują się na koncie bankowym giełdy, a na naszym koncie użytkownika widnieje jedynie zapis mówiący o kwocie, jaką wpłaciliśmy.
Giełdy kryptowalut są obiektami stałych ataków hakerów, co jakiś czas w mediach słychać o włamaniach do giełd i olbrzymich ilościach skradzionych kryptowalut. Takie kradzieże są możliwe dlatego, że „nasze” kryptowaluty i pieniądze trzymane na giełdach znajdują się de facto na kontach giełdy, a nie naszych.
Sam fakt zbiorczego trzymania środków nie jest straszny i nie jest niczym nowym, przecież identycznie wygląda sprawa z rachunkami bankowymi. Na kontach bankowych również mamy jedynie zapis kwoty pieniędzy, jaką posiadamy, a nie fizyczne pieniądze. Fizyczne pieniądze leżą – lub nie – na zbiorczym koncie danego banku. W LocalBitcoins, płacąc za bitcoiny, robimy natomiast przelew bezpośrednio na konto bankowe sprzedającego. LocalBitcoins nie dotyka naszych pieniędzy.
Obsługuje setki lokalnych walut.
Giełdy i kantory kryptowalut obsługują jedynie kilka walut, z reguły EUR, USD, ewentualnie jedną lokalną walutę z kraju, w którym zarejestrowany jest właściciel giełdy. Natomiast na LocalBitcoins dostępnych jest 200 lokalnych walut. Dzięki temu możemy oszczędzić kilka procent spreadu na przewalutowaniu z waluty lokalnej na walutę obsługiwaną przez kantor lub giełdę.
Jak wygląda zakup bitcoina na LocalBitcoins?
- Zakładasz konto w serwisie localbitcoins.com.
- Opcjonalnie weryfikujesz swoje dane poprzez przesłanie zdjęcia dowodu lub paszportu. Weryfikacja jest opcjonalna, gdyż wymagana jest jedynie do wystawienia ogłoszenia, a nie do jego realizacji. Weryfikacja może być też wymagana w przypadku niektórych ogłoszeń, zależy to od ustawień wystawiającego ogłoszenie.
- Przeglądasz wystawione ogłoszenia sprzedaży bitcoinów.
- Gdy znajdziesz odpowiednie ogłoszenie, wpisujesz liczbę bitcoinów, jaką chcesz kupić, lub kwotę, za jaką chcesz je kupić, i wysyłasz prośbę o zawarcie transakcji.
- Gdy sprzedający zaakceptuje prośbę, automatycznie otrzymasz szczegóły informacji o płatności. Może to być numer konta bankowego.
- Kupione bitcoiny na koncie sprzedającego są tymczasowo blokowane do czasu, aż potwierdzi on otrzymanie zapłaty. Tak działa mechanizm Escrow.
- Wykonujesz przelew na konto bankowe sprzedającego.
- Sprzedający, widząc płatność, oznacza transakcję jako opłaconą.
- System LocalBitcoins zwalnia zablokowane wcześniej bitcoiny i przypisuje je do konta kupującego.
- Bitcoiny są dostępne do transferu poza serwis LocalBitcoins.
Cały proces wygląda na skomplikowany, ale w praktyce nie różni się wiele od zakupu przedmiotu w serwisie ogłoszeniowym. Całość procesu zakupowego przedstawiona jest w poniższym filmie.
Z wszystkich opisywanych tutaj czterech metod – zakup bitcoin poprzez LocalBitcoins jest sposobem najtańszym, ale nie najprostszym. LocalBitcoins jest świetnym miejscem do zakupu bitcoina, jednak polecamy go osobom, które mają już doświadczenie w handlu wirtualną walutą.
Bankomaty bitcoin czyli tzw. bitomaty, bitcoin ATM
Zakup bitcoinów poprzez bitomat jest stosunkowo prosty, przebiega podobnie jak wpłata gotówki we wpłatomacie. Różnica jest jedynie taka, że pieniądze, zamiast znaleźć się na koncie bankowym, zostaną przekonwertowane na bitcoiny i przesłane na podany adres BTC.
Niektóre urządzenia, na żądanie klienta, zamiast przesyłać środki na adres BTC, mogą wygenerować tzw. paper wallet, czyli wirtualny portfel zawierający wpłacone środki. Paper wallet to wydrukowana kartka papieru z adresem publicznym i kluczem prywatnym; w tym portfelu znajdują się bitcoiny do późniejszego użycia lub przesłania dalej.
Jak wygląda zakup w bitomacie?
- Wprowadzasz adres portfela poprzez QR kod.
- Wsuwasz banknoty.
- Zatwierdzasz transakcję.
W zależności od bitomatu kolejność punktów 1 i 2 czasami jest zamieniona. Środki w portfelu bitcoin powinny znaleźć się w ciągu 10–30 minut, dokładny czas zależy od aktualnego obciążenia sieci bitcoin.
Punktów stacjonarnych umożliwiających zakup wirtualnej waluty cały czas jest stosunkowo mało. Obecnie w Polsce dostępnych jest kilkanaście bitomatów, zlokalizowanych w największych miastach.
Koszty zakupu bitcoina w bitomatach nie należą do najmniejszych, w zależności od dostawcy maszyny wahają się w granicach 2–6%. Wszystkie punkty stacjonarne umożliwiają zakup bitcoina, niektóre obsługują również inne kryptowaluty, takie jak Dash czy Litecoin.
Pierwsze bitomaty umożliwiały klientom zakup wirtualnych walut jedynie za gotówkę, nowsze urządzenia obsługują również sprzedaż bitcoinów przez klienta (klient sprzedaje bitcoiny i wypłaca gotówkę). Aby sprzedać bitcoiny w bitomacie, należy przesłać kryptowalutę na wyświetlany adres (prezentowany jako kod QR), wtedy bitomat wypłaci banknoty w identyczny sposób jak bankomat.
Niewątpliwym plusem zakupu kryptowaluty poprzez fizyczne urządzenie ATM jest uzyskanie całkowitej prywatności i anonimowości. Zakup dokonywany jest bez otwierania konta w serwisie czy na giełdzie. Nie jest potrzebna weryfikacja dowodu ani przechodzenie przez procedurę KYC. W procesie płatności nie jest też używana karta bankowa czy przelew, tylko papierowa gotówka.
Jedyny ślad, jaki może zostać po takiej transakcji, to nagranie z monitoringu sklepu, ale pewnie i tego da się uniknąć, poza tym takie nagrania automatycznie nadpisywane są po kilku dniach.
Adresy bitomatów w Polsce
- Bielsko-Biala, Gemini Park, Leszczyńska 20
- Bydgoszcz, Zielone Arkady, Wojska Polskiego 1
- Bytom, Agora, Plac Tadeusza Kościuszki 1
- Gdańsk, Galeria Manhattan, Aleja Grunwaldzka 82
- Gorzów Wielkopolski, CH NoVa Park, Przemysłowa 2
- Katowice, Silesia City Center, Chorzowska 107
- Kraków, Galeria Krakowska, Pawia 5
- Łódź
- Galeria Łódzka, Piłsudskiego 15/23,
- M1, Brzezińska 27/29
- Opole, CH Karolinka, Wrocławska 152/154
- Poznań, CH Avenida, Matyi 2
- Rzeszow, Millenium Hall, Aleja Majora Wacława Kopisto 1
- Sopot Centrum , Tadeusza Kościuszki 14
- Warszawa
- T-Mobile Techno Center, ul. Marynarska 12
- Bobby Burger, Emilii Platter 47
- Siddhartha Restauracja Nepalska i Indyjska, Aleje Jerozolimskie 123A
- M1 Marki, Józefa Piłsudskiego 1
- Wrocław
- Galeria Dominikańska, plac Dominikański 3
- Aleja Bielany, Czekoladowa 7-9
Dobra mapa bankomatów kryptowalutowych znajduje się na stronie coinatmradar.com. Bitomaty można tam przefiltrować względem obsługiwanej kryptowaluty lub możliwości zakupu/sprzedaży.
Polecane serwisy do zakupu kryptowalut
Gdzie kupić bitcoiny? Gdzie kupić kryptowaluty? Poniżej przedstawiamy szczegółowy opis trzech bezpiecznych serwisów internetowych umożliwiających zakup (i sprzedaż) bitcoina i wielu innych kryptowalut. Bitpanda i Coinbase obsługują depozyt i zakup kryptowalut za euro. Binance to giełda, nie obsługuje depozytów ani zakupów walutą fiducjarną. Aby przetransferować do Binance środki na zakup mniej popularnych kryptowalut, należy najpierw nabyć bitcoiny na Bitpanda lub Coinbase.
Platforma Bitpanda
Bitpanda (wcześniej znana jako Coinimal) należy do austriackiej firmy Bitpanda GmbH, zarejestrowanej w Wiedniu. Serwis Bitpanda działa na rynku kryptowalut od 2014 roku, nigdy nie został zhakowany, cechuje się wysoką jakością pomocy. Korzystanie z platformy jest proste, posiada ona intuicyjny interfejs w dwóch językach: angielskim i niemieckim. Dostępne kryptowaluty: bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Litecoin, Dash, Ripple, IOTA, Komodo, EOS, OmiseGO, 0x, Stellar Lumens oraz własny token Pantos.
- Zarejestruj się na bitpanda.com.
- Wpisz adres e-mail i zatwierdź formularz. Następnie kliknij link przesłany na e-mail i dokończ rejestrację.
- Zaloguj się do konta.
- Przejdź do strony „Verification” i przeprowadź weryfikację konta. Wprowadź numer telefonu, otrzymasz poprzez SMS sześciocyfrowy PIN, który następnie wpisz w systemie. Wprowadź swoje dane osobowe (imię, nazwisko) oraz teleadresowe (dane z dowodu lub paszportu). Przejdź przez proces wideoweryfikacji. Wideoweryfikacja polega na okazaniu paszportu lub dowodu osobistego w trakcie połączenia wideo ze specjalną firmą. Do wyboru są dwie certyfikowane firmy: IdentityTM (paszport), IDnow (paszport, dowód). Poniżej pokazujemy proces weryfikacji wideo prowadzony przez firmę IDnow. Na stronie accepted documents pokazano, które firmy mogą przeprowadzać akceptację dokumentów w poszczególnych krajach.
- Gdy zweryfikujesz konto, możesz przystąpić do zakupów.
- Bitpanda obsługuje płatności Sofort, karty Visa i MasterCard, Neteller, Skrill, Giropay/EPS oraz przelewy bankowe w euro.
Prowizje w Bitpanda
Prowizje za zakup kryptowalut zależą od wybranej metody płatności, dla wpłat przez Skrill i Neteller wynoszą 4%, dla kart bankowych, Sofort i Giropay – 2%. Zasilenie konta poprzez bankowy przelew SEPA jest wolne od opłat, ale trwa 2–3 dni robocze.
Euro Wallet to wirtualny portfel w obrębie serwisu Bitpanda. Można do niego wpłacić pieniądze i później w dowolnym momencie wykorzystać je do zakupu kryptowalut. Depozyt na Euro Wallet niezbędny jest w przypadku wpłaty poprzez przelew bankowy SEPA, w pozostałych metodach jest on opcjonalny. Na Euro Wallet spływają środki, gdy sprzedamy kryptowalutę.
Jeżeli nie planujecie depozytów poprzez przelew bankowy, to spośród pozostałych form płatności polecamy bezpośredni zakup kryptowaluty, gdyż wtedy Bitpanda pobiera nieco mniejszą prowizję.
Warto wspomnieć, że przy zawieraniu transakcji na platformie Bitpanda nigdzie nie są podawane kwoty prowizji. To jednak nie oznacza, że ich nie ma. System Bitpanda po prostu wylicza prowizję i uwzględnia ją automatycznie, wyświetlając, ile kryptowaluty można kupić za wpisaną kwotę.
Limity w Bitpanda
Limity transakcji dla użytkowników zweryfikowanych kont w Bitpanda są następujące:
- karty kredytowe: 2500 EUR dziennie (300 000 EUR miesięcznie),
- płatności online: 10 000 EUR dziennie (300 000 EUR miesięcznie),
- przelewy bankowe: 49 999 EUR dziennie (5 000 000 EUR miesięcznie).
Platforma Coinbase
Platforma Coinbase działa od 2012 roku, posiada ponad 10 milionów zarejestrowanych użytkowników i jest jednym z największych brokerów kryptowalut na świecie. Serwisem zarządza firma Coinbase Inc., zarejestrowana w San Francisco w USA. Coinbase posiada nieskazitelną opinię, jest właścicielem jednej z większych giełd kryptowalut – GDAX. Notowania kryptowalut z Coinbase prezentowane są w największych portalach finansowych. Dostępne kryptowaluty: bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Litecoin. Platforma obsługiwana jest w językach: angielskim, niemieckim, hiszpańskim, portugalskim, francuskim, włoskim, holenderskim, chińskim.
Prowizje w Coinbase wahają się od 1,49% za płatność przelewem bankowym do 3,99% w przypadku płatności kartami kredytowymi lub debetowymi Visa i Mastercard. Karta Skrill jest w Coinbase akceptowana, Paypal nie jest akceptowany.
Zakup bitcoina na Coinbase
- Zarejestruj się na coinbase.com.
- W formularzu rejestracyjnym wprowadź poprawne imię, nazwisko oraz adres e-mail.
- Sprawdź adres e-mail i kliknij link weryfikacyjny.
- Wpisz numer telefonu. Pamiętaj o wyborze poprawnego prefiksu kraju.
- Otrzymasz SMS z siedmiocyfrowym kodem. Wprowadź otrzymany kod.
- Zaloguj się do Coinbase.
- Zweryfikuj swoje dane – możesz to zrobić poprzez dostarczenie zdjęcia dokumentu ze zdjęciem. Coinbase honoruje dowód osobisty, paszport i prawo jazdy.
- Zdjęcie dokumentu ze zdjęciem można dostarczyć poprzez:
- wgranie wcześniej zrobionego zdjęcia lub skanu,
- użycie kamery komputerowej i zrobienie zdjęcia od razu,
- wygenerowanie linka, który zostanie dostarczony SMS-em, a po kliknięciu umożliwi użycie kamery telefonu do zrobienia zdjęcia dokumentu.
- Dokument powinien zostać zweryfikowany w ciągu 1–3 dni.
- Dodaj metodę depozytu pieniędzy:
- Karta bankowa (debetowa/kredytowa). Karta bankowa jest gotowa do użycia zaraz po wprowadzeniu. Początkowy limit zakupu kryptowalut poprzez kartę bankową wynosi 1000 EUR tygodniowo. Po kilku poprawnych transakcjach tygodniowy limit powinien zwiększyć się do 4000 EUR.
- Konto bankowe. Po dodaniu konto bankowe należy najpierw zweryfikować poprzez mikroprzelew. Coinbase wyśle na konto przelew w kwocie kilkunastu eurocentów wraz z kodem, który następnie należy wprowadzić w systemie. Po zweryfikowaniu, chcąc przesłać pieniądze na swoje konto w Coinbase, należy zrobić przelew SEPA (koszt 1,20 EUR) na konto bankowe Coinbase Ltd. Pieniądze powinny zostać dostarczone na konto użytkownika w serwisie w ciągu około trzech dni.
- Możesz kupować kryptowaluty.
Zarejestruj się w Coinbase z naszego linka (LINK 10 USD), a po tym, jak kupisz lub sprzedasz kryptowaluty na kwotę 100 USD (lub w alternatywnej lokalnej walucie), otrzymasz darmowe 10 USD w bitcoinie. Następnie sam możesz zaprosić znajomych i za polecenie każdego z nich otrzymać 10 USD.
Giełda Binance
Binance to najszybciej rozwijająca się giełda kryptowalut na świecie. Powstała na początku 2017 roku, aby w półtora roku osiągnąć największy dzienny wolumen ze wszystkich giełd kryptowalutowych. Dostępne języki: angielski, chiński, japoński, koreański. Dzienna wartość handlu na Binance wynosi ponad 4 miliardy dolarów. Binance została założona przez chińskiego przedsiębiorcę Zhao Changpenga. Pod koniec 2017 roku z uwagi na wprowadzenie niekorzystnych regulacji w Chinach Binance przeniosła się tymczasowo do Japonii, a docelowo ma działać w jurysdykcji Malty. Premier Malty na swoim oficjalnym profilu na Twitterze przywitał Binance. Na Binance notowanych jest 135 kryptowalut.
Jak handlować kryptowalutami na Binance?
- Zarejestruj się na binance.com.
- W formularzu rejestracyjnym wprowadź poprawny adres e-mail oraz hasło.
- Sprawdź adres e-mail i kliknij link weryfikacyjny, aby aktywować konto.
- Zaloguj się do Binance.
- Konto jest gotowe do handlu. Możesz wpłacać, handlować i wypłacać kryptowaluty bez dalszej weryfikacji. W przypadku kont bez weryfikacji dzienny limit wypłat wynosi 2 BTC.
- Polecamy w dalszych krokach podwyższyć bezpieczeństwo utworzonego konta poprzez skonfigurowanie autoryzacji dwuetapowej (Google Authenticator lub SMS) i przeprowadzić pełną weryfikację konta.
- Aby przesłać bitcoiny na konto w Binance, należy wejść na stronę Funds->Balances i kliknąć „deposit” w odpowiednim wierszu.
- Aby kupić bitcoiny na Binance poprzez kartę Visa/MasterCard należy najpierw zweryfikować swoje konto.
- Po kliknięciu – na kolejnej stronie pokazany zostanie BTC Deposit Address – na ten adres należy przesłać bitcoiny.
- Po zleceniu wpłaty środki powinny znaleźć się na docelowym koncie w ciągu 20–30 minut.
Jak kupić mniej popularne kryptowaluty?
Za pieniądze fiducjarne można kupić jedynie najpopularniejsze kryptowaluty: bitcoina, Ethereum, Bitcoin Cash, Dash, Litecoin, a to i tak nie wszędzie, bo niektóre serwisy umożliwiają zakup jedynie bitcoina.
Aby nabyć mniej popularne kryptowaluty, należy najpierw kupić bitcoiny (np. na Bitpanda lub Coinbase), przelać je na swoje konto na giełdzie kryptowalut, tam odnaleźć notowania szukanej kryptowaluty i kupić ją poprzez wystawienie zlecenia kupna. Przykładowo dla kryptowaluty Polkadot należy przesłać zakupione bitcoiny na Binance, wejść w parę DOT/BTC i złożyć zlecenie kupna Polkadot.
Czy warto założyć konto już teraz?
Z zakupem kryptowalut nie należy się spieszyć. Inwestycja w kryptowaluty powinna być zrobiona na spokojnie, z zimnym umysłem, a nie podsycana doniesieniami medialnymi i FOMO (fear of missing out).
Nawet jeżeli nie chcesz kupować kryptowalut w tym momencie lub jeżeli nie jesteś jeszcze do końca pewien, czy w ogóle je kupisz, ale rozważasz taką myśl, to warto, abyś już teraz się do tego przygotował.
Chodzi o to, abyś teraz na spokojnie przeanalizował wady i zalety serwisu internetowego czy giełdy. Wybrał miejsce przyszłego zakupu, założył konto, zweryfikował je i na małej kwocie sprawdził, czy metoda depozytu działa poprawnie.
Warto też, abyś zrobił jedną testową transakcję na niewielką kwotę, np. 50 PLN, dzięki czemu przejdziesz przez cały proces zakupu bitcoina. Depozyt na giełdę, wystawienie zlecenia kupna, zawarcie transakcji, wypłata na zewnętrzny portfel.
Wcześniejsze przygotowanie konta pod późniejsze zakupy nic nie kosztuje, prowadzenie konta jest darmowe, nawet jeśli nie zawiera się żadnych transakcji. Weryfikacja KYC nie wygasa po miesiącu czy po roku.
Gdy raz przejdziesz przez taki proces, będziesz pewien, że potrafisz kupić kryptowalutę, a przy okazji nauczysz się czegoś nowego.
Co daje wcześniejsze przygotowanie się i wykonanie testowej transakcji?
- Weryfikacja konta KYC może trwać kilka dni. Warto ją przeprowadzić, gdy nie ma pośpiechu.
- Zdarzają się sytuacje, że giełdy mają taki natłok nowych użytkowników, że blokują możliwość rejestracji kolejnych kont. W grudniu 2017 roku większość czołowych serwisów była zamknięta dla nowych użytkowników na kilka tygodni.
- Będziesz miał 100-procentową pewność, że metoda depozytu pieniędzy działa. Przykładowo nie wszędzie można wpłacić pieniądze poprzez kartę Skrill Mastercard, gdyż nie posiada ona systemu 3D Secure.
- Dowiesz się, co to takiego podwójna autoryzacja, zainstalujesz na telefonie Google Authenticator.
- Przejdziesz przez cały proces zakupu i wypłaty kryptowaluty.
- Wypłata kryptowaluty spowoduje, że będziesz musiał się dowiedzieć, jak bezpiecznie przetrzymywać daną kryptowalutę. Zainstalujesz portfel desktopowy lub założysz konto w portfelu online. O portfelach napiszemy jeszcze osobny poradnik, dla bitcoina portfele znajdziesz tutaj. Na szybko polecamy Electrum.
Zakup kryptowaluty wiąże się z poznaniem wielu pojęć. W przypadku osób nowych przyswojenie tej wiedzy może trochę potrwać, dlatego najlepiej rozłożyć sobie proces poznawania na dłuży czas i uczyć się tego w dogodnym dla siebie momencie.
Jeśli wszystko zostawimy na ostatnią chwilę, kiedy to w głowie zaświta myśl „teraz kupuję bitcoiny, szybko…”, okaże się, że okej, chcę kupić, ale nie wiem gdzie i nie jestem pewny, jak to się robi.
Pośpiech i googlowanie tematu na szybko może spowodować, że popełnisz błąd lub nie zrobisz optymalnego zakupu.
Dlaczego nie polecamy polskich serwisów?
Wszystkie opisane wyżej giełdy i serwisy polecane do zakupu bitcoina i kryptowalut należą do podmiotów zagranicznych. To nie przypadek, tylko celowy wybór.
Nie polecamy kupować kryptowaluty na polskich serwisach BitBay.pl, InPay.pl, BitCantor.com, BitMarket.pl, Abucoins.pl itd. Powodem nie jest słaba jakość usług świadczona przez te serwisy, tylko fakt podlegania polskim organom skarbowym.
Prawo dotyczące kryptowalut w Polsce jeszcze nie istnieje. Prawo dotyczące innych dziedzin gospodarki i życia codziennego jest niestabilne. Polscy politycy wielokrotnie potrafili negatywnie zaskoczyć ludzi nieracjonalną interpretacją prawa.
Warto chociażby przytoczyć sprawę podatku PCC od kryptowalut liczonego nie od zysku, tylko od obrotu. Podatek ten w przypadku osób czynnie handlujących kryptowalutami mógłby wynieść ponad 1000% kapitału. Pod naciskiem środowiska osób związanych z kryptowalutami podatek ten został wycofany. Aczkolwiek ustalenia podatkowe w Polsce nigdy nie są pewne, gdyż fiskus zawsze może zmienić swoje stanowisko i kazać zapłacić zaległy podatek, co pokazuje niedawna sprawa 50% kosztów uzyskania przychodów u informatyków.
W marcu 2018 roku Krajowa Administracja Skarbowa wysłała żądanie udostępnienia danych klientów oraz historii transakcji do polskich giełd i kantorów kryptowalut. Firmy zarejestrowane w Polsce zobligowane są udostępnić te dane.
Niestabilność obowiązującego w Polsce prawa, brak chęci rozwoju nowych technologii oraz socjalistyczne podejście do gospodarki powoduje, że lepiej dmuchać na zimne i trzymać się od polskich urzędników z daleka.
Kupując kryptowaluty w serwisie należącym do zagranicznej firmy znacznie utrudniamy polskim urzędom dostęp do informacji o wykonanych transakcjach na kryptowalutach. Oczywiście handel na zagranicznych giełdach nie zwalnia nas z obowiązku zapłaty podatku rocznego od uzyskanych zysków, jednak chroni nas przed inwigilacją krajowych urzędów.