Yield, czyli jakim jesteś typerem

Ocena 2,91/5 | 11 głosów

Typowanie wyników meczy wydaje się z pozoru bardzo proste, obstawić pierwszy lepszy zakład potrafi każdy typer a wybór bukmachera to żaden problem.

Problem zaczyna się gdy z jakichś dziwnych powodów zamiast wypłacać przychodzi nam po raz kolejny wpłacić pieniądze do bukmachera.

Prawda jest taka, że zakłady bukmacherskie są bardziej skomplikowane, niż nam się na początku wydaje. Aby osiągnąć sukces w obstawianiu zakładów i osiągać zysk niezbędne jest poznanie wiedzy o poszczególnych pojęciach związanych z grą u bukmachera. Pisaliśmy już o valuebet'ach, teraz przyjrzymy się wskaźnikom mówiącym o skuteczności typów. Jednym z kluczowych pojęć jest Yield, który określa jakość naszej gry w zakładach, a więc zarobek.

Czy chciałbyś wiedzieć, jakim typerem jesteś? Jaki poziom prezentujesz? Ile brakuje ci do najlepszych? A może chcesz sprawdzić innych typerów i pobierać od nich typy? Do tego właśnie potrzebny ci będzie Yield.

Czym jest Yield?

Yield polega na wyliczaniu procentowo–jednostkowym, skuteczności typów, do wyliczania brane są stawki, kursy i rezultaty pojedynczych meczów, jak i kuponów, na jakie stawialiśmy. Klasyczna definicja Yield'u brzmi następująco:

Yield (ang. wydajność, plon, uzysk) — zwany inaczej stopą zwrotu to stosunek zarobionych (wygranych) pieniędzy do pieniędzy zainwestowanych. Wyrażany jest w procentach.

Szczegółowo prowadzony rachunek zysków i strat jest najlepszym wyznacznikiem skuteczności typów bukmacherskich. W klarowny sposób pokazuje w ujęciu procentowym, z jakimi zyskami i stratami gracz (lub obserwowany typer) ma do czynienia w konkretnym przedziale czasu.

Wzór matematyczny na yield

Aby wyliczyć yeld należy zsumować wszystkie wygrane (brutto, czyli wraz z postawionymi pieniędzmi) od tego odjąć od tego wszystkie postawione pieniądze (zarówno z tych zakładów wygranych jak i przegranych) a następnie wyliczoną wartość podzielić przez wysokość wszystkich postawionych pieniędzy, na koniec należy pomnożyć razy 100. Wzór:

[(sw–ss) / ss] x 100%

gdzie:

sw - oznacza sumę wygranych
ss – oznacza sumę zainwestowanego kapitału (stawek)

Wyrażenie Yield zrodziło się z zagadnienia YTM (Yield to maturity), co w przełożeniu na polski oznacza dosłownie stopę dochodu, inaczej rentowność, którą uzyskują inwestorzy kupując obligacje po aktualnej cenie rynkowej i przetrzymując je w swoim portfelu do terminu wykupu. Tak więc po raz pierwszy zastosowano je w finansach a dokładnie do porównania stopy dochodu (rentowności) przy inwestycjach w obligacje. Akcjonariusze ową rentowność obliczali dla porównania stopnia zwrotu inwestycji danej obligacji z innymi możliwościami inwestycyjnymi dostępnymi na rynku.

Tyle o historii. Wróćmy teraz do zastosowania Yield'u w zakładach bukmacherskich.

Po co jest yield?

Yield jest znakiem rozpoznawczym każdego typera. Każdy doświadczony gracz, który grę w zakładach bukmacherskich nie traktuje jako zabawy, ale jako źródło dochodu taki współczynnik musi obliczać. Jest to bowiem bezcenne źródło wiedzy dla samego gracza gdyż pozwala ocenić, czy obstawianie zakładów bukmacherskich jest dla niego opłacalne.

Z pełną odpowiedzialnością można stwierdzić, że yield jest najbardziej miarodajną oceną potencjału danego gracza. To dzięki temu wskaźnikowi możemy ocenić opłacalność samej gry. Dlatego warto wiedzieć, jak go obliczać.

Yield pozwala:

 • określić stopę zwrotu z zakładów – poprzez wykonanie prostych obliczeń według wyżej wymienionego wzoru,
 • określić opłacalność zakładów – jeśli yield jest wyższy od 0, wówczas można mówić o opłacalności stawianych zakładów,
 • porównywać swoje wyniki z innymi typerami.

Przykład obliczenia yieldu

W myśl zasady, że trening czyni mistrza, a żadna teoria nie zastąpi praktyki obliczymy yield na prostym przykładzie z życia gracza zakładów bukmacherskich.

W przykładzie posłużymy się 4 kuponami granymi stawką 100 PLN na każdy z nich (inwestycja 400 PLN).
 

Kupon 1

FC Chelsea Londyn — Arsenal Londyn
Typ: 1 Kurs: @2.30 Stawka: 100 PLN
Wygrana: 230 PLN

Kupon 2

Legia Warszawa — Lechia Gdańsk
Typ: 1 Kurs: @1.50 Stawka: 100 PLN
Przegrany

 

Kupon 3

Real Madryt — FC Barcelona
Typ: 1 Kurs: @2.20 Stawka: 100 PLN
Wygrana: 220 PLN

Kupon 4

Real Chelsea — Manchester United
Typ: 1 Kurs: @1.80 Stawka: 100 PLN
Przegrana

Suma wygranych = 230 PLN (1 kupon) + 0 PLN (2 kupon) + 220 PLN (3 kupon) + 0 PLN (4 kupon) = 450 PLN
Suma stawek = 100 PLN (1 kupon) + 100 PLN (2 kupon) + 100 PLN (3 kupon) + 100 PLN (4 kupon) = 400 PLN

Obliczamy yield:

450 PLN - 400 PLN = 50 PLN/400 PLN * 100% = 12,5%

W tym przykładzie nasz yield wynosi 12,5%. Ściągnij nasz kalkulator yield na Excela i w prosty sposób oblicz swój yield.

Co oznacza Yield?

Ręka licząca pieniądze
Yield to wskaźnik opłacalności obstawania

Oczywiście im obliczony Yield jest wyższy tym lepiej. W powyższym przykładzie wynik 12,5% oznacza, że inwestycja 400 PLN dała nam zysk w wysokości 50 PLN (12,5% stawki — inwestycji).

 • Każdy wynik dodatni oznacza, że gra się nam opłaca, gdyż przychód z zakładów przewyższa zainwestowaną kwotę.
 • Jeśli jest na odwrót i wynik jest ujemny, oznacza, że zakłady nie są opłacalne i jak dotąd zainwestowane pieniądze przewyższają przychód.

Yield i jego zależności:

 • yield wzrasta proporcjonalnie do wysokości granego kursu,
 • dynamika spadku/zwiększenia Yieldu spada wraz z powiększającą się liczbą typów (yield stopniowo ustala się w pewnym przedziale i dąży do pewnej wartości)

Pamiętaj: Kiedy wynik jest dodatni, środki z wygranych są wyższe niż zainwestowane stawki. Kiedy wynik jest ujemny, tracisz na zakładach i inwestujesz więcej, niż wygrywasz.

Yield - prawdziwa miara skuteczności typera

Czy wysokość yield ma znaczenie? Oczywiście tak, ale nie zawsze wielkie procenty świadczą o umiejętnościach typerskich. Pod uwagę weźmy dwie sytuacje:

yield 30%; czas gry: 1 miesiąc; liczba typów: 10

Na pierwszy rzut oka taki yield może budzić respekt, jednak przy małej liczbie typów i krótkim stażu yield nie jest wiarygodny. Taką stopę zwrotu z tytułu zakładów można uzyskać trafiając szczęśliwie jeden bardzo wysoki kurs. Również liczba 10 typów nie jest miarodajna i niewiele mówi o graczu.

yield 5%; czas gry: 12 miesięcy; liczba typów: 1000

Dodatni yield w długim okresie gry jest zdecydowanie lepszy. W tym konkretnym przypadku oznacza, że po roku czasu i 1000 oddanych typów gracz ciągle notuje zysk ze swojej gry. Dlatego jest wiarygodnym graczem i obstawianie jego typów się opłaca. Upraszczając, że przez ten czas grał płaską stawką 100 PLN każdy typ możemy obliczyć, że łącznie obstawił za 100000 PLN i przyniosło mu to 5% zysk czyli 5000 PLN.

Uwaga!

Powyższe przykłady oznaczają, że o wiele bezpieczniejsze w dłuższym okresie są typy gracza, którego Yield kształtuje się na poziomie 5% na przestrzeni 12 miesięcy, niż tego, który ma Yield na wysokości 30% po miesiącu. Dlatego porównując typerów powinniśmy porównywać Yield w podobnych ramach czasowych lub po podobnej liczbie zagranych typów. W innym wypadku wyniki nie będą miarodajne. Aby to zrobić, należy bardzo dokładnie analizować profile danych typerów. Ogólne informacje nie są tu wiarygodne.

Yield a skuteczność trafień typów

Strzał prosto do celu
Tylko yield pokazuje skuteczność

Przeglądając w internecie blogi typerów często można spotkać przedstawienie skuteczności typera poprzez suchą liczbę trafionych typów np.: 18/25 - niestety taka informacja mimo iż prezentuje się znakomicie to niewiele mówi o samym typerze gdyż nie zawiera w sobie informacji ani o kursach po jakich były zakłady stawiane ani po stawce za jaką były grane.

Dlaczego? Typer np. mógł trafiać same niskie kursy @1.25, zakładając grę stałą stawką 100 PLN mimo wygrania większości typów yield będzie miał na minusie, aż -10% co oznacza sporą stratę. Podobne przekłamanie wyjdzie jeżeli typer gra różnymi stawkami i trafia typy stawkowane 2/10 a przegrywa typy 8/10 - w suchych statystykach trafień wynik będzie wyglądał okazale, ale w rzeczywistości straci pieniądze. Faktyczną skuteczność typera pokazuje jedynie yield.

Podsumowanie

Wskaźnik yield to słowo klucz w zakładach sportowych, ponieważ dzięki niemu możemy uzyskać jasną informację odnośnie naszych zysków i skuteczności typów. By regularnie zarabiać na zakładach procentowa wartość yield zawsze musi być dodatnia. Minus oznaczać będzie stratę.

Wśród profesjonalnych typerów przyjmuje się, że procent Yield'u 10 - 15% to bardzo dobry wynik, taki yield wynik osiągają najlepsi typerzy, wynik powyżej 15% to już rewelacja a utrzymanie w dłuższym terminie yield powyżej 20% jest praktycznie niemożliwe. Wysoki (20 - 100%) Yield jest możliwy wyłącznie albo na początku prowadzenia statystyk, kiedy to próbka statystyczna meczy jest niewielka, albo jest to jawne oszustwo typera - takiego wyniku w dłuższym okresie czasu nie da się uzyskać. Przy wyborze źródeł typów w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę liczbę typów. Im typów jest więcej tym Yield jest bardziej miarodajny. Ściągnij nasz kalkulator yield na Excela i oblicz swój yield.

 

Utworzono dnia , ostatnia aktualizacja dnia , autor . Chcesz zostać redaktorem?
Znalazłeś w tekście błąd lub zawarte informacje nie są aktualne? Napisz komentarz lub skontaktuj się znami.

Komentarze i opinie

 1. "Wysoki (20 - 100%) Yield jest możliwy wyłącznie albo na początku prowadzenia statystyk, kiedy to próbka statystyczna meczy jest niewielka, albo jest to jawne oszustwo typera - takiego wyniku w dłuższym okresie czasu nie da się uzyskać."Bzdura.Podobno nostradamus nie takie rzeczy przewidywał.

  • Link
 2. Jasne, podobno Nostradamus przewidział wybór Trumpa na prezydenta USA (link). Dla ogólnikowych tez zawsze można znaleźć w miarę pasujące aktualne wydarzenia :-)

  Nie da się utrzymać wysokiego yield gdyż w dłuższym terminie gdyż nie jest możliwe:
  a) utrzymanie szczęścia
  b) ogromnej przewagi wartości nad bukmacherem.

  • Link
 3. "Wysoki (20 - 100%) Yield jest możliwy wyłącznie albo na początku prowadzenia statystyk, kiedy to próbka statystyczna meczy jest niewielka, albo jest to jawne oszustwo typera - takiego wyniku w dłuższym okresie czasu nie da się uzyskać.

  Bardzo ciekawe. Jakoś na blogabet można znaleźć dwóch wybitnych typerów którzy mają yield na poziomie 34% z 1429 typów i drugi ma 42% yieldu z 1215 typów. Wszystko do wglądu w statystyki i w dane typy z poszczególnego miesiąca. A osób mających powyżej 20% yieldu przy co najmniej 1000 typów też trochę jest.

  • Link
 4. Faktycznie na blogabet są tacy mistrzowie. Naliczyłem 14 typerów z yield ponad 20% przy ponad 1000 typach. Szacunek.

  Nie mam pojęcia jak dedi22 osiągnął +43% yield przy 1519 typach czy Jimin Jibao +45%yield przy 1762. To jakiś ewenement jest, powinni być milionerami gdyby grali swoje typy. Nic tylko wykupić subskrypcję 50 eur miesięcznie i zarabiać razem z nimi. hmm... a może to jednak nie jest taki proste?

  • Link

Skomentuj artykuł Yield, czyli jakim jesteś typerem

Przy pisaniu każdego artykułu staramy się w jak najlepszy sposób przekazać wiedzę z danego obszaru zakładów bukmacherskich. Jest to niezwykle trudne zadanie, zachęcamy czytelników do uzupełnienia w komentarzach tematu artykułu "Yield, czyli jakim jesteś typerem" swoimi doświadczeniami i wiedzą.

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp...

Oceń artykuł

Ocena 2,91/5 | 11 głosów

Masz pytania do artykułu? Temat nie został opisany dokładnie? Napisz, postaramy się odpowiedzieć. Masz uwagi? Napisz, poprawimy.
Podobał się artykuł? Wystaw ocenę i daj nam feedback. Podziel się linkiem ze znajomym.

Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera ABC obstawiania:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.