Jak zarabiają bukmacherzy?

Jak zarabiają bukmacherzy?

Typujesz zakłady bukmacherskie, stawiasz pieniądze na kursy wystawiane przez bukmacherów. Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym na czym tak naprawdę zarabiają bukmacherzy?

Twój zakład czasami okazuje się wygrany a wtedy bukmacher wypłaca ci pieniądze, czasami przegrywasz a wtedy to ty oddajesz pieniądze bukmacherowi. Czy bukmacher zarabia tylko wtedy gdy większość typerów źle obstawi zakłady a traci gdy typerzy obstawią poprawnie? Czy bukmacher może zbankrutować przez to, że typerzy dobrze typują?

Zacznijmy może od początku…

Zakłady wzajemne

W teorii zakłady bukmacherskie to zakłady pomiędzy dwoma stronami bukmacherem i graczem a wysokość wygranej zależy od umówionego stosunku wpłaty do wygranej (czyli kursu) - taki typ zakładu nazywany jest zakładem wzajemnym.

W praktyce sprowadza się jednak to do tego, że bukmacher bardziej pełni rolę pośrednika przyjmującego zakłady niż stronę zakładu. Typujący u niego gracze walczą o wygraną pomiędzy sobą a bukmacher pobiera od tego prowizję. Prowizja bukmachera nazywana jest marżą bukmachera i zależy od wielu czynników głównie od popularności zakładu i marży bazowej bukmachera.

Dużo kwadratów z procentami.
Obstawianie u bukmachera to walka z innym typerem.

W grze bukmacher kontr gracz to bukmacher jest na uprzywilejowanej pozycji w stosunku do graczy gdyż gracz zwykle zawiera 1 taki sam zakład z bukmacherem na dane zdarzenie po aktualnie obowiązującym kursie.

Bukmacher natomiast zawiera wiele takich samych zakładów z różnymi graczami. Pomiędzy zawieranymi zakładami może manewrować wysokością kursów albo zmniejszając kurs na jedną stronę zakładu albo ją zwiększając tak aby zrównoważyć wysokość łącznej sumy wygranych wszystkich graczy dla każdej możliwej opcji wyniku zakładu. Nie ważne czy zakład jest dwudrogowy, trójdrogowy czy posiada jeszcze więcej opcji… każda opcja powinna bukmacherowi ten sam zwrot pieniężny.

Im więcej zakładów zostanie zawartych na każdą opcję zdarzenia tym lepiej dla bukmachera gdyż ma większą możliwość manewru wysokością kursów tak aby idealnie ustawić proporcje pomiędzy stronami zakładu.

Zmiany kursów

Gdy mecz po raz pierwszy pojawia się w ofercie bukmachera to na zdarzenia wystawiane są wyjściowe kursy oszacowane przez specjalistyczne algorytmy bazujące na danych statystycznych takich czynników jak:drużyny, liga lub puchar, umiejętności zawodników drużyn, preferencje sędziów, zapowiadana pogoda oraz ręczne wytyczne i korekty oddsmakerów. Przeczytaj jak powstają kursy.

Następnie wraz z zawieraniem zakładów kursy zmieniają się w zależności od tego na którą stronę padło więcej (kwotowo) zakładów. Na wahania kursów wpływają też nowe ujawnione informacje mogące mieć wpływ na przebieg meczu (np. kontuzje, zmiana prognozy pogody) pojawiające się przed rozpoczęciem spotkania.

Przykład:
Bayern Monachium - Arsenal
1,45 4,50 7,00

Gdy na wygraną Bayernu po 1,45 zostaną zawarte zakłady na bardzo dużą kwotę to bukmacher chcąc zrównoważyć zakłady obniży kurs do 1,35 jednocześnie podwyższając kurs na remis i zwycięstwo Arsenalu do 5,00 i 8,00 tym samym zachęcając graczy do typowania na zdarzenia przeciwne.

Im mecz i zdarzenie bardziej jest popularne (więcej zawartych zakładów) to aby wywołać ruchy kursowe potrzebna jest większa kwota zawartych zakładów. Z pojęciem zmian kursowych mocno powiązane są pojęcia “głęboki rynek” i ”płytki rynek”.

Głęboki rynek oznacza, że zdarzenie jest bardzo popularne wśród typerów, zawieranych jest na nie wiele zakładów na wysokie kwoty. Na głęboki rynek bukmacherzy dają wysokie limity stawek np. 20 000 eur gdyż dzięki dużej płynności łatwo kompensują stawki. Im głębszy rynek tym bukmacher stosuje mniejszą marżę gdyż zarobek procentowy marży rekompensuje sobie wielkim obrotem.

Przykładem głębokiego rynku jest zakład 1X2 na mecz Ligi Mistrzów. Na takim rynku marża może wynieść niskie 2%, gdy założymy zakłady za 1 000 000 eur to zysk bukmachera wyniesie 20 000 eur.

Płytki rynek oznacza, że zdarzenie jest mało popularne wśród typerów, nawet nawet niewielkie zakłady typu 100 eur mogą znacznie zmienić kursy. Na płytkim rynku mówimy o niskiej płynności. Na takim rynku bukmacher zabezpiecza się mocnym limitem stawek nawet do 50 eur oraz wysoką marżą. Wysokie zabezpieczenie marżą jest niezbędne gdyż niewielka liczba zakładów może spowodować, że bukmacher nie będzie w stanie skompensować zakładów na wszystkie opcje zdarzenia.

Najlepszym przykładem płytkiego rynku są mecze turniejów tenisowych rangi ITF/futures lub zakłady na żywo na mniej popularne mecze. Przy takich płytkich rynkach marża bukmachera może wynieść 10% lub więcej, zakładając łączną kwotę zawartych zakładów na poziomie  10 000 eur bukmacher zyska jedynie  1 000 eur.

Marża - zarobek bukmachera

Marża to prowizja bukmachera za umożliwienie obstawienia meczu. Dla tak samo prawdopodobnych opcji zdarzenia bukmacher nigdy nie wystawi kursów 2,00 - 2,00… wystawi 1,93 - 1,93 lub 1,85 - 1,85 a te brakujące 0,07 lub 0,15 to prowizja na której zarabia.

Odpowiedzą na pytanie z początku artykułu “na czym zarabiają bukmacherzy” jest bukmacherzy zarabiają na marży. Im wyższa marża tym większy zarobek bukmachera.

Bukmacher zawsze wystawia kursy w taki sposób aby w przypadku obstawienia wszystkich możliwych opcji zdarzenia wygrana typera była mniejsza niż 100% stawki (czyli typer notuje stratę).

Weźmy powyższy przykład meczu Bayernu z Arsenalem. Obliczmy stawki dla poszczególnych opcji zdarzenia tak aby wygrana typera zawsze wynosiła tą samą kwotę:

100 pln / 1,45 = 68,96 pln
100 pln / 4,50 = 22,22 pln
100 pln / 7,00 = 14,28 pln

Sumujemy 68,96 + 22,22 + 14,28 = 105,46 pln, marża wynosi 5,46%

100 pln - kwota jaką typer zakłada zainwestować
105,46 pln - kwota jaką typer musi zainwestować aby uzyskać pewny “zarobek” 100 pln

Jak widać aby “wygrać” 100 pln typer musi włożyć w interes 105,46 pln co jest równoznaczne ze stratą 5,46 pln. Te 5,46 pln to jest właśnie marża bukmachera. Wartość marży można obliczyć wstawiając kursy do kalkulatora marży a wartości stawek z kalkulatora kursów.

Im marża jest większa tym zakład jest mniej opłacalny gdyż bukmacher pobiera wyższą prowizję od zakładu, dlatego przy profesjonalnym typowaniu tak ważnym jest obstawianie u bukmacherów z najniższą marżą.

Zakłady akumulowane = akumulowana marża

W różnych poradnikach typerskich dla typerów często można spotkać radę aby nie grać zakładów akumulowanych z wieloma zdarzeniami. Porada ta zwykle tłumaczona jest tym, że poprawne trafienie akumulatora jest mało prawdopodobne.

Wytłumaczenie to jest intuicyjnie poprawne aczkolwiek nie dotyka sedna sprawy. Oczywiście prawdopodobieństwo trafienia akumulatora jest mniejsze od trafienia singla jednak ewentualna wygrana w akumulatorze też jest dużo wyższa od singla. Czy 5 trafionych singli = 1 trafionemu akumulatorowi z 5 zdarzeniami? Więc w czym rzecz, dlaczego tak naprawdę nie opłaca obstawiać zakładów wielokrotnych?

Nie opłaca się grać zakładów akumulowanych gdyż z każdym dołożonym zakładem do kuponu zwiększa się marża bukmachera.

Bukmacherowi zależy na tym aby typerzy stawiali zakłady akumulowane nie dlatego, że takie zakłady mają mniejsze prawdopodobieństwo trafienia, ale dlatego, że pobiera od nich dużo większą marżę. Wynika to z prostego działania jakim jest mnożenie - w akumulatorze kursy poszczególnych zdarzeń są mnożone, mnożone są tym samym marże, które są wliczone do tych kursach.

Z każdym dołożonym zdarzeniem do kuponu marża drastycznie wzrasta. Zakładając taką samą marżę 5,46% na wszystkie zakłady z kuponu mamy:

Dwóch mężczyzn zakładających się o pieniądze w siłowaniu się na rękę.
Wysokość marży to ukryty zysk bukmachera.

Czy mając tą wiedzę i myśląc racjonalnie ktokolwiek obstawi 5-zdarzeniowy akumulator wiedząc, że na dzień dobry bukmacher pobiera od zakładu ponad 30% prowizji?

Bukmacherzy zachęcają do typowania akumulatorów różnymi dodatkowymi bonusami takimi jak większa procentowo wygrana czy uczestnictwo w losowaniu nagród, dlaczego? Ponieważ bukmacherom zależy na akumulatorach gdyż takie zakłady to dla nich dużo większy zysk niż single czy duble.

Przy powyższych wyliczeniach założyliśmy dość niską marżę w wysokości 5,46% jeżeli marża na poszczególny zakład wynosiłaby 7,00% to wyniki przedstawiały by się jeszcze gorzej:

Chcesz obliczyć łączną marżę dla akumulatora dla innej wartości marży bukmachera? Ściągnij nasz kalkulator marży akumulatora dla Excela i wprowadź swoją marżę.

Czy trafionych 5 singli = 1 trafiony akumulator 5-zdarzeniowy?

Zdecydowana większość typerzy błędnie uważa, że granie akumulatorów powiększa jest dobre i akumulator poprzez zwiększenie kursu kuponu zwiększa ich szanse na ogranie bukmachera. Nic bardziej mylnego, jest dokładnie odwrotnie, zobaczmy:

Typer 1 stawia 5 zakładów single po kursie 1,45 każdy po 100 pln. Trafia 5 meczy. Jego wygrana to: 1,45 * 100 * 5 = 725 pln - stawka 500 pln = 225 pln.

Typer 2 stawia 5 zakładów akumulowanych w których każde zdarzenie wynosi kurs 1,45 i podobnie jak typer 1 trafia 5 meczy. Jego wygrana to: 1,45^5 = 6,41 - kurs kuponu, 6,41 * 100 * 1 (bo wszedł tylko 1 kupon) = 641 pln - stawka 500 pln = 141 pln

Który typer zarobił więcej? Typer 1, który typował single zarobił o dokładnie 59,57% więcej.

Marża tajemnicą bukmachera

Żaden bukmacher nie mówi głośno o marży, czyli prowizji jaką pobiera od typerów przy każdym zakładzie, czasami jedynie chwalą się niską prowizją dla wybranych zdarzeń. Bukmacherzy nie informują, że wraz z liczbą meczy na kuponie prowizja wzrasta zamiast tego zachęcają typerów do mało opłacalnych zakładów akumulowanych.

Nie stoi nic na przeszkodzie aby przy ofercie każdego meczu lub na kuponie prezentować wartość pobieranej prowizji… jednak to mogłoby odstraszyć typerów nie tego pragną bukmacherzy. Bukmacherzy nie chcą myślących typerów, limitują profesjonalnych graczy.

Pamiętaj, sprawdzaj marżę bukmachera, unikaj akumulatorów i typuj u tych z najniższą Pinnacle, Matchbook, Unibet.

Ostatnia aktualizacja
W przypadku znalezienia błędu lub potrzeby aktualizacji prosimy o komentarz lub kontakt.

Komentarze i opinie

  1. Proszę autora tego artykułu o przeczytanie tego jeszcze raz tu jest tak dużo błędów ze aż się nie chce czytać nie chodzi o ortografię czy interpunkcje

    • Link

Skomentuj artykuł Jak zarabiają bukmacherzy?

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp... Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Poznaj bukmachera:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.