Zakłady długoterminowe - jak obstawiać?

Ocena 4.36/25 głosów
Zakłady długoterminowe - jak obstawiać?

Najlepsi bukmacherzy internetowi stają na głowie, aby dostarczyć swoim klientom najlepszy możliwy produkt. Coraz większą popularnością cieszą się wśród graczy zakłady bukmacherskie długoterminowe, w których zadaniem typera jest przewidzenie rozstrzygnięć w dłuższym okresie czasu.

Zakłady długoterminowe mają pokaźne grono zwolenników, jednak zdarzają się również głosy negatywne. W tym artykule przedstawimy Wam argumenty zarówno jednych, jak i drugich, a także sprawdzimy, którzy legalni bukmacherzy w Polsce proponują swoim klientom najlepszą ofertę zakładów długoterminowych. Damy Wam też kilka wskazówek jak dobrze obstawiać zakłady długoterminowe.

 1. Co to są zakłady długoterminowe?
 2. Rodzaje zakładów długoterminowych
 3. Zakłady długoterminowe - wady i zalety
 4. Jak obstawiać zakłady długoterminowe?
 5. Zakłady długoterminowe u legalnych polskich bukmacherów
 6. Fortuna - najlepszy bukmacher na zakłady długoterminowe
 7. Pozostali bukmacherzy

Co to są zakłady długoterminowe?

Generalnie rzecz ujmując całą ofertę bukmacherów możemy podzielić na trzy rodzaje zakładów: kursy przedmeczowe, na żywo i właśnie zakłady długoterminowe. Prawdopodobnie 9/10 z Was obstawia głównie te dwa pierwsze, natomiast z roku na rok wzrasta świadomość typerów i zainteresowanie tymi ostatnimi. Czym są zakłady długoterminowe?

Zakłady długoterminowe to jedna z odmian typów, których rozstrzygnięcie nie nastąpi za kilka minut, godzin, ani nawet dni, lecz na wynik zakładu i ewentualną wygraną typer będzie musiał zaczekać czasem nawet kilka miesięcy (np. typ na to, że Polska wygra Mundial w Katarze w 2022 roku). Inna nazwa, z którą możecie się spotkać na stronach zagranicznych bukmacherów internetowych to zakłady outrights

O zaletach i wadach zakładów długoterminowych oraz jak je obststawiać opowiemy Wam nieco później, natomiast teraz skupmy się na rodzajach takich kursów. A jest ich co najmniej kilka. 

Rodzaje zakładów długoterminowych

Podobnie jak w przypadku chociażby tradycyjnych typów przedmeczowych, tak również zakłady długoterminowe możemy podzielić na kilka kategorii. 

Jakie są rodzaje zakładów długoterminowych? Pierwszą z nich, zdecydowanie najbardziej popularną, stanowią długoterminowe zakłady sportowe. Będą się one nieznacznie różniły w zależności od dyscypliny, natomiast te najchętniej obstawiane przez graczy to:

 • Zwycięzca turnieju - sprawa jest raczej oczywista i nie wymaga chyba szerszych wyjaśnień. Zadanie typera polega na obstawieniu ze sporym wyprzedzeniem zawodnika lub zespołu, który okaże się górą w danym turnieju (np. Chicago Bulls wygrają NBA, Ajax Amsterdam wygra Ligę Europy lub Novak Djokovic wygra US Open). 
 • H2H - popularne głównie w przypadku sportów indywidualnych (np. skoków narciarskich lub tenisa), jednak również w przypadku zakładów piłkarskich bukmacherzy wystawiają często długoterminowe kursy H2H. Aby kupon był zwycięski gracz musi poprawnie wytypować, który zawodnik (zespół) zakończy dane rozgrywki na wyższej pozycji (np. Kamil Stoch zajmie wyższą lokatę niż Piotr Żyła w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata). 
 • Top 3 - tutaj nie ma sztywnej reguły (u jednego bukmachera będzie to Top 3, zaś u innego Top 6). Zadanie typera polega na obstawieniu, które zespoły zakończą dany turniej na jednym z czołowych miejsc. Szczególnie popularne są tego rodzaju zakłady piłkarskie, zaś margines błędu sprawia, że ten rodzaj zakładów jest dość chętnie wybierany przez graczy (np. Chelsea będzie w Top 4 na koniec sezonu Premier League).  
 • Spadkowicze - zakład szalenie zbliżony do omawianego chwilę wcześniej, z tą różnicą, że w tym przypadku gracz musi prawidłowo obstawić zespoły, które zakończą dany turniej na końcowych pozycjach i opuszczą daną ligę. Po raz kolejny ma on zastosowanie głównie w przypadku zakładów piłkarskich, gdyż ligi typu NBA są zamknięte i nie ma w nich spadków oraz awansów (np. Schalke spadnie z Bundesligi). 
 • Król strzelców - po raz kolejny ten rodzaj zakładów długoterminowych dotyczy głównie piłki nożnej, ale nie tylko (król strzelców MŚ w piłce ręcznej lub hokeju na lodzie). Aby kupon był zwycięski gracz musi poprawnie wytypować zawodnika, który w danym turnieju zdobędzie najwięcej goli (np. Robert Lewandowski będzie najlepszym snajperem w Champions League). 

Tyle o sporcie. Jednak przecież zakłady długoterminowe to nie tylko sport! Sporą popularnością cieszą się również kursy dotyczące najważniejszych rozstrzygnięć politycznych. Jeśli przykładowo wiecie, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 2024 roku, to z pewnością znajdziecie bukmachera na liście legalnych operatorów w Polsce, który zaproponuje Wam kursy na takie zdarzenie. Zakłady bukmacherskie na wybory to z definicji zakłady długoterminowe gdyż wyniki będą znane dopiero po długim czasie.

Zakłady długoterminowe w -Betfan na wyjście z Unii Europejskiej.
Zakłady długoterminowe w Betfan na wyjście z Unii Europejskiej.

Kolejny rodzaj zakładów długoterminowych dotyczy świata showbiznesu. Oferta bukmachera aż pęka w szwach od kursów dotyczących Oscarów, nagród Grammy, zwycięzców popularnych reality show, wydarzeń z życia celebrytów, itd. A zatem, jeśli rozpoczynacie dzień od przeglądania portali plotkarskich i wiecie, kto z kim i kiedy, to możecie odnaleźć naprawdę wartościowe kursy w tej sekcji. 

Ostatnia kategoria zakładów długoterminowych to szeroko rozumiane zakłady specjalne. Transfery zawodników, zwolnienia trenerów, ceny paliw na stacjach benzynowych w Polsce, pogoda w poszczególnych miastach, Sportowiec Roku, cena bitcoina, Złota Piłka - pomimo, że każdy z tych zakładów dotyczy czegoś kompletnie innego, zaś na stronach bukmacherów znajdziecie je w sekcji zakładów specjalnych, to przecież równie dobrze można je nazwać typami długoterminowymi (np. jaki będzie następny klub Messiego lub ile będzie kosztował dolar w dniu 31.12.2021?). 

Zakłady długoterminowe - wady i zalety

Nie będziemy Wam pisać o tego rodzaju typach w samych superlatywach, gdyż najzwyczajniej w świecie nie byłoby to prawdą. Podobnie jak pozostałe, tak również zakłady długoterminowe mają swoje wady i zalety, a my postaramy się Wam przybliżyć pokrótce zarówno jedne, jak i drugie.

Nie odkryjemy Ameryki pisząc Wam, że spore grono typerów (zwłaszcza tych mniej doświadczonych, dysponujących mniejszym budżetem) kręci nosem na zamrażanie środków na dłuższy okres. W zależności od dyscypliny i rodzaju turnieju czas oczekiwania na ewentualną wygraną i wypłatę środków od bukmachera może potrwać od kilku tygodni do nawet kilku lat (np. zakłady polityczne) i z całą pewnością jest to lekki minus tego rodzaju zakładów.

Kolejna wada, na którą narzekają typerzy, jest taka, że w tak długim okresie czasu mnóstwo rzeczy może się wydarzyć (przykładowo - kontuzja najlepszego zawodnika lub afera z udziałem czołowego polityka). Doskonale rozumiemy ten argument, natomiast taka jest specyfika tego rodzaju zakładów i trudno coś na nią zaradzić. 

Zakłady długoterminowe od -STS na najlepszego strzelca w Ekstraklasie.
Zakłady długoterminowe od STS na najlepszego strzelca w Ekstraklasie.

Pamiętajcie jednak, aby jak mawiał klasyk, te niewielkie minusy nie przesłoniły Wam plusów. Tych zakłady długoterminowe posiadają znacznie więcej, przez co nie może dziwić fakt, że są tak chętnie obstawiane przez graczy. 

Przede wszystkim ten rodzaj obstawiania zakładów daje możliwość sporej wygranej bez inwestowania wielkich środków z budżetu. Wystarczy, że potwierdzą się Wasze przewidywania i spełni się zakładany przez Was scenariusz, a bukmacher pomnoży zainwestowaną stawkę po bardzo dobrym kursie. 

Skoro już jesteśmy przy kursach. Bukmacherzy oferują zazwyczaj znacznie korzystniejsze z punktu widzenia gracza kursy, niż ma to miejsce w przypadku typów przedmeczowych lub na żywo. Jest to efektem ryzyka, jakie ponosi typer, a o którym wspominaliśmy chwilę wcześniej. Zakładając jednak, że przykładowo Messi nie dozna kontuzji eliminującej go z gry przez większą część sezonu, to bukmacher powinien zaoferować całkiem przyzwoite kursy na wysokie miejsce Barcelony w La Liga. 

Pozostając w narracji piłkarskiej. Zakłady długoterminowe zapewniają graczowi znacznie większą stabilizację. Skoro mowa o Barcelonie - nie ma gwarancji, że w pojedynczym meczu, nawet z rywalem z niższej półki Blaugrana nie będzie miała akurat słabszego dnia i nie straci punktów. W dłuższej perspektywie te najmocniejsze zespoły zajmują jednak czołowe miejsca w swoich ligach i koniec końców pokazują plecy mniej utytułowanym drużynom. To spora zaleta zakładów długoterminowych. 

Podobnie, jak olbrzymie pole manewru, jakie w ich przypadku otrzymuje typer. W zależności od tego, czy pierwsza faza turnieju pójdzie po jego myśli lub też nie, gracz może z łatwością zniwelować straty lub znacznie wcześniej wypłacić nieco uszczuploną wygraną dzięki funkcji cashout. Opcji jest naprawdę sporo, a doświadczony typer będzie potrafił z tego skorzystać. 

No i wreszcie ostatnia, co wcale nie oznacza, że najmniejsza zaleta zakładów długoterminowych. Ich obstawianie jest po prostu całkiem przyjemne, a doskonale wiemy, że część z Was nie traktuje gry u bukmachera śmiertelnie poważnie i nie przykłada większej wagi do zysków lub strat w dłuższej perspektywie. Nie pochwalamy takiej postawy, natomiast staramy się zrozumieć, że zakłady bukmacherskie to rozrywka jak każda inna i część graczy w ten właśnie sposób odreagowuje trudy tygodnia. 

Znakomicie sprawdzą się tutaj zakłady długoterminowe. Ich zaletą jest to, że nie musisz non stop trzymać ręki na pulsie i być na bieżąco z każdym newsem. Wystarczy, że będziesz miał dobrą wiedzę na starcie sezonu/turnieju i obstawisz wartościowy typ, dzięki czemu będziesz mógł przez resztę rozgrywek emocjonować się zmaganiami swojej drużyny. To znakomita opcja dla kibiców - typ na swój zespół u progu sezonu i gwarantowane emocje przez kilka następnych miesięcy. A może i spora wygrana, która w takich okolicznościach będzie smakowała podwójnie…

Jak obstawiać zakłady długoterminowe?

Odpowiedź na to pytanie będzie w dużej mierze zależała od tego, o czym pisaliśmy chwilę wcześniej. Po co w ogóle obstawiacie tego typu zakłady? Jeśli dla rozrywki, to nie mamy nic przeciwko, aby wspierać swoich ulubionych zawodników oraz drużyny - emocje są wówczas gwarantowane, co jest niewątpliwym plusem. 

Natomiast jeśli traktujecie grę u bukmachera bardziej poważnie, to nie radzimy Wam szukać value w kursach na zdecydowanych faworytów. Przykładowy kurs 1.35 na zwycięstwo Bayernu w Bundeslidze nie ma według nas większej wartości i wymaga zainwestowania sporej stawki.

Zakłady długoterminowe w -forBET na spadek drużyny z Ekstraklasy.
Zakłady długoterminowe w forBET na spadek drużyny z Ekstraklasy.

Inaczej w przypadku underdogów. Nie sugerujemy Wam, abyście typowali kolejny mistrzowski tytuł dla Leicester (bukmacherzy płacili wówczas po kursie ok. 5000.00), natomiast jak najbardziej widzimy sens w obstawieniu, że jakiś średniak (niech to będzie wspomniane Leicester) zajmie miejsce w Top 6 Premier League. Kurs będzie ciągle bardzo atrakcyjny, zaś kupon nie nadszarpnie tak mocno Waszego budżetu. 

Zakłady długoterminowe u legalnych polskich bukmacherów

Na mnóstwo zakładów długoterminowych mogą liczyć klienci polskich bukmacherów internetowych. Oczywiście, w jednym serwisie znajdziecie więcej kursów, zaś w innym nieco mniej, natomiast generalnie jest całkiem nieźle i klient każdego legalnego bukmachera odnajdzie coś dla siebie. U których legalnych bukmacherów warto obstawiać zakłady długoterminowe?

Fortuna - najlepszy bukmacher na zakłady długoterminowe

Bukmacher Fortuna - bardzo wysoko oceniamy ofertę zakładów długoterminowych, jaka czeka na klientów tego legalnego bukmachera. Szczególnie zadowoleni będą typerzy specjalizujący się w zakładach piłkarskich. Bo o ile kursy na zwycięzcę Ligi Mistrzów czy polskiej Ekstraklasy wystawia każdy szanujący się bukmacher, tak niewielu operatorów zaproponuje Wam rynek zakładów na to, który londyński zespół zajmie najwyższe miejsce w Premier League.

Mnóstwo kursów znajdą również fani pozostałych dyscyplin sportowych (chociażby znakomite zakłady długoterminowe na NBA). Zakłady długoterminowe w Fortuna doceni każdy fan zakładów.

Zakłady długoterminowe od -Fortuna na najlepszą drużynę z Londynu w Premier League.
Zakłady długoterminowe od Fortuna na najlepszą drużynę z Londynu w Premier League.

Pozostali bukmacherzy

Zakłady długoterminowe u pozostałych czołowych polskich bukmacherów:

 • Bukmacher Betfan - ten legalny serwis słynie głównie ze znakomitych, prawdopodobnie najlepszych na rynku zakładów specjalnych, które równie dobrze można podpiąć pod zakłady długoterminowe. Pomysłowość oddsmakerów pracujących dla tego bukmachera nie zna granic, dlatego nikogo nie powinny dziwić kursy dotyczące przyszłej kariery Marcina Najmana w TVP, czy kursy dotyczące cen paliw na poszczególnych stacjach benzynowych w Polsce. Również typerzy sportowi znajdą w Betfan sporą liczbę rynków outrights - bukmacher oferuje najważniejsze kursy długoterminowe na praktycznie każdą popularną ligę oraz rozgrywki, choć zazwyczaj ogranicza się jedynie do jednego rynku (zwycięzca). 
 • Bukmacher STS - większych powodów do narzekań nie mają klienci innego legalnego serwisu STS. Odwiedzając stronę tego bukmachera natraficie na całkiem pokaźną ofertę zakładów długoterminowych STS, zaś liczba dostępnych rynków powinna zadowolić nawet najbardziej wymagających typerów. Gracze specjalizujący się w popularnych zakładach piłkarskich znajdą kursy na zwycięzcę, Top 3, spadkowiczów, króla strzelców oraz zakłady H2H w topowych ligach europejskich oraz najważniejszych turniejach. Z pustymi rękami nie odejdą również fani koszykarskiej NBA oraz pozostałych gier zespołowych, zaś mnóstwo kursów długoterminowych czeka na graczy, których pasją są e-sporty. 
 • Bukmacher forBET - nieco gorzej prezentuje się oferta zakładów długoterminowych zaproponowana przez forBET. Ten legalny operator ograniczył się właściwie tylko do kursów na zwycięzców poszczególnych lig i rozgrywek i praktycznie nie znajdziecie tam żadnych innych rynków zakładów outrights. Krótko mówiąc, jest wszystko to, co powinno być, jednak nic ponadto.
 • Bukmacher Superbet - spore rozczarowanie czeka klientów tego jednego z młodszych operatorów na polskim rynku. Superbet właściwie w ogóle nie oferuje zakładów długoterminowych i podczas naszego testu nie odnaleźliśmy ani jednego kursu outrights. Pozostaje mieć nadzieję, że to jedynie chwilowe niedopatrzenie. 
 • Bukmacher Totolotek - znakomicie pod tym względem prezentuje się serwis Totolotek, natomiast powody do zadowolenia będą mieli w szczególności typerzy specjalizujący się zakładach sportowych. Lista rynków, opcji zakładów i pokrytych rozgrywek jest naprawdę imponująca (m.in. kilka rynków zakładów dotyczących Copa America, II ligi piłkarskiej w Polsce, mnóstwo kursów na NBA i NHL), dlatego ofertę zakładów długoterminowych bukmachera Totolotek umieszczamy bardzo wysoko w naszym rankingu. 
 • Bukmacher Etoto - równie imponująca oferta czeka na Was na stronie bukmachera Etoto. Przykładowo - weźmy pod lupę piłkarskie rozgrywki w Anglii. Obok faktu, że ten serwis oferuje kilka rynków zakładów długoterminowych dotyczących Premier League można jeszcze przejść obojętnie. Ale jeśli identycznie dzieje się w przypadku Championship, League One, League Two oraz National League, to możemy śmiało mówić o jednej z najlepszych ofert tego typu w Polsce. Zwycięzca koszykarskiej ligi we Włoszech? Proszę bardzo! Triumfator duńskiej ligi piłki ręcznej? A cóż to za problem?! Etoto dostaje od nas w tym teście najwyższą możliwą notę.
Podziel się
 • facebook
 • twitter
 • telegram

https://spryciarz.com/poradnik-typera/zaklady-dlugoterminowe-228

Oceń ten tekst

Podobne artykuły