Czy za obstawianie zakładów bukmacherskich będzie można stracić życie? Iran opracowuje właśnie nowe prawo, które ma zaostrzyć przepisy dotyczące hazardu i obstawiania online.
Kara śmierci ma dotyczyć organizatorów oraz korzystających z wszelkich form hazardu i zakładów bukmacherskich w Internecie.
Jeden mecz nie wszedł... nie będzie najgorsze
Zgodnie z nowo opracowaną ustawą w Iranie hazard i zakłady bukmacherskie online mogą wkrótce podlegać karze śmierci. Projekt dokumentu, który został niedawno przedstawiony przez wiceprzewodniczącego Komisji Sądownictwa i Prawa w irańskim parlamencie (Madżlis), za taki proceder wprowadza najbardziej surowe konsekwencje prawne dopuszczalne w tym kraju, czyli po prostu pozbawienie życia. Hazard i zakłady bukmacherskie mają być przestępstwem klasyfikowanym jako korupcja na Ziemi.
O sprawie poinformowała organizacja Iran HRM (Iran Human Rights Monitor), która powstała w 2016 roku, by zwracać uwagę społeczności międzynarodowej na przypadki łamania praw człowieka w dawnej Persji. Jak można się domyślić, tematów im nie brakuje. Na stronie Iran HRM zacytowano wspomnianego wiceprzewodniczącego Hassana Norouziego, który powiedział:
Posłowie Madżlisu przestawili niedawno rządowi projekt ustawy oparty na artykułach 705-711 Piątek Księgi Prawa Karnego Islamu, która dotyczy kar za zakłady w cyberprzestrzeni.
Ponadto Norouzi dodał, że surowe kary przewidziane są także dla grup zajmujących się hazardem. Jeśli takie nielegalne gry organizowane będą przez gangi, wszystkie osoby będą aresztowane. Według niego, powtarzające się przestępstwa
będą klasyfikowane przez sędziów sądów irańskich, jako korupcja na Ziemi, za którą grozi kara śmierci.
Kiedy nawet obstawianie pewniaków bywa ryzykowne
Od czasu powstania Islamskiej Republiki Iranu w 1979 roku każdy rodzaj hazardu został uznany za nielegalny. A czym dokładnie jest przytoczona korupcja na Ziemi? To określenie rodzajów zbrodni, które służą m.in. szerzeniu korupcji zagrażającej dobrobytowi społecznemu i politycznemu oraz rażącego naruszania porządku moralnego. Oczywiście, całe prawo okraszone jest religijnym fanatyzmem. Inne przestępstwa karane śmiercią zgodnie z tą kategorią, to zdrada, homoseksualizm, prostytucja czy korupcja.
Wygląda na to, że Iran już rozpoczął nagonkę i poszukiwanie przestępstw związanych z hazardem. Całkiem niedawno wiceminister Nowych Technologii Banku Centralnego ogłosił, że sądownictwo w tym kraju otrzymało dane ok. 70 000 aktywnych użytkowników zakładów bukmacherskich. Ponadto BBC ujawniła, że po policja FATA w Iranie w zeszłym tygodniu aresztowała 10 osób powiązanych z witrynami internetowymi oferującymi zakłady bukmacherskie. Jeśli zatem projekt ustawy zostanie przyjęty, to Ministerstwo Komunikacji, policja FATA, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Sądownictwo oraz Departament Sprawiedliwości w Iranie będą mogły zacząć egzekwować nowy wymiar kar, w tym tę najwyższą.
Przeczytaj również: Jak obstawiać pewniaki bukmacherskie.
Z nieboszczyka nie ma podatnika
Jeśli ta informacja ma mieć jakikolwiek pozytywny wydźwięk to taki, że są kraje, w których graczy obstawiających zakłady bukmacherskie traktuje się jeszcze gorzej, niż w Polsce. Znane ze swojego radykalizmu policja i sądy religijne w Iranie sprawujące kontrolę nad wszystkimi dziedzinami życia obywateli są mimo wszystko wobec nich uczciwi. Czego zabrania wiara, będzie surowo karane. Po prostu.
W naszym kraju hazard i zakłady bukmacherskie oraz ich użytkownicy są jednocześnie oczerniani i wykorzystywani. Hazard jest zły, obstawianie szkodliwe, ale jednocześnie na tyle dobre, by można czerpać z niego zyski. A graczy zamiast karać, bardziej opłaca się doić. Objawem takiego podejścia jest 12% podatek obrotowy wynikający z ustawy hazardowej z 2017 roku. Oczywiście, inaczej wygląda to w przypadku loterii liczbowych Lotto czy jedynego legalnego kasyna online Total Casino, na które monopol ma państwo. Ten rodzaj hazardu jest bezpieczny, to czysta radość i zabawa, ryzyko uzależnienia jest żadne. Ta ocena jest oczywiście ironiczna. :)
Cóż, w Iranie politycy kierują się fundamentalizmem religijnym, a w Polsce chciwością i żądzą (cudzego) pieniądza.
Widać, że słynne zdanie z listu napisanego przez Benjamina Franklina, że ...na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki... nie starzeje się w ogóle, a nawet nabiera kolejnego znaczenia.
źródło: Iran Human Rights Monitor