Kiedy stawiać zakłady?

Kiedy stawiać zakłady?

Odpowiedni moment postawienia zakładu bukmacherskiego może pozwolić na zwiększenie szansy zwycięstwa oraz wielkości wygranej. Tego typu dobry timing, czyli obstawienie zakładu w optymalnym momencie wymaga doświadczenia w typowaniu oraz pewnej dozy intuicji.

Gracze typujący zakłady sportowe u bukmachera szukają złotego środka, sposobu aby zwiększyć swoje szanse na wygraną i wygrywać jak najwięcej. Tym samym decydujemy się na stosowanie różnych sztuczek - zmieniamy systemy, dobieramy stawki, szukamy tak zwanych "fixów", przez co rozumiemy mecze ustawione czy kupujemy płatne typy. Do tego typu praktyk zaliczyć trzeba jeszcze jedną. Mianowicie czas stawiania zakładów.

Firmy bukmacherskie mają dziś wielu oddsmakerów z każdej dziedziny sportu, przez co kursy na kolejne wydarzenia czy to z piłki nożnej, koszykówki czy hokeja na lodzie, choć z naciskiem na tę pierwszą dyscyplinę pojawiają się minimum kilka dni przed rozpoczęciem danego wydarzenia. Większość typerów czeka z postawieniem zakładu na dany zespół do ostatniej chwili przed meczem, ewentualnie stawia maksymalnie jeden dzień wcześniej. Są jednak typerzy, którzy stawiają zakłady zaraz po tym jak bukmacherzy wystawiają kursy gdyż potrafią wykorzystać wczesne kursy do zbudowania przewagi nad bukmacherem

Które w związku z tym podejście będzie lepsze? Czekać z zakładem do ostatniej chwili czy typować od razu po wystawieniu kursów, a może jest jakiś złoty środek? Przytoczmy "za" i "przeciw" obu rozwiązań.

Obstawianie zaraz po otwarciu rynku

W pierwszej kolejności odnieśmy się do obstawiania zaraz po wystawieniu przez firmę bukmacherską kursów na dany zakład, w przykładach posługiwać się będziemy piłką nożną gdyż to właśnie w piłce nożnej kursy bukmacherzy wystawiają zwykle na tydzień przed spotkaniem. Nazwijmy ten rodzaj obstawiania "wczesnym". Tak więc jakie zalety i wady ma wczesne składanie zakładów bukmacherskich?

Zalety szybkiego obstawiania:

Wady szybkiego obstawiania:

Obstawianie tuż przed meczem

Swoje dobre i złe strony ma też obstawianie tuż przed pierwszym gwizdkiem sędziego, a więc czekanie z typem do ostatniej chwili.

Zalety późnego obstawiania:

Wady późnego obstawiania:

"Złoty środek" obstawiania

Który w związku z tym sposób będzie lepszy? Wydaje się, że nie da się na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż plusy i minusy takiego rozwiązania częściowo determinuje życie i sytuacje losowe, na które przecież nie mamy żadnego wpływu. Ogólnie należy kierować się zasadą, że kursy na drużyny będące faworytem spadną, a "dogiem" wręcz przeciwnie - wzrosną. Wybór metody obstawiania powinien zatem być uzależniony od tego, na kogo stawiamy i jakim systemem gramy - typując faworytów czy drużyny, które według bukmacherów mają mniejsze szanse na zwycięstwo.

Z pewnością wielką rolę odgrywa tu także doświadczenie samego gracza. Ci początkowi raczej nie składają zakładów średnioterminowych i długoterminowych, nie czekając na rozstrzygnięcie kuponów po 2-3 dni czy tym bardziej tydzień, gdyż nie chcą zamrażać swoich środków. Bardziej doświadczeni typerzy i profesjonaliści mogą sobie na to pozwolić.

Wybór momentu zawarcia zakładu u bukmachera zależy też od ogólnej strategii typera. Jeżeli strategia typowania bazuje na statystycznych modelach matematycznych to warto zawierać zakłady na wczesnych "czystych" kursach gdyż zakładając, że model matematyczny wysuwa poprawne wnioski to z czasem kurs powinien systematycznie spadać. Typowanie wczesnych kursów wykorzystać mogą doświadczeni gracze, którzy typują bazując w znacznej mierze na swoich własnym systemie, modelu, dalekosiężnych przemyśleniach.

Jeśli mielibyśmy jednak wysnuć wnioski z "za" i "przeciw" obu form składania zakładów, to wydaje się, że lepiej wypada tutaj obstawianie na 2-3 dni przed rozpoczęciem danego zdarzenia, co na ogół pozwala zagrać po optymalnym lub zawyżonym kursie w stosunku do szans danej drużyny. Często takie stawianie podatne jest na ryzyko zaistnienia zdarzeń losowych... jednak zdarzenie losowe takie jak kontuzja może zarówno zaszkodzić jak i pomóc.

Optymalny czas zawarcia zakładu to dla każdego typera rzecz bardzo indywidualna. Należy zastanowić się nad zaletami i wadami każdego z podejścia, skonfrontować z własnymi zasadami i strategią typowania i zdecydować o wyborze.

Ostatnia aktualizacja
W przypadku znalezienia błędu lub potrzeby aktualizacji prosimy o komentarz lub kontakt.

Skomentuj artykuł Kiedy stawiać zakłady?

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp... Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Strategia:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.