Zasady dobrego pokerzysty

Ocena 4.95/22 głosy
Zasady dobrego pokerzysty

Sporo czasu się zastanawiałem, sporo czasu także obserwowałem najlepszych graczy, których można obejrzeć podczas gry na żywo w różnych programach telewizyjnych.

Doszedłem wreszcie do pewnych wniosków, które związane są z poprawna grą w pokera.

  1. Zarządzanie kapitałem
  2. Selekcja rąk
  3. Kiedy mówię dość...
  4. Podejście emocjonalne
  5. Spostrzegawczość

W poniższym artykule chciałbym przedstawić Wam najważniejsze zalety, jakie powinien posiadać idealny pokerzysta podczas gry w pokera. Nie mówię tutaj o zaletach, które mają podobać się kobietom ;) Mowa tutaj o rzeczach, które w pokerze są bardzo istotne i bez nich nie jesteśmy w stanie osiągnąć zadowalających rezultatów.

Zarządzanie kapitałem

Pierwsza i podstawowa sprawa. Każdy z graczy musi zapoznać się z zasadami Bankroll Management i stosować się do nich. Niestety wielu graczy nie ma bladego pojęcia na czym polega odpowiednie zarządzanie posiadanymi pieniędzmi i najczęściej pokera traktuje jako rozrywkę, dodatek do kieszonkowego. W większości przypadków ten dodatek do kieszonkowego czy wypłaty zabiera nam to kieszonkowe a niejednokrotnie wypłatę.

Grając w pokera musimy posiadać swoje zasady, które dotyczą bezpośrednio posiadanych przez nas pieniędzy. Pieniądze te przeznaczamy na grę. Pamiętajmy o tym: pieniądze przeznaczmy na grę a nie na to, aby je podczas gry przegrywać. Z drugiej strony jednak musimy zdawać sobie sprawę, że ryzyko utraty środków, jakie przeznaczamy na grę, istnieje i pieniądze możemy stracić. Więcej o zarządzaniu kapitałem znajdziecie w osobnym artykule. Pierwsza nasza zasada: umiejętne zarządzanie kapitałem.

Selekcja rąk

Grając w pokera bardzo często gramy impulsywnie. Widzimy wielu graczy, którzy siedzą z nami przy stole i mamy nieodpartą ochotę na zagranie, na obejrzenie flopa czy kolejnej karty wspólnej. Niestety, granie zbyt dużej ilości rąk nie należy do zalet dobrego gracza.

Musimy prowadzić odpowiednią selekcję, którą powinniśmy połączyć z odpowiednią pozycją przy stole. Umiejętne dobieranie właściwych kart startowych to dla wielu graczy bolączka. Owszem, na początku każdy gracz ma z tym problemy. Chce bowiem rozgrywać dużo rąk i nabierać odpowiedniego doświadczenia. Nie można jednak grać w takim przypadku dla zabawy i myśleć tylko o kartach, które za chwilę się ukażą podczas oglądania flopa. Nie ma w tym najmniejszego sensu. Jeśli chcemy oglądać flopa czy kolejne karty wspólne musimy mieć odpowiednią rękę. Tylko wtedy jesteśmy w stanie powalczyć w rozdaniu i przejąć inicjatywę podczas kolejnych rund licytacji. Druga nasza zasada: odpowiednia selekcja rąk.

Grasz w pokera w Polsce? Dowiedz się czy grasz legalnie i zgodnie z prawem. Przeczytaj artykuł o legalnym pokerze w Polsce.

Kiedy mówię dość...

Pas – bardzo często zdarza się Wam mówić to słowo podczas rozdań pokerowych? Jeśli nie to nigdy nie będziecie dobrymi graczami.

Wielu graczy sprawdza czasem w momentach, w których jest to kompletnie nieopłacalne oraz kompletnie nieracjonalne! Dobrych graczy poznaje się właśnie po tym, że wiedzą kiedy jest odpowiedni moment na spasowanie posiadanych kart i nie dokładanie kolejnych żetonów do puli.

Niewątpliwą zaletą dobrego pokerzysty jest to, że potrafi pasować nawet najlepsze ręce w postaci AA, KK. Tak! Zdarzają się i takie sytuacje, w których nawet parę „Rakiet” trzeba spasować. Pewnie niejednokrotnie wielu z Was zastanawia się jak to możliwe, że mają parę asów przegrywa rozdanie i traci sporo ze swojego stack’a. Istnieje tutaj również przekonanie i błędne myślenie wielu zawodników, którzy twierdzą, że jak spadać to z wysokiego konia. Prawdopodobnie po takim upadku nie będziemy się w stanie już podnieść. Kolejna nasza zasada: pamiętaj, że gra w pokera polega także na umiejętnym pasowaniu.

Podejście emocjonalne

Niestety emocje to nieodłączny czynnik, który towarzyszy nam podczas gry. O ile podczas gry online pozostali nasi rywale nie widzą naszych zachowań i nie potrafią wyczytać do końca naszych emocji, o tyle w grze na żywo sytuacja ta drastycznie się zmienia.

Musimy pamiętać, że nie jesteśmy w stanie kontrolować dokładnie tego, co dzieje się przy stole. Nawet wtedy, kiedy zdaje nam się, że nasze zagranie jest racjonalne, to tak naprawdę nie mamy racji. Wiele rzeczy dzieje się z tzw. rozpędu. Niektóre nasze działania wykonywane są podświadomie i niestety nie mamy na nie wpływu.

Wracając jednak do emocji. Jeśli nie będziemy potrafili zachować się spokojnie podczas gry i będziemy zdradzać to, co mamy najlepszego, to długo na tym wózku nie zajedziemy. Niestety – taka jest kolej rzeczy.

Bardzo wielu graczy ma problem z ustabilizowaniem oddechu, nadpotliwością podczas gry czy nerwowymi ruchami. Wszystko to może zostać wykorzystane przez naszego rywala do poprawnego odczytania naszego kolejnego zagrania czy kart, jakie posiadamy. Nie jest to łatwe, ale podczas gry w pokera musimy pamiętać o zachowaniu pozorów, o kamiennej twarzy oraz o nie zdradzaniu emocji. Takie zachowanie będzie niewątpliwie naszą kolejną zaletą.

Spostrzegawczość

Nie bez wątpienia, podczas wielu rozgrywek pokerowych, wielu graczy, którzy aktualnie nie uczestniczą w grze, obserwuje pojedynki. Widząc zachowania niektórych graczy można śmiało odczytać ich potencjalne prawdopodobieństwo wygrania danego rozdania. Widzimy cykl zachować przeciwnika, który prędzej czy później zacznie grać schematycznie. A nam tylko o to chodzi! Jeśli uda nam się znaleźć kilka ‘haczyków’ poprzez odpowiednią obserwację kolejnego gracz tym lepiej dla nas. Na pewno niejednokrotnie spotkamy się z nim np. podczas turnieju czy heads-upa. Jesteśmy w tej chwili na wygranej pozycji, ponieważ znamy kilka ciekawych zachowań naszego rywala podczas oglądania poszczególnych kart czy podczas stawkowania.

Ostatnią zaletą, która powinna dotyczyć każdego człowieka, nie tylko pokerzysty, jest bez wątpienia kultura osobista. Nie polecam więc pseudo rozmów podczas gry przy stolikach, bo negatywnie świadczy to tylko o nas. Niestety bardzo dużo graczy po nieudanym zakładzie czy Bad beacie nie potrafi pohamować samego siebie i zwyczajnie wymyśla innych graczy. Mam nadzieję, że taka pseudozaleta Was nie dotyczy.

To, co przeczytaliście powyżej to moja obiektywna ocena zalet, jakie powinien posiadać dobry pokerzysta. Każdy gracz jednak z upływem czasu będzie wiedział, co jest dla niego najlepsze. Wielu graczy, poprzez ciągłe granie w pokera nabiera niezbędnego doświadczenia, które na pewno przydaje się w dalszych fazach rozgrywki.

Mam nadzieję, że większość z Was będzie stosowała się do powyższych argumentów, które bez wątpienia przemawiają za dobrymi graczami pokerowymi. No cóż, nie pozostaje mi więc nic innego jak życzyć Wam wielu wygranych i… do zobaczenia przy stołach!

Podziel się
  • facebook
  • twitter
  • telegram

https://spryciarz.com/poradnik-typera/zasady-dobrego-pokerzysty-23

Oceń ten tekst

Podobne artykuły