Bitcoin i kryptowaluty - podstawy

Bitcoin i kryptowaluty - podstawy

XXI wiek to przyspieszenie postępu technologicznego, coraz większa digitalizacja codziennego życia, rozwój technik kryptograficznych oraz od kryzysu w 2008 roku narastająca nieufność do papierowych walut emitowanych przez rządowe banki.

Te wszystkie czynniki złożyły się na powstanie wielkiej innowacji bo tak trzeba nazwać Bitcoin i cały rynek kryptowalut. Szybki rozwój kryptowalut stał się globalnym trendem.

Z czasem coraz więcej firm internetowych zauważyło wzrost popularności Bitcoina i wprowadziło wirtualną walutę jako opcję płatniczą. Bitcoin'a zauważyły również firmy bukmacherskie, coraz więcej bukmacherów obsługuje wpłaty i wypłaty Bitcoin. Powstali też bukmacherzy obsługujący wyłącznie transakcje tą kryptowalutą.

Artykuł ten omawia szczegółowo kryptowalutę Bitcoin jednak większość zawartych w nim informacji aktualnych jest dla wszystkich kryptowalut. Poszczególne kryptowaluty różnią się pomiędzy sobą mniejszymi lub większymi szczegółami, niektóre posiadają dodatkowe funkcjonalności lub specjalne przeznaczenie, jednak ich ogólny sens istnienia i funkcjonowania jest taki sam.

Jeżeli interesuje Cię bitcoin jedynie w kontekście zakładów bukmacherskich i nie chcesz przedzierać się przez gąszcz pojęć związanych z kryptowalutami to przejdź od razu do artykułu Bitcoin w zakładach bukmacherskich. Zachęcamy jednak do szerszego poznania tematyki Bitcoin.

Czym jest bitcoin?

Bitcoin to wirtualna waluta (kryptowaluta) oparta na algorytmach kryptografii. Bitcoin nie posiada fizycznego odwzorowania, nie można go dotknąć, istnieje jedynie w świecie wirtualnym jako cyfrowy zapis.

   - znak Bitcoin. Bitcoin to pierwsza powstała kryptowaluta, jest najbardziej popularną i rozpoznawalną kryptowalutą na świecie.

Bitcoiny przetrzymywać można w cyfrowym portfelu na komputerze, telefonie lub w specjalnych bezpiecznych portfelach internetowych, można nimi handlować na giełdach kryptowalut i zarabiać na wzroście cen. Wartość Bitcoinów przypisana jest do unikalnego adresu Bitcoin, który jest analogią dla numeru konta bankowego.

Aktualny kurs Bitcoin w złotówkach:

Nazwa Bitcoin powstała z połączenia 2 anglojęzycznych wyrazów bit (skrót od binary digit, czyli cyfra dwójkowa) i coin (moneta). Bitcoin czasami spolszczany jest jako bitmoneta.

Początki Bitcoin'a nie są jasne, nikt oficjalnie nie przyznał się do zaprojektowania i stworzenia tej kryptowaluty. Historia Bitcoin'a zaczyna się w 2008 roku kiedy to została zarejestrowana domena bitcoin.org i został tam opublikowany manifest z koncepcją tej cyfrowej kryptowaluty. Nad ideą i programistycznym kodem tej zdecentralizowanej waluty pracowała osoba lub grupa osób używającą pseudonim Satoshi Nakamoto.

Bitcoin powstał po to aby uprościć proces przesyłania pieniędzy pomiędzy ludźmi, transfer pieniędzy odbywa się bez udziału banków.

 

Czym jest kryptowaluta?

Kryptowaluta to rozproszony system księgowy zawierający całą historię zawartych transakcji przez wszystkich użytkowników. Zapisywane są jedynie transakcje ale bez informacji kto i w jakim celu je wykonał dzięki temu zachowana jest anonimowość kontrahentów. Każda kryptowaluta posiada ograniczoną z góry pulę monet. Większość kryptowalut działa na zasadzie open source, kolejne monety tworzone są dzięki pracy mocy obliczeniowej milionów komputerów na całym świecie (tzw. mining).

Kryptowaluty nie posiada odgórnego emitenta (z popularnych walut wyjątek to Ripple), nie są zależne od rządów czy banków, a o ich rozwoju decyduje społeczność. Osobom choć trochę obeznanym z językiem angielskim polecamy świetne wprowadzenie do kryptoświata na stronie upfolio.com gdzie w prosty i przystępny sposób przedstawione są idee przyświecające kryptowalutom.

Czy kryptowaluty są legalne?

Tożsamość prawna Bitcoina i innych kryptowalut to wiąż niejasna sprawa, w większości krajów (w tym w Polsce) używanie kryptowalut jest jak najbardziej legalne co potwierdzało polskie Ministerstwo Finansów. Należy jednak pamiętać, że w świetle obowiązującego prawa Bitcoin nie jest walutą (pieniądzem elektronicznym) a jedynie środkiem płatniczym działającym na zasadzie barteru (wymiana coś za coś np. 10 kapsli po piwie za 2 Petshopy, 0,2 BTC za 800 USD etc…).

Zyski uzyskane w procesie wydobywania Bitcoinów czy spekulacji na giełdzie kryptowalut podlegają obowiązkowi podatkowemu w rocznym zeznaniu PIT.

Zalety Bitcoin

Człowiek naciska przycisk bitcoin
Bitcoin umożliwia szybkie i proste płatności.

Bitcoin i ogólnie kryptowaluty rewolucjonizują podejście do płatności i przesyłania pieniędzy.

Wady Bitcoin

Jak działa Bitcoin?

Wirtualne monety Bitcoin można uzyskać poprzez tzw. wydobycie (czyli udostępnienie mocy obliczeniowej do skomplikowanych operacji matematycznych) lub kupując je od innych osób za waluty fiducjarne (złotówka, dolar, euro) lub inne waluty wirtualne.

Aby wejść w posiadanie Bitcoina lub jakiejkolwiek innej kryptowaluty najpierw należy stworzyć unikalny adres konta Bitcoin, adres konta powstaje na bazie kluczy prywatnego i publicznego. Klucze oraz adres konta Bitcoin generuje się z poziomu dowolnego portfela Bitcoin, można posiadać dowolną liczbę adresów i kluczy. Portfel to strona internetowa lub zwykły program instalowany na komputerze lub telefonie.

Adres konta Bitcoin składa się z ciągu około 34 znaków i może wyglądać np. tak:

3G9dWh6DCZ5KZ2nDk7fcKWRnyK3udJk8Eh

Adres konta Bitcoin jest publiczny, to odpowiednik numeru konta bankowego – na ten adres otrzymywane są przelewy od innych osób. Aby wysłać przelew należy wprowadzić publiczny adres docelowy i autoryzować przelew środków swoim kluczem prywatnym. Klucz prywatny musi być tajny.

Zdecentralizowany system Bitcoin działa na zasadzie sieci, komputery użytkowników z całego świata współpracują ze sobą przy wydobywaniu nowych monet i przy zatwierdzaniu transakcji (przelewów). Strony transakcji Bitcoin są z definicji anonimowe ale wykonane transakcje są jawne i zapisywane są w blokach blockchain, aktualnie wszystkie historyczne bloki z transakcjami Bitcoina zajmują 160 GB. Dla dociekliwych polecamy polecamy artykuł u Artura Kurasińskiego Czym jest do cholery Blockchain?.

Inne kryptowaluty

Liczba różnych kryptowalut dostępnych na rynku przekroczyła już 1000, aktualną listę można znaleźć na coinmarketcap.com. Ciągle też trwają prace nad nowymi walutami, programiści, firmy, organizacje widząc aktualny boom na rynku kryptowalut prześcigają się w wymyślaniu nowych kryptowalut.

Inne popularne kryptowaluty to:

Na nową kryptowalutę można się zapisać w procesie tzw. "Initial Coin Offering" (skrót ICO) i wykupić daną liczbę "coinów" po początkowej cenie emisyjnej. Później gdy nowa wirtualna waluta zostanie oficjalnie opublikowana to jej wartość zacznie kształtować rynek i może znacznie wzrosnąć (lub spaść). Listę nowych walut znaleźć można na stronie ico-list.com. Inwestowanie pieniędzy w ICO może przynieść wielkie zyski gdy nowa kryptowaluta okaże się sukcesem ale obarczone jest dużym ryzykiem gdyż na fali popularności wirtualnych walut powstają też nieuczciwe ICO mające jedynie na celu wyciągnąć pieniądze. O ryzyku inwestycji w ICO pisze m.in. KNF.

Po co ludzie tworzą nowe kryptowaluty?

Dla pieniędzy. Pula monet każdej kryptowaluty jest zamknięta, np. może to być 10 milionów wirtualnych monet. Twórcy każdej kryptowaluty na start zostawiają sobie część tej puli np. 10%, 20% czy nawet 50% jak w przypadku popularnego Ethereum czy 70% w Ripple gdy cena monet rośnie to rośnie też ich wirtualny zysk, który będą mogli zrealizować sprzedając część swoich monet.

Jaka jest przyszłość Bitcoina?

Nie wiadomo. Obecny trend popularyzacji kryptowalut wśród ludzi i firm jest mocno zauważalny, wzrostowi popularności kryptowalut sprzyja też hossa jaka zapanowała na tym rynku. Cena Bitcoina w ciągu roku wzrosła prawie o 600% z $800 do $4500 ale to nic w porównaniu do Ethereum, które wzrosło o 2200% z $12 do $300 w ciągu kilku miesięcy a kryptowaluta Ripple w okresie marzec - maj 2017 zwiększyło swoją wartość o 3600% a NEO od czerwca do połowy sierpnia skoczyło z $1 do 50 co daje rekordowy 4900% wzrost! Przykłady takich spektakularnych wzrostów w 2017 roku można mnożyć.

Patrząc na ogromne krótkoterminowe wzrosty kryptowalut można stwierdzić, że zapanowała mania. Mania, bańka spekulacyjna, która prędzej czy później pęknie i spowoduje dużo płaczu, wielu inwestorów żądnych łatwego zarobku straci dużo pieniędzy. Jednak gdy emocje i ceny kryptowalut opadną, do głowy ponownie wróci zdrowy rozsądek i zaświta myśl "a może jednak kryptowaluty mają sens".

Czy Bitcoin to przyszłość pieniędzy?

... wkrótce cd...

Ostatnia aktualizacja
W przypadku znalezienia błędu lub potrzeby aktualizacji prosimy o komentarz lub kontakt.

Skomentuj artykuł Bitcoin i kryptowaluty - podstawy

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp... Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Bitcoin i kryptowaluty:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.