Zdrapki Lotto – rodzaje, dostępność i fenomen

Ocena 2.92/366 głosów
Zdrapki Lotto – rodzaje, dostępność i fenomen

Lata mijają, technologia rozwija się w zastraszającym tempie, wiele aspektów naszej codzienności przenosi się do internetu, a one wciąż utrzymują swoją popularność. Zdrapki. Poznajcie świat i sekrety zdrapek.

Czy jest uniwersalny przepis na to jak wygrać w zdrapki? Czy wiadomo jakie zdrapki najczęściej wygrywają? Zdrapki online kupić można tylko na Lotto czy też u bukmachera?

  1. Czym są zdrapki?
  2. Ranking najpopularniejszych zdrapek Lotto
  3. Kopalnia diamentów
  4. Brylanty
  5. Multiforsa
  6. Pudełko Czekoladek
  7. Mój pierwszy milion
  8. Jak wygrać w zdrapki?
  9. Zdrapki Lotto – wygrane i nowości
  10. Najwyższe wygrane w zdrapkach
  11. Stałe serie, a może nowości?
  12. Gdzie można kupić zdrapki?
  13. Fenomen zdrapek – skąd się bierze?
  14. Czy można wygrać w zdrapki?
  15. Zdrapki - najważniejsze pytania

Czym są zdrapki?

Prawdopodobnie każdy z nas choć raz miał okazję poczuć emocję związane z kilkusekundowym odkrywaniem zasłoniętego pola i oczekiwaniem na ewentualną wygraną. Czy zastanawialiście się może jednak, czym tak naprawdę jest zdrapka i jak się ją produkuje?

Zdrapka to oczywiście kawałek kartonu z nadrukiem, ale istotna jest również jej usuwalna część. Przy nakładaniu tej warstwy, która uniemożliwia odczytanie ukrytej pod nią zawartości, używa się dosyć popularnej i taniej techniki poligraficznej – sitodruku. Nazwa zdrapka mówi oczywiście wszystko. Tak nałożony na nadrukowany karton element usuwa się w łatwy sposób potarciem paznokcia, monety czy klucza.

Pod warstwą do zdrapania znajduje się ciąg liczb, liter czy innych elementów, których odpowiedni układ określony wcześniej w regulaminie oznacza wygraną. W produkcji zdrapek do warstwy usuwalnej najczęściej używa się kolorów złotego i srebrnego, które są oczywiście efektowne i nadają jej atrakcyjnego wyglądu. Ostatnio jednak wielu dystrybutorów stara się wyróżnić, wykorzystując niestandardowe barwy. Jak widać, produkcja zdrapek nie jest zbyt skomplikowana, co przekłada się na niski koszt tego procesu.

Zdrapki są dostępne w wielu miejscach w ciągłej sprzedaży. Często są również wykorzystywane przy okazji promocji czy wydarzeń, jak loterie organizowane w marketach czy w gazetach.

Ranking najpopularniejszych zdrapek Lotto

Najbardziej znanym dystrybutorem zdrapek w Polsce jest oczywiście Totalizator Sportowy S.A. zarządzający marką Lotto. Jego produkty można otrzymać niemal w każdej kolekturze. Dla jednych zdrapki stanowią dodatek do kuponów loterii liczbowych, ale są również tacy klienci, dla których to zdrapka jest pierwszym wyborem.

Warto przyjrzeć się najpopularniejszym zdrapkom oferowanym przez Lotto.

Kopalnia diamentów

Zdrapka Lotto - Kopalnia diamentów

Diamenty są najlepszym przyjacielem kobiety – śpiewała przed laty nieodżałowana Marilyn Monroe. I choć oczywiście nie ma ograniczeń w ich sprzedaży, to kolor Kopalni Diamentów i zastosowane symbole sugerują jej przeznaczenie dla żeńskiej części zdrapkowiczów. Zasady są proste – jeśli gracz znajdzie w „kopalni diamentów” symbol diamentu to wygrywa przypisaną do niego kwotę.

Główna wygrana to 75 000 zł, a w puli łącznie znajduje się 2 319 794 zł. Koszt zdrapki to 2 zł.

Brylanty

Zdrapka Lotto - Brylanty

Druga z najpopularniejszych zdrapek nawiązująca do kamieni szlachetnych. Tym razem zasady są nieco bardziej skomplikowane. Należy zdrapać pola GRY oznaczone liczbami od 1 do 30. Jeśli w danej GRZE pojawią się 3 takie same symbole, można odbierać przypisaną do nich kwotę. Znalezienie 3 diamentów lub koron oznacza jej pomnożenie odpowiednio ×2 i ×5. W przypadku trafienia kilku tych samych elementów wygrane są sumowane.

Najwyższa możliwa wygrana w Brylantach to 2 000 000 zł, a w puli jest 51 594 370 zł. Koszt zdrapki to 30 zł.

Multiforsa

Zdrapka Lotto - Multiforsa

Zdrapka, w której można wygrać widniejącą kwotę i od razu ją pomnożyć. Wystarczy znaleźć 3 takie same kwoty. Mnożnik wygranej wskazuje z kolei, czy uda się jednocześnie uzyskać jej wielokrotność – ×2 lub ×3. Główna wygrana to 25 000 zł, a pula to 2 816 189 zł. Koszt zdrapki to 1 zł.

Pudełko Czekoladek

Zdrapki Lotto - Pudełko czekoladek

Życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz na co trafisz... - wiem, wiem, każdy zna ten cytat z filmu Forest Gump i pewnie usłyszał o kilka razy za dużo. Oczywiście, jest on trochę naciągany w amerykańskim stylu, gdyż każdy wie, że na większości bombonierek jest informacja o smakach poszczególnych jej elementów :) Ale nieważne. Istotne jest to, że ta zdrapka działa nie tylko na zmysł dotyku i wzroku, ale także węchu, pachnie bowiem czekoladą! A zasady są proste: gracz musi znaleźć 2 identyczne symbole w danej GRZE, których jest 9. Wygraną w tej zdrapce jest kwota widniejąca przy takiej samej parze, a gdy jest ich więcej, wówczas kwoty sumują się.

Główna wygrana to 135 000 zł, a w puli jest 13 393 595 zł. Koszt zdrapki to 5 zł.

Mój pierwszy milion

Zdrapki Lotto - Pierwszy milion

Mówi się, że pierwszy milion trzeba ukraść. Do pewnego czasu było w tym pewnie ziarno prawdy, dziś na szczęście żyjemy w innych czasach. Dzięki tej zdrapce Lotto można stać się milionerem niemal od razu. Wygrywa ta zdrapka, której jakakolwiek liczba z pola TWOJE LICZBY jest taka sama, jak ta z pola WYGRYWAJĄCE LICZBY. Każdej z nich przypisana jest kwota, a dwa symbole portfela dają dodatkową wygraną w kwocie 100 zł. W przypadku trafienia większej ilości liczb, wygrane są sumowane.

Maksymalna kwota do wygrania to oczywiście okrągły milion, a w puli jest 17 658 240 zł. Zdrapka kosztuje 1:50 000 bańki, czyli 20 zł.

Jak wygrać w zdrapki?

A właściwie jak pomóc szczęściu, gdyż nie ma oczywiście żadnego systemu, który pozwalałby wybierać jedynie wygrywające zdrapki. Aby zdrapywanie dostarczało zabawy i satysfakcji, a nie ciągłego rozczarowania czy w ostatecznym wariancie poważnego ubytku w budżecie, należy przede wszystkim przyjąć odpowiednią postawę. Zdrapki służą rozrywce, szybkiemu dostarczeniu emocji i ekscytacji. Nadal jednak jest to gra losowa, w której wygrana opiera się na szczęściu, a nie umiejętnościach grającego. To oczywiste, ale warte przypomnienia. Dopiero z tą świadomością należy udawać się do kolektur czy miejsca sprzedaży zdrapek i z takim nastawieniem z nich korzystać, by uniknąć przykrych doświadczeń. Nie ograsz systemu, nie przechytrzysz loterii i ich organizatorów!

Dlatego pierwszym krokiem, tak jak w przypadku każdych gier hazardowych czy zakładów bukmacherskich, na początku ustal budżet i trzymaj się go bezwzględnie. Twoim budżetem będzie taka kwota pieniędzy, którą bez żalu możesz stracić (co najbardziej prawdopodobne), a ta strata nie wpłynie na jakość Twojego życia. Żadnego wydawania ponad stan, a budżet i wydatki domowe, jak rachunki i zakupy, są zawsze najważniejsze. Dobre zarządzanie kapitałem to podstawa w każdej grze posiadającej element losowy.

Jeśli już ustaliłeś budżet, czas na wybór zdrapki. Szczęśliwie, w czasach internetu możesz to zrobić na spokojnie, w domowym zaciszu, bez presji czasu czy oddechów i chrząknięć zniecierpliwionych klientów stojących w kolekturze. Udaj się na stronę producenta i przejrzyj ich listę. Każdy ma swój sposób na zdrapki. Wybierz tę, która po prostu Ci się podoba – kolorystycznie, trafia do Ciebie wesołym przekazem itd. Nie ma się co wstydzić, zdrapka jest formą zabawy i bywa dziecinna.

Jeśli chcesz mieć większą szansę na wygraną w zdrapkach, zwróć uwagę na te kwestie:

  • Na stronie internetowej lotto.pl/zdrapki ze szczegółami konkretnej zdrapki widnieje aktualna pula na wygrane, ilość pozostałych nagród 1, 2, 3.. stopnia itd., a także ilość dotychczasowych wygranych. Dzięki temu zyskasz informacje, jakie są szanse na wygraną, a także sprawdzisz, czy główna nagroda nadal jest w puli. Zdarza się, że zdrapki dostępne są aż do wyczerpania najniższych nagród, a tytułowy milion czy inna główna kwota są już niedostępne. Nie mówiąc już o przypadkach, gdy zdrapka sprzedawana jest po rozdaniu wszystkich nagród...
  • Oczywiście zwróć uwagę na cenę zdrapek. W przypadku tańszych istnieje mniejsza szansa na wygrane, a te są z kolei niskie. Droższe zdrapki zakładają wyższą wygraną, a także większą liczbę wygrywających i mniejszą różnicę w kwotach wygranych.
  • Wybierz jedną lub dwie zdrapki, a najlepiej także jedno miejsce, w którym będziesz się w nie zaopatrywał. Statystycznie zwiększy to szanse na wygraną, gdyż będziesz kontynuował grę w coraz mniejszym zbiorze, a nie w kilku jednocześnie. Dobrym wyjściem jest również zakup większej ilości zdrapek jednorazowo, z tych samych względów.

Natomiast po zdrapaniu pamiętaj:

  • W przypadku braku wygranej odłóż zdrapkę lub weź ze sobą, jeśli skorzystałeś z niej w kolekturze lub innym miejscu publicznym. Zajrzyj na nią jeszcze za jakiś czas i przeanalizuj ponownie. Zapewne dobrze oceniłeś brak głównej wygranej, jednak wiele zdrapek ma opcje dodatkowe. Czasem zasady ich otrzymania są nieco bardziej skomplikowane (np. elementy w określonym układzie itd.) i mogą umknąć początkowo Twojej uwadze. Dobrą praktyką jest oczywiście także sprawdzenie zdrapki w kolekturze.
  • W przypadku wygranej w kolekturze absolutnie nie ulegaj pokusie zakupu kolejnych zdrapek za kwotę wygranej. Na pytanie Czy gramy dalej za tę kwotę jedyną poprawną odpowiedzią nie jest tak, a zachęcający uśmiech sprzedawcy nie zobowiązuje Cię do niczego. Pamiętaj, że on pośrednio lub bezpośrednio zarabia na sprzedawanych zdrapkach, więc wasze interesy nie są tożsame. Weź wygraną kwotę ze sobą, a jeśli odkryłeś ją w domu, idź ją tylko odebrać. Jeśli zdecydujesz się przeznaczyć pieniądze ze zdrapki wygranej z powrotem na grę, zdążysz to zrobić. Zdrapki będą dostępne cały czas, nie trzeba tego chyba tłumaczyć?

Aha. Internetowe poradniki, jak wybierać zdrapki, by wygrywać, należy schować między bajki i korzystać z nich tylko w celach humorystycznych. Osobom, które chcą bardziej zgłębić temat zarobkowy zdrapek – możemy polecić poradnik „Jakie zdrapki kupować żeby wygrywać?” z kanału Mejkap Mejkapowski.

Zdrapki Lotto – wygrane i nowości

Zarówno najwyższe wygrane i nowe zdrapki oraz inne informacje na ich temat można śledzić online na stronie Lotto. Tam znajduje się również lista wszystkich dostępnych oraz archiwalnych zdrapek. Jej długość robi wrażenie i pokazuje, że popyt na zdrapki wciąż jest ogromny.

Zdrapki w przeciwieństwie do gier liczbowych czy zakładów bukmacherskich charakteryzują się bardzo częstą wygrywalnością. Statystycznie około co czwarta zdrapka Lotto okazuje się zdrapką wygraną. W rzeczywistości „wygrana” to najczęściej zwrot ceny zdrapki. Często więc gracz zamiast odebrania pierwotnie wpłaconej kwoty bierze od sprzedawcy po prostu kolejną zdrapkę.

Często padające niskie wygrane dają graczom złudne wrażenie, że „w zdrapki da się wygrać” i zachęcają do kolejnych zakupów. Oto statystyki wybranych zdrapek:

Nazwa zdrapki Nakład losów Liczba wygranych Statystyczna wygrana
Codziennie 1000 4 500 000 1 200 744 w tym 720 000 zwrot stawki co 3,75 zdrapki
Super linie 10 000 000 2 650 800 w tym 1 700 000 zwrot stawki co 3,77 zdrapki
Szalone zakupy 6 000 000 1 535 604 w tym 900 000 zwrot stawki co 3,91 zdrapki

Najwyższe wygrane w zdrapkach

Każdego zapewne interesują również, kiedy, gdzie, jakiej wysokości i których zdrapek dotyczyły wygrane w ostatnim czasie. W Lubsku ktoś wybierze się na Szalone zakupy, zgodnie z nazwą loterii, gdyż wygrał 150 000 zł. Tuż przed końcem 2019 roku mieszkaniec Nowogrodu Bobrzańskiego w zdrapce Super 7 wygrał 77 777 zł. Główna wygrana w loterii Super Vabank – 55 000 padła w Krakowie. Zdecydowanie jednak najszczęśliwszym użytkownikiem zdrapek w ostatnich tygodniach jest mieszkaniec Gdyni. Zdrapka Jubileuszowy milion dała mu bowiem główną wygraną. Takiego wspaniałego wejścia w nowy 2020 rok naprawdę można pozazdrościć.

Stałe serie, a może nowości?

Są zdrapki, które cieszą się dużą popularnością i doczekały się wielu edycji, jak Kółko i krzyżyk, Super prezent, Mega Pensja czy Krzyżówka. Ale Lotto regularnie wprowadza do swojej oferty nowe zdrapki. Jedną z nich jest np. zdrapka Białe złoto, w której główna wygrana wynosi 200 000 zł, a w puli jest aż 10 475 590 zł. Jej cena to 5 zł.

Lotto promuje również rozpoczęcie pierwszej edycji zdrapki Gra o milion. Ta nowość kosztuje 20 zł i teoretycznie zapewnia 25 szans na wygraną. Pula na wygrane to 24 788 200 zł. Kieszonkowe to nowa, tania zdrapka (1 zł). W jej ramach pozostało ponad 20 000 wygranych po 100 zł, pula wynosi 7 164 458 zł. Największą popularnością wśród nowych zdrapek cieszy się Podwójna gra. Główna wygrana to 200 000 zł, koszt to 5 zł, a w puli pozostało 17 156 405 zł.

Wkrótce pojawią się również dwie kolejne nowości od Lotto. Super Linie, w której można wygrać 75 000 zł, a pula to 28 500 000 zł. Drugą jest zdrapka Happy 7 z zabawnym hasłem przewodnim Don't worry, zdrap happy. Będzie dostępna od początku lutego, a jej ozdobny motyw w serca daje jasno do zrozumienia, że to loteria przygotowana z myślą o Walentynkach. Do wygrania jest 10 nagród po 50 000 zł, a w puli 16 099 000 zł. To spora suma, która ucieszy zakochane pary, a poszukującym drugiej połówki z pewnością w tym pomoże ;)

Gdzie można kupić zdrapki?

Zdrapki Lotto można oczywiście kupić w kolekturach, a także w innych miejscach, w których dystrybuowane są gry liczbowe Totalizatora Sportowego. Są to np. sklepy Żabka, stacje Orlen czy salony prasowe InMedio. Zawsze, gdy widzisz logo Lotto w danym punkcie, możesz spytać również o dostępność zdrapek.

Choć działają branży hazardowej, legalni bukmacherzy ani jedyne legalne kasyno on-line w Polsce, czyli Total Casino, nie oferują zdrapek. Zdrapki online można kupić jedynie na stronie Lotto.

Niektóre sklepy czy sieci handlowe oferują własne zdrapki, najczęściej będące elementem większej promocji. Np. sieć Lewiatan prowadziła niedawno loterię z okazji 25-lecia działalności (Wielka Loteria Urodzinowa), w której klienci otrzymywali zdrapkę przy zrobieniu zakupów za min. 25 zł.

Fenomen zdrapek – skąd się bierze?

Mogłoby się wydawać, że wraz z rozwojem internetu popularność zdrapek powinna zanikać. Większość usług tej branży przenosi się bowiem do sieci. Zarówno zakłady bukmacherskie, jak kasyno czy gry liczbowe Lotto. Papierowe zdrapki mają się jednak bardzo dobrze. Dla wielu są przaśnym symbolem hazardowego kiczu. Jednak ich powodzenie ma solidne podłoże psychologiczne. Zdrapki przede wszystkim dają szansę na natychmiastową wygraną. W przypadku Lotto lub innych gier trzeba czekać na losowanie, w przypadku zakładów bukmacherskich na rozstrzygnięcie meczu, a w przypadku zdrapki – kilka sekund i wiadomo, czy i o ile jesteśmy bogatsi.

Swoją popularność zdrapki zawdzięczają także relatywnie niskiej cenie. 1, 2, 3 zł to dla wielu osób niewielki wydatek, stąd łatwiejsza droga do pokusy i decyzji o zakupie. Wysokie kwoty wygranych, ale mimo wszystko niższe, niż w grach liczbowych, dają poczucie większej szansy na wygraną. Dla przeciętnego Kowalskiego te kilka milionów jest wciąż abstrakcją i przy wypełnianiu kuponu sam często zastanawia się, po co to robi. A 50 000 zł jest już bardziej wyobrażalną kwotą, którą ludzie automatycznie kwalifikują, jako łatwiejszą do zdobycia.

Chwytliwe nazwy różnych zdrapek nie powstają zupełnie przypadkowo. Ekstra pensja, Codziennie 1000, Mój pierwszy milion, 1 Rok wakacji czy 1 000 000 zł w banku choć brzmią naiwnie, to nadal na wielu działają mocno sugestywnie. Łatwiej się skusić na zdrapkę, mając w głowie obraz dodatkowej pensji, wymarzonych wakacji w egzotycznym miejscu czy nawet wspomnianego miliona na koncie. Choć przecież w każdej zdrapce wygrywa się po prostu różne kwoty pieniędzy i nie ma określonego celu, na który należy je przeznaczyć. Tak działa ludzki umysł i producenci zdrapek doskonale zdają sobie z tego sprawę. Poza tym częste mniejsze wygrane podsuwają myśli, że w takim razie wysoka wygrana jest tuż, tuż. To po prostu kwestia kolejnej zdrapki. A jak nie tej, to kolejnej...

Ale ostatecznym i najważniejszym czynnikiem decydującym o popularności zdrapek są oczywiście emocje. Za kilka złotych można je mieć tu i teraz. Czy to skok na bungee czy chwila w oczekiwaniu na zdrapanie i marzenie o odkryciu ustalonego ciągu symboli, dla ludzkiego umysłu to bez znaczenia. Zachodzą w nim te same reakcje chemiczne. Emocje napędzają i motywują ludzi, jesteśmy od nich uzależnieni. Każdy, kto zda sobie z tego sprawę, szybko zrozumie fenomen małych papierków z niewielką ilością usuwalnej farby na wierzchu.

Czy można wygrać w zdrapki?

Zgodnie z prawami matematyki nie. Dawid Myśliwiec z kanału na youtube Uwaga! Naukowy Bełkot przeprowadził dla wybranej zdrapki 100 000 000 symulacji. Wyniki pokazały, że inwestując w 100 zdrapek jedynie 1 osoba na 100 wyszła na plus. Zdrapki to nie jest dobra metoda zarabiania pieniędzy gdyż jest to gra skalkulowana na zysk organizatora tak nam mówi matematyka i statystyka.

Dlaczego nie warto grać w zdrapki? Polecamy materiał:

Zdrapki - najważniejsze pytania

Jakie zdrapki najczęściej wygrywają?

Najczęściej wygrywają te zdrapki, które mają najniższe proporcje nakładu do ilości nagród. Aby sprawdzić szanse każdej zdrapki i dostępność przewidzianych kwot, najlepiej odwiedzić stronę Lotto.

Jak wygrać w zdrapki?

Aby zwiększyć swoje szanse na wygranie w zdrapki, najlepiej wybrać jeden rodzaj i konsekwentnie je kupować. Dzięki temu zmniejsza się ilość zdrapek w jednej puli, a nie w kilku innych w przypadku kupowania różnych rodzajów zdrapek. Warto również zaopatrywać się w zdrapki w jednym miejscu.

Jakie zdrapki najlepiej kupować?

Obecnie najlepiej kupować zdrapki Białe złoto, Lucky 7 oraz Lotek. Dają one największą szansę na wygraną. Jednak w większości przypadków szanse są porównywalne, dlatego najważniejszym czynnikiem przy wyborze zdrapek powinien być ustalony wcześniej budżet.

Gdzie kupić zdrapki?

Zdrapki można kupić w kolekturach Lotto oraz w miejscach, które prowadzą sprzedaż gier Lotto. Takie punkty są zazwyczaj odpowiednio oznaczone przy wejściu logiem Totalizatora Sportowego. Są to m.in. sklepy Żabka, stacje Orlen i salony prasowe InMedio.

Czy zdrapki są legalne?

Tak, jeśli kupujesz zdrapki w Lotto online lub naziemnych punktach Lotto, możesz być pewien, że są to legalne produkty.

Podziel się
  • facebook
  • twitter
  • telegram

https://spryciarz.com/poradnik-typera/zdrapki-175

Oceń ten tekst

Podobne artykuły