Co to jest bukmacher

Ocena 4.96/26 głosów
Co to jest bukmacher

Każdego dnia obstawiacie dziesiątki zakładów u bukmachera, jednak czy kiedykolwiek zastanawialiście się, kim w ogóle jest bukmacher?

Przeczytajcie ten artykuł, a dowiecie się wszystkich informacji na temat bukmachera, poznacie historię zakładów bukmacherskich, mechanizm powstawania kursów oraz najlepszych legalnych bukmacherów w Polsce w 2021 roku. Kim jest bukmacher?

Kto to jest bukmacher?

Aby lepiej zrozumieć daną dziedzinę życia, warto czasami cofnąć się wstecz i sięgnąć do korzeni. Nie można zostać wybitnym reżyserem nie znając historii kina i kultowych filmów. Trudno będzie Wam również otrzymać literackiego Nobla, jeśli pierwszy raz na oczy zobaczycie nazwiska Szekspira, Hemingwaya czy Dostojewskiego. Nie inaczej jest z zakładami bukmacherskimi. Jak chcecie ograć bukmachera, skoro nawet nie macie zielonego pojęcia kim on jest, czym się zajmuje oraz w jaki sposób ustala kursy?

Codziennie obstawiacie dziesiątki kuponów u bukmachera, a wielu z Was obudzonych w środku nocy będzie doskonale pamiętało jaki był kurs na wygraną Barcelony nad Realem w El Clasico w 2014 roku, natomiast jedynie nieliczni potrafią prawidłowo odpowiedzieć na pytanie - co/kto to jest bukmacher?

def. Słowo bukmacher pochodzi od angielskich słów book oraz make i ma dwojakie znaczenie. Z jednej strony można je przetłumaczyć jako robienie zakładów, jednak oznaczało również księgę zakładów, w której bukmacher, czyli instytucja lub osoba przyjmująca zakłady zapisywała poszczególne typy i kupony, aby później wypłacić konkretnym graczom (typerom) ich ewentualne wygrane.

Sama instytucja bukmachera ewoluowała przez lata i dziś spektrum działalności bukmacherów jest znacznie szersze, ale do tego dojdziemy w dalszej części artykułu. Na początku sprawdźmy, skąd w ogóle wzięły się zakłady bukmacherskie i jak wyglądało obstawianie kuponów w zamierzchłych czasach.

Historia zakładów bukmacherskich

Pierwsze wzmianki o bukmacherach datuje się na 4000 lat p.n.e., kiedy to na terytorium ówczesnej Babilonii obstawiano wyniki wyścigów konnych. W starożytnym Rzymie bardzo popularne były zakłady dotyczące walk gladiatorów oraz gry w kości, spora rzesza graczy typowała również zwycięzców wyścigów rydwanów.

Zakłady bukmacherskie jakie znamy dziś powstały znacznie później, a za kolebkę obstawiania wyników uznaje się Wielką Brytanię. To tam w 1790 roku, podczas festiwalu wyścigów konnych na Newmarket Heath, Harry Ogden (nazywany również pierwszym profesjonalnym bukmacherem) stwierdził, że nie ma konia, na którego nie przyjąłby zakładu, zaś niemal półtora wieku później, w roku 1922, na przedmieściach Liverpoolu John Moores wraz ze wspólnikami uruchomił pierwszy w pełni profesjonalny punkt przyjmowania zakładów zwany Littlewood Pools of Liverpool.

Przez długi czas to właśnie wyścigi konne królowały w ofercie bukmacherów, natomiast XX wiek to rozkwit piłki nożnej, którą interesował się każdy dorosły mężczyzna w Wielkiej Brytanii. Lokalne dzienniki analizowały spotkania, a z czasem zaczęły swoim czytelnikom oferować możliwość obstawiania wyników ulubionych drużyn. Typowanie rezultatów jeszcze zwiększyło i tak już gigantyczne zainteresowanie futbolem, dlatego nie dziwi boom, jakim cieszyli się wówczas pionierzy na rynku bukmacherskich zakładów sportowych.

Więcej faktów dotyczących historii zakładów przeczytasz w powiązanym tekście historia zakładów bukmacherskich.

Bukmacher w czasach obecnych

Kibice w Polsce przed telewizorem.
Zakłady na żywo, eSport, transmisje TV.

Kolejnym krokiem milowym dla rynku zakładów wzajemnych była możliwość oferowania kursów przez najlepszych bukmacherów w internecie. Pierwszy zakład online postawiono w 1996 roku, kiedy to pochodzący z Finlandii Jukka Honkavaara zainwestował 50 dolarów na wygraną Tottenhamu z półamatorskim Hereford United i wygrał… całe 2 dolary!

Działalność bukmacherów w internecie rozrosła się do tak niebotycznych rozmiarów, że dziś branża zakładów sportowych online jest jedną z największych i najbogatszych na świecie. Roczne obroty bukmacherów online liczone są w setkach miliardów dolarów, a obstawianie zakładów wyszło daleko poza sport.

Oczywiście, ciągle to właśnie wydarzenia sportowe biją rekordy popularności wśród typerów w każdym zakątku kuli ziemskiej, ale dziś poza zakładami na piłkę nożną, koszykówkę, tenis ziemny, darts, baseball oraz e-sporty, każdy szanujący się bukmacher oferuje również kursy na ważne wydarzenia społeczne (np. wybory polityczne), medialne (np. zwycięzca reality show), kulturalne (np. Oscary, Grammy, itd.), atmosferyczne (np. pogoda na Boże Narodzenie w konkretnym mieście) oraz te nie do końca poważne, związane ze światem żyjących w blasku fleszy celebrytów (np. płeć oraz imię potomka członków Royal Family).

Dziś bukmacher to ktoś znacznie więcej, niż tylko osoba zapisująca zawarte zakłady w specjalnej księdze. Dziś topowi bukmacherzy to gigantyczne przedsiębiorstwa z klientami liczonymi w setkach tysięcy! Ogromna konkurencja na rynku zakładów wzajemnych sprawia, że teraźniejsi bukmacherzy muszą stawać na głowie, aby zaoferować swoim klientom najlepszy możliwy produkt. Konieczność przetwarzania tysięcy operacji finansowych, prowadzenie kampani reklamowych, stawianie na rozwój technologiczny i innowacyjność wymagają zatrudnienia całej armii ludzi, a dla największych bukmacherów pracuje więcej osób, niż w niejednej sporej fabryce.

Bukmacher - jak to działa

Wszystko to, o czym napisaliśmy przed momentem to jednak działania poboczne. Czym zajmuje się bukmacher? Pomimo upływu lat podstawowe zadanie bukmachera jest ciągle niezmienne, a jego główną rolą jest wystawianie kursów, przyjmowanie zakładów i wypłata ewentualnych wygranych.

No dobrze, ale skąd bukmacher bierze kursy? Jak bukmacher ustala kursy? Na jakiej podstawie je ustala? Nie robi tego sam, lecz specjalnie w tym celu zatrudnia tzw. oddsmakerów, czyli osoby ze sporą wiedzę sportową dotyczącą danej dyscypliny, a także posiadające znakomite umiejętności matematyczno - analityczne. To właśnie oddsmakerzy oceniają szanse poszczególnych drużyn/zawodników biorących udział w zawodach i na tej podstawie proponują graczom kurs otwarcia.

Oczywiście kurs otwarcia zostaje poddany natychmiastowemu procesowi weryfikacji i to sami gracze poprzez stawiane przez siebie kupony decydują, w którą stronę pójdzie kurs zakładu i czy był on uczciwy, czy też bukmacher się pomylił i źle ocenił szanse uczestników zakładu.

Warto mieć świadomość, że przy ustalaniu kursu otwarcia pracujący dla bukmachera oddsmakerzy kierują się kilkoma czynnikami takimi jak chociażby własne doświadczenie na danym rynku, pobierana marża oraz spodziewane ruchy typerów, a ich zadaniem jest zaproponowanie takiego kursu, który z jednej strony okaże się atrakcyjny dla graczy, a z drugiej, poprzez wysokość pobieranej marży, zapewni bukmacherowi zysk, niezależnie od rozstrzygnięcia zakładu.

Przeczytaj również jak powstają kursy bukmachera.

Jak postawić zakład u bukmachera?

Dwóch mężczyzn siłuje się na rękę.
Jak postawić zakład bukmacherski? Nic prostszego!

Większość z was zapewne ma już spore doświadczenie w tej kwestii, natomiast nie możemy wykluczyć, że czytają nas również absolutni debiutanci, którzy nigdy dotąd nie postawili żadnego kuponu u bukmachera. Jak to zrobić? Jak postawić zakład? To szalenie proste!

Tak jak wspominaliśmy wcześniej bukmacher zatrudnia oddsmakerów, których zadaniem jest ocenienie szans poszczególnych stron zakładu i wystawienie kursów na dane wydarzenie. Wówczas bukmacher proponuje dany mecz lub wyścig w swojej ofercie zakładów, zaś zadaniem graczy jest postawienie takiego typu, który zagwarantuje im zysk.

Weźmy przykładowy mecz tenisowy:

  • Za wygraną Novaka Djokovica bukmacher Fortuna płaci 1.50
  • Kurs na triumf Rafaela Nadala w Fortunie wynosi 2.40

Zadaniem typera jest wskazanie zwycięzcy meczu i dobranie takiej stawki, która pozwoli mu cieszyć się z wygranej

Obstawiając triumf Djokovica za np. 100 PLN zapis na kuponie będzie wyglądał następująco: 88 PLN (stawka pomniejszona o podatek) x 1.50 = 132 PLN

  • Wygrana gracza to 132 PLN, przy czym sam zysk to 32 PLN
  • Decydując się na postawienie 100 PLN na triumf gracza Nadala ryzykujemy nieco bardziej, gdyż według oddsmakerów nie jest on faworytem, natomiast w przypadku powodzenia nasza wygrana również będzie znacznie wyższa

Zapis na kupnie będzie prezentował się tak: 88 PLN (stawka pomniejszona o podatek) x 2.40 = 211 PLN

Wygrana gracza to 211 PLN, przy czym sam zysk to w tym przypadku aż 111 PLN

Bukmacherzy w Polsce - historia

Jakie są początki zakładów bukmacherskich w Polsce? Pierwsze wzmianki pochodzą z roku 1867, kiedy to powstało Towarzystwo Gimnastyczne Sokół. Był to okres rozkwitu kultury fizycznej jako takiej, a kibicowanie ulubionym zawodnikom było dobrze postrzegane w towarzystwie. Pierwszy zakład postawiono natomiast pół wieku później, a sam kupon dotyczył piłkarskich derbów Warszawy pomiędzy Legią i Polonią.

Rozwój bukmacherów nastąpił w połowie XX wieku, kiedy to pieczę nad zakładami sportowymi przejęły organy państwowe, które powołały do życia m.in. Totalizator Sportowy. Z kolei na przełomie wieków w każdym miasteczku jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać stacjonarne punkty przyjmowania zakładów sportowych (m.in. bukmacher STS).

Nowa era zakładów sportowych w Polsce rozpoczęła się 1 kwietnia 2017 roku, kiedy to w życie weszła długo wyczekiwana nowelizacja ustawy hazardowej, na mocy której pozwolenie na organizowanie zakładów wzajemnych mają wyłącznie legalni bukmacherzy mogący się pochwalić licencją wydaną przez Ministerstwo Finansów.

Więcej o historii przemian branży hazardowej w naszym kraju piszemy w artykule zakłady bukmacherskie w Polsce.

Legalni bukmacherzy w Polsce 2021

Kibice w Polsce przed telewizorem.
Polski kibic ma szeroki wybór legalnych bukmacherów.

Myśląc o legalnych bukmacherach w Polsce w 2024 roku jako pierwszy na myśl przychodzi nam firma STS. Mateusz Juroszek rok po roku buduje swoje imperium, które nie tylko nie ma sobie równych w naszym kraju, ale coraz mocniej zaznacza również swoją obecność poza Polską (m.in. w Wielkiej Brytanii).

Bukmacher STS to przede wszystkim bogata oferta zakładów, mnóstwo transmisji i zakładów na żywo w livestreamch oraz innowacyjne technologie, pozwalające chociażby na błyskawiczne wypłaty, ale nie tylko. Ten legalny bukmacher od lat wspiera polski sport, jest oficjalnym partnerem piłkarskiej Reprezentacji Polski, a każdy jego nowy klient może liczyć na znakomity bonus powitalny aż do 1200 PLN. Zobacz zakłady na żywo w STS i obstawiaj livebetting.

Kolejny serwis, o którym należy wspomnieć w tym zestawieniu to Betfan. Pomimo tego, że to jeden z najmłodszych bukmacherów na rynku zakładów sportowych w Polsce, to już ma bardzo mocną pozycję, dzięki czemu zaufało mu dziesiątki tysięcy typerów. Co ich do tego przekonało? Dobra oferta zakładów sportowych, fenomenalna oferta na zakłady specjalne oraz aż trzy bonusy powitalne, dzięki którym nowi klienci Betfan mogą liczyć na starcie na blisko 3000 PLN darmowych środków bonusowych.

W Polsce cały czas przybywają kolejni legalni bukmacherzy - zobacz kompletną listę bukmacherów z polską licencją. Zanim zarejestrujesz konto u bukmachera to koniecznie dowiedz się też jak rozpoznać legalnego bukmachera.

Z pewnością każdy z Was słyszał o legalnym bukmacherze Fortuna. Ten znakomity operator w 1997 roku otworzył w Polsce pierwsze punkty stacjonarne, a od 2012 roku jest również dostępny online. Przez te wszystkie lata Fortuna dała się poznać jako bukmacher stabilny, wiarygodny i stawiający na innowacje, a poza wysokim bonusem powitalnym o wartości 2220 PLN na każdego klienta czeka bardzo dobra oferta na zakłady i kursy na dobrym poziomie. Zakłady na żywo wraz z transmisjami TV są w Fortunie na najwyższym poziomie.

Mnóstwo klientów zaufało w Polsce legalnemu bukmacherowi forBET. Ten serwis od lat stawia na systematyczny rozwój, a jego oferta na zakłady sportowe i kursy na poszczególne wydarzenia już dziś należą do najbardziej konkurencyjnych w naszym kraju. Spore brawa należą się właścicielom forBET za politykę dotyczącą bonusów i promocji. Każdy nowy klient tego legalnego bukmachera ma szansę na forBET bonus od pierwszego depozytu aż do 2350 PLN, natomiast w późniejszym okresie forBET organizuje regularne promocje okolicznościowe związane z popularnymi wydarzeniami sportowymi.

Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o bukmacherze Superbet. Rumuński gigant branży zakładów sportowych zadebiutował w Polsce w 2020 roku i z miejsca zaskarbił sobie sympatię graczy. To bukmacher godny zaufania, a bogata oferta zakładów sportowych, transmisje na żywo w livestreamach oraz bonus na start 500 PLN sprawiają, że opinie o nim są w większości przypadków pozytywne. Znakomite recenzje zbiera chociażby opcja Super Social, dzięki której gracze mogą chwalić się swoimi kuponami oraz komentować zakłady innych typerów.

Który bukmacher jest najlepszy? Przedstawiamy najlepszego bukmachera w Polsce według opinii czytelników portalu spryciarz.com.

Bukmacher Totolotek - legalny bukmacher z dobrą ofertą zakładów i bonusem powitalnym 500 PLN.

Bukmacher Betclic - europejski gigant, który w 2018 roku otrzymał licencję Ministerstwa Finansów i powrócił do Polski. Każdy nowy klient może liczyć na start na Cashback Bonus aż do 550 PLN.

Bukmacher TOTALbet - idealny wybór dla łowców bonusów. Ten legalny bukmacher już od momentu rejestracji konta proponuje szereg darmowych bonusów, zaś na każdego nowego klienta czeka najwyższa promocja powitalna w Polsce - bonus od pierwszego depozytu aż do 5000 PLN.

Bukmacher Etoto - solidny bukmacher, któremu wiarygodności dodają jego ambasadorzy z Mateuszem Borkiem, Tomaszem Smokowskim, Michałem Polem oraz Romanem Kołtoniem na czele.

Bukmacher LV Bet - bukmacher o ugruntowanej pozycji na rynku zakładów sportowych w Polsce. Sponsor tytularny Wisły Kraków, który każdemu nowemu klientowi oferuje bonus na start aż do 3333 PLN.

Bukmacher PZBuk - sporo rynków zakładów, dobra sekcja zakładów na żywo i Cashback Bonus na start aż do 200 PLN.

Bukmacher eWinner - dwa bonusy na start (Cashback Bonus 150 PLN oraz bonus od drugiego depozytu aż do 500 PLN), a także bardzo dobra oferta zakładów na koszykówkę. Ten legalny bukmacher to nowa pozycja na polskim rynku zakładów sportowych, ale już dał się poznać z bardzo dobrej strony.

Podziel się
  • facebook
  • twitter
  • telegram

https://spryciarz.com/poradnik-typera/co-to-jest-bukmacher-227

Oceń ten tekst

Podobne artykuły