Middle bets

Ocena 4.32/34 głosy
Middle bets

Znasz już podstawowe pojęcia bukmacherskie takie jak valuebet, surebet i handicapy azjatyckie. Wiesz, że surebety dają zysk, że najlepiej obstawiać zakłady z value, bo wtedy masz przewagę nad bukmacherem, oraz znasz zasady rozliczania handicapów azjatyckich.

Teraz pora poznać bardziej zaawansowany, matematyczny termin bukmacherski middle bets oraz powiązaną z nim strategię typowania zwaną middling.

  1. Czym są middle bets?
  2. Wartość i opłacalność middle betu
  3. Przykłady middle bets
  4. Rodzaje middle betów względem opłacalności
  5. Gdzie szukać middle bets?
  6. Strategia typowania middle bets

Aby zrozumieć middle bets, niezbędna jest znajomość zasad surebetu, valuebetu, rozliczania handicapów azjatyckich oraz wiedza o tym, jak powstają kursy. Przyda się też kalkulator surebet.

Czym są middle bets?

Middle bets („zakłady środkowe”, ang. middles) – jest to złożenie dwóch przeciwstawnych zakładów bukmacherskich na to samo wydarzenie w taki sposób, aby pewien zakres możliwych wyników dał wygraną obu zakładów. Wynik, przy którym oba zakłady wygrywają, nazywamy sprzyjającym wynikiem.

Gdy mecz zakończy się sprzyjającym wynikiem, pokrytym przez oba zakłady, gracz otrzymuje sporą wygraną. W przypadku gdy wynik meczu będzie inny, to przegrana gracza jest niewielka, gdyż większość straty z przegranego zakładu zostaje pokryta przez wygraną z zakładu drugiego. Z reguły wygrane z middle oscylują od około 40% do 90% stawki, a straty średnio 5% stawki, ale wszystko zależy od parametrów middle.

Zakład typu middle może być freebetem, gdy kursy na przeciwstawne zakłady są na tyle wysokie, że wygrana z jednego zakładu pokryje w całości przegraną z drugiego zakładu. Middle może być też surebetem, gdy kursy są tak wysokie, że mimo porażki jednego z zakładów wygrana jest większa od postawionych stawek.

Grając middles, należy wyliczyć stawkę na każdy zakład składowy identycznie jak w przypadku surebetów, tak aby wysokość wygranej była zbliżona (ale nie identyczna z uwagi na ryzyko limitów) dla każdego z dwóch typowanych zakładów. Do wyliczenia stawek przyda się kalkulator surebet.

Zakłady middle bets najczęściej występują przy typowaniu linii under/over lub handicapów azjatyckich, gdyż w takich zakładach i są najlepiej widoczne, jednak istnieją bardziej skomplikowane połączenia, jak np. AH z EH czy AH z 1X2.

Wizualizacja Middle Bet

Wartość i opłacalność middle betu

Middle bety znajdziemy w ofercie prawie każdego bukmachera, gdyż wystarczy spojrzeć w jakimś meczu na linie under/over i obstawić dwa przeciwstawne pokrywające się częściowo zakłady, np. w piłce nożnej over 1,5 gola i under 2,5 gola daje middle bet dla wyniku „dokładnie 2 gole”.

I faktycznie, gdy w meczu padną 2 gole, to oba zakłady są wygrane… jednak prawdopodobieństwo zaistnienia takiego zdarzenia jest bardzo małe w stosunku do kursów (wysokość kursu przekłada się na wysokość wygranej). Zakład taki jest kompletnie nieopłacalny.

Przy typowaniu middle betów należy zwrócić szczególną uwagę na ich parametry.

Parametry middle betów

Przy wyszukiwaniu i typowaniu middle bets należy mieć na uwadze następujące parametry:

  • strata middle betu – jest to część stawki, jaka będzie przegrana w przypadku nietrafienia sprzyjającego wyniku. Oczywiście gdy middle bet jest surebetem, ten parametr będzie zyskiem surebetu;
  • zysk middle betu – jest to oczekiwany zysk przy trafieniu middle betu. Zysk może być różny w zależności od opłacalności granego rodzaju middle betu.

Parametry te obliczamy, wstawiając kursy zakładów middle betu do dwudrogowego kalkulatora surebet z usuniętą pozycję „remis”. Strata jest wyliczana, a zysk należy obliczyć ze wzoru: ((suma wygranych × 100)/suma stawek) − 100. Mając te wyliczenia, możemy obliczyć opłacalność middle betu.

Obliczanie opłacalności middle betu

Zarówno stratę, jak i zysk możemy wyrazić w jednostkach lub w procencie stawki. Im ewentualna strata jest mniejsza, a możliwy zysk większy, tym middle bet jest bardziej opłacalny.

Dla poniższego przykładu z NBA ewentualna strata zakładu wynosi 5,33% stawki, a zysk to 89,34% stawki. Dzieląc wygraną przez stratę, widzimy, że opłacalność inwestycji w ten middle wynosi 16,75 – jest to kurs middle betu. Wiemy, że kurs bukmacherski wynika z prawdopodobieństwa, więc taki kurs odpowiada prawdopodobieństwu 5,97% zaistnienia zdarzenia (ze wzoru: 1/kurs = prawdopodobieństwo, zobacz kalkulator kursów bukmacherskich).

Obliczyliśmy zatem, że według kursów bukmacherów mamy 5,97% szans na to, że wynik spotkania zakończy się dla nas wynikiem sprzyjającym.

Teraz przyda nam się pojęcie valuebetu, którym określa się wartościowy zakład (kurs wyższy, niż być powinien).

Patrząc na prawdopodobieństwo trafienia wyniku sprzyjającego, należy stwierdzić, czy jest ono dobrze oszacowane, czy może zostało niedowartościowane przez „bukmachera” (bukmacher celowo w cudzysłowie, gdyż prawdopodobieństwo i kurs nie zostały oszacowane bezpośrednio przez jednego bukmachera, tylko zostały wyliczone z parametrów middle’a)?

Jeżeli z pewnych względów uważamy, że prawdopodobieństwo wyniku sprzyjającego jest większe, niż wynika to z kursu middle betu, to mamy wtedy middle valuebet. Uzyskujemy w ten sposób przewagę nad bukmacherem.

Załóżmy, że w naszym przykładzie oszacowaliśmy, że wynik sprzyjający powinien paść z prawdopodobieństwem 6,50% (a nie 5,97%). Podstawiamy liczby do wzoru valuebetu i obliczamy: (6,50/100 × 16,75)/100 = 1,08, czyli middle valuebet wynosi 8,87%. Taką przewagę będziemy posiadać nad bukmacherem.

W jaki sposób wyliczyć, czy prawdopodobieństwo middle betu jest niedowartościowane?
Oto kilka możliwości, ale niestety nie ma jednoznacznej dobrej odpowiedzi.

Przykłady middle bets

Zakład na sumę punktów w meczu NBA Chicago Bulls – Miami Heat:

  • under 189,5 – kurs @1.95 w Totolotku;
  • over 185,5 – kurs @1.84 w Fortunie.

Zakres sum punktowych pokrywa się w obu zakładach dla 186, 187, 188 i 189 – w przypadku zakończenia się meczu z taką sumą punktów oba zakłady są wygrane, a zysk wynosi 89,34% stawki. W innym wypadku strata to jedynie 5,33% stawki.

Wizualizacja Middle Bet

Zakład na zwycięstwo z handicapem azjatyckim w meczu Premier League Liverpool – Chelsea:

  • Liverpool −1,5 AH – kurs @2.25;
  • Chelsea +2,5 AH – kurs @1.75.

Jeżeli Liverpool wygra spotkanie dokładnie 2 golami, to oba zakłady będą wygrane, gdyż po dodaniu handicapu zarówno Liverpool, jak i Chelsea będą mieć więcej goli. W przypadku innego wyniku strata wyniesie jedynie 1,56% stawki.

Zakład na zwycięstwo z handicapem azjatyckim i zakład na 1X2 w meczu La Liga Sevilla – Barcelona:

  • Sevilla +0,75 AH – kurs @2.30 (+0,75 AH = +1, +0,5 AH, czyli 50% stawki na Sevilla +1, a 50% na Sevilla +0,5);
  • Barcelona 2 – kurs @1.70.

Ten middle bet jest bardziej skomplikowany, gdyż mamy połącznie dwóch rodzajów zakładów bukmacherskich: azjatyckiego handicapu ćwiartkowego z zakładem 1X2. Aby zobaczyć, jaki wynik meczu jest sprzyjający dla middle, należy najpierw rozpisać handicap ćwiartkowy. AH +0,75 oznacza postawienie 50% stawki zakładu na Sevilla +1 AH i 50% na Sevilla +0,5 AH. Porównujemy to z czystą „2” na Barcelonę i wychodzi, że wynik sprzyjający to wygrana Barcelony dokładnie 1 golem.

Gdy Barcelona wygra 1 golem, wtedy zakład na Barcelonę będzie wygrany, a zakład +0,75 AH na Sevillę przyniesie 50-procentowy zwrot, co łącznie przyniesie zysk. W przypadku innego wyniku strata wyniesie 2,25% stawki.

Inne przykłady middle bets:

  • gospodarz +1,75 AH i gość −1 EH – wynik sprzyjający: zwycięstwo gości dokładnie 2 golami (50-proc. zwrot + wygrana);
  • gospodarz −2,5 AH i gość +2,75 AH – wynik sprzyjający: zwycięstwo gospodarzy dokładnie 3 golami (wygrana + 50-proc. zwrot);
  • gospodarz −1,25 AH i gość +1,5 AH – wynik sprzyjający: zwycięstwo gości dokładnie 1 golem (50-proc. wygrana i 50-proc. zwrot + wygrana);
  • under 2,25 i over 2,5 – wynik sprzyjający to strzelenie dokładnie 2 goli (50-proc. wygrana i 50-proc. zwrot + wygrana).

Powyższe przykłady są uproszone, gdyż nie operują już na konkretnych kursach, mają jedynie pokazać prawidłowości występowania middles. Middles można często spotkać w ćwiartkowych handicapach azjatyckich, dlatego tak ważna jest dobra znajomość rozliczania handicapów. Oznaczenia skrótów: AH – handicap europejski, EH – handicap europejski.

Rodzaje middle betów względem opłacalności

Opłacalność middle betu zależy od kursów oraz od szerokości przedziału wyniku sprzyjającego. W zależności od tego, jaki rodzaj zakładu bierze udział w middle, możliwe przedziały są większe lub mniejsze, czasami w middle część zakładu jest zwracana:

  1. Oba zakłady wygrywają, np.: under 189,5 i over 185,5 – przy sumie punktów 186–189 oba zakłady wygrywają.
  2. Jeden zakład wygrywa, drugi częściowo wygrywa, a częściowo zwrot, np. AH −0,75 i AH +1,5 – przy zwycięstwie gospodarzy 1 golem.
  3. Jeden zakład wygrywa, drugi daje pełny zwrot, np. AH −1 i AH +1,5 – przy zwycięstwie gospodarzy 1 golem.
  4. Obydwa zakłady wygrywają częściowo, np. AH +0,25 i AH +0,25 – przy remisie każdy z zakładów daje 50-proc. zwycięstwo i 50-proc. zwrot.
  5. Jeden zakład częściowo wygrywa, drugi daje pełny zwrot, np. AH 0 i AH +0,25 – przy remisie pierwszy zakład daje pełny zwrot, a drugi 50-proc. zwrot i 50-proc. wygraną.

Gdzie szukać middle bets?

W sieci istnieją serwisy monitorujące kursy bukmacherów, zwykle listy middle bets oferują te same serwisy, które oferują surebety, czyli np. BetOnValue, BettingMetricssurebet.com lub oddstorm.com.

Szukać middle bets oczywiście można samemu, jednak mając na uwadze fakt, że bukmacherzy każdego dnia wystawiają dziesiątki tysięcy zakładów, w dodatku o płynnych kursach, to podejście typu „a poszukam sobie dzisiaj middle betu” raczej nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Ciekawą strategią na middles jest monitoring zmian kursów bukmacherskich na zakłady i mecze, które obstawialiśmy. Z uwagi na to, że kursy u bukmacherów są płynne i zależą od wielu czynników, m.in. od tego, jak stawiają typerzy, i od bieżących informacji, to kursy mogą się na tyle odwrócić, że zrobią lukę na sprzyjający wynik dający nawet freebeta lub surebeta.

Strategia typowania middle bets

Middling to typowanie zakładów bukmacherskich z wykorzystaniem middle betów. Middling nie jest systemem bukmacherskim, a jedynie strategią typowania, która opiera się na selekcji middle valuebetów, czyli zakładów z niedoszacowanym prawdopodobieństwem zdarzenia „zakładu środkowego”.

Należy pamiętać, że nie można obstawiać zakładów middle jak leci, bez zastanowienia, gdyż takie podejście w dłuższym terminie doprowadzi do bankructwa (wyjątek to oczywiście middle freebet i middle surebet). Przed zagraniem middle’a (tak jak i przed każdym innym zakładem) należy upewnić się, że zakład ten ma value.

Obstawianie middle bets polecamy zaawansowanym typerom oraz tym, dla których matematyka w zakładach bukmacherskich nie jest straszna.

Podziel się
  • facebook
  • twitter
  • telegram

https://spryciarz.com/poradnik-typera/middle-bets-74

Oceń ten tekst

Podobne artykuły