Nowelizacja ustawy hazardowej - będzie lepiej!

Ocena 5.00/1 głos
Nowelizacja ustawy hazardowej - będzie lepiej!

Wprowadzenie ustawy hazardowej w 2009 przez rząd PO spowodował wiele negatywnych perturbacji w branży hazardowej. Oprócz firm hazardowych mocno ucierpiał polski sport i polscy sportowcy, którzy nagle zostali odcięci od sponsorów.

Ucierpieli również typerzy zakładów bukmacherskich i gracze pokerowi, którzy w przypadku chęci zajmowania się w dalszym ciągu grą w pokera lub typowaniem zakładów na terenie Polski stali się przestępcami. Przeczytaj więcej o motywach i skutkach ustawy hazardowej.

Ustawa hazardowa obowiązująca w Polsce jest bardzo zła, cieszy więc fakt zapowiedzi gruntownej jej nowelizacji przez rząd PiS o czym napisał Tomasz Zieliński na łamach sport.pl

Zgodnie z tekstem pierwsze konsultacje społeczne odbyły się już w grudniu, kolejne zaplanowane są na luty 2016, po konsultacjach projekt trafi do Sejmu.

Co zmienia nowelizacja?

Bardzo dużo, fundamentalna zmiana w kontekście zakładów bukmacherskich to obniżenie podatku do racjonalnego poziomu. Firmy bukmacherskie mają płacić kilkunastoprocentowy podatek od zysku a nie jak w tej chwili 12% od obrotu a by móc działać na terenie Polski muszą wykupić licencję za 500 tys zł. Bukmacherzy, którzy nie zdecydują się na wykupienie licencji mają mieć zablokowane strony internetowe na terytorium Polski. Nadzór nad rynkiem zostanie przeniesiony z Urzędu Celnego na Izbę Skarbową.

Zakaz reklamowania, dozwolony sponsoring. Nowelizacja w calszym ciągu przewiduje utrzymanie zakazu reklamowania bukmacherów czyli sformułowań "obstawiaj w Milenium" czy wszelkich informacji o kursach bukmacherskich czy dostępnej ofercie. Będzie natomiast dozwolony sponsoring rozumiany przez umieszczanie logo bukmachera na koszulkach sportowców czy banerach reklamowych na obiektach sportowych.

Spore zmiany dotyczą też regulacji pokera. Ma zostać usunięty zapis, że w pokera grać można tylko w kasynie oraz znacznie ma spaść 25% obecnie podatek, dzięki tym 2 zmianom istnieje szansa, że do Polski wrócą turnieje pokerowe takie jak World Poker Tour i European Poker Tour. Rozróżniona zostanie też gra w pokera pomiędzy ludźmi a pokera, w którym stroną jest kasyno.

Zmiany w dobrą stronę!

Trzymamy kciuki za wprowadzeniem nowej ustawy hazardowej w takim brzmieniu. Propozycja zmienionych zapisów wprowadza w końcu normalność do ustawy, dzięki takim zmianom wszyscy powinni być zadowoleni zarówno zagraniczni bukmacherzy, budżet państwa jak i gracze pokerowi i typerzy zakładów bukmacherskich.

--

Aktualizacja 25.01.2016 - Niestety okazało się, że artykuł pana Tomasza Zielińskiego nie ma pokrycia w rzeczywistości. Ministerstwo Finansów wydało oficjalny komunikat dementujący rzekome prace nad nowelizacją ustawy hazardowej.

MF nie pracuje nad zmianami w ustawie hazardowej

W nawiązaniu do medialnych doniesień Ministerstwo Finansów informuje, że nie pracuje obecnie nad zmianami w zapisach ustawy hazardowej. Prowadzone są natomiast prace nad strategią naprawy dochodów podatkowych, w tym analizy odnoszące się do uregulowań dotyczących gier hazardowych.

Źródło: Ministerstwo Finansów

-- Aktualizacja 29.01.2016 --

Portal branży hazardowej e-play.pl poinformował, że wszedł w posiadanie dokumentu zawierającego wstępny projekt nowelizacji ustawy hazardowej, dokument do pobrania tutaj.

Projekt przewiduje fundamentalne zmiany w ustawie hazardowej mniej więcej pokrywające się z tym o czym pisał kilka dni wcześniej redaktor sport.pl Tomasz Zieliński. Jeżeli faktycznie polscy politycy pracują nad nowelizacją prawa hazardowego to tym bardziej dziwi komunikat Ministerstwa finansów dementujący takie prace.

Bardzo możliwe, że dokument który został ujawniony jest jedynie propozycją osób związanych z branżą hazardową online i dopiero będzie opiniowany przez rządzących. Dziwi mocno propozycja większego podatku dla bukmacherskich firm naziemnych 30% a tylko 20% dla firm działających w internecie. Wątpliwe jest aby mocne lobby bukmacherów naziemnych przepuściło taki zapis, dziwi w ogóle istnienie takiego zapisu w propozycji ustawy. Niemniej jednak propozycje zawarte w nowelizacji są jak najbardziej słuszne i trzymamy kciuki za ich przyjęcie. Proponujemy zachować spokój i nie wpadać w euforię i poczekać na oficjalne potwierdzenie prac nad ustawą przed rządzących.

Jakie zmiany proponuje nowelizacja?

Proponowane zmiany są bardzo podobne do zmian opisanych wcześniej przez Tomasza Zielińskiego, najważniejszą z nią jest zmiana opodatkowania firm bukmacherskich z 12% od obrotu na 19% od dochodu gdzięki czemu bukmacherom opłaci się powrót do naszego kraju i działanie na legalnej licencji. Zadowoleni powinni być też pokerzyści gdyż nowelizacja daje nadzieję na powrót turniejów pokerowych na ziemie polskie. Większą analizę dokumentu z propozycją nowelizacji znaleźć na pokerground.com i surebety.pl.

-- Aktualizacja 02.04.2016 --

Minister finansów potwierdza prace nad nową ustawę hazardową

Paweł Szałamacha, minister finansów w rządzie Beaty Szydło oficjalnie potwierdził, że w kwietniu zostanie skierowany do sejmu projekt ustawy o grach hazardowych. Nowelizacja ustawy hazardowej ma być jednym z kilku elementów, które mają przełożyć się na wyższe dochody budżetu państwa aby załatać dziurę po programie 500+. Minister powiedział:

Co do finansowania w latach kolejnych - w Sejmie znalazły się rozwiązania prawne, które spowodują odbudowę dochodów podatkowych państwa. Pierwsze w postaci generalnej klauzuli obejścia prawa podatkowego. Druga ustawa wprowadzająca limit transakcji gotówkowych w postaci 15 tys. zł. Pojawi się wkrótce pakiet uszczelniający podatek VAT, pojawi się nowa ustawa dotycząca gier hazardowych, opodatkowania hazardu. Spodziewamy się, że ten dokument będzie skierowany do prac jeszcze w kwietniu. W związku z tym te zjawiska negatywne ostatnich lat w postaci obniżania się aktywności sytemu podatkowego zamierzamy odwrócić

-- Aktualizacja 25.05.2016 --

Jest oficjalny projekt zmian w ustawie

Dzisiaj rano został opublikowany oficjalny ministerialny projekt zmian w ustawie hazardowej. Niestety to nie są zmiany, na które liczyli zarówno pokerzyści jak i typerzy zakładów bukmacherskich. Zobacz projekt zmian. Dopisano m.in.:

  • "przedsiębiorca telekomunikacyjny świadczący usługi dostępu do Internetu został zobowiązany do utrudniania dostępu do stron internetowych znajdujących się w rejestrze niedozwolonych stron prowadzonym przez Ministra Finansów",
  • "koniecznością objęcia nadzorem sposobu wypłacania wygranych, co do których powstaje obowiązek podatkowy".

Zaproponowane zmiany w projekcie mają teraz przejść przez konsultacje społeczne. Miejmy nadzieję, że politycy pójdą po rozum do głowy.

-- Aktualizacja 19.07.2016 --

Rada Ministrów przyjęła nowelizację Ustawy Hazardowej!

Zgodnie z komunikatem po dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów projekt ustawy o zmianie ustawy o grach hazardowych. Niestety zmiany poszły w bardzo złą stronę. Nie ma zmian ułatwiających otrzymanie licencji przez zagranicznych bukmacherów i operatorów hazardowych. Zaakceptowany projekt zmian natomiast przewiduje m.in:

  • blokowanie dostępu do nielegalnych stron internetowych (stron bukmacherów bez licencji),
  • utrudniania wykonywania płatności na rzecz podmiotów oferujących nielegalne gry hazardowe w internecie (stron bukmacherów bez licencji),
  • monopol państwa nad grami na automatach urządzanymi w salonach gier oraz nad grami hazardowymi w internecie,
  • obowiązek przeprowadzania - za pośrednictwem rachunków płatniczych - transakcji wynikających z gier urządzanych przez internet,
  • minister finansów będzie prowadził rejestr domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą,
  • blokowanie stron i płatności jest przerzucone całkowicie przez KNF oraz ministerstwo na operatorów, będą mieli dwa dni, żeby się dostosować do tego, co jest na rejestrze stron zakazanych.

Wszystko to dla dobra obywateli. Źródło: PokerStrategy.pl, Money.pl.

Podziel się
  • facebook
  • twitter
  • telegram

https://spryciarz.com/prawo/nowelizacja-ustawy-hazardowej-bedzie-lepiej-n320

Oceń ten tekst

Podobne artykuły