Jak rozpoznać, który bukmacher jest legalny?

Ocena 4.85/27 głosów
Jak rozpoznać, który bukmacher jest legalny?

Obstawianie zakładów u bukmachera to rozrywka jak każda inna. Może być źródłem sporej satysfakcji oraz, oby jak najczęściej, wysokich wygranych, natomiast może nas również wpakować w spore tarapaty.

I nie mamy tutaj na myśli kilku przegranych kuponów z rzędu, lecz bolesne i kosztowne konsekwencje, jakie niesie za sobą gra u nielegalnych w Polsce bukmacherów.

Jak rozpoznać, który bukmacher jest legalny? Jakie korzyści płyną z obstawiania meczów w legalnej firmie bukmacherskiej, a z jaką karą musimy się liczyć typując zakłady w szarej strefie?

Odpowiedź na pytanie jak rozpoznać legalnego bukmachera i wiele innych pytań odnajdziecie w tym poradniku typera.

 1. Czy zakłady bukmacherskie są w Polsce legalne?
 2. Jakie warunki musi spełnić bukmacher, aby legalnie oferować zakłady w Polsce?
 3. Jak rozpoznać legalnego bukmachera?
 4. Jaka kara za grę u nielegalnego bukmachera?
 5. Korzyści płynące z obstawiania zakładów u legalnych polskich bukmacherów
 6. Najlepsi legalni bukmacherzy 2021

Czy zakłady bukmacherskie są w Polsce legalne?

Na początek pytanie, które zadaje sobie wielu graczy stawiających swoje pierwsze kroki w bukmacherce - czy obstawianie meczów jest w ogóle w Polsce legalne? Uspokajamy - oczywiście, że tak! Zakłady bukmacherskie są w naszym kraju CAŁKOWICIE LEGALNE i są traktowane jak każda inna rozrywka. Jedna osoba wydaje pieniądze na alkohol, inna woli wyjechać na egzotyczne wakacje, a jeszcze inna relaksuje się obstawiając wyniki meczów ulubionej drużyny u bukmachera. Ważne, aby robić to w legalnej firmie bukmacherskiej, posiadającej specjalną licencję wydawaną przez Ministerstwo Finansów

Po co w ogóle państwo wtrąca się do bukmacherki? Wartość rynku zakładów sportowych w Polsce w 2020 roku oszacowano na kilka miliardów złotych, więc jak to często bywa, kiedy nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo o co chodzi… Będąc już zupełnie poważnym należy zauważyć, że zakłady sportowe, to jednak gra losowa i hazard (nawet jeśli uważacie inaczej) i jako takie są regulowane prawnie w większości cywilizowanych krajów. Dlaczego? 

Urzędnicy stosują tutaj klucz podatności na uzależnienie, dlatego gra u bukmachera została uznana za wysoce niebezpieczną i wrzucono ją do jednego worka chociażby z piciem alkoholu oraz paleniem tytoniu. W końcu, hazard i zakłady bukmacherskie zawsze znajdowały się na celowniku organizacji przestępczych, dla których były idealnym miejscem do prania brudnych pieniędzy, zaś kontrola państwa, przynajmniej w teorii, pozwala ukrócić ten proceder. 

Jakie warunki musi spełnić bukmacher, aby legalnie oferować zakłady w Polsce?

Temida jako symbol prawa
Każdy legalny bukmacher musi otrzymać licencję MF.

Aby zasłużyć na miano legalnego bukmachera w Polsce, każda firma musi spełnić szereg wymogów, których finalnym efektem jest nadanie przez Ministra Finansów licencji/koncesji na działalność bukmacherską na terenie RP.

Ministerstwo ma sześć miesięcy na rozpatrzenie złożonego wniosku, jednak tylko w teorii. W praktyce proces nadania licencji jest znacznie bardziej skomplikowany, a lista wymogów do spełnienia bardzo długa i niejednokrotnie rozpatrywanie wniosku trwa znacznie dłużej, niż wspomniane pół roku.

Licencja nadawana jest na okres sześciu lat i warto wspomnieć, że bukmacher otrzymuje zupełnie osobną licencję na działalność online, a osobną na obsługę stacjonarnych punktów przyjmowania zakładów

Wszystko to ma teoretycznie służyć nam, graczom, abyśmy mogli otrzymać maksymalnie profesjonalny i, co najważniejsze, w pełni bezpieczny produkt. Ale do korzyści płynących z obstawiania zakładów u legalnych w Polsce bukmacherów jeszcze wrócimy. Teraz przyjrzyjmy się, jakie kryteria musi spełnić firma starająca się o licencję na oferowanie internetowych zakładów bukmacherskich w Polsce

 • Bukmacher musi mieć siedzibę w Polsce, zaś w przypadku operatorów zagranicznych powinien posiadać oddział z adresem na terenie naszego kraju.
 • Bukmacher musi płacić podatki w Polsce. 
 • O licencję może starać się wyłącznie podmiot gospodarczy działający jako spółka akcyjna (S.A.) lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.)
 • Bukmacher musi oferować stronę w języku polskim. 
 • Kapitał zakładowy bukmachera powinien wynosić min. 2 miliony złotych.
 • Bukmacher musi stosować przyjęte w Polsce regulacje mające na celu przeciwdziałanie uzależnieniom hazardowym. 

Jak rozpoznać legalnego bukmachera?

Jak zapewne doskonale wiecie (albo i nie) obstawianie zakładów u nielegalnego bukmachera wiąże się w naszym kraju z przykrymi konsekwencjami (o nich nieco później). Dlatego tak ważne jest, aby decydując się na rejestrację nowego konta gracza u danego bukmachera internetowego mieć pewność, że jest to całkowicie zgodne z polskim prawem. Jak przekonać się, czy dany bukmacher jest legalny w Polsce? 

Jak rozpoznać czy bukmacher jest legalny? Istnieje kilka przesłanek, po sprawdzeniu których będziecie mieli pewność, że obstawiając kolejny kupon nie łamiecie w żaden sposób prawa. Oto jak sprawdzić, czy bukmacher jest legalny w Polsce:

 • Strona internetowa z końcówką .pl - jeśli witryna internetowa bukmachera, u którego zamierzasz zarejestrować nowe konto gracza posiada końcówkę .com lub jakąkolwiek inną, to istnieje spore zagrożenie, że decydując się na obstawianie tam meczów łamiesz polskie prawo. Końcówka .pl w praktyce rozwiewa te wątpliwości. 
 • Informacje na dole strony - każdy legalny bukmacher powinien w stopce lub w dziale “O nas” na dole strony umieścić wszelkie dane dotyczące otrzymanej licencji (numer koncesji, datę otrzymania) oraz inforamcje o samej firmie (np. adres siedziby).
 • Brak obecności w rejestrze domen zakazanych - pełna nazwa rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Finansów brzmi „Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą” i jeśli Wasz bukmacher tam nie widnieje, wówczas możecie z czystym sercem i całkowicie legalnie obstawiać u niego zakłady. 
 • Podatek - każdy legalny bukmacher w Polsce jest zobowiązany pobierać od graczy dwa rodzaje podatków - podatek obrotowy 12% od wszystkich rozliczonych kuponów oraz podatek dochodowy 10% od jednorazowych wygranych powyżej 2280 PLN. Jeśli bukmacher, u którego zamierzacie zarejestrować nowe konto gracza tego nie robi, to z pewnością nie jest legalny w Polsce i złamiesz prawo. 
 • Potwierdzenie tożsamości - każdy legalny bukmacher w Polsce będzie wymagał od Was w momencie rejestracji konta przesłania skanu dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Nie mamy tu na myśli błyskawicznej rejestracji tymczasowej, lecz w pełni zweryfikowane konto gracza pozwalające obstawiać zakłady bez limitów oraz wypłacać środki. 
 • Siedziba w Polsce - legalny bukmacher musi posiadać siedzibę w naszym kraju, a przynajmniej oddział na terenie RP (informacje o tym znajdziecie na dole strony).
 • Punkty naziemne - chociaż koncesja na oferowanie zakładów bukmacherskich w internecie różni się nieco od tej na prowadzenie działalności bukmacherskiej w punktach stacjonarnych, to widząc na ulicy lokal jakiegoś bukmachera możecie mieć pewność, że ten operator jest w Polsce legalny i posiada wymaganą licencję Ministerstwa Finansów. 
 • Sponsoring - identycznie ma się kwestia sponsorowania sportu. Jeśli logo bukmachera pojawia się na trykocie krajowej reprezentacji (STS), dowolnej drużyny klubowej lub na banerach podczas odbywającej się na terenie RP imprezy sportowej, to na 100% jest on legalny i możecie z czystym sercem zarejestrować u niego nowe konto gracza. 

Przykład informacji o posiadanej licencji bukmachera Fortuna, źródło: efortuna.pl/cms/o-firmie

Informacja o licencji na organizowanie zakładów - efortuna.pl

Jaka kara za grę u nielegalnego bukmachera?

Niestety polskie prawo przewiduje nieprzyjemne konsekwencje dla typerów, którzy ulegną pokusie gry bez podatku u nielegalnego bukmachera. Jeśli zatem udowodnione zostanie Ci obstawianie kuponów w takiej firmie, to z pewnością będziesz musiał zwrócić całą wygraną pochodzącą z nielegalnego źródła, rzecz jasna przepadną wszystkie Twoje depozyty, a nawet możesz otrzymać mandat w wysokości 120 dziennych stawek, co w praktyce oznaczać może nawet kilkaset tysięcy złotych!

=> Zobacz również: Kary i konsekwencje za grę u nielegalnego bukmachera.

Czy warto zatem ryzykować obstawiając mecze w nielegalnych firmach bukmacherskich? Biorąc pod uwagę fakt, że oferta legalnych polskich bukmacherów już teraz prezentuje się bardzo dobrze i z roku na rok jest coraz lepsza, odpowiedź wydaje się oczywista. 

Korzyści płynące z obstawiania zakładów u legalnych polskich bukmacherów

No dobrze, poznaliśmy zagrożenia płynące z obstawiania zakładów u bukmacherów bez polskiej licencji. Ale czy naprawdę grę u legalnych w Polsce bukmacherów należy traktować jako zło konieczne? Absolutnie nie! 

Lista korzyści z tego płynących jest bardzo długa, a my przedstawimy Wam zaledwie kilka argumentów za. Oto najważniejsze z nich:

 • Bezpieczeństwo danych osobowych - decydując się na rejestrację konta gracza u legalnego polskiego bukmachera otrzymujemy gwarancję, że dane osobowe przesłane przez nas w celu potwierdzenia tożsamości i pełnej weryfikacji konta nie dostaną się w niepowołane ręce i będą w pełni bezpieczne. 
 • Bezpieczeństwo środków - legalni w Polsce bukmacherzy dają Ci gwarancję bezpieczeństwa wpłaconych u nich środków, a także masz pewność, że ewentualna wygrana błyskawicznie trafi na wskazane przez Ciebie konto bankowe. Jak długo trwa wypłata u bukmachera? To zależy od firmy, natomiast nie widzimy większych powodów do narzekań, zaś topowi bukmacherzy internetowi przeleją Wam pieniądze w kilkanaście minut! Warto mieć również z tyłu głowy, że operatorzy usług finansowych w Polsce mają kategoryczny zakaz pośredniczenia w transferach z udziałem nielegalnych bukmacherów, co w praktyce oznacza, że możecie trafić kupon życia i wygrać olbrzymią kwotę, a nigdy nie obejrzycie ani złotówki!
 • Wspieranie polskiego sportu - praktycznie każdy legalny bukmacher wspiera polski sport, czy to poprzez finansowanie danej drużyny, czy imprezy sportowej. Obstawiając zakłady w polskiej firmie dokładasz swoją cegiełkę do sukcesów polskich sportowców. 
 • Działanie zgodne z prawem - ostatni, choć wcale nie najmniej ważny argument jest taki, że rejestrując konto u legalnego polskiego bukmachera masz pewność, że postępujesz zgodnie z literą prawa i nie grożą Ci żadne nieprzyjemne konsekwencje, o których wspomnieliśmy wcześniej. 

Najlepsi legalni bukmacherzy 2021

Który bukmacher jest legalny? Z każdym kolejnym rokiem w Polsce otwierają się kolejni legalni bukmacherzy. W 2024 mamy już aż 19 firm bukmacherskich z ważną licencją z czego 15 czynnie oferuje zakłady przez internet.

Legalni bukmacherzy w Polsce

 • Bukmacher STS - jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy bukmacher w Polsce. Klienci bukmachera STS mogą liczyć na bogatą ofertę zakładów, mnóstwo zakładów na żywo, wysokie kursy, transmisje meczów w livestreamach, błyskawiczne i w pełni bezpieczne operacje finansowe, a także spory bonus powitalny aż do 1200 PLN na start. Mało tego! Obstawiając zakłady w STS wspierasz polski sport. Ten legalny bukmacher jest oficjalnym partnerem piłkarskiej Reprezentacji Polski, Lecha Poznań, czy chociażby Polskiej Ligi Siatkówki mężczyzn. Z kolei fundacja Sport Twoją Szansą od lat wspiera merytorycznie i przede wszystkim materialnie talenty polskiego sportu, jak również zawodników, którzy z przyczyn losowych musieli zawiesić swoją karierę. 
 • Bukmacher forBET - kolejny serwis, który z czystym sercem możemy zaliczyć do czołówki najlepszych bukmacherów online w Polsce. Firma ta od lat słynie z dobrej oferty zakładów i bardzo konkurencyjnych kursów, zaś jej wizytówką jest znakomita polityka dotycząca bonusów i promocji! Dzięki temu każdy nowy klient legalnego bukmachera forBET może liczyć na hojny bonus powitalny o wartości 100% pierwszego depozytu aż do 2000 PLN oraz na inne ciekawe, i co najważniejsze, regularnie organizowane promocje okolicznościowe dedykowane pod najważniejsze imprezy sportowe. Rejestrację nowego konta gracza w forBET powienien rozważyć każdy, komu na sercu leży dobro polskiego sportu! Ten legalny bukmacher od lat w mniejszym lub większym stopniu wspomaga kilkanaście polskich zespołów (m.in. e-sportowy x-kom AGO, piłkarskie ŁKS Łódź, Arkę Gdynia, Raków Częstochowa), wspiera również Polski Związek Tenisowy oraz Amp Futbol. 
 • Bukmacher Fortuna - nie sposób nie wspomnieć tutaj o legalnym bukmacherze Fortuna. Firma ta istnieje na polskim rynku zakładów sportowych od bardzo dawna i dała się poznać jako partner solidny, nowoczesny i w pełni wiarygodny. Również w jej przypadku lista sportowców, których hojnie i regularnie wspiera jest bardzo długa - piłkarze Legii Warszawa, Miedzi Legnica, Stomilu Olsztyn, Radomiaka Radom, koszykarze Legii Warszawa, piłkarska I liga, Federacja KSW, Polski Związek Narciarski - można by wymieniać w nieskończoność! Czy to jedyne argumenty przemawiające na korzyść bukmachera Fortuna? Absolutnie nie. Na każdego klienta czeka tam ciekawa oferta sportowa (i nie tylko), mnóstwo opcji zakładów oraz kursów na żywo, a także systematycznie organizowane promocje okolicznościowe oraz spory bonus powitalny aż do 2220 PLN. 
 • Bukmacher Betfan - legalny bukmacher Betfan to jeden z serwisów z najkrótszym stażem na rynku, jednak błyskawicznie zaskarbił sobie sympatię dziesiątek tysięcy graczy. Trudno się dziwić! Betfan proponuje Wam na start nie jeden, nie dwa, ale aż trzy bonusy powitalne, zaś w późniejszym czasie praktycznie każdego tygodnia organizuje ciekawe promocje tematyczne, dzięki którym regularnie na Waszym koncie gracza będą pojawiały się darmowe środki bonusowe na dalszą grę. Prawdziwa gratka czeka na stronie legalnego bukmachera Betfan na miłośników zakładów specjalnych! Oddsmakerzy Betfan popisali się tutaj tak dużą inwencją, a nieraz poczuciem humoru, że z sekcją zakładów specjalnych tego polskiego bukmachera z pewnością już nigdy więcej nie będziecie narzekali na nudę. 
 • Bukmacher Superbet - ciekawa oferta zakładów i powitalny bonus na start aż do 500 PLN. 
 • Bukmacher Totolotek - legalny bukmacher będący sponsorem tytularnym rozgrywek o piłkarski Puchar Polski. 
 • Bukmacher Etoto - coś dla fanów Kanału Sportowego oraz piłkarskiego Quizu Pod Napięciem!
 • Bukmacher Betclic - uznana firma na rynku europejskim, która w 2018 roku powróciła do Polski, zaś na co dzień wspiera piłkarzy Piasta Gliwice oraz gale Fame MMA. 
 • Bukmacher TOTALbet z największym w Polsce bonusem powitalnym dla nowych klientów o wartości 5000 PLN!
 • Bukmacher eWinner, czyli pozycja obowiązkowa dla fanów koszykówki w najlepszym wydaniu, którego twarzą jest były gwiazdor NBA Marcin Gortat. 
 • Bukmacher LV Bet - legalny polski serwis, będący sponsorem tytularnym piłkarzy Wisły Kraków, Widzewa Łódź, Stali Mielec oraz Wisły Płock, który każdemu ze swoich nowych klientów oferuje powitalny pakiet bonusów o wartości 3333 PLN. 
 • Bukmacher PZBuk oferujący na start Cashback Bonus aż do 200 PLN. Podziel się
 • facebook
 • twitter
 • telegram

https://spryciarz.com/poradnik-typera/jak-rozpoznac-legalny-bukmacher-225

Oceń ten tekst

Podobne artykuły