Błędne myślenie

Ocena 3,17/5 | 6 głosów

Osiąganie zysku z obstawiania zakładów bukmacherskich nie jest prostą sztuką. Ogrywanie bukmacherów dobrze wygląda w jedynie planach. Gdy przyjdzie do obstawiania zakładów to po kilku zakładach które "powinny wejść" zaczynają się schody.

Przeciwko typerowi działa wiele czynników, jedną z największych przeszkód w osiąganiu długoterminowych zysków z zakładów jest on sam i jego błędne myślenie.

W tym artykule przyjrzymy się kilku zagadnieniom z zakresu psychologii, które powodują u typera błędne myślenie. Przybliżymy takie pojęcia jak myślenie życzeniowe, efekt potwierdzenia, błędy poznawcze i nieracjonalność podejmowanych decyzji.

Na wstępie chcemy zaznaczyć, że artykuł ten kierowany jest do profesjonalnych i półprofesjonalnych typerów zakładów bukmacherskich lub od osób dążących aby taki poziom osiągnąć.

Profesjonalne typowanie zakładów i osiąganie regularnego zarobku z bukmacherki mocno różni się od rekreacyjnej zabawy w typowanie meczów. Cel obstawiania jest zupełnie inny. Dla profesjonalistów celem jest zarobek, dla graczy rekreacyjnych emocje i dobra zabawa. Te dwie grupy mają zupełnie inny cel więc i sposoby na jego realizację muszą być różne.

Jeżeli sporadycznie typujesz zakłady to nie ma sensu abyś dalej czytał ten artykuł gdyż może to jedynie obniżyć przyjemność z oglądania meczu. Kibicować ukochanej drużynie bez postawienia symbolicznych 10 zł lub obstawienie wygranej znienawidzonego rywala? Czy jest sens tak się katować? Jeżeli typujesz dla zabawy odpowiedź brzmi nie.

Jeżeli jednak masz ambicje aby uczynić z bukmacherki sposób na zarabianie pieniędzy lub to musisz odrzucić komfortową strefę kibica i przemóc się racjonalnie patrzeć na realia rywalizacji sportowej. Musisz też poznać chociaż podstawy tego jak funkcjonuje mózg człowieka, jakie zachodzą w nim automatycznie i mimowolne procesy myślowe. Mając tę wiedzę dowiesz się dlaczego pewne decyzje przychodzą łatwo i wydają się oczywiste a inne są trudne do zaakceptowania.

Mężczyzna zaciskający kciuki w celu powodzenia zakładu.
Odróżnij własne życzenia od obiektywnych faktów.

Myślenie życzeniowe

Jedna z ważniejszych zasad dobrego typera brzmi "nie typuj zwycięstwa drużyny, której kibicujesz". W slangu bukmacherskim typowanie ukochanej drużny nazywane określeniem "patriota idiota".

Dlaczego należy unikać typowania zwycięstwa ulubionej drużyny, zawodnika bądź reprezentacji kraju?

Gdy rozważamy zakład na zwycięstwo drużyny, z którą łączy nas mocny związek emocjonalny to automatycznie włącza nam się tzw. "myślenie życzeniowe" gdyż po prostu podświadomie chcemy aby nasza drużyna wygrała mecz.

Myślenie życzeniowe włącza się automatycznie, działa w naszej podświadomości i większości osób bardzo trudno jest w ogóle uświadomić sobie, że w danym momencie życzeniowość zaburza ich racjonalne myślenie.

Definicja. "Myślenie życzeniowe (ang. wishful thinking) - sposób rozumowania i podejmowania decyzji opierający się na wizji „optymistycznego scenariusza" w miejsce odwoływania się do dowodów i racjonalności."

Z tego powodu trudno jest odróżnić fakty przemawiające za naszym typem od optymistycznego scenariusza zwizualizowanego przez nasz mózg.

Zaburzenie dotyczy zarówno drużyn, z którymi wiąże nas pozytywny związek emocjonalny jak i negatywny. Analogicznym błędem byłoby typowanie ligowych porażek Barcelony gdy jest się fanem Realu Madryt. Oczekujemy potknięcia największego rywala i to zaburza racjonalny pogląd na szanse zaistnienia takiego zdarzenia.

Z doświadczenia wiemy, że człowiek dużo bardziej wciąga się w wizualizacje pozytywnych zdarzeń niż negatywnych sąd zagadnienie typowania ulubionej drużyny jest dużo groźniejsze niż typowanie porażek drużyny znienawidzonej.

Złudzenie optyczne na szachownicy Adelsona
Złudzenie optyczne Adelsona. (kliknij i przeczytaj)

Błędy poznawcze

Zazwyczaj ulubioną drużynę znamy od podszewki, kibicujemy jej od dłuższego czasu, znamy jej historyczne sukcesy z okresu ostatnich 30 lat. Wiemy jakie wykonuje transfery, kto jest kontuzjowany, możliwe, że nawet jesteśmy świadomi jej mocnych i słabych stron.

Analizując mecz ulubionej drużyny znamy dużo więcej faktów dotyczących swoich ulubieńców niż o jej przeciwniku.

Można pomyśleć, że to chyba bardzo dobrze, że znamy tyle przydatnych informacji o swojej ulubionej drużyny? Tak. Wiedza o grających drużynach to bardzo ważny element w skutecznym typowaniu jednak duża dysproporcja wiedzy pomiędzy dwoma drużynami zwykle prowadzi do "błędu poznawczego" a to do błędnych wniosków.

Definicja. "Błąd poznawczy (ang. cognitive bias) – w poznaniu społecznym ogólne określenie wzorca nieracjonalnego spostrzegania rzeczywistości, mającego wpływ na ludzkie postawy, emocje, rozumowanie, podejmowanie decyzji lub zachowania (działania)."

Z uwagi na ogrom wiedzy na temat ulubionej drużyny, w trakcie analizy typu nasz mózg wybiórczo rejestruje jedynie fakty pozytywne, przemawiające za zwycięstwem naszych ulubieńców. Podświadomie analiza staje się nieracjonalna gdyż na każdy negatywny fakt znajdziemy od razu 3 fakty pozytywne. Z tego powodu przeszacowujemy szanse drużyny na zwycięstwo.

Jest to problem nieracjonalnego postrzegania rzeczywistości gdyż percepcja drużyny ulubionej jest skrzywiona (zwykle w stronę pozytywną) i to powoduje błąd przy podejmowaniu decyzji o zakładzie. Z drugiej strony, o drużynie przeciwnej wiemy bardzo niewiele i bagatelizujemy argumenty przemawiające za jej zwycięstwem. To powoduje błędne oszacowanie wartości zakładu a co za tym idzie większe ryzyko utraty kapitału.

Mózg człowieka z natury jest leniwy, jeżeli "na dzień dobry" przed analizą meczu ma zapisanych 15 faktów pozytywnych przemawiających za drużyną ulubioną i 1-2 faktów za drużyną przeciwną to będzie go niezwykle trudno przekonać do tego, że drużyna przeciwna ma do zaoferowania jednak więcej.

Efekt potwierdzenia

Znając na wylot ulubioną drużynę od razu do głosu dochodzą przyjemne wspomnienia, emocjonujące wygrane mecze, dobre występy zawodników, historia zwycięstw lub konieczność "przełamania się" w przypadku złej passy. W głowie mimowolnie włącza się tzw. efekt potwierdzenia.

Definicja. Efekt potwierdzenia, błąd konfirmacji, strategia konfirmacyjna – tendencja do preferowania informacji, które potwierdzają wcześniejsze oczekiwania i hipotezy, niezależnie od tego, czy te informacje są prawdziwe.

Do świadomości typera przebijają się selektywne informacje zapisane w pamięci potwierdzające słuszność błędnego postrzegania szans na zwycięstwo jego ulubionej drużyny.

Mr T. Przesadna pewność siebie.
Szukaj zaprzeczeń a nie potwierdzeń swojej wszechwiedzy.

Przy podejmowaniu decyzji mózg człowieka automatycznie szuka argumentów za/przeciw w pamięci, bierze pod uwagę swoje wcześniejsze nabyte doświadczenia i przeświadczenia. W podświadomości typera siedzą piękne gole strzelone przez gwiazdy ulubionej drużyny, wysokie zwycięstwa czy piękne sztuczki techniczne.

Efekt potwierdzenia powoduje utratę obiektywności osądu. Mózg zamiast wynajdywać problematyczne pytania idzie na łatwizne i podsuwa takie pytania aby odpowieź na nie potwierdzała założoną tezę.

Skoro kibicujesz swojej drużynie i świadomie lub podświadomie chcesz aby wygrała mecz to przez efekt potwierdzenia wynajdziesz argumenty za takim właśnie rezultatem meczu. Potwierdzisz swoje błędne postrzeganie.

Ulubiona drużyna zawsze będzie miała więcej argumentów niż mało znany rywal.

Efekt potwierdzenia racjonalizuje błąd poznawczy i sprawia, że fakt myślenia życzeniowego jest nie do wykrycia przez świadomość typera.

Jak żyć, jak typować?

Temat opisywany w tym artykule jest trudny. Nie chodzi o trudność zrozumienia opisanych pojęć ale o to, że bardzo ciężko jest uświadomić sobie procesy myślowe przebiegające we własnym mózgu. Większość ludzi w ogóle nie jest świadoma o obecności takich procesów, jest święcie przekonana, że podejmowane przez nie decyzje są przemyślane i racjonalne

Po lekturze tego tekstu jesteś w uprzywilejowanej grupie osób świadomych. Jednak od bycia świadomym do zapanowania nad procesami myślowymi droga jest bardzo daleka. Co więcej, w niektórych sytuacjach (zwykle pod presją czasu) człowiek działa instynktownie i ingerencja w wyrobione przez tysiące lat ewolucji procesy myślowe jest wręcz niemożliwa.

Z tego powodu jeżeli nie jesteś doświadczony typerem "level master" to najlepiej odpuść sobie obstawianie meczów ulubionej drużyny, zawodnika czy reprezentacji kraju. W ofercie bukmachera znajdziesz tysiące meczów, jeżeli odpuścisz sobie te kilka to nie stracisz wiele, natomiast możesz zaoszczędzić dużo pieniędzy.

Wykorzystaj błędne myślenie na swoją korzyść

Jak wykorzystać błąd poznawczy/życzeniowość/potwierdzenie?

Po lekturze tego tekstu powinieneś już mniej więcej znać przyczyny i sytuacje, w których decyzje człowieka często bywają nieracjonalne. Poszukuj takich sytuacji w swoim codziennym życiu i spróbuj wykorzystać tę wiedzę na swoją korzyść.

Aby skorzystać z przewagi jaką daje świadomość o nieracjonalnych decyzjach ludzi musisz znaleźć lub sprowokować sytuację, w której inna osoba będzie miałą okazję taką decyzję podjąć.

Przykład 1. Zaczynasz oglądać w grupie mecz i jedna osoba, która mocno kibicuje jednej drużynie jest święcie przekonana, że jego ulubieńcy wygrają. Zaproponuj mu zakład "o stówkę", na pewno zgodzi się na korzystniejszy kurs niż jaki byś mógł uzyskać u bukmachera.

Przykład 2. Trwa domowa rozgrywka pokerowa, grasz z kolegami, w tle z komputera leci losowa muzyka. Nagle na playliście włącza się piosenka, którą bardzo lubi jeden z uczestników. To ważne, aby piosenka włączyła się sama (została wylosowana i aby była wyjątkowa dla tej osoby np. Jakiś hicior jego ulubionej kapeli lub piosenka przy której poznał żonę etc...). Patrz uważnie jak będzie rozgrywał rozdanie.

Powinien rozdanie zagrać dużo bardziej ryzykownie niż normalnie. Mając słaby układ będzie bardziej niż zwykle skłonny dorzucać żetony do puli lub nawet próbować wygrać blefując. Wpływ pozytywnych emocji wywołanych przez wcześniejsze wydarzenia wywoła u niego myślenie życzeniowe "teraz im pokaże", "nadszedł mój czas na wygraną" etc...

Oczywiście przypadek pokera jest mocno indywidualny gdyż dużo zależy od aktualnego rozdania kart, zachowania innych graczy.

Podsumowanie

Powyższy artykuł jedynie wstępnie i skrótowo przedstawił temat błędnego myślenia człowieka w kontekście typowania zakładów bukmacherskich. Opisując poszczególne błędy w myśleniu opieraliśmy się na przykładzie obstawiania wyniku ulubionej drużyny gdyż popełnianie tego błędu jest niezwykle częste wśród typerów.

Powodów zaistnienia u typera/człowieka błędnego myślenia jest dużo więcej, może to być chociażby fakt częstego pojawiania się w mediach jakiejś drużyny. Portale rozpisująsię w superlatywach, przekazują w nagłówkach chwytliwe fakty, które mimowolnie zapadają czytelnikowi w pamięć. Następnie gdy przyjdzie czas do obstawiania i akurat drużyna ta gra mecz i typer sobie myśli... "no przecież musi wygrać bo X, Y i Z...". Błąd!

Na identycznym błędzie mózgu bazują reklamy telewizyjne. Po reklamie piwa nigdy nie pójdziesz od razu do sklepu je kupić... ale gdy będziesz w markecie i natrafisz wzrokiem na znajomą etykietę. Mimowolnie przypomnisz sobie reklamę piwa i jeżeli była ona zapamiętana jako przyjemna to włożysz butelkę do koszyka. Tak to działa. Innym przykładem jest wpływ kampanii wyborczych polityków na grupę niezdecydowanych osób.

Tak naprawdę każde pojęcie opisane w tym poradniku zasługuje na suwerenny artykuł i dokładne przedstawienie. Samych błędów poznawczych wyróżnia się kilkadziesiąt (lista) a znany psycholog Daniel Kahneman napisał o nich ponad 600 stron w świetnej książce "Pułapki myślenia". Osobom chcącym lepiej zgłębić wiedzę o tym jak błędne i nieracjonalne decyzje podejmuje człowiek polecamy właśnie książkę Kahnemana.

Utworzono dnia , ostatnia aktualizacja dnia , autor .
Znalazłeś w tekście błąd lub zawarte informacje nie są aktualne? Napisz komentarz lub skontaktuj się znami.

Skomentuj artykuł Błędne myślenie

Przy pisaniu każdego artykułu staramy się w jak najlepszy sposób przekazać wiedzę z danego obszaru zakładów bukmacherskich. Jest to niezwykle trudne zadanie, zachęcamy czytelników do uzupełnienia w komentarzach tematu artykułu "Błędne myślenie" swoimi doświadczeniami i wiedzą.

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp...

Oceń artykuł

Ocena 3,17/5 | 6 głosów

Masz pytania do artykułu? Temat nie został opisany dokładnie? Napisz, postaramy się odpowiedzieć. Masz uwagi? Napisz, poprawimy.
Podobał się artykuł? Wystaw ocenę i daj nam feedback. Podziel się linkiem ze znajomym.

Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Psychologia:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.