Jak obstawiać dokładne wyniki w tenisie?

Ocena 4.52/23 głosy
Jak obstawiać dokładne wyniki w tenisie?

Czy obstawianie dokładnych wyników setów w tenisie ziemnym może być opłacalne? A może to tylko loteria? W niniejszym artykule przyjrzymy się czy obstawianie dokładnych wyników w tenisie może przynieść profity oraz w jakich meczach warto je typować, a kiedy należy tego unikać.

Spróbujemy pokazać Wam kiedy i dlaczego szanse trafienia dokładnego wyniku gemów w meczach tenisa ziemnego są większe niż przewidują bukmacherzy.

 1. Czy obstawianie dokładnych wyników to loteria?
 2. Gdzie szukać opłacalnych meczów?
 3. Marża w zakładach na dokładne wyniki
 4. Od czego zależy wynik w secie?
 5. Wynik seta w meczu faworyta
 6. Typowanie dokładnych wyników na żywo
 7. Dokładny wynik seta czy handicap?
 8. Betclic z najlepszą ofertą na dokładne wyniki
 9. Podsumowanie

Czy obstawianie dokładnych wyników to loteria?

Obstawianie dokładnych wyników jest o wiele bardziej popularne w piłce nożnej niż w tenisie ziemnym, ale można powiedzieć, że w obu przypadkach mamy do czynienia z równie wysokim współczynnikiem losowości. Dokładny wynik można przewidzieć, w praktyce jednak jest to bardzo trudne i często towarzyszy nam przy efekcie pewności wstecznej.

Podczas gdy w piłce nożnej typowanie dokładnych wyników to jeden z elementów regularnie pojawiających się w ramach promocji bukmacherskich, w zakładach na tenis ziemny jest to praktycznie tylko sposób na poszerzenie liczby zakładów na dany mecz. Typerzy częściej obstawiają zwycięzcę meczu lub handicapy ignorując wysokie kursy na dokładne wyniki.

Typowanie dokładnych wyników przed meczem i próba gry systemem progresji lub kontrowania zakładu na żywo nie jest dobrym pomysłem i może przynieść stratę. Przewagę nad bukmacherem można jednak niekiedy zwiększyć, zwłaszcza mając na uwadze błędy w ocenie faworytów i underdogów. To właśnie takich meczów powinniśmy szukać, bo to w nich prawdopodobieństwo wystąpienia konkretnego wyniku jest często źle oszacowane.

Gdzie szukać opłacalnych meczów?

W pierwszych rundach turniejów wielkoszlemowych często spotkamy mecze z wyraźnymi faworytami, niekiedy wycenianymi przez bukmacherów z minimalnym możliwym kursem, całkowicie poza granicami opłacalności. W takich meczach opłaca się czasem perspektywa typowania handicapów setowych, ale niekiedy jest to po prostu myślenie życzeniowe. O wiele bardziej prawdopodobne, że faworyt gładko wygra w trzech setach i opłacalne mogą być jedynie handicapy wygranych gemów lub właśnie typowanie dokładnych wyników. Handicapy będą oczywiście rozwiązaniem bezpieczniejszym, ale przy dokładnych wynikach znajdziemy znacznie wyższe kursy.

Mecze z wyraźnymi faworytami spotkamy także w mniej ważnych turniejach ale w tym przypadku należy zawsze być ostrożniejszym. Pomijając formę zawodników, trzeba pamiętać, że nie wszyscy traktują turnieje niższej rangi jednakowo poważnie. Dla jednym może to być element adaptacji do nowej nawierzchni przed ważniejszym turniejem, chęć wypróbowania nowych zagrań lub rozwiązań strategicznych. Dochodzi do tego wiele innych czynników takich jak choćby to, czy zawodnik musi bronić punktów rankingowych, czy startuje w turnieju pierwszy raz, czy wraca po kontuzji itd. To wszystko sprawia, że takie mecze są obarczone znacznie większym współczynnikiem losowości i typowanie dokładnych wyników jest w nich raczej nieopłacalne.

Marża w zakładach na dokładne wyniki

Podobnie jak w przypadku meczów z wyraźnym faworytem, tak i w przypadku dokładnych wyników, gdzie niepewność rezultatu jest bardzo wysoka, bukmacherzy często stosują wyższą marżę. O wiele trudniej to zauważyć niż w zakładach na zwycięzcę meczu, ponieważ trudniej także realnie oszacować prawdopodobieństwo wystąpienia konkretnego wyniku. Przypomina to trochę zjawisko stosowane przy wycenie faworytów i underdogów, gdzie nierównomierny rozkład marży pomiędzy zawodników sprawia, że wysokie kursy są niższe niż powinny. Nie zmienia to faktu, że analizowanie kursów na poszczególne wyniki, nawet jeśli nie zamierzamy ich obstawiać, bywa pomocne przy ocenie opłacalności kursów na zwycięstwo danego zawodnika.

Zastanówmy się zatem od czego może zależeć wynik danego seta i które wyniki warto brać pod uwagę podczas obstawiania.

Od czego zależy wynik w secie?

Profesjonalny tenisista serwuje
Skuteczność przełamania serwisu kluczową metryka.

Wielu z Was pomyśli pewnie, że na wynik danego seta może składać się kilkanaście czynników. Poczynając od formy zawodników, podejścia do gry, lepszego lub gorszego dnia, od dopingu publiczności, dyspozycji serwisowej a nawet diety. To wszystko prawda, jednak te i wiele innych czynników można uogólnić i stwierdzić, że wynik danego seta zależy od liczby przełamań lub szerzej – od skuteczności przełamania serwisu.

O tym jak ważna jest skuteczność przełamania serwisu świadczą wyniki ponad 90% meczów tenisa. Analiza skuteczności break pointów pozwala już na wstępie odrzucić niektóre możliwe wyniki sprawiając, że nasze szanse wytypowania właściwego wyniku rosną.

W meczach zawodników opierających grę na serwisie i cechujących się raczej kiepską skutecznością w przełamywaniu serwisu rywala, obstawianie wyników 6:0, 6:1 czy nawet 6:2 nie ma większego sensu. Takie wyniki zdarzają się rzadko, ale bukmacherzy wciąż mają je w ofercie na dany mecz, kusząc graczy wysokimi kursami. Z kolei kursy na wynik 7:6 lub po prostu tie-break w secie / w meczu są wtedy bardzo niskie i zazwyczaj nieopłacalne.

W przypadku gdy obaj gracze mają wysoką skuteczność przełamania serwisu, mogą wystąpić przełamania powrotne, a oszacowanie wyniku jest dużo trudniejsze. Interesują nas zatem mecze jednostronne, w których widać wyraźną dysproporcję w tym aspekcie gry. Innym słowy – mecze faworytów.

Wynik seta w meczu faworyta

Zostawmy na chwilę mecze mocno serwujących zawodników i spróbujmy przeanalizować jak może kształtować się wynik seta w meczu doświadczonego gracza, który utrzymuje swój serwis i ma dużą skuteczność przełamania serwisu.

W takich przypadkach możemy odrzucić skrajne wartości, czyli wyniki 6:4, 7:5 i 7:6, oznaczające jedno lub brak przełamań. Pozostają wyniki 6:0, 6:1, 6:2 i 6:3. Dwa pierwsze będą miały wyższe kursy, a najbardziej prawdopodobnym według bukmacherów pozostanie wynik 6:3 (i najczęściej 6:4, który wstępnie odrzuciliśmy). W praktyce wynik 6:3 może oznaczać jedno lub dwa przełamania, w zależności od tego kto zaczyna serwować w danym secie. Gdybyśmy mieli możliwość wytypowania zakładu „ile razy zawodnik X przełamie gracza Y w danym secie?” to odpowiedź „raz” byłaby możliwa w dwóch przypadkach, powinna zatem mieć niższy kurs jako bardziej prawdopodobna.

Bukmacherzy nie wiedzą kto będzie pierwszy serwował w meczu, więc nie mogą wystawić większego kursu na wynik 6:3, który może pojawić się w dwóch przypadkach, a nadal oznaczać tylko jedno przełamanie. Ten wynik, patrząc tylko na kursy, będzie bardziej „prawdopodobny” niż 6:4, który jest możliwy tylko w przypadku gdy zawodnik utrzymujący wszystkie swoje podania zaczyna danego seta (dla uproszczenia pomijamy przełamania powrotne).

Okazuje się, że w meczach tenisistów serwujących bezbłędnie i często przełamujących rywala, to właśnie wyniki z zakresu 6:0 – 6:2 najbardziej opłaca się typować.

Typowanie dokładnych wyników na żywo

Mecze w których możemy uzyskać przewagę nad bukmacherem próbując oszacować dokładne wyniki w setach trafiają się dość rzadko. Przy uważnej obserwacji i analizowaniu statystyk można taką przewagę uzyskać w dowolnym meczu i pokusić się o typowanie na żywo.

Wyraźny spadek dyspozycji serwisowej w pierwszym secie i utrata przewagi przełamań a w konsekwencji przegranie pierwszego seta (lub wygranie minimalną przewagą w tie-breaku) może spowodować, że druga partia będzie bardzo jedno stronna. Szybka reakcja na wydarzenia na korcie to klucz do sukcesu. Bukmacherzy również reagują na wydarzenia na korcie i kurs na wyniki z zakresu 6:0 – 6:2 może szybko spaść.

Typowanie na żywo może przynieść profity w meczach WTA. Tam oprócz spadku dyspozycji serwisu często dochodzi frustracja po wypuszczeniu „wygranej” partii z rąk i do gry zawodniczki wkrada się dużo więcej błędów. Bez względu na to czy przed meczem była faworytką czy nie, często mowa ciała i zmiana sposobu gry wskazuje na to, że druga partia zakończy się szybko.

Dokładny wynik seta czy handicap?

Zwolennicy obstawiania handicapów wygranych gemów mogą powiedzieć, że szansa trafienia konkretnego handicapu jest większa, zwłaszcza w meczu z wyraźnym faworytem. Przykładowo handicap -4,5 wygranych gemów może oznaczać, że spotkanie zakończy się wynikami z przedziału 6:4 (lub 7:5), 6:3 do 6:0, 6:0, co w przypadku rozstrzygnięcia w dwóch partiach daje całkiem sporo możliwych kombinacji wyników zapewniających wygrany zakład. Dodatkowo w przypadku przegrania pierwszego seta przez faworyta wciąż mamy szansę na wygranie zakładu. Obowiązuje tu jednak zasada „coś za coś”, więc kursy na takie zdarzenie zawsze będą dużo niższe niż na dokładny wynik lub na bardziej „ryzykowne” handicapy.

Optymalnym rozwiązaniem przy typowaniu dokładnych wyników byłaby możliwość obstawiania kilku możliwych wyników na raz. O ile uda nam się oszacować wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia niektórych wyników, obstawienie kilku możliwości może przypominać surebet. Spójrzcie na poniższy przykład z naszego kalkulatora surebet ilustrujący wytypowanie trzech możliwych wyników jednego seta.

Surebet tenis ziemny zakłady na 1 seta - przykład

Oczywiście skuteczność takiej strategii będzie uzależniona od tego, jak dobrze uda nam się oszacować prawdopodobieństwo wygrania seta przez danego zawodnika. Alternatywnym rozwiązaniem jest propozycja jednego z polskich bukmacherów, umożliwiająca obstawianie kilku możliwych wyników w ramach jednego zakładu.

Betclic z najlepszą ofertą na dokładne wyniki

Zakłady na dokładne wyniki setów znajdziemy w ofercie praktycznie wszystkich legalnych polskich bukmacherów. Spośród nich na uwagę zasługuje zwłaszcza Betclic, który daje graczom możliwość typowania dokładnych wyników na zasadzie podwójnej (lub potrójnej!) szansy. W ofercie oprócz tradycyjnych wyników z zakresu 6:0 – 7:6 dostajemy także zakłady „Dokładny wynik – wiele możliwości”. Oznacza to, że typujemy wyniki z poszczególnych przedziałów, np. gracz X wygra seta wynikiem a) 6:0, 6:1 lub 6:2, b) 6:3 lub 6:4 i c) 7:5, 7:6. Kursy oczywiście są odpowiednio niższe niż na konkretne, pojedyncze wyniki ale wciąż pozostają na bardzo atrakcyjnym poziomie.

Zakłady „dokładny wynik – wiele możliwości” również możemy zagrać jako surebet. Spójrzcie na poniższy przykład.

Zakłady na dokładny wynik tenis ziemny - przykład

O ile dobrze oszacowaliśmy zwycięzcę seta, to obstawienie wszystkich powyższych możliwości wyniku da nam surebet w wysokości 59,88% stawki (Berrettini) lub 59,91% (Rublev). W tym konkretnym przypadku oznacza to mniejszy zysk niż obstawienie po prostu zwycięzcy seta (69% zysku jeśli wygra Berrettini i 107% jeśli Rublev). Jednak spodziewając się małej liczby przełamań i odrzucając wyniki 6-0, 6-1, 6-2, możemy wygrać ok. 93% stawki, co jest opłacalne w przypadku zwycięstwa Berrettiniego.

Na tę chwilę tylko Betclic posiada w ofercie możliwość typowania dokładnych wyników w ten sposób. Jeśli zatem spodziewamy się jednostronnego spotkania i chcemy zwiększyć szansę wytypowania konkretnego wyniku, warto skorzystać z propozycji tego bukmachera.

Zakłady „dokładny wynik – wiele możliwości” są dostępne w ofercie przedmeczowej na turnieje wielkoszlemowe oraz wszystkie większe turnieje poczynając od ATP 250 w górę.

Poza Betclic, spośród legalnych bukmacherów dobrą ofertę na dokładny wynik seta w tenisie mają Fortuna (dokładny wynik na 1 i drugi set) oraz Betfan i STS.

Podsumowanie

Podsumujmy, co powinniście wiedzieć typując dokładne wyniki setów w tenisie:

 • typowanie dokładnych wyników jest opłacalne w meczach jednostronnych – szukajcie meczów doświadczonych faworytów, dysponujących wysoką skutecznością przełamania serwisu, w których prawdopodobieństwo wygrania danego seta jest bardzo wysokie – w tych meczach łatwiej oszacować liczbę przełamań, a co za tym idzie dokładny wynik
 • meczów z wyraźnymi faworytami najlepiej szukać w pierwszych rundach większych turniejów – pamiętajcie aby sprawdzić w jakiej formie jest aktualnie faworyt i czy przypadkiem underdog nie sprawi w danym meczu niespodzianki – w takiej sytuacji może lepiej przyjrzeć się ofercie handicapów
 • dokładne wyniki warto typować na żywo – zmiana sytuacji na korcie może dać nam wiele wskazówek na temat tego jak ułoży się kolejny set, czy będzie bardziej jednostronny z powodu spadku skuteczności serwisu jednego zawodnika, a może da znać o sobie zmęczenie lub kontuzja – bywa, że przegranie pierwszego seta przez zawodnika mającego przewagę sprawia, że popełnia on więcej błędów w drugim secie (taką tendencję widać często w meczach WTA, zwłaszcza po długim i wyczerpującym pierwszym secie)
 • szansę wytypowania konkretnego wyniku można zwiększyć szacując liczbę możliwych przełamań – jeśli prawdopodobieństwo wygrania seta przez danego zawodnika oszacowaliśmy jako bardzo wysokie, warto tworzyć coś w rodzaju surebetów, typując 3 możliwe wyniki danego seta lub skorzystać z oferty Betclic „dokładny wynik – wiele możliwości”.
Podziel się
 • facebook
 • twitter
 • telegram

https://spryciarz.com/poradnik-typera/tenis-ziemny-jak-obstawiac-dokladne-wyniki-207

Oceń ten tekst

Podobne artykuły