Baza własnych typów bukmacherskich

Ocena 4.66/32 głosy
Baza własnych typów bukmacherskich

Kluczem do skutecznego typowania i uzyskania koniecznej przewagi nad bukmacherem jest przede wszystkim prawidłowa ocena prawdopodobieństwa i analiza danych.

Istnieje wiele strategii obstawiania zakładów bukmacherskich ale żadna nie zagwarantuje nam skuteczności na przyzwoitym poziomie jeśli będziemy ignorować archiwalne statystki.

Tym razem nie chodzi o statystki wygranych meczów, zdobytych punktów czy wykonanych rzutów różnych, a o zmiany kursów bukmacherskich oraz naszych własnych typów.

Czego można się dowiedzieć analizując swoje archiwalne zakłady? Jakie wnioski można wyciągnąć z historii własnych zakładów. Spróbujemy zastanowić się czy w przypadku łatwości dostępu do internetowych baz danych kursów bukmacherskich tworzenie archiwum własnych typów ma sens, a jeśli tak, to w jaki sposób to zrobić aby poprawić skuteczność obstawiania.

  1. Statystyki własnych typów bukmacherskich
  2. Baza własnych typów bukmacherskich – jak zacząć?
  3. Kursy bukmacherskie
  4. Argumenty dla typów przedmeczowych
  5. Typowanie live
  6. Argumenty dla zakładów na żywo
  7. Kontrowanie zakładu
  8. Zamknięcie zakładu
  9. Informacje dodatkowe
  10. Własny betting ranking
  11. Podsumowanie

Statystyki własnych typów bukmacherskich

Posiadając konto u któregokolwiek z polskich legalnych bukmacherów mamy wgląd w archiwum wszystkich swoich oddanych typów. Możemy bez trudu prześledzić historię wygranych i przegranych zakładów, ale są to jedynie suche statystyki nie uwzględniające żadnych istotnych czynników mających wpływ na to dlaczego akurat wybraliśmy dany typ. Dziesięć wygranych z rzędu w historii naszego konta z pewnością wygląda dobrze, jednak o wiele istotniejsze są powody i moment wybrania poszczególnych typów. Podobnie w przypadku przegranych. Można je odczytywać jako efekt błędnych decyzji lub złej passy, ale można z nich także wyciągnąć wnioski pozwalające zniwelować ryzyko porażki w przyszłości.

Czas pandemii i zawieszonych w związku z tym rozgrywek sportowych spowodował, że archiwalne statystki meczów i zawodników mają nieco mniejsze znaczenie. Bukmacherzy dużo ostrożniej oceniają szanse poszczególnych zespołów i dysponują tak samo ograniczoną wiedzą na temat ich formy co typerzy. To dobry moment aby rozpocząć tworzenie własnej bazy typów, w której łatwiej będzie obserwować jak wraz z kolejnymi meczami zmieniają się kursy bukmacherskie. Z czasem o wiele łatwiej będzie też dostrzec zjawisko asymetrii kursów bukmacherskich, często pojawiające się w meczach z wyraźnymi faworytami.

Baza własnych typów bukmacherskich – jak zacząć?

Budowanie statystyk typów i zakładów
Baza typów to świetne źródło danych do analizy typowania.

Bez względu na to czy posiadamy już bogatą historię zakładów bukmacherskich czy dopiero niedawno zdecydowaliśmy się otworzyć konto u któregoś z polskich bukmacherów, własne typy warto potraktować jako punkt wyjścia do stworzenia archiwum typów, w którym w prosty sposób będziemy mogli prześledzić podejmowane decyzje, sprawdzić co zadecydowało o ich podjęciu, a także jakie korzyści lub konsekwencje były z tym związane.

Najprostszą metodą będzie stworzenie arkusza kalkulacyjnego, do którego na początek skopiujemy całą historię typów z naszych kont u bukmacherów i w którym będziemy nanosić odpowiednie uwagi. Im bardziej szczegółowy arkusz stworzymy tym lepiej. Możliwe, że w przypadku niektórych typów nie wszystkie czynniki będą istotne. Warto wtedy pokusić się o wyróżnienie decydujących (niezależnie od tego czy zakład wygraliśmy czy nie).

Ostateczny wygląd arkusza pozostawiam Waszej inwencji. Im więcej istotnych dla Was elementów w nim umieścicie tym lepiej. Ważne aby pozostał on czytelny i stanowił pomoc w typowaniu. Dodając zbyt wiele kolumn możemy z czasem uzyskać niepotrzebny chaos. Zobaczmy, co oprócz informacji o zyskach bądź stratach powinno się w nim znaleźć.

Kursy bukmacherskie

Kursy bukmacherskie proponuję podzielić na trzy odrębne sekcje, aby pokazać, że nie tylko kurs z jakim gramy dany zakład ma znaczenie, ale też to, jak zmieniał się on przed i po podjęciu przez nas decyzji o jego wyborze. W naszej bazie powinny zatem znaleźć się odpowiednio:

  1. kursy otwarcia,
  2. kurs z jakim gramy dany zakład przedmeczowy,
  3. kursy zamknięcia (rozpoczęcie meczu).

Kursy otwarcia mają z założenia odzwierciedlać prawdopodobieństwo oszacowane przez bukmacherów. Daje to tylko ogólny rozkład prawdopodobieństwa wystąpienia poszczególnych wyników, a wiedza o tym jak powstają kursy bukmacherskie nie pozostawia wątpliwości, że kursy są często zawyżone lub zaniżone. Z tego powodu analizę danego typu najlepiej przeprowadzić jeszcze przed pojawieniem się kursów na dane zdarzenie. Już na tym etapie będziemy mieli wstępny obraz tego czy dany typ opłaca się w ogóle zagrać.

Przed ostatecznym zamknięciem zakładów przedmeczowych nastąpią mniej lub bardziej liczne wahania kursów, dlatego też zapisując nasz typ warto dodać godzinę (i dzień) zawarcia zakładu. Przyda się to przy porównaniu z kursami zamknięcia, które pojawią się tuż po rozpoczęciu danego meczu. Od tego momentu będą nas interesować jedynie kursy zakładów na żywo, które notujemy w osobnej sekcji.

Pamiętajmy, że kursy na mecze np. piłki nożnej są często wystawiane na wiele dni przed rozpoczęciem meczu. Przez ten czas wiele może się wydarzyć, więc często bardziej opłaca się typować bliżej rozpoczęcia meczu, kiedy dysponujemy już nieco większą wiedzą na temat składów, kontuzji i innych istotnych czynników.

Argumenty dla typów przedmeczowych

Najlepiej sporządzić krótką listę argumentów dla których zdecydowaliśmy się zagrać dany typ. Można to zrobić za pomocą haseł, np. drużyna X wygrała ostatnich 6 meczów na swoim stadionie, z drużyną Y przegrała tylko raz na 8 ostatnich meczów, w drużynie Y nie zagra 3 kluczowych zawodników. Tego typu argumentacja ułatwi późniejsze porównanie z analizami publikowanymi przez ekspertów, np. w naszej Lidze Typerów.

Ważne aby zapisywać wszystkie argumenty przed zapoznaniem się z jakimikolwiek analizami i unikać na tym etapie kopiowania cudzych przemyśleń. Później może okazać się, że niektóre argumenty pojawiły się także w analizach ekspertów, tym lepiej, zwłaszcza jeśli były to argumenty kluczowe dla wygrania zakładu. Pamiętajmy by przedmeczowe analizy ekspertów traktować przede wszystkim jako wskazówki a nie główny wyznacznik przy podejmowaniu decyzji o własnych typach.

Typowanie live

Niezależnie od tego czy nastawiamy się na typowanie zakładów na żywo czy traktujemy taki zakład tylko jako kontrę, warto zaznaczać tego rodzaju typy w osobnej sekcji. Kurs najczęściej będzie znacząco odbiegał kursów otwarcia i zamknięcia, zwłaszcza że decyzja o zagraniu typu na żywo jest najczęściej podejmowana w momencie kluczowych zdarzeń meczu.

W meczu tenisa ziemnego będzie to np. zakład zagrany tuż po tym jak obserwujemy drastyczny spadek jakości serwisu gracza lub widzimy, że ma problemy z poruszaniem. Niekiedy w meczach faworytów typowanych z bardzo niskim kursem value bet możemy dostrzec w rosnącym kursie na faworyta tuż po tym jak gładko przegra pierwszego seta.

Argumenty dla zakładów na żywo

Przytoczne powyżej przykłady z meczów tenisa to najczęściej grane zakłady live. Bywa, że gracze decydują się na nie spontanicznie, nie typując wcześniej wyniku meczu ze względu na niekorzystne kursy (np. zbyt niski kurs na faworyta). Typ na żywo może zostać zagrany niezależnie od typu przedmeczowego i wcale nie musi to być zakład na zdarzenie główne. W trakcie meczu korzystniej mogą zmienić się linie np. na handicapy.

Jeśli decydujemy się na jakikolwiek typ na żywo również warto to jakoś uargumentować. Choćby było to uzasadnienie mówiące o tym, że zagraliśmy wysoki kurs na underdoga bo faworyt sprawiał wrażenie jakby nie zależało mu na wygranej. Argument brzmi może naiwnie, ale później może okazać się, że zawodnik był chory, o czym nie wiedzieliśmy ani my ani bukmacherzy. A zatem udało nam się skutecznie odczytać sytuację.

Kontrowanie zakładu

Zdarza się, że czasami istnieje potrzeba skontrowania zakładu w obawie przed utratą potencjalnego zysku (najczęściej w przypadku kuponów zawierających kilka zdarzeń). Warto w tym przypadku zaznaczyć jakie zdarzenie kontrujemy, z jakim kursem i dlaczego. Będzie nam później łatwiej porównać kiedy dzięki takiemu posunięciu uniknęliśmy straty, a kiedy pomniejszyliśmy naszą wygraną.

Zapisywanie kontr pozwoli też śledzić jak często korzystamy z tej opcji i czy faktycznie jest ona opłacalna w dłuższej perspektywie. Dzięki temu mamy jasny obraz tego czy bardziej opłaca nam się grać pojedyncze typy rzadziej wymagające kontry czy kupony z kilkoma zdarzeniami.

Zamknięcie zakładu

Mężczyzna analizuje statystyki typów
Analizuj statystyki typów, wyciągaj wnioski.

Niektórzy gracze zamiast grać kontrę, chętniej korzystają z opcji zamknięcia zakładu. Jeśli też się do nich zaliczacie, odnotujcie każde takie działanie uwzględniając zysk (lub stratę) i postarajcie się to w skrócie uargumentować.

Istotne jest bowiem czy korzystacie z opcji cash-out w obawie przed utratą postawionej sumy widząc gorszą grę drużyny lub zawodnika, na którego postawiliście, czy po prostu wolicie nie ryzykować, że „coś pójdzie nie tak” i wystarczy Wam część wygranej.

Takie uwagi będą później wskazówką czy dobrze oceniacie rozwój sytuacji w trakcie meczu. Dowiecie się czy preferujecie ostrożny typ gry czy raczej jesteście skłonni wierzyć, że każdy nawet pozornie przegrany zakład można jeszcze jakimś cudem wygrać.

Informacje dodatkowe

Jeśli chcecie uszczegółowić bazę swoich typów warto dodać osobną sekcję na informacje dodatkowe. Można w niej zaznaczyć czy przebieg i wynik meczu znalazł odzwierciedlenie w naszej analizie oraz w przewidywaniach ekspertów. Czy eksperci lub komentatorzy w trakcie meczu zmienili zdanie w kwestii swoich typów, a jeśli tak, to dlaczego? Czy ich przewidywania i ocena sytuacji była zbliżona do tego, co sami zaobserwowaliście w trakcie meczu?

Te informacje są wbrew pozorom istotne. Pokazują jak entuzjazm komentatorów sportowych, zwłaszcza przed meczem, może wpłynąć na poprawną ocenę sytuacji. Pamiętajmy, że mają oni tendencję do racjonalizowania wyników meczów dobrą lub zła passą, o czym możecie dowiedzieć się z artykułu o paradoksie dobrej passy.

Własny betting ranking

Na podstawie własnej bazy typów bukmacherskich można sporządzić także własny betting ranking, czyli zestawienie drużyn lub zawodników, których obstawianie przyniosło największe zyski lub straty. To przede wszystkim dodatek dla graczy preferujących strategię obstawiania płaską stawką. Wtedy ranking będzie najbardziej czytelny i bez trudu dowiemy się ile udało nam się zarobić typując danego zawodnika lub zespół oraz czy sami nie popełniliśmy błędu w ocenie faworytów i underdogów.

Podsumowanie

Jeśli nigdy nie prowadziliście własnego archiwum typów bukmacherskich, wznowienie rozgrywek Bundesligi oraz powrót Polskiej Ekstraklasy może być doskonałym momentem aby zacząć. Mam nadzieję, że tworząc bazę typów bukmacherskich przekonacie się, że analizowanie swoich typów i decyzji daje o wiele lepsze rezultaty niż śledzenie suchych statystyk. Przekonacie się również jak nadużywanie niektórych danych, pochodzących zwłaszcza z przekazów medialnych, może negatywnie wpłynąć na jakość Waszych typów.

Zerknijcie również do poradnika traktującego o tym jak obstawiać zakłady po lockdownie. A jeśli uważacie, że własna baza typów bukmacherskich może być przydatna to pamiętajcie o kilku najważniejszych rzeczach, które powinny się w niej znaleźć:

  • kursy bukmacherskie – zarówno otwarcia jak i zamknięcia, pozwoli to zorientować się jakie wahania rynku nastąpiły od momentu publikacji kursu do rozpoczęcia zdarzenia;
  • nasz typ uwzględniający kurs i stawkę – ułatwi to później porównanie z kursami zamknięcia i pozwoli lepiej ocenić czy w dobrym momencie trafiliśmy na wartościowy zakład; typ warto uzasadnić aby po meczu sprawdzić czy nasza analiza okazała się trafna;
  • zakłady na żywo – oprócz kursu i stawki powinien się tutaj znaleźć krótki komentarz o tym dlaczego zdecydowaliśmy się na dany typ;
  • kontrowanie lub zamknięcie zakładu – te informacje również warto uargumentować, istotne jest czy kontrujemy lub zamykamy zakład w obawie przed utratą stawki czy z powodu mniejszej skłonności do ryzyka;
  • informacje dodatkowe – w tej części możemy dodawać komentarze odnośnie tego czy nasze przewidywania sprawdziły się z typami ekspertów, czy zwróciliśmy uwagę na kluczowe czynniki oraz czy któreś pominęliśmy;
  • betting ranking – grając płaską stawką, w osobnym arkuszu można stworzyć bazę typowanych drużyn lub zawodników aby sprawdzić jakie zyski bądź straty przynoszą.

Jeśli macie pomysły lub sugestie co jeszcze mogłoby znaleźć się w takiej bazie, podzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzach.

Podziel się
  • facebook
  • twitter
  • telegram

https://spryciarz.com/poradnik-typera/baza-wlasnych-typow-bukmacherskich-203

Oceń ten tekst

Podobne artykuły