Bitcoin i kryptowaluty - podstawy

Ocena 3,8/5 | 5 głosów

XXI wiek to przyspieszenie postępu technologicznego, coraz większa digitalizacja codziennego życia, rozwój technik kryptograficznych oraz od kryzysu w 2008 roku narastająca nieufność do papierowych walut emitowanych przez rządowe banki.

Te wszystkie czynniki złożyły się na powstanie wielkiej innowacji, bo tak trzeba nazwać Bitcoin i cały rynek kryptowalut. Szybki rozwój kryptowalut stał się globalnym trendem.

Z czasem coraz więcej firm internetowych zauważyło wzrost popularności Bitcoina i wprowadziło wirtualną walutę jako opcję płatniczą. Bitcoin'a zauważyły również firmy bukmacherskie, coraz więcej bukmacherów obsługuje wpłaty i wypłaty Bitcoin. Powstali też bukmacherzy obsługujący wyłącznie transakcje tą kryptowalutą.

Artykuł ten omawia szczegółowo kryptowalutę Bitcoin, jednak większość zawartych w nim informacji aktualna jest dla wszystkich kryptowalut. Poszczególne kryptowaluty różnią się pomiędzy sobą mniejszymi lub większymi szczegółami, niektóre posiadają dodatkowe funkcjonalności lub specjalne przeznaczenie, jednak ich ogólny sens istnienia i funkcjonowania jest taki sam.

Jeżeli interesuje Cię bitcoin jedynie w kontekście zakładów bukmacherskich i nie chcesz przedzierać się przez gąszcz pojęć związanych z kryptowalutami, przejdź od razu do artykułu Bitcoin w zakładach bukmacherskich. Zachęcamy jednak do szerszego poznania tematyki Bitcoin.

Czym jest bitcoin?

Bitcoin to wirtualna waluta (kryptowaluta) oparta na algorytmach kryptografii. Bitcoin nie posiada fizycznego odwzorowania, nie można go dotknąć, istnieje jedynie w świecie wirtualnym jako cyfrowy zapis.

   - znak Bitcoin. Bitcoin to pierwsza powstała kryptowaluta, jest najbardziej popularną i rozpoznawalną kryptowalutą na świecie.

Bitcoiny przetrzymywać można w cyfrowym portfelu na komputerze, telefonie lub w specjalnych bezpiecznych portfelach internetowych, można nimi handlować na giełdach kryptowalut i zarabiać na wzroście cen. Wartość Bitcoinów przypisana jest do unikalnego adresu Bitcoin, który jest analogią dla numeru konta bankowego.

Aktualny kurs Bitcoin w złotówkach:

Nazwa Bitcoin powstała z połączenia 2 anglojęzycznych wyrazów bit (skrót od binary digit, czyli cyfra dwójkowa) i coin (moneta). Bitcoin czasami spolszczany jest jako bitmoneta.

Początki Bitcoin'a nie są jasne, nikt oficjalnie nie przyznał się do zaprojektowania i stworzenia tej kryptowaluty. Historia Bitcoin'a zaczyna się w 2008 roku, kiedy to została zarejestrowana domena bitcoin.org i został tam opublikowany manifest z koncepcją tej cyfrowej kryptowaluty. Nad ideą i programistycznym kodem tej zdecentralizowanej waluty pracowała osoba lub grupa osób używającą pseudonimu Satoshi Nakamoto.

Każdy 1 bitcoin jest podzielny na malutkie kawałki aż do 8 miejsca po przecinku, najmniejsza niepodzielna jednostka wynosi 0,00000001 BTC i nazywa się satoshi. 1 BTC = 100 000 000 satoshi. Natywnie wbudowany podział bitcoina rozwiązuje problem z wysoką wartością jednostki, gdyż o ile kwota 20 000 za i USD za 1 BTC wygląda kosmicznie, o tyle 20 USD za 1 mBTC już wygląda naturalnie. 1 BTC = 1000 mBTC.

Bitcoin powstał po to, aby uprościć proces przesyłania pieniędzy pomiędzy ludźmi, transfer pieniędzy odbywa się bez udziału banków.

 

Czym jest kryptowaluta?

Kryptowaluta to rozproszony system księgowy zawierający całą historię zawartych transakcji przez wszystkich użytkowników. Zapisywane są jedynie transakcje, ale bez informacji kto i w jakim celu je wykonał, dzięki temu zachowana jest anonimowość kontrahentów. Każda kryptowaluta posiada ograniczoną z góry pulę monet. Większość kryptowalut działa na zasadzie open source, kolejne monety tworzone są dzięki pracy mocy obliczeniowej milionów komputerów na całym świecie (tzw. mining).

Kryptowaluty nie posiada odgórnego emitenta (z popularnych walut wyjątek to Ripple), nie są zależne od rządów czy banków, a o ich rozwoju decyduje społeczność. Osobom choć trochę obeznanym z językiem angielskim polecamy świetne wprowadzenie do kryptoświata na stronie upfolio.com, gdzie w prosty i przystępny sposób przedstawione są idee przyświecające kryptowalutom.

Czy kryptowaluty są legalne?

Tożsamość prawna Bitcoina i innych kryptowalut to wciąż niejasna sprawa, w większości krajów (w tym w Polsce) używanie kryptowalut jest jak najbardziej legalne, co potwierdzało polskie Ministerstwo Finansów. Należy jednak pamiętać, że w świetle obowiązującego prawa Bitcoin nie jest walutą (pieniądzem elektronicznym) a jedynie środkiem płatniczym działającym na zasadzie barteru (wymiana coś za coś np. 10 kapsli po piwie za 2 Petshopy, 0,2 BTC za 800 USD etc…).

Zyski uzyskane w procesie wydobywania Bitcoinów czy spekulacji na giełdzie kryptowalut podlegają obowiązkowi podatkowemu w rocznym zeznaniu PIT.

Zalety Bitcoin

Człowiek naciska przycisk bitcoin
Bitcoin umożliwia szybkie i proste płatności.

Bitcoin i ogólnie kryptowaluty rewolucjonizują podejście do płatności i przesyłania pieniędzy.

 • Szybkie płatności międzynarodowe – przesyłanie pieniędzy pomiędzy krajami nie jest ani szybkie ani tanie. Przelewy międzynarodowe idą od 2 dni do 7 dni, w zależności od tego, pomiędzy jakimi krajami są wykonywane. Przelew bitcoin trwa średnio 10 minut, rejon geograficzny nie ma znaczenia dla czasu realizacji transakcji a jedynie aktualne obciążenie sieci bitcoin.
 • Niskie lub żadne opłaty za przelewy - aby przesłać pieniądze z Polski do Nowej Zelandii lub odwrotnie, trzeba skorzystać z systemu SWIFT, koszt to w zależności od banku 0,25% - 1,00% przesyłanej kwoty a do tego dochodzą jeszcze kwestie przewalutowania (spread). W przypadku transakcji bitcoin nie ma opłat lub są one minimalne i nie zależą od wielkości przesyłanej kwoty a jedynie od aktualnego obciążenia sieci bitcoin (blockchain). Aktualny koszt przesłania bitcoin można zobaczyć na stronie bitcoinfees.info.
 • Anonimowość – aby odbierać i przesyłać bitcoin'y nie trzeba zakładać kont bankowych, wykupować kart kredytowych, żadna instytucja rządowa lub pozarządowa nie weryfikuje tożsamości posiadacza kryptowaluty. Nikt nie ma możliwości dowiedzenia się, kto jest w danej chwili w posiadaniu bitcoin'ów i kto za nie zakupił dany towar lub usługę
 • Niezawodność i niezależność – sieć Bitcoin działa non stop, jest rozproszona na setki tysiące urządzeń na całym świecie i nie można jej wyłączyć tak jak stronę internetową banku. Bitcoin działa zawsze i wszędzie, gdzie jest dostęp internetu.
 • Bezpieczeństwo – poprawność transakcji Bitcoin jest zabezpieczona najwyższej klasy algorytmami kryptograficznymi. Dzięki rozproszonej infrastrukturze informacja o transferze oraz bieżącym saldzie każdego portfela Bitcoin przechowywana jest w wielu miejscach, przez co nie ma możliwości, aby ktoś przejął czyjeś bitmonety.
 • Prostota płatności – płacenie Bitcoin'em jest łatwe, nie potrzeba kart bankowych, podpisów czy dziwnych autoryzacji, wystarczy telefon z czytnikiem QR code lub technologią NFC.

Wady Bitcoin

 • Brak stabilności kursu – z uwagi na to, że Bitcoin jak i pozostałem kryptowaluty są zjawiskiem dość nowym, podlegają dużym wahaniom kursowym. Z tygodnia na tydzień wartość wirtualnej waluty w stosunku do USD czy PLN może zmienić się o 10-40%. Wypływ na dużą zmienność ma też niewielka kapitalizacja rynku a im mniejsza ogólna wartość wszystkich monet, tym łatwiej wpłynąć na ich kurs wystawiając duże zlecenie kupna lub sprzedaży. Na dzień dzisiejszy kapitalizacja Bitcoin to 67 mld dolarów, ale większość kryptowalut nie przekracza 1 mld. Aby mieć skalę porównania, wartość jednej firmy Apple wynosi 800 mln dolarów, a więc 10 x więcej niż cały rynek wszystkich kryptowalut.
 • Zależność od internetu – aby móc zapłacić Bitcoinem, musimy posiadać dostęp do internetu. Aby działał internet, niezbędne jest źródło prądu. W ekstremalnych sytuacjach kryzysowych takich jak wojna czy naturalny kataklizm zdarzają się długie przerwy w dostawie prądu a sieci teleinformatyczne przestają działać. W takich sytuacjach najlepiej sprawdza się papierowa gotówka w kieszeni ew. złoto i srebro. Bitcoin, podobnie jak pieniądze na koncie w banku, są chwilowo bezużyteczne. Nad uniezależnieniem Bitcoina od sieci internetowej trwają już prace, projekt Blockstream Satellite ma przenieść transmisję Bitcoinów do satelitów kosmicznych.

Jak działa Bitcoin?

Wirtualne monety Bitcoin można uzyskać poprzez tzw. wydobycie (czyli udostępnienie mocy obliczeniowej do skomplikowanych operacji matematycznych) lub kupując je od innych osób za waluty fiducjarne (złotówka, dolar, euro) lub inne waluty wirtualne.

Aby wejść w posiadanie Bitcoina lub jakiejkolwiek innej kryptowaluty, najpierw należy stworzyć unikalny adres konta Bitcoin. Adres konta powstaje na bazie kluczy prywatnego i publicznego. Klucze oraz adres konta Bitcoin generuje się z poziomu dowolnego portfela Bitcoin, można posiadać dowolną liczbę adresów i kluczy. Portfel to strona internetowa lub zwykły program instalowany na komputerze lub telefonie.

Adres konta Bitcoin składa się z ciągu około 34 znaków i może wyglądać np. tak:

3G9dWh6DCZ5KZ2nDk7fcKWRnyK3udJk8Eh

Adres konta Bitcoin jest publiczny, to odpowiednik numeru konta bankowego – na ten adres otrzymywane są przelewy od innych osób. Aby wysłać przelew, należy wprowadzić publiczny adres docelowy i autoryzować przelew środków swoim kluczem prywatnym. Klucz prywatny musi być tajny.

Zdecentralizowany system Bitcoin działa na zasadzie sieci, komputery użytkowników z całego świata współpracują ze sobą przy wydobywaniu nowych monet i przy zatwierdzaniu transakcji (przelewów). Strony transakcji Bitcoin są z definicji anonimowe, ale wykonane transakcje są jawne i zapisywane są w blokach blockchain, aktualnie wszystkie historyczne bloki z transakcjami Bitcoina zajmują 160 GB. Dla dociekliwych polecamy polecamy artykuł u Artura Kurasińskiego Czym jest do cholery Blockchain?.

Inne kryptowaluty

Liczba różnych kryptowalut dostępnych na rynku przekroczyła już 1000, aktualną listę można znaleźć na coinmarketcap.com. Ciągle też trwają prace nad nowymi walutami, programiści, firmy, organizacje widząc aktualny boom na rynku kryptowalut prześcigają się w wymyślaniu nowych kryptowalut.

Inne popularne kryptowaluty to:

 • Ethereum (ETH) – Kryptowaluta pozwalająca na tworzenie tzw. "inteligentnych kontraktów" (smart contracts). Kontrakt w Ethereum może stworzyć każdy programista, kontrakty są małymi programami, które wpuszczone do blockchain'a Ethereum, uruchamiają się, gdy spełnią się zwarte w nich warunki. Przykładem takiego kontraktu może być zakład bukmacherski "kto wygra mecz Barcelona – Real Madryt" – osoby które wezmą udział takim zakładzie (kontrakcie), mogą wygrać lub stracić daną ilość Ethereum w zależności od wyniku meczu . Ethereum pozwala też tworzyć tzw. DAO (Decentralized autonomous organization) zdecentralizowane autonomiczne organizacje, które mogą tworzyć i emitować na bazie Ethereum swoje własne tokeny. Token to kryptowaluta-dziecko bazująca na kryptowalucie-matce Ethereum. Ethereum to ulubieniec programistów.
 • Litecoin (LTC) – Litecoin nie wnosi nic nowego, jest to odpowiednik Bitcoina nazwany wirtualnym srebrem (bitcoin to złoto), powstał w 2011 roku na bazie kodu Bitcoina.
 • Monero (XMR) – Kryptowaluta której nadrzędnym celem jest dbanie o prywatność i całkowitą anonimowość transakcji. Stosuje specjalne algorytmy uniemożliwiające śledzenie transakcji. Monero to jedyna kryptowaluta, której nie potrafi rozgryźć FBI.
 • DigitalCash (DASH) - Alternatwa dla bitcoina i litecoina. Transakcje DASH są jeszcze szybsze i jeszcze tańsze od swoich odpowiedników a dodatkowo anonimowe.
 • Ripple (XRP) – Kryptowaluta Ripple wspierana przez wielkie światowe banki np. UniCredit, Santander, UBS, RBC. Ripple działa na trochę innej zasadzie niż Bitcoin, gdyż nowe monety nie są wydobywane przez "górników" mocą obliczeniową ich komputerów, zostały one stworzone przy starcie systemu. Ripple to zdecentralizowany system rozliczeniowo-transakcyjny bazujący na wzajemnym zaufaniu jednostek - brzmi dziwnie, ale w identyczny sposób działają nasze standardowe waluty PLN, USD, EUR. Schemat budowy bazuje na idei "banku centralnego", którym jest emitent waluty czyli firma Ripple Labs. System Ripple może w przyszłości zastąpić obecne systemy do transferu pieniędzy SEPA i SWIFT. Ripple to ulubieniec banków.
 • NEO (NEO) - Alternatywa dla Ethereum stworzona przez chińczyków. NEO to kryptowaluta obsługująca smart contracts, pozwalająca budować na swojej architekturze użytkowe tokeny (m.in inne kryptowaluty).

Na nową kryptowalutę można się zapisać w procesie tzw. "Initial Coin Offering" (skrót ICO) i wykupić daną liczbę "coinów" po początkowej cenie emisyjnej. Później gdy nowa wirtualna waluta zostanie oficjalnie opublikowana, jej wartość zacznie kształtować rynek i może znacznie wzrosnąć (lub spaść). Listę nowych walut znaleźć można na stronie ico-list.com. Inwestowanie pieniędzy w ICO może przynieść wielkie zyski, gdy nowa kryptowaluta okaże się sukcesem, ale obarczone jest dużym ryzykiem, gdyż na fali popularności wirtualnych walut powstają też nieuczciwe ICO mające jedynie na celu wyciągnąć pieniądze. O ryzyku inwestycji w ICO pisze m.in. KNF.

Po co ludzie tworzą nowe kryptowaluty?

Dla pieniędzy. Pula monet każdej kryptowaluty jest zamknięta, np. może to być 10 milionów wirtualnych monet. Twórcy każdej kryptowaluty na start zostawiają sobie część tej puli np. 10%, 20% czy nawet 50% jak w przypadku popularnego Ethereum czy 70% w Ripple. Gdy cena monet rośnie, rośnie też ich wirtualny zysk, który będą mogli zrealizować sprzedając część swoich monet.

Jaka jest przyszłość Bitcoina?

Nie wiadomo. Obecny trend popularyzacji kryptowalut wśród ludzi i firm jest mocno zauważalny, wzrostowi popularności kryptowalut sprzyja też hossa, jaka zapanowała na tym rynku. Cena Bitcoina w ciągu roku wzrosła prawie o 600% z $800 do $4500, ale to nic w porównaniu do Ethereum, które wzrosło o 2200% z $12 do $300 w ciągu kilku miesięcy a kryptowaluta Ripple w okresie marzec - maj 2017 zwiększyło swoją wartość o 3600% zaś NEO od czerwca do połowy sierpnia skoczyło z $1 do 50 co daje rekordowy 4900% wzrost! Przykłady takich spektakularnych wzrostów w 2017 roku można mnożyć.

Patrząc na ogromne krótkoterminowe wzrosty kryptowalut można stwierdzić, że zapanowała mania. Mania, bańka spekulacyjna, która prędzej czy później pęknie i spowoduje dużo płaczu, wielu inwestorów żądnych łatwego zarobku straci dużo pieniędzy. Jednak gdy emocje i ceny kryptowalut opadną, do głowy ponownie wróci zdrowy rozsądek i zaświta myśl "a może jednak kryptowaluty mają sens".

Czy Bitcoin to przyszłość pieniędzy?

Przegląd tego, co zdarzyło się na rynku kryptowalut w 2017 roku, analizę obecnej sytuacji oraz prognozy na rok 2018 przedstawiamy w obszernym artykule Bitcoin i kryptowaluty przegląd 2017 i prognozy na 2018

Podatki

Polska nie jest krajem przyjaznym nowym technologiom, obowiązujące przepisy podatkowe są zawiłe i skonstruowane w taki sposób, aby handel kryptowalutami był niemożliwy lub nieopłacalny.

Według przepisów każda transakcja kupna-sprzedaży kryptowaluty powoduje wymóg odprowadzania 1% podatku PCC od czynności cywilnoprawnych. Wymóg ten dotyczy zarówno zakupu kryptowalut za złotówki jak i transakcji na giełdach pomiędzy różnymi parami kryptowalut np. zakup Ethereum za Bitcoiny. 

Absurdy i stan obecnego prawa w jasny sposób przedstawia w swoim wystąpieniu dr. Sławomir Mentzen, wideo zamieszczamy poniżej. Na stronie prawokryptowalut.com przydatne informacje o sytuacji prawnej bitcoina przedstawiają też prawnicy z Kancelari Sadkowski i Wspólnicy.

Jak wygląda opodatkowanie bitcoina w innych krajach? W Niemczech transakcje kryptowalutami są wolne od podatku a zakupy inwestycyjne zwolnione są od podatku dochodowego, gdy sprzedaż kryptowaluty nastąpi po roku od zakupu. Rosja w lipcu 2018 planuje całkowite zalegalizowanie kryptowalut a na zaczynających się 14 czerwca Mistrzostwach Świata bitcoin będzie honorowany jako normalny środek płatności.

-- aktualizacja 20.04.2018

W dniu 20 kwietnia 2018 w Warszawie pod siedzibą Ministerstwa Finansów został zorganizowany protest/happening traderów z TJS i miłośników kryptowalut mający na celu zobrazowanie polskim władzom irracjonalność podatku PCC od transakcji na kryptowalutach. W odpowiedzi na protest wiceminister finansów Paweł Gruza w oficjalnym komunikacie poinformował: 

Nie będzie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w obrocie kryptowalutami do czasu wypracowania docelowych rozwiązań. Na pewno stanie się to, nie wcześniej niż za dwa lata. Natomiast utrzymujemy obowiązek rozliczenia podatku dochodowego PIT. Pracujemy na razie nad rozwiązaniami tymczasowymi.

W tym momencie wiele osób czynnie handlujących wirtualnymi walutami odetchnęło z ulgą gdyż wizja 1000% podatku PCC odeszła w niepamięć. Należy jednak pamiętać, że Minister Finansów zlikwidował jedynie podatek absurdalny PCC, podatek dochodowy od zysków uzyskanych z transakcji na kryptowalutach należy płacić normalnie, zgodnie z obowiązującymi w Polsce stawkami podatkowymi. Obowiązkowi podatkowemu podlegają zarówno zyski uzyskane w transakcjach fiat-krypto jak i krypto-krypto.

Z uwagi na wiele niejasności dotyczących rozliczenia podatkowego kryptowalut, powstanie specjalna grupa, której zadaniem będzie wypracowanie prostych i przejrzystych zasad. W grupie tej działać będą zarówno osoby z rządu jak i przedstawiciele świata kryptowalut i traderów m.in. założyciel TJS Rafał Zaorski.

Utworzono dnia , ostatnia aktualizacja dnia , autor .
Znalazłeś w tekście błąd lub zawarte informacje nie są aktualne? Napisz komentarz lub skontaktuj się znami.

Skomentuj artykuł Bitcoin i kryptowaluty - podstawy

Przy pisaniu każdego artykułu staramy się w jak najlepszy sposób przekazać wiedzę z danego obszaru zakładów bukmacherskich. Jest to niezwykle trudne zadanie, zachęcamy czytelników do uzupełnienia w komentarzach tematu artykułu "Bitcoin i kryptowaluty - podstawy" swoimi doświadczeniami i wiedzą.

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp...

Oceń artykuł

Ocena 3,8/5 | 5 głosów

Masz pytania do artykułu? Temat nie został opisany dokładnie? Napisz, postaramy się odpowiedzieć. Masz uwagi? Napisz, poprawimy.
Podobał się artykuł? Wystaw ocenę i daj nam feedback. Podziel się linkiem ze znajomym.

Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Bitcoin i kryptowaluty:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.

Baner Betrally
Baner Betrally