Jesień w polskiej polityce upłynie pod znakiem wyborów samorządowych. Już teraz toczy się kampania, a przez najbliższe tygodnie polityczny dyskurs będzie rósł na sile. Polacy przy urnach wyborczych wybierać będą prezydentów miast, burmistrzów oraz wójtów. Kto ma największe szanse na sukces?
Zgodnie z ordynacją wyborczą przewidziane są dwie tury wyborów (druga tura w przypadku, gdy kandydat nie otrzyma minimum 50% głosów w pierwszym terminie):
- Pierwsza tura: 21 październik 2018
- Druga tura: 4 listopad 2018
Druga tura, stosując sportową terminologię, to dogrywka pomiędzy dwoma kandydatami, którzy zdobyli najwięcej głosów.
W wyborach samorządowych w 2018 roku wybierani będą: wójtowie gmin, burmistrzowie, prezydenci miast oraz radni dzielnicowi, gminni, powiatowi i wojewódzcy.
Wybory samorządowe dawno minęły, teraz bukmacherzy wystawiają kursy na zakłady na wybory prezydenckie w 2020. Wyjaśniamy jak skutecznie obstawiać zakłady na wybory prezydenckie w Polsce.
Telewizja, prasa i radio żyje kampanią wyborczą, a pretendenci do władzy karmią obywateli tzw. kiełbasą wyborczą, czyli zbiorem obietnic i zapowiedzi. Bukmacherzy dla znawców polityki mają ofertę zakładów na tegoroczne wybory samorządowe. Jak kształtują się typy "buków"?
Pod czyją batutą stolica?
Ogólny przekaz zdominowany jest przez pryzmat walki o prym w Warszawie. W stolicy kraju dojdzie do konfrontacji przedstawiciela Platformy Obywatelskiej, Rafała Trzaskowskiego z Patrykiem Jakim, politykiem Prawa i Sprawiedliwości. Sondaże wskazują na wyrównany wyścig i wiele wskazuje na to, że decydująca batalia odbędzie się w drugiej turze.
Rafał Trzaskowski to nowa twarz PO, a jego oponenci zarzucają mu, że pochodzi z Krakowa. W tego słowa znaczeniu "słoikiem" jest również Patryk Jaki, urodzony w Opolu. Jaki to wiceminister sprawiedliwości, który rozpoznawalność w Warszawie zyskał za sprawą przewodniczenia komisji w sprawie afery reprywatyzacyjnej. Co ważne, Platforma Obywatelska dwukrotnie zwyciężała w stolicy w ostatnich wyborach samorządowych (Hanna Gronkiewicz-Waltz).
Najnowsze sondaże dają Trzaskowskiemu 37% poparcia, a Jakiemu 34%. Jak widać różnica jest niewielka. W porównaniu do przedstawicieli PO i PiS pozostali kandydaci cieszą się marginalnym poparciem..Andrzej Rozenek 4%, Janusz Korwin-Mikke 3%, Jan Śpiewak %, Jacek Wojciechowicz 3%, Piotr Ikonowicz 2% i Jakub Stefaniak 1%.
Bukmacher Fortuna w roli lekkiego faworyta stawia Rafała Trzaskowskiego:
- Rafał Trzaskowski - 1.70
- Patryk Jaki - 1.90
Obaj kandydaci to zgoła odmienne nazwiska, aktywizujący różny elektorat. Trzaskowski to centrum z akcentem na lewą stronę, z kolei Jaki to przedstawiciel prawicy.
Kto faworytem w innych miastach?
Nie tylko w Warszawie rozgorzała kampania. Ciekawie jest w Krakowie, gdzie obalić Jacka Majchrowskiego próbuje Małgorzata Wassermann. Majchrowski to prezydent miasta od 2002 roku. Oficjalnie nie jest związany z żadną partią, ale co wybory puszcza oczko m.in. do Platformy Obywatelskiej. Dość powiedzieć, że w 2015 roku poparł w wyborach prezydenckich Bronisława Komorowskiego.
Małgorzata Wassermann to kandydatka PiS, rodowita krakowianka. Jak na razie sondaże są dla niej przychylne i wszystko wskazuje na to, że w Krakowie dojdzie do drugiej tury pomiędzy Majchrowskim a Wassermann. Podobnie jak w Warszawie pozostali kandydaci stanowią tylko tło politycznej rywalizacji.
Według sondażu Gazety Wyborczej Jacek Majchrowski w pierwszej turze zgromadzi 46% poparcia, a Małgorzata Wassermann 38%.
Bukmacher LV BET stawia, że obecny prezydent utrzyma stanowisko:
- Jacek Majchrowski - 1.40
- Małgorzata Wassermann - 2.70
We Wrocławiu zdecydowanym faworytem jest Jacek Sutryk, kandydat Koalicji Obywatelskiej (PO + Nowoczesna) - kurs 1.40 przed Mirosławą Stachowiak-Różecką kurs 3.00. Z kolei w Gdańsku stanowisko prezydenta próbuje uratować Paweł Adamowicz (kurs 2.50), którego naciska Jarosław Wałęsa z PO (kurs 2.75) i Kacper Płażyński z PiS ( kurs 3.50). W Łodzi bardzo silną pozycje ma aktualna prezydent Hanna Zdanowska (kurs 1.22).
Szeroką ofertę na wybory samorządowe przygotowali bukmacherzy forBET i LV BET. U tego pierwszego obstawiać można np. rozstrzygnięcia w mniejszych miastach takich jak Bełchatów, Piotrków Trybunalski, Radzyń Podlaski czy Tomaszów Mazowiecki.
Jak obstawiać politykę?
Skuteczne obstawianie polityki, tak jak i sportu, wiąże się ze znajomością tej dziedziny życia. Wybory odzwierciedlają popularność kandydatów, ich rozpoznawalność oraz tendencje w społeczeństwie. Miarą tych procesów są sondaże, które bywają omylne, co pokazały m.in. wybory prezydenckie z 2015 roku, gdy wszystkie badania typowały Bronisława Komorowskiego, a zwyciężył Andrzej Duda.
Umiejętna analiza kampanii wyborczych, czytanie nastrojów społecznych oraz posiłkowanie się sondażami może koniec końców przełożyć się na skuteczny typ. Wybory to złożony proces i niekiedy w okresie kampanii następują duże przetasowania na scenie politycznej. Powodować je mogą koalicje, spoty wyborcze i błędy w prowadzeniu kampanii. Czujny obserwator życia politycznego tego typu sytuacje powinien umieć wyłapywać i przekuwać na swój sukces. Więcej w temacie obstawiania wydarzeń politycznych piszemy w artykule "Polityka w zakładach bukmacherskich".