Wybory samorządowe 2018

Ocena 5.00/1 głos
Wybory samorządowe 2018

Jesień w polskiej polityce upłynie pod znakiem wyborów samorządowych. Już teraz toczy się kampania, a przez najbliższe tygodnie polityczny dyskurs będzie rósł na sile. Polacy przy urnach wyborczych wybierać będą prezydentów miast, burmistrzów oraz wójtów. Kto ma największe szanse na sukces?

Zgodnie z ordynacją wyborczą przewidziane są dwie tury wyborów (druga tura w przypadku, gdy kandydat nie otrzyma minimum 50% głosów w pierwszym terminie):

  • Pierwsza tura: 21 październik 2018
  • Druga tura: 4 listopad 2018

Druga tura, stosując sportową terminologię, to dogrywka pomiędzy dwoma kandydatami, którzy zdobyli najwięcej głosów.

W wyborach samorządowych w 2018 roku wybierani będą: wójtowie gmin, burmistrzowie, prezydenci miast oraz radni dzielnicowi, gminni, powiatowi i wojewódzcy.

Wybory samorządowe dawno minęły, teraz bukmacherzy wystawiają kursy na zakłady na wybory prezydenckie w 2020. Wyjaśniamy jak skutecznie obstawiać zakłady na wybory prezydenckie w Polsce.

Telewizja, prasa i radio żyje kampanią wyborczą, a pretendenci do władzy karmią obywateli tzw. kiełbasą wyborczą, czyli zbiorem obietnic i zapowiedzi. Bukmacherzy dla znawców polityki mają ofertę zakładów na tegoroczne wybory samorządowe. Jak kształtują się typy "buków"?

Pod czyją batutą stolica?

Ogólny przekaz zdominowany jest przez pryzmat walki o prym w Warszawie. W stolicy kraju dojdzie do konfrontacji przedstawiciela Platformy Obywatelskiej, Rafała Trzaskowskiego z Patrykiem Jakim, politykiem Prawa i Sprawiedliwości. Sondaże wskazują na wyrównany wyścig i wiele wskazuje na to, że decydująca batalia odbędzie się w drugiej turze.

Rafał Trzaskowski to nowa twarz PO, a jego oponenci zarzucają mu, że pochodzi z Krakowa. W tego słowa znaczeniu "słoikiem" jest również Patryk Jaki, urodzony w Opolu. Jaki to wiceminister sprawiedliwości, który rozpoznawalność w Warszawie zyskał za sprawą przewodniczenia komisji w sprawie afery reprywatyzacyjnej. Co ważne, Platforma Obywatelska dwukrotnie zwyciężała w stolicy w ostatnich wyborach samorządowych (Hanna Gronkiewicz-Waltz).

Najnowsze sondaże dają Trzaskowskiemu 37% poparcia, a Jakiemu 34%. Jak widać różnica jest niewielka. W porównaniu do przedstawicieli PO i PiS pozostali kandydaci cieszą się marginalnym poparciem..Andrzej Rozenek 4%, Janusz Korwin-Mikke 3%, Jan Śpiewak %, Jacek Wojciechowicz 3%, Piotr Ikonowicz 2% i Jakub Stefaniak 1%.

Bukmacher Fortuna w roli lekkiego faworyta stawia Rafała Trzaskowskiego:

  • Rafał Trzaskowski - 1.70
  • Patryk Jaki - 1.90

Obaj kandydaci to zgoła odmienne nazwiska, aktywizujący różny elektorat. Trzaskowski to centrum z akcentem na lewą stronę, z kolei Jaki to przedstawiciel prawicy.

Kto faworytem w innych miastach?

Nie tylko w Warszawie rozgorzała kampania. Ciekawie jest w Krakowie, gdzie obalić Jacka Majchrowskiego próbuje Małgorzata Wassermann. Majchrowski to prezydent miasta od 2002 roku. Oficjalnie nie jest związany z żadną partią, ale co wybory puszcza oczko m.in. do Platformy Obywatelskiej. Dość powiedzieć, że w 2015 roku poparł w wyborach prezydenckich Bronisława Komorowskiego.

Małgorzata Wassermann to kandydatka PiS, rodowita krakowianka. Jak na razie sondaże są dla niej przychylne i wszystko wskazuje na to, że w Krakowie dojdzie do drugiej tury pomiędzy Majchrowskim a Wassermann. Podobnie jak w Warszawie pozostali kandydaci stanowią tylko tło politycznej rywalizacji.

Według sondażu Gazety Wyborczej Jacek Majchrowski w pierwszej turze zgromadzi 46% poparcia, a Małgorzata Wassermann 38%.

Bukmacher LV BET stawia, że obecny prezydent utrzyma stanowisko:

  • Jacek Majchrowski - 1.40
  • Małgorzata Wassermann - 2.70

We Wrocławiu zdecydowanym faworytem jest Jacek Sutryk, kandydat Koalicji Obywatelskiej (PO + Nowoczesna) - kurs 1.40 przed Mirosławą Stachowiak-Różecką kurs 3.00. Z kolei w Gdańsku stanowisko prezydenta próbuje uratować Paweł Adamowicz (kurs 2.50), którego naciska Jarosław Wałęsa z PO (kurs 2.75) i Kacper Płażyński z PiS ( kurs 3.50). W Łodzi bardzo silną pozycje ma aktualna prezydent Hanna Zdanowska (kurs 1.22).

Szeroką ofertę na wybory samorządowe przygotowali bukmacherzy forBET i LV BET. U tego pierwszego obstawiać można np. rozstrzygnięcia w mniejszych miastach takich jak Bełchatów, Piotrków Trybunalski, Radzyń Podlaski czy Tomaszów Mazowiecki.

Jak obstawiać politykę?

Skuteczne obstawianie polityki, tak jak i sportu, wiąże się ze znajomością tej dziedziny życia. Wybory odzwierciedlają popularność kandydatów, ich rozpoznawalność oraz tendencje w społeczeństwie. Miarą tych procesów są sondaże, które bywają omylne, co pokazały m.in. wybory prezydenckie z 2015 roku, gdy wszystkie badania typowały Bronisława Komorowskiego, a zwyciężył Andrzej Duda.

Umiejętna analiza kampanii wyborczych, czytanie nastrojów społecznych oraz posiłkowanie się sondażami może koniec końców przełożyć się na skuteczny typ. Wybory to złożony proces i niekiedy w okresie kampanii następują duże przetasowania na scenie politycznej. Powodować je mogą koalicje, spoty wyborcze i błędy w prowadzeniu kampanii. Czujny obserwator życia politycznego tego typu sytuacje powinien umieć wyłapywać i przekuwać na swój sukces. Więcej w temacie obstawiania wydarzeń politycznych piszemy w artykule "Polityka w zakładach bukmacherskich".

Podziel się
  • facebook
  • twitter
  • telegram

https://spryciarz.com/polityka/wybory-samorzadowe-2018-n596

Oceń ten tekst

Podobne artykuły