Rodzaje kursów bukmacherskich

Ocena 3.81/54 głosy
Rodzaje kursów bukmacherskich

Kurs bukmacherski, a właściwie jego wysokość w zakładach bukmacherskich, odgrywa ogromną rolę. Od wysokości kursu zależy potencjalna wygrana. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego kursy na to samo zdarzenie są zróżnicowane? Jeśli tak, nie jesteś pierwszym, którego to ciekawi.

Podkreślmy, że kurs bukmacherski to nic innego jak szansa danej drużyny czy zawodnika na wygranie spotkania, kwarty, tercji, seta czy innej jednostki wydarzenia sportowego. Posłużmy się tutaj prostym przykładem.

  1. Rodzaje zapisu kursów bukmacherskich
  2. Kursy dziesiętne (decimal odds)
  3. Kursy brytyjskie (fractional odds)
  4. Kursy amerykańskie (American odds)
  5. Kursy hongkońskie (Hong Kong odds)
  6. Kursy indonezyjskie (Indonesian odds)
  7. Kursy malajskie (Malay odds)
  8. Kalkulator kursów bukmacherskich
  9. Jak przeliczać kursy?
  10. Gracz wybiera kurs
  11. Podsumowanie

Rzućmy monetą. Szansa na to, że wypadnie orzeł (lub reszka) wynosi dokładnie 1/2, jest równa prawdopodobieństwu 50%. Gdyby jakiś bukmacher wystawiał w swojej ofercie zakłady na „wynik rzutu monetą”, to kursy bukmacherskie zarówno na orła, jak i na reszkę byłyby idealnie równe, gdyż prawdopodobieństwo ich wypadnięcia jest identyczne i wynosi 50%.

Inaczej wygląda to już jednak przy ruletce, gdzie pola na planszy ponumerowane są od 1 do 36, a dodatkowym polem jest 0 (ruletka europejska). Tutaj szansa na wypadnięcie konkretnej liczby wynosi tylko 2,7%.

Dlaczego mówimy o procentach szansy? Bo to właśnie na podstawie procentowych szans ustanawiane są kursy bukmacherskie.

wyższy kurs = większe ryzyko porażki
niższy kurs = większe prawdopodobieństwo sukcesu

To, jak przeliczyć procenty prawdopodobieństwa na kurs i na odwrót, tłumaczymy w artykule Jak powstają kursy bukmacherskie, w tym artykule natomiast skupimy się na różnych sposobach prezentacji kursów bukmacherskich.

Rodzaje zapisu kursów bukmacherskich

Rozmawiając o kursach bukmacherskich i ich właściwościach, należy wiedzieć, że ten sam kurs bukmacherski może być zapisany w różnych notacjach. Wyróżniamy następujące rodzaje notacji kursów bukmacherskich:

  • kursy dziesiętne (np. 1.50);
  • kursy brytyjskie (np. 1/2);
  • kursy amerykańskie (np. −200);
  • kursy hongkońskie (np. 0.50);
  • kursy indonezyjskie (np. −2.00);
  • kursy malajskie (np. 0.50).

Każdy z rodzajów jest jedynie notacją, zapisem, przedstawieniem szansy na zwycięstwo zdarzenia. Ten sam kurs przedstawiony w różnych rodzajach notacji daje identyczną kwotę wygranej.

Kursy dziesiętne (decimal odds)

Najpopularniejszą notację, kursy dziesiętne, najczęściej spotykamy w Europie, Kanadzie i Australii. Stąd też kursy te nazywane są niekiedy kursami europejskimi lub kontynentalnymi. Prawdopodobieństwo danego zakładu przedstawiają one w formie ułamków dziesiętnych, dzięki czemu można intuicyjnie obliczyć potencjalną wygraną.

Przykład:

Polska – Francja, typ: 1 / kurs: 1.6 / stawka: 100 euro

wygrana = stawka × kurs
wygrana = 100 euro × 1,60 = 160 euro

Kursy brytyjskie (fractional odds)

Jak nietrudno się domyślić, kursy brytyjskie (ułamkowe) najbardziej popularne są na Wyspach i u bukmacherów specjalizujących się w sportach typowo brytyjskich, takich jak krykiet, wyścigi psów czy snooker. Prawdopodobieństwo przedstawiają one w postaci ułamków zwykłych (1/5, 2/1, 3/8 itp.). Mówią nam one, ile razy więcej wyniesie nasz zysk w stosunku do zainwestowanej kwoty. I tak w przypadku kursu 2/1 (dwa do jednego) gracz musi obstawić 1 euro, aby wygrać 2 euro. Kurs 1/2 (jeden do dwóch) jest jego odwrotnością i za każde 2 euro wygrywamy 1 euro. Jest to więc to samo co 1.5 w przypadku kursów dziesiętnych.

Przykład:

Brazylia – USA, typ: 1 / kurs: 1/2 / stawka: 100 funtów

wygrana = stawka × (kurs brytyjski + 1)
wygrana = 100 funtów × (1/2 + 1) = 150 funtów

Kursy amerykańskie (American odds)

Kursy amerykańskie (nazywane też moneyline) najbardziej popularne są u bukmacherów działających na rynku amerykańskim. Co ciekawe, kursy te przedstawiane są na dwa różne sposoby: inaczej dla faworytów, inaczej dla drużyn słabszych. Jeśli mianowicie kurs jest mniejszy niż dwa (w zapisie dziesiętnym), przedstawia wartość ujemną (zysk mniejszy od stawki). Ilustruje on wówczas, ile trzeba postawić, aby wygrać 100 $. Jeśli natomiast jest wyższy od dwóch, ma wartość dodatnią (zysk większy od stawki). W tym przypadku liczba przedstawia wartość wygranej przy stawce 100 $.

Przykład – wartość ujemna:

Serbia – Rosja, typ: 2 / kurs: −200 / stawka: 100 $

wypłata = stawka × (1 + 100/|kurs amerykański|)
wypłata = 100 $ × (1 + 100/|−200|) = 150 $


Przykład – wartość dodatnia:

Serbia – Rosja, typ: 1 / kurs: +500 / stawka: 100 $

wypłata = stawka × (1 + kurs amerykański/100)
wypłata = 100 $ × (1 + 500/100) = 600 $

Kursy hongkońskie (Hong Kong odds)

Kursy hongkońskie są zbliżone do kursów brytyjskich z tą różnicą, że przedstawiane są w postaci liczb dziesiętnych. Poza tym liczba odpowiada wysokości wygranej bez uwzględnienia stawki zakładu.

Przykład:

Japonia – Korea Południowa, typ: 1 / kurs: 0.50 / stawka: 100 $

wygrana = stawka × kurs
wygrana = 100 funtów × 0,5 = 50 $

Kursy indonezyjskie (Indonesian odds)

Ten rodzaj kursów odpowiada amerykańskim, jednak w stosunku do nich podzielone są przez 100. I tak kurs w postaci liczby ujemnej oznacza stawkę, jaką musimy postawić, by wygrać 1 jednostkę. Liczba dodatnia w kursie mówi nam natomiast, jaki zysk osiągniemy przy stawce zakładu wynoszącej 1 jednostkę.

Przykład – wartość ujemna:

Niemcy – Francja, typ: 2 / kurs: −2,0 / stawka: 100 $

wypłata = stawka × (1 + 1/|kurs indonezyjski|)
wypłata = 100 $ × (1 + 1/|−2|) = 150 $


Przykład – wartość dodatnia:
Niemcy – Francja, typ: 1 / kurs: +5,0 / stawka: 100 $

wypłata = stawka × (1 + kurs indonezyjski/100)
wypłata = 100 $ × (1 + 5/1) = 600 $

Kursy malajskie (Malay odds)

Również o stosunku wielkości stawki do potencjalnego zysku informują kursy malajskie. Różnica polega na tym, że konwencja dodatni/ujemny jest tu odwrócona w stosunku do kursów amerykańskich.

Przykład – wartość ujemna:

Hiszpania – Argentyna, typ: 1 / kurs: −0.25 / stawka: 100 $

wypłata = stawka × (1 − 1 / kurs malezyjski)
wypłata = 100 $ × (1 − 1/(−0,25)) = 500 $


Przykład – wartość dodatnia:

Niemcy – Francja, typ: 1 / kurs: +0.40 / stawka: 100 $

wypłata = stawka × (1 + kurs malezyjski)
wypłata = 100 $ × (1 + 0,4) = 140 $

Kalkulator kursów bukmacherskich

Poniżej przedstawiamy kalkulator kursów bukmacherskich, który przelicza kurs bukmacherski zapisany w jednej notacji na inne. Dodatkowo dla każdego wpisanego kursu kalkulator wylicza prawdopodobieństwo zwycięstwa, jakie wynika z wprowadzonego kursu. Gdy wpiszesz prawdopodobieństwo, to kalkulator przeliczy je na wartości kursu – jest to możliwe, gdyż jak wspomnieliśmy na samym początku, kursy wynikają z prawdopodobieństwa.

Kalkulator wykonuje obliczenia bez przeładowania strony. Wynik NaN oznacza, że zostały wprowadzone błędne dane.

Jak przeliczać kursy?

Kurs dziesiętny na brytyjski

Należy odjąć 1 od wartości kursu dziesiętnego, a pozostałą liczbę zapisać w postaci ułamka w najprostszej formie:

(kurs dziesiętny − 1) –> zapisać jako ułamek

Przykłady:

1.80: 1,80 − 1 = 0,80 = 80/100 = 4/5
2.50: 2,50 − 1 = 1,50 = 150/100 = 3/2

Kurs dziesiętny na amerykański

Kurs 2.00 i powyżej:

kurs amerykański = (kurs dziesiętny − 1) × 100

Kurs mniejszy niż 2.00:

kurs amerykański = (−100)/(kurs dziesiętny − 1)

Gracz wybiera kurs

Bukmacherzy online zazwyczaj nie ograniczają się do konkretnego rejonu, tylko kierują swoją ofertę do graczy z całego świata. Dlatego też w swoich serwisach dają graczom możliwość wybrania notacji kursów i dostosowania ich wyświetlania do swoich preferencji. Bukmacherzy dla Polaków zazwyczaj oferują trzy rodzaje zapisu kursów: europejski, amerykański i brytyjski – tak jest chociażby u lidera legalnych zakładów online, czyli Fortuny. Notację hongkońską, indonezyjską i malajską spotkać można głównie u bukmacherów azjatyckich.

Skuteczna analiza kursów bukmacherskich, jak i znajomość ich właściwości to podstawy opłacalnej gry w zakładach online. To one pośrednio wpływają na nasze wygrane i kreują system bukmacherski.

Podsumowanie

Podsumowując, raz jeszcze podkreślmy, że niezależnie od rodzaju kursów są one odzwierciedleniem prawdopodobieństwa danego zdarzenia. Im wystawiony przez bukmachera kurs zdarzenia jest niższy, tym szanse na wygraną (oszacowane przez bukmachera) są większe. I odwrotnie – im kursy wyższe, tym prawdopodobieństwo trafienia (według bukmachera) jest niższe. Przynajmniej takie jest zdanie pracowników bukmachera.

Zadaniem dobrego typera jest wyszukiwanie takich zakładów, w których prawdopodobieństwo zostało przez bukmachera oszacowane niepoprawnie. Dzięki obstawieniu niedoszacowanej strony zakładu typer uzyskuje przewagę nad bukmacherem, a taki zakład nazywamy valuebetem. Tego typu zakłady wraz z należycie dobraną stawką (np. wyliczoną systemem Kelly’ego) w dłuższym terminie muszą przynieść zysk.

Podziel się
  • facebook
  • twitter
  • telegram

https://spryciarz.com/poradnik-typera/rodzaje-kursow-bukmacherskich-60

Oceń ten tekst

Podobne artykuły