Zakłady bukmacherskie na tenis – korty ziemne

Ocena 4.76/25 głosów
Zakłady bukmacherskie na tenis – korty ziemne

W tym artykule zebraliśmy dla Was najistotniejsze porady dotyczące obstawiania zakładów na mecze tenisa ziemnego na kortach ziemnych.

Podobnie jak na kortach twardych oraz trawiastych, tak i na ceglanej mączce kortów ziemnych, bardzo wiele czynników wpływa na skuteczne typowanie. Strategie, które sprawdzały się na kortach twardych, na ziemi mogą okazać się nieskuteczne. Z kolei niektóre, wydawałoby się, zupełnie nieistotne czynniki, na kortach ziemnych mają kluczowe znaczenie.

  1. Korty ziemne – charakterystyka
  2. Szybkość kortu – co na nią wpływa?
  3. Wpływ pogody na grę na kortach ziemnych
  4. Znaczenie piłek na kortach ziemnych
  5. Adaptacja do nawierzchni
  6. Korty ziemne – kiedy zacząć typować?
  7. Korty ziemne – ofensywa czy defensywa?
  8. Korty ziemne – serwis czy return?
  9. Europejczycy czy Amerykanie – kto lepiej radzi sobie na ziemi?
  10. Korty ziemne – najważniejsze turnieje
  11. Korty ziemne - podsumowanie

Korty ziemne – charakterystyka

W języku angielskim korty ziemne określane są jako clay courts, co w dosłownym tłumaczeniu brzmiałoby korty gliniane. I choć najbliższe realiom jest określenie korty ceglane, bowiem kort pokrywa mieszanka, której głównym składnikiem jest zmielona na mączkę cegła, to jednak w języku polskim przyjęło się nazywać je ziemnymi. Oprócz ceglanej mączki korty ziemne składają się z około 4 cm warstwy mieszanki mineralnej, warstwy średniej grubości żużlu (około 10 cm) oraz spodniej warstwy grubego żużlu (około 15 cm). Grubości poszczególnych warstw mogą się nieco różnić, co ma wpływ na zachowanie piłki na korcie.

Dzięki takiej budowie kortu, natychmiast widać dwie istotne różnice w porównaniu do kortów twardych. Piłka zostawia na korcie ślady, więc nie ma potrzeby stosowania systemy Hawk-Eye do rozstrzygania spornych decyzji, a gracze mają o wiele większe możliwości ślizgania się po nawierzchni, co ułatwia dobiegnięcie do zagranej przez przeciwnika piłki. Nawierzchnia ceglana jest dość miękka i mniej obciąża stawy, ale brak umiejętności ślizgania się często powoduje kontuzje w postaci skręconej kostki.

Szybkość kortu – co na nią wpływa?

Szybkość kortu ziemnego zależy od grubości warstwy ceglanej mączki i stopnia jej ubicia. Im grubsza warstwa „cegły” tym kort wolniejszy, jednak w praktyce rzadziej stosuje się tutaj rozróżnienie na „średnie” i „szybkie”, przyjmując, że korty ziemne są po prostu wolne. Wyjątkiem są korty ziemne w Ameryce Północnej, z charakterystyczną zieloną mączką, o większym stopniu ubicia, przez co nawierzchni tej bliżej do kortów twardych niż ziemnych.

Piłka w wyniku kontaktu z nawierzchnią ceglaną traci około 41% szybkości, co oznacza, że zaserwowana z prędkością 100 km/h odbija się po stronie przeciwnika z prędkością 59 km/h (dla porównania, na korcie twardym będzie to 67 km/h a na trawie 70 km/h).

Wpływ pogody na grę na kortach ziemnych

Czynnikiem dodatkowym mogącym wpłynąć na szybkość kortu, a konkretnie – spowolnić go, jest deszcz. Woda wsiąka w nawierzchnię sprawiając, że piłka odbija się niżej i wolniej. W przypadku małych opadów deszczu sędzia często pozwala kontynuować grę, co wywołuje niechęć niektórych zawodników, zwłaszcza tych, którzy nie lubują się w długich wymianach. Warto zwracać na to uwagę podczas obstawiania na żywo. Bywa że zawodnik „zmuszony” do gry w takich warunkach dużo częściej popełnia błędy.

W przypadku większych opadów deszczu gra jest przerywana, a kort przykrywany aby nie trzeba zbyt długo czekać ze wznowieniem gry po ustaniu opadów. To również ma wpływ na niektórych tenisistów. Nagłe przerwanie gry potrafi wybić zawodnika z rytmu, co warto wykorzystać typując zakłady live.

Dłuższe opady deszczu sprzyjają także zmęczonym tenisistom, którzy mają za sobą kilka wyczerpujących meczów. Bywa, że dodatkowy dzień przerwy jest kluczowy dla regeneracji organizmu, dlatego typując zakłady przedmeczowe… warto sprawdzać prognozę pogody.

Znaczenie piłek na kortach ziemnych

Do gry na kortach ziemnych stosuje się nieco twardsze piłki niż na pozostałych nawierzchniach. Odbijają się one nieco niżej na nawierzchni twardej, co ma zapewnić przewagę zawodnikowi serwującemu. W praktyce o skuteczny return jest i tak o wiele łatwiej niż na innych nawierzchniach, a wymiany trwają dłużej, co czyni grę dużo bardziej wymagającą.

Regulaminowa wymiana piłek na nowe po 7 gemie (i dalej, co 9 kolejnych gemów) na korcie ceglanym nie jest aż tak znacząca jak w przypadku kortów twardych. Na ziemi piłki zużywają się wolniej, a jedynym czynnikiem, który może je realnie spowolnić jest wilgoć.

Adaptacja do nawierzchni

Rakieta do tenisa na korcie ziemnym
Każdego roku tenisiści przygotowują się do gier na cegle.

To element wspólny dla gry na każdym rodzaju nawierzchni i podobnie jak w przypadku innych typów kortów, tak i tutaj ważne imprezy poprzedzają turnieje przygotowawcze. W kalendarzu rozgrywek sezon na kortach ziemnych kojarzony jest przede wszystkim z Europą i jedynym rozgrywanym na tej nawierzchni turniejem wielkoszlemowym Roland Garros. Wcześniej na starym kontynencie odbywają się także trzy turnieje rangi Masters oraz siedem turniejów rangi ATP 250. Wydawałoby się, że jest z czego wybierać, a tenisiści mają wystarczająco dużo czasu żeby zaadaptować się do gry w innych warunkach.

W sezonie 2020 z powodu pandemii koronawirusa nastąpiło wiele zmian w kalendarzu rozgrywek. Roland Garros został przeniesiony na okres przełomu września i października, a jedynym poprzedzającym go turniejem rangi Masters jest turniej w Rzymie. Zawodnicy mają przez to bardzo ograniczone możliwości adaptacji do ceglanej mączki, co prawdopodobnie będzie bardzo widoczne w pierwszych rundach French Open.

Warto pamiętać o tym, że mecze na kortach ziemnych w Ameryce Południowej są rozgrywane już w lutym. Tenisiści z dalszych miejsc rankingowych mają okazję potrenować przede wszystkim w challengerach oraz jedynym turnieju ATP 250 w Chile, co z pewnością ułatwia im start w turniejach europejskich. Dla czołowych graczy z Europy marzec to przede wszystkim dwa turnieje Masters w Ameryce Północnej (rozgrywane na kortach twardych), powrót do Europy i możliwość gry w dwóch turniejach przygotowawczych na nawierzchni ziemnej. W praktyce niektórzy tenisiści odpuszczają turniej ATP 250 aby mieć więcej czasu na regenerację po pierwszej części sezonu i startują dopiero Mastersie w Monte Carlo. Nie trudno zgadnąć, że pierwsza runda potrafi obfitować w niespodzianki.

Korty ziemne – kiedy zacząć typować?

Typowanie na kortach ziemnych warto rozpocząć właśnie od pierwszego dużego turnieju w sezonie. Bukmacherzy wykazują wówczas tendencję do zaniżania kursów na faworytów, którzy nie mieli okazji dobrze przygotować się do gry na ceglanej mączce. O ile typowanie przegranej Rafaela Nadala w pierwszym meczu nie jest może najlepszym pomysłem, o tyle analiza wyników graczy z dalszej części rankingu przygotowujących się w Ameryce Południowej do gry na ziemi może zaprocentować. Nierzadko to właśnie oni pokonują w pierwszych rundach rozstawionych zawodników, których od ostatnich rozgrywek na kortach ziemnych dzieli kilka miesięcy przerwy.

Śledzenie i porównywanie statystyk danego zawodnika z ostatnich tygodni, które przydaje się w typowaniu tenisa ziemnego na każdej nawierzchni, w przypadku kortów ziemnych bywa mylące. Przejście z kortów twardych na ceglane jest dla wielu zawodników trudne, więc bardzo dobre rezultaty jakie osiągali oni w ostatnich tygodniach czy nawet miesiącach, mogą ulec drastycznej zmianie. O wiele lepiej przyjrzeć się tenisistom z dalszych miejsc rankingu ATP i sprawdzić jak radzili sobie w turniejach przygotowawczych. Dobre rezultaty w challengerach mogą znacząco przechylić szansę na ich korzyść już rundach kwalifikacyjnych do turniejów Masters oraz w starciach pierwszej rundy z rozstawionymi faworytami.

Korty ziemne – ofensywa czy defensywa?

Dużym uproszczeniem byłoby powiedzieć, że korty ziemne promują defensywnych graczy. Choć mocny serwis ma tutaj drugorzędne znaczenie, to szybkość, zwinność i przede wszystkim wytrzymałość pozwalająca rozgrywać długie wymiany, są stawiane na pierwszym miejscu. Na kortach ziemnych dużo rzadziej zobaczymy efektowne winnery, bowiem długie wymiany są przerywane najczęściej błędem któregoś z tenisistów.

Na kortach ziemnych widać wyraźną przewagę gry z linii końcowej (choć niektórzy tenisiści jak choćby Pablo Cuevas, dobrze radzą sobie prowadząc grę z kilku metrów za linią). Dużo bardziej istotne niż moc uderzeń jest ich dokładność i rotacja nadawana piłce, mająca na celu utrudnić jej odbicie lub zagrać piłkę tuż za siatkę, co zmusi rywala do większego wysiłki. Przez to, że piłka odbija się wyżej i wolniej, zawodnicy mają wystarczająco dużo czasu aby przygotować uderzenie. Granie piłki na teoretycznie dużo słabszy bekhend przeciwnika nie jest aż tak istotne, ponieważ ten ma wystarczająco czasu aby obiec piłkę i uderzyć z forhendu.

Korty ziemne – serwis czy return?

Tenisista serwuje
Mocny serwis nie jest dużym atutem na kortach ceglanych.

Serwis na nawierzchni ceglanej ma najmniejsze znaczenie. Zawodnicy nie tylko serwują dużo mniej asów ale też na kortach ziemnych znacznie łatwiej przełamać silnie serwującego tenisistę. Niektórzy tenisiści opierający grę przede wszystkim na serwisie wręcz unikają kortów ziemnych i startują tylko w najważniejszych turniejach, ale bardzo rzadko odnoszą tam jakiekolwiek sukcesy.

Pamiętajmy, że bez względu na to jak dobrze dany tenisista radził sobie w ostatnich miesiącach na kortach twardych, na ceglanej mączce, o ile ta nie należy do jego ulubionych nawierzchni, zawsze będzie mu trudniej wygrywać. W starciu z teoretycznie słabszym, ale ogranym na kortach ziemnych przeciwnikiem, nawet jeśli według bukmacherów jest faworytem, to możemy być niemal pewni, że kursy na jego zwycięstwo są znacząco zaniżone.

Europejczycy czy Amerykanie – kto lepiej radzi sobie na ziemi?

Można powiedzieć, że podobnie jak futbol amerykański i baseball są domeną Amerykanów, tak i ceglana nawierzchnia w tenisie ziemnych to specjalność europejska. Od lat niekwestionowanym królem kortów ziemnych pozostaje Rafael Nadal. Świetnie radzi sobie także Novak Djokovic i Roger Federer. Wśród nieco młodszych tenisistów groźny jest Dominic Thiem oraz Stefanos Tsitsipas. Z kolei wśród graczy z Ameryki Północnej obecnie trudno wskazać tenisistę, który mógłby powalczyć z nimi na zbliżonym poziomie.

Inaczej kwestia ta przedstawia się w Ameryce Południowej. Argentyńczycy Diego Schwartzman, Juan Martin Del Potro, Guido Pella, tenisiści z Chile jak choćby Nicolas Jarry, Christian Garin, to tylko kilka nazwisk, z którymi zawsze muszą liczyć się gracze z Europy.

Korty ziemne – najważniejsze turnieje

  • Rolex Monte-Carlo Masters – Monte Carlo, Monako
  • Barcelona Open Banc Sabadell – Barcelona, Hiszpania
  • Mutua Madrid Open – Madryt, Hiszpania
  • Internazionali BNL d’Italia – Rzym, Włochy
  • Roland Garros – Paryż, Francja

Korty ziemne - podsumowanie

Na co zwracać uwagę obstawiając zakłady bukmacherskie na mecze tenisa ziemnego na kortach ziemnych? Oto kilka najważniejszych porad:

  • w pierwszych dużych turniejach na kortach ziemnych łatwo znaleźć zawyżone kursy na underdogów – wielu zawodników nie lubi grać na nawierzchni ceglanej, a część nie miała dostatecznie dużo czasu aby przestawić się na inne warunki gry – przewagę zawsze będą mieć tenisiści, którzy zdążyli rozegrać przynajmniej kilka meczów na kortach ziemnych, nawet w mniej istotnych turniejach
  • w sezonie 2020 tenisiści mają mniej czasu na adaptację do nawierzchni – mniejsza liczba turniejów poprzedzających French Open sprawia, że niektórzy zawodnicy mogą nie zdążyć dobrze przygotować się do gry na ziemi
  • unikaj typowania tenisistów z Ameryki Północnej – zdecydowana większość kiepsko radzi sobie na ziemi
  • ostrożnie typuj graczy opierających grę przede wszystkim na serwisie – to nie siła ale szybkość i wytrzymałość mają większe znaczenie w grze na kortach ceglanych – tenisiści rozgrywający zazwyczaj punkty w maksymalnie 3-4 uderzeniach, tutaj mogą mieć problem, ponieważ wymiany kilkunastu odbić zdarzają się znacznie częściej
  • typując zakłady przedmeczowe sprawdzaj warunki atmosferyczne – zdarza się, że dany zawodnik ma za sobą dwie wyczerpujące pięciosetówki i mało czasu na regenerację, co może zwiększyć szanse jego przeciwnika, jednak jeden dzień przerwy z powodu opadów zapewni mu dodatkowy czas na regenerację
  • w dłuższych meczach, zwłaszcza cztero- lub pięciosetowych typuj na żywo – teoretycznie lepszy ale mniej wytrzymały gracz dużo łatwiej da się przełamać na korcie ziemnym niż na innej nawierzchni.
Podziel się
  • facebook
  • twitter
  • telegram

https://spryciarz.com/poradnik-typera/zaklady-bukmacherskie-tenis-korty-ziemne-208

Oceń ten tekst

Podobne artykuły